Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, Mr.kostas είπε

Γενικά τα νησιά όποιο νησί έχει στρατόπεδο και μπορεί κάποιος να υπηρετήσει θεωρείται παραμεθόριο σωστά;

Μπορεις και ελληνικη δυναμη κυπρου για 9μηνο (ΕΛΔΥΚ) εκει πληρωνουν κιολας

Κρητη κανεις 12μηνο (ναι δεν θεωρειται παραμεθοριος 🤡)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Titos301 είπε

Μπορεις και ελληνικη δυναμη κυπρου για 9μηνο (ΕΛΔΥΚ) εκει πληρωνουν κιολας

Κρητη κανεις 12μηνο (ναι δεν θεωρειται παραμεθοριος 🤡)

Ήθελα Κύπρο αλλά δυστυχώς έχω ι3 άοπλος 

Οποτε ποιο νησί πιστεύετε να δηλώσω για να κανω 9μηνο γτ δεν έχω ιδέα?

Επεξ/σία από Mr.kostas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Mr.kostas said:

Ήθελα Κύπρο αλλά δυστυχώς έχω ι3 άοπλος 

Οποτε ποιο νησί πιστεύετε να δηλώσω για να κανω 9μηνο γτ δεν έχω ιδέα?

 

3 hours ago, Mr.kostas said:

Καλημέρα έχω μια απορεία για το εννιάμηνό για να κάνεις εννιάμηνό πρέπει αναγκαστικά να πας σε νησί απ’ όσο έχω καταλάβει αλλά πρέπει αυτό το νησί να είναι τύπου σύνορα ή δεν παίζει ρόλο όποιο νησί να είναι αρκεί να έχει στρατόπεδο;

 

2 hours ago, Mr.kostas said:

Γενικά τα νησιά όποιο νησί έχει στρατόπεδο και μπορεί κάποιος να υπηρετήσει θεωρείται παραμεθόριο σωστά;

έχει πέσει το google?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mr.kostas είπε

Καλημέρα έχω μια απορεία για το εννιάμηνό για να κάνεις εννιάμηνό πρέπει αναγκαστικά να πας σε νησί απ’ όσο έχω καταλάβει αλλά πρέπει αυτό το νησί να είναι τύπου σύνορα ή δεν παίζει ρόλο όποιο νησί να είναι αρκεί να έχει στρατόπεδο;

http://army.gr/el/organosi/stoiheia-organosis-genikoy-epiteleioy-stratoy/b-klados/v4-dieythynsi-stratologikoy/thiteia
 

Αναφορά σε κείμενο

α. Εκπληρώσουν μετά το πέρας της εκπαίδευσής τους, την υπόλοιπη στρατεύσιμη στρατιωτική τους υποχρέωση, εξ ολοκλήρου (αποκλειομένων των αποσπάσεων) σε Μονάδες του Στρατού Ξηράς, που εδρεύουν ή αναπτύσσονται για επιχειρησιακούς λόγους στις περιοχές μόνο της Περιφέρειας Βορείου Αιγαίου και των Περιφερειακών Ενοτήτων Έβρου, Καλύμνου, Καρπάθου - Ηρωικής Νήσου Κάσου, Κω και Ρόδου .

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2024 στις 10:38 ΜΜ, Kag1ante είπε

Ίσως δεν το πρόσεξα όταν έψαχνα το forum αλλά έχω την εξής απορία. Επειδή θέλω να διακόψω την αναβολή σπουδών ώστε να μπώ στρατό έχουμε την εξής οικογενειακή κατάσταση.

2 Μεγαλύτερα αδέλφια (1 αδελφός, 1 αδελφή)

Ο αδελφός έχει πάρει μόνιμη αναβολή απο ψυχολόγο λόγω "αγοραφοβίας)

Η οικογένεια είναι μονογονεική, χάσαμε τη μητέρα μου το 18

 

Δικαιούμαι μειωμένη θητεία για κάτι απο τα παραπάνω ή όχι; Διαβάζω στην 9μηνη το 

  • (1) Όλοι οι αδελφοί από τρία (3) ζώντα αδέλφια

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν στο 3 αδέλφια εννοεί μόνο άνδρες ή και γυναίκες

Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη

 

Στις 23/1/2024 στις 9:55 ΠΜ, Kag1ante είπε

Ευχαριστώ, μία ακόμα ερώτηση

Μιας και ο αδελφός μου δεν πήγε φαντάρος, η ιδιώτητα του προστάτη μεταφέρεται σε εμένα; Αν ναί πόσοι μήνες κόβονται απο τη θητεία;;

 

Στις 23/1/2024 στις 11:23 ΠΜ, Kag1ante είπε

Δεν υπάρχει τέτοιος παράγοντας, μόνο της μονογονεικής οικογένειας (Μητέρα απεβίωσε το 18, Πατέρας συνταξιούχος)

 

Στις 23/1/2024 στις 12:31 ΜΜ, Kag1ante είπε

Ναι

Μήπως έχει κάποιος γνώση για τα παραπάνω; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Kag1ante είπε

 

 

 

Μήπως έχει κάποιος γνώση για τα παραπάνω; Ευχαριστώ

[email protected] , στείλε email με τις απορίες που έχεις, προτιμότερο από το να σπαμαρεις σε ένα φόρουμ που μπορεί να μην υπάρχει άνθρωπος με γνώσεις στα στρατιωτικά θέματα.

Επεξ/σία από dionisis1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα θέλω να μου πείτε όσοι έχετε πάει Χίο ή Μυτιλήνη αν είναι καλές περιοχές για θητεία και αν ισχύει το 9μηνο εκει? Και τι παίζει με τά κινητά εκει?

