Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και χρόνια πολλα πήγα την προηγούμενη εβδομαδα να κόψω αναβολή για να μπω Μάρτιο β εσσο αλλά έπρεπε να κανω κάτι εξετάσεις… και με τις εξετασεις βγηκα ι3 άοπλος και θέλω να ρωτήσω μπορώ να δηλώσω να μπω Κύπρο με το ι3 ή παίρνουν μόνο τους ι1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνηθίζεται να λένε ότι εκεί που σταματάει η λογική αρχίζει ο στρατός, αλλά....και λίγη κοινή λογική δεν βλάπτει.

Προφανώς δεν είναι κακό να ρωτάμε αλλά βάσει ποιας στοιχειώδους λογικής θα έπαιρναν "γιωτά" (aka άοπλο) σε μια πολύ ειδική υπηρεσία (ΕΛΔΥΚ) με λίγα άτομα και εκτός χώρας; (οκ, αδέρφια μας οι κύπριοι, αλλά και πάλι είναι εκτός χώρας).

Εκτός πια αν παίζει κάνας "κυνόδοντας" οπότε πάλι δεν χρειάζεται να ρωτάμε σε φόρουμ αφού πλέον μιλάμε για "ειδική κατηγορία στρατεύσιμων" ;)

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πω, με αφορμή τις ερωτήσεις στις τελευταίες 2-3 σελίδες, πως δε γινεται να έχετε και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Π.χ. Θέλεις να πας ΕΛΔΥΚ; Όπως έγραψε και ο φίλος απο πάνω, είναι μια πολύ ειδική υπηρεσία. Ψάξε οτι παίρνουν μόνο Ι1-Ι2 (και καλά κάνουν, αν είναι δυνατόν να τρώνε θέσεις ΕΛΔΥΚάριων άοπλοι), και ζήτα απο το γιατρό να μη σε βγάλει άοπλο (εφόσον δεν κινδυνεύει η υγεία σου).

Δε γίνεται και εξάμηνος και πρασινομπερές. Δε γίνεται και άοπλος και ΕΛΔΥΚάριος. Δε γίνεται και μειωμένη θητεία και στο σπίτι σου μακριά απο τα σύνορα. Ο στρατός είναι πολύ ξεκάθαρος στο τι επιβραβεύει, μη ψάχνετε να βρείτε workarounds. Θέλεις να υπηρετήσεις στην Κύπρο; Καλά κάνεις, και ο στρατός θα σε αποζημιώσει χρηματικά και με μικρότερη θητεία. Αλλά θα φας αγγούρι. Και Κύπρο και αραλίκι και φοιτητικές άδειες δε γίνεται.

(μη το πάρεις προσωπικά φίλε που ρώτησες για την Κύπρο, δεν ειναι καρφί για σένα, απλά αφορμή ήταν η ερώτησή σου)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Γνωρίζεται αν η παράταση για δύο έτη σε περιπτώσεις μαθησιακών δυσκολιών δυσλεξία,ΔΕΠΥ κλπ αφορά και διδακτορικές σπουδές ή μόνο μεταπτυχιακες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/12/2023 στις 2:17 ΠΜ, Mr.kostas είπε

Καλησπερα και χρόνια πολλα πήγα την προηγούμενη εβδομαδα να κόψω αναβολή για να μπω Μάρτιο β εσσο αλλά έπρεπε να κανω κάτι εξετάσεις… και με τις εξετασεις βγηκα ι3 άοπλος και θέλω να ρωτήσω μπορώ να δηλώσω να μπω Κύπρο με το ι3 ή παίρνουν μόνο τους ι1?

