Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, πριν λίγες μέρες μου ήρθε το χαρτί για τον στρατό και με βάλανε στην ΠΑ, εγώ όμως θέλω να πάρω αναβολή για να ξανα δώσω πανελλαδικές φέτος και έχω μια απορία. Υπάρχει περίπτωση όταν διακόψω την αναβολή να με βάλλουν σε διαφορετικό σώμα (πχ στρατό ξηράς); Δεν έβαλα κάποιο μέσο για να μπω στην αεροπορία και ξέρω ότι είναι πολύ σπάνιο να γίνει κάτι τέτοιο για αυτό δεν θέλω να το χάσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, Mbx42 said:

Καλησπέρα σας, πριν λίγες μέρες μου ήρθε το χαρτί για τον στρατό και με βάλανε στην ΠΑ, εγώ όμως θέλω να πάρω αναβολή για να ξανα δώσω πανελλαδικές φέτος και έχω μια απορία. Υπάρχει περίπτωση όταν διακόψω την αναβολή να με βάλλουν σε διαφορετικό σώμα (πχ στρατό ξηράς); Δεν έβαλα κάποιο μέσο για να μπω στην αεροπορία και ξέρω ότι είναι πολύ σπάνιο να γίνει κάτι τέτοιο για αυτό δεν θέλω να το χάσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

πιστεύω πως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα. Προσωπικά θα το θεωρούσα σχεδόν σίγουρο πως δεν θα πας ΠΑ την επόμενη φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Πού ξερεις που θα σε βάλουν να παρουσιαστείς; Αν παρουσιαστείς ενδοχώρα, τότε θα δηλώσεις πως θέλεις παραμεθόριο και θα σε στείλει η υπηρεσία όπου κρίνει αυτή (πιθανώς και Έβρο). Πριν μερικά χρονια έστελναν να δηλώσεις προτίμηση που ηθελες να παρουσιαστείς, εάν εκεί δηλώσεις νησί, τότε ειναι πιθανόν να σε βαλουν εκει που ζήτησες. 

μακαρι γιατι θελω νησι παρα πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2024 στις 5:16 ΜΜ, OrthodoxDion είπε

Μάγκες ξέρετε ποιό στρατόπεδο πεζικού στην Κύπρο είναι καλύτερο? Το 1ο Μ/Κ ΤΠ η το 2ο Μ/Κ ΤΠ? 

Τι εννοεις καλυτερο? Δεν ειναι στανταρ αυτα τα πραγματα.Αλλαζουν αναλογα τον δοιηκητη.Το καλυτερο ειναι να σου πει καποιος που ειναι τωρα μεσα αν ειναι καλα η οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω συμπληρώσει δύο χρόνια αναβολών και θέλω να κάνω την διαδικασία για οριστική απαλλαγή μέσω φρουραρχείου. Αφού πάω να με δει ο/η γιατρός του φρουραρχείου, σε πόσες μέρες μπορώ να πάω μετά να με δει η επιτροπή απαλλαγών για την οριστική απαλλαγή; Επίσης, ο ψυχίατρός μου μου έχει γράψει μεταξύ άλλων για κοινωνική απόσυρση, ιδέες περί θανάτου και επιθετικότητα. Επίσης, λαμβάνω ένα αντιψυχωσικό και ένα αντικαταθλιπτικό χάπι εδώ και καιρό. Αρκούν αυτά για να πάρω την οριστική απαλλαγή ή υπάρχει περίπτωση να με κρατήσουν; Να σημειώσω ότι είναι αληθή αυτά που μου έχει γράψει, δεν μου τα έγραψε για να τα γράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες, χρειαζομαι επειγοντως να βγω ελευθερος υπηρεσιας για μερικες μερες. εχουμε καμια καλη διακριτικη ιδεα για το πως μπορει αυτο να επιτευχθει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, billclinton είπε

Μαγκες, χρειαζομαι επειγοντως να βγω ελευθερος υπηρεσιας για μερικες μερες. εχουμε καμια καλη διακριτικη ιδεα για το πως μπορει αυτο να επιτευχθει???