Επεξ/σία από Mr.kostas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους.

Έχουμε εικόνα τι παίζει στο τεπ ΓΕΕΘΑ ως προγραμματιστής Υ/Π? Είναι και εκεί ώρες γραφείου 7-3 και τα ΣΚ έξω?

Είχα εικόνα για ΚΕΠΥΕΣ αλλά δεν ξέρω τίποτα για το τεπ

Επεξ/σία από tzagaritos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας,

Έχω κατανεμηθεί στην ΠΑ και σκοπεύω σύντομα να διακόψω την αναβολή σπουδών. Υπάρχει περίπτωση τότε να με αλλάξουν σώμα ή είναι εγγυημένο ότι θα καταταγώ ΠΑ; Ρωτώ επειδή δεν έχω κανένα μέσον, απλώς όταν είχα καταθέσει το δελτίο απογραφής στο κεπ είχα δηλώσει πρώτη προτίμηση την ΠΑ.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια, εχει κανεις σας γνωμη για 216 ΚΙΧΝΕ Αλεξανδρουπολης; Μπαινω 19 του μηνα στο υγειονομικο ως φαρμακοποιος. Γνωριζετε τιποτα σχετικα με τις υπηρεσιες, τι γινεται με τα σπεν στην ειδικοτητα μου ή γενικα πως ειναι τα στελεχη στη μοναδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 644 ΜΚ ΤΠ έχουμε καμία πληροφορία στην Αλεξανδρούπολη; Παρουσιάζομαι Δευτέρα για ΣΠΕΝ. Με έχουν βάλει έρευνας πληροφορικής χωρίς πτυχίο. Τι να περιμένω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. 

Είχα πάρει την αναβολή σπουδών και έληξε τώρα τον Δεκέμβρη. Είναι να μπω στη Β ΕΣΣΟ τον Μάρτιο στην Θήβα αλλά είμαι Κρήτη.
 

Εχω μιλήσει με ψυχολόγο για να ξεκινήσω τη διαδικασία για απαλλαγή. 
 

Επειδή τον Μάρτιο θα λείπω εκτός Ελλάδας θέλω να ζητήσω αναβολή που σιγουρα δεν θα χρειαστεί να παρουσιαστώ τον Μάρτιο. Η ερώτηση μου είναι αν ζητήσω αναβολή με χαρτί ψυχολόγου τώρα θα πρέπει να παρουσιαστώ μέσα στο Μάρτιο για κάποια εξέταση; Η μου δίνουν κατευθείαν κάποια αναβολή; Η μπορώ να παρουσιαστώ νωρίτερα μέσα στον Φλεβάρη κάπου στην Κρήτη για εξέταση ή ότι άλλο πρέπει να γίνει;

Απο ότι έχω καταλάβει αν ζητήσω αναβολή για κοινωνικούς λόγους απλά περνάω στην μεθεπόμενη ΕΣΣΟ απλά νομίζω θα με σύμφερε να παρουσιάσω από τώρα κάποιο χαρτί ψυχολόγου. Και επίσης δε ξέρω τι θα μπορούσα να πω ότι είναι ο λόγος.
 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Taflathos said:

Καλησπέρα. 

Είχα πάρει την αναβολή σπουδών και έληξε τώρα τον Δεκέμβρη. Είναι να μπω στη Β ΕΣΣΟ τον Μάρτιο στην Θήβα αλλά είμαι Κρήτη.
 

Εχω μιλήσει με ψυχολόγο για να ξεκινήσω τη διαδικασία για απαλλαγή. 
 

Επειδή τον Μάρτιο θα λείπω εκτός Ελλάδας θέλω να ζητήσω αναβολή που σιγουρα δεν θα χρειαστεί να παρουσιαστώ τον Μάρτιο. Η ερώτηση μου είναι αν ζητήσω αναβολή με χαρτί ψυχολόγου τώρα θα πρέπει να παρουσιαστώ μέσα στο Μάρτιο για κάποια εξέταση; Η μου δίνουν κατευθείαν κάποια αναβολή; Η μπορώ να παρουσιαστώ νωρίτερα μέσα στον Φλεβάρη κάπου στην Κρήτη για εξέταση ή ότι άλλο πρέπει να γίνει;

Απο ότι έχω καταλάβει αν ζητήσω αναβολή για κοινωνικούς λόγους απλά περνάω στην μεθεπόμενη ΕΣΣΟ απλά νομίζω θα με σύμφερε να παρουσιάσω από τώρα κάποιο χαρτί ψυχολόγου. Και επίσης δε ξέρω τι θα μπορούσα να πω ότι είναι ο λόγος.
 

Ευχαριστώ 

Με χαρτί απο ψυχολόγο την αναβολή την διαγράφεις από το μυαλό σου. Θέλεις χαρτί γιατρού. Ο ψυχολόγος δεν είναι γιατρός! Αν πας με τέτοιο χαρτί στο Φρουραρχείο (γιατί αν λείπεις τον Μάρτη, αναγκαστικά Φρουραρχείο θα πας) θα σε διώξουν απλά. 

Όσο για τους κοινωνικούς λόγους, ρώτα την στρατολογία να σου πουν. Αν και έχω διαβάσει ότι δίνουν εύκολα. Να έχεις στο νου σου ότι είναι μια και έξω. Δεν έχει δεύτερη φορά για κοινωνικούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, w95chris είπε

Με χαρτί