Τι εννοεις επρεπε να κανεις καποιες εξετασεις; εσυ απο μονος σου ή απο στρατολογια στο ειπαν;

 

Πολλοι λενε αν πχ φορας 44 σε αθλητικα να παρεις 45 σε αρβυλα ισχυει; 

Επισης για ΕΛΔΥΚ αν δηλωσεις υπαρχεις περιπτωση να σε κοψουν και να πας παραμεθοριο ή δεν παιζει τετοιο σεναριο;

Επισης για σκολιωση βγαινεις Ι ; υπαρχει καπου καποιος πινακας που εχει αντιστοιχια παθησεων και Ι;

Επεξ/σία από Titos301
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Titos301 είπε

Τι εννοεις επρεπε να κανεις καποιες εξετασεις; εσυ απο μονος σου ή απο στρατολογια στο ειπαν;

 

Πολλοι λενε αν πχ φορας 44 σε αθλητικα να παρεις 45 σε αρβυλα ισχυει; 

Επισης για ΕΛΔΥΚ αν δηλωσεις υπαρχεις περιπτωση να σε κοψουν και να πας παραμεθοριο ή δεν παιζει τετοιο σεναριο;

Επισης για σκολιωση βγαινεις Ι ; υπαρχει καπου καποιος πινακας που εχει αντιστοιχια παθησεων και Ι;

Υπάρχει ΦΕΚ, Ικανότητα Στρατευσιμων λέγεται αν δεν κάνω λάθος. 

Το πρόβλημα στις αρβύλες του στρατού ειναι το βάρος, όχι το μέγεθος. Για μένα καλυτερα στο νούμερο σου (εκτος αν το 44 π.χ. το φοράς τσίτα σαν τον Κριστιάνο Ρονάλντο). Υπάρχει ελαστικότητα ως προς τη μη χρήση αρβύλων του ΕΣ (μετά την εκπαίδευση) οπότε καλυτερα δώσε 50-60€ και πάρε ενα ελαφρύ ζευγάρι

Προφανώς και παίζει το σενάριο να σε κόψουν απο ΕΛΔΥΚ, αν υπάρχει τεράστια ζήτηση στη σειρά σου. Όσο ηταν 9μηνη η θητεία, δεν υπήρχε ζήτηση για ΕΛΔΥΚ οπότε όποιος κάλυπτε τις προϋποθέσεις πηγαινε. Τώρα δε γνωρίζω αν εχει αλλάξει αυτό αφού το να υπηρετήσεις 9μηνο παραμεθόριο ειναι χειρότερο απο 9μηνο στην μεγαλόνησο. Πάντως αρκετοί έβαζαν και βύσμα για να εξασφαλίσουν οτι δε θα κοπούν απο ΕΛΔΥΚ...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Υπάρχει ΦΕΚ, Ικανότητα Στρατευσιμων λέγεται αν δεν κάνω λάθος. 

Το πρόβλημα στις αρβύλες του στρατού ειναι το βάρος, όχι το μέγεθος. Για μένα καλυτερα στο νούμερο σου (εκτος αν το 44 π.χ. το φοράς τσίτα σαν τον Κριστιάνο Ρονάλντο). Υπάρχει ελαστικότητα ως προς τη μη χρήση αρβύλων του ΕΣ (μετά την εκπαίδευση) οπότε καλυτερα δώσε 50-60€ και πάρε ενα ελαφρύ ζευγάρι

Προφανώς και παίζει το σενάριο να σε κόψουν απο ΕΛΔΥΚ, αν υπάρχει τεράστια ζήτηση στη σειρά σου. Όσο ηταν 9μηνη η θητεία, δεν υπήρχε ζήτηση για ΕΛΔΥΚ οπότε όποιος κάλυπτε τις προϋποθέσεις πηγαινε. Τώρα δε γνωρίζω αν εχει αλλάξει αυτό αφού το να υπηρετήσεις 9μηνο παραμεθόριο ειναι χειρότερο απο 9μηνο στην μεγαλόνησο. Πάντως αρκετοί έβαζαν και βύσμα για να εξασφαλίσουν οτι δε θα κοπούν απο ΕΛΔΥΚ...