τι ποιο ευκολο απο μεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γνωρίζει κανένας που βρίσκεται η στρατολογία Καλαμάτας;Διάβαζα κάτι για συγχώνευση και ότι η εξυπηρέτηση γίνεται πλέον μέσω ΚΕΠ,ισχύει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimmis-1 είπε

Παιδιά γνωρίζει κανένας που βρίσκεται η στρατολογία Καλαμάτας;Διάβαζα κάτι για συγχώνευση και ότι η εξυπηρέτηση γίνεται πλέον μέσω ΚΕΠ,ισχύει κάτι τέτοιο;

https://www.stratologia.gr/el/epikoinwnia

Στο site δείχνει ότι το γραφείο της στρατολογικής υπηρεσίας Πελοποννήσου είναι στην Τρίπολη, οπότε εάν κάτι δεν μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά, μπορείς να πας στο τοπικό ΚΕΠ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δεν το πρόσεξα όταν έψαχνα το forum αλλά έχω την εξής απορία. Επειδή θέλω να διακόψω την αναβολή σπουδών ώστε να μπώ στρατό έχουμε την εξής οικογενειακή κατάσταση.

2 Μεγαλύτερα αδέλφια (1 αδελφός, 1 αδελφή)

Ο αδελφός έχει πάρει μόνιμη αναβολή απο ψυχολόγο λόγω "αγοραφοβίας)

Η οικογένεια είναι μονογονεική, χάσαμε τη μητέρα μου το 18

 

Δικαιούμαι μειωμένη θητεία για κάτι απο τα παραπάνω ή όχι; Διαβάζω στην 9μηνη το 

  • (1) Όλοι οι αδελφοί από τρία (3) ζώντα αδέλφια

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν στο 3 αδέλφια εννοεί μόνο άνδρες ή και γυναίκες

Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Kag1ante είπε

Δικαιούμαι μειωμένη θητεία για κάτι απο τα παραπάνω ή όχι; Διαβάζω στην 9μηνη το 

  • (1) Όλοι οι αδελφοί από τρία (3) ζώντα αδέλφια

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν στο 3 αδέλφια εννοεί μόνο άνδρες ή και γυναίκες

Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη

Εννοεί όλα τα αδέλφια, άνδρες και γυναίκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, ioankav είπε

Εννοεί όλα τα αδέλφια, άνδρες και γυναίκες.

Ευχαριστώ, μία ακόμα ερώτηση

Μιας και ο αδελφός μου δεν πήγε φαντάρος, η ιδιώτητα του προστάτη μεταφέρεται σε εμένα; Αν ναί πόσοι μήνες κόβονται απο τη θητεία;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kag1ante είπε

Ευχαριστώ, μία ακόμα ερώτηση

Μιας και ο αδελφός μου δεν πήγε φαντάρος, η ιδιώτητα του προστάτη μεταφέρεται σε εμένα; Αν ναί πόσοι μήνες κόβονται απο τη θητεία;;

Θα στο πουν στη στρατολογία, αλλά εγώ διαβάζοντας εδώ, καταλαβαίνω ότι είναι 9 μήνες για τον προστάτη (όσο και για τα 3 αδέλφια).
Για να μειωθεί στους 6 μήνες, ίσως λόγω αυτής της κατηγορίας:
"(2) Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιος του οποίου και οι δύο γονείς είναι ανίκανοι για κάθε εργασία ή έχουν πεθάνει."
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ioankav είπε

Θα στο πουν στη στρατολογία, αλλά εγώ διαβάζοντας εδώ, καταλαβαίνω ότι είναι 9 μήνες για τον προστάτη (όσο και για τα 3 αδέλφια).
Για να μειωθεί στους 6 μήνες, ίσως λόγω αυτής της κατηγορίας:
"(2) Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιος του οποίου και οι δύο γονείς είναι ανίκανοι για κάθε εργασία ή έχουν πεθάνει."
 

Δεν υπάρχει τέτοιος παράγοντας, μόνο της μονογονεικής οικογένειας (Μητέρα απεβίωσε το 18, Πατέρας συνταξιούχος)

Επεξ/σία από Kag1ante
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...