να ρωτησω κατι ακομα με πετσετες μπανιου, πως στεγνωνουν; εννοω επιτρεπεται να τις εχω κρεμασμενες απο το κρεβατι ή να κραταω μανταλακι και να τις κρεμασω καπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2023 στις 12:24 ΜΜ, ProponitisTouKanape είπε

Εγώ θα πω, με αφορμή τις ερωτήσεις στις τελευταίες 2-3 σελίδες, πως δε γινεται να έχετε και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Π.χ. Θέλεις να πας ΕΛΔΥΚ; Όπως έγραψε και ο φίλος απο πάνω, είναι μια πολύ ειδική υπηρεσία. Ψάξε οτι παίρνουν μόνο Ι1-Ι2 (και καλά κάνουν, αν είναι δυνατόν να τρώνε θέσεις ΕΛΔΥΚάριων άοπλοι), και ζήτα απο το γιατρό να μη σε βγάλει άοπλο (εφόσον δεν κινδυνεύει η υγεία σου).

Δε γίνεται και εξάμηνος και πρασινομπερές. Δε γίνεται και άοπλος και ΕΛΔΥΚάριος. Δε γίνεται και μειωμένη θητεία και στο σπίτι σου μακριά απο τα σύνορα. Ο στρατός είναι πολύ ξεκάθαρος στο τι επιβραβεύει, μη ψάχνετε να βρείτε workarounds. Θέλεις να υπηρετήσεις στην Κύπρο; Καλά κάνεις, και ο στρατός θα σε αποζημιώσει χρηματικά και με μικρότερη θητεία. Αλλά θα φας αγγούρι. Και Κύπρο και αραλίκι και φοιτητικές άδειες δε γίνεται.

(μη το πάρεις προσωπικά φίλε που ρώτησες για την Κύπρο, δεν ειναι καρφί για σένα, απλά αφορμή ήταν η ερώτησή σου)

Είναι το mentality των νέων σήμερα.

Spoiler

Κάνω μάθημα κιθάρας σε έναν 20 χρόνο μέσω zoom  στα πρώτα 15 λεπτά, φωνάζει. 

ΔΕΝ ΈΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΌΡΓΑΝΟ, ΠΟΝΆΝΕ ΤΑ ΔΆΚΤΥΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΏ ΝΑ ΠΑΊΞΩ ΚΑΝ.

είχε δει μάλλον τους τραγουδιστές και τους ροκάδες που παίζουν και είπε. Εύκολο σε 10 λεπτά θα έχω μάθει και εγώ! Τα θέλουν όλα όπως τα έχουν φανταστεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Titos301 είπε

να ρωτησω κατι ακομα με πετσετες μπανιου, πως στεγνωνουν; εννοω επιτρεπεται να τις εχω κρεμασμενες απο το κρεβατι ή να κραταω μανταλακι και να τις κρεμασω καπως;

Το μέσα το απαγορεύουν και οι ίδιοι οι φαντάροι πολλές φορές γιατί μυρίζει ο θάλαμος. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται σε περιπτώσεις βροχής κτλ γιατί δεν έχουν όλοι απλώστρες κάτω από σκεπή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Είναι το mentality των νέων σήμερα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Κάνω μάθημα κιθάρας σε έναν 20 χρόνο μέσω zoom  στα πρώτα 15 λεπτά, φωνάζει. 

ΔΕΝ ΈΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΌΡΓΑΝΟ, ΠΟΝΆΝΕ ΤΑ ΔΆΚΤΥΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΏ ΝΑ ΠΑΊΞΩ ΚΑΝ.

είχε δει μάλλον τους τραγουδιστές και τους ροκάδες που παίζουν και είπε. Εύκολο σε 10 λεπτά θα έχω μάθει και εγώ! Τα θέλουν όλα όπως τα έχουν φανταστεί.

 

Στο στρατό δε θα περάσει αυτό έτσι κι αλλιώς απλά όταν τους προετοιμάζεις, τουλάχιστον δεν τρώνε την ήττα όταν απορριφθεί το αίτημά τους. Reality check. 

Για την ΕΛΔΥΚ ειδικά έχουν γραφτεί τρομερές απορίες κατα καιρούς, αν θα μπορώ να παιρνω φοιτητικές άδειες και να έρχομαι Ελλάδα για 2 μέρες κάθε φορά να δώσω εξεταστική, αν θα μπορώ να παρακολουθώ διαλέξεις μεταπτυχιακού τα πρωϊνά, αν μπορώ να πάω ΕΛΔΥΚ ως τρίμηνος ομογενής κ.α. Ίσως κάποιοι βλέπουν την Κύπρο ως τουρισμό, δε θα βαζω τους γονεις μου μέσα, το καλοκαίρι θα εχει τουρίστριες, θα πάρω και μια ακόμα άδεια, θα παιρνω αφορολόγητα τσιγάρα κλπ. Αλλά βέβαια όταν σκέφτεσαι πως ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των νέων δεν ξέρουν ούτε βασικά πράγματα για το Κυπριακό, όλα κουμπώνουν. 

2 ώρες πριν, manolis940 είπε

Το μέσα το απαγορεύουν και οι ίδιοι οι φαντάροι πολλές φορές γιατί μυρίζει ο θάλαμος. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται σε περιπτώσεις βροχής κτλ γιατί δεν έχουν όλοι απλώστρες κάτω από σκεπή.

Σωστά. Γιατί αλλιως θα βρωμάει ο θάλαμος (και) απο την υγρασία αν όλοι απλώσουν μέσα τις πετσέτες. Σε περίπτωση βροχής εχω δει να τις κρεμάνε μέσα αλλά με ανοιχτά παράθυρα, και το βραδυ να τις μαζεύουν. Για αυτο ειναι καλό να πάρουν και κανα tide pod και καμια δεύτερη πετσέτα γιατι πολλές μονάδες έχουν πλυντηριο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2023 στις 12:09 ΜΜ, Titos301 είπε

Τι εννοεις επρεπε να κανεις καποιες εξετασεις; εσυ απο μονος σου ή απο στρατολογια στο ειπαν;

 

Πολλοι λενε αν πχ φορας 44 σε αθλητικα να παρεις 45 σε αρβυλα ισχυει; 

Επισης για ΕΛΔΥΚ αν δηλωσεις υπαρχεις περιπτωση να σε κοψουν και να πας παραμεθοριο ή δεν παιζει τετοιο σεναριο;

Επισης για σκολιωση βγαινεις Ι ; υπαρχει καπου καποιος πινακας που εχει αντιστοιχια παθησεων και Ι;

Πήγα να κόψω αναβολή και μου είπαν να περάσω επιτροπή γιατί πριν 2 χρόνια είχα πάρει αναβολή παλι και τους είχα πει ότι είμαι λίγο αγχωμένος απλά και μόνο για να παρω την αναβολή… λογικα θα το είδαν στα στοιχεία μου τοτε για αυτό περασα σε επιτροπή και μου έδωσαν ι3

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Mr.kostas είπε

Πήγα να κόψω αναβολή και μου είπαν να περάσω επιτροπή γιατί πριν 2 χρόνια είχα πάρει αναβολή παλι και τους είχα πει ότι είμαι λίγο αγχωμένος απλά και μόνο για να παρω την αναβολή… λογικα θα το είδαν στα στοιχεία μου τοτε για αυτό περασα σε επιτροπή και μου έδωσαν ι3

Είχες πάρει αναβολή για λόγους υγείας? Αν είχες πάρει τέτοια αναβολή περάστηκε στο σύστημα σαν αναβολή για ψυχολογικούς λόγους , θα έπρεπε να προσκομίσεις στην επιτροπή γνωμάτευση από ψυχίατρο ή ψυχολόγο πως πλέον δεν αντιμετωπίζεις θέματα με στρες ή άγχος για να σε βγάλουν Ι1 ή Ι2.

Επεξ/σία από dionisis1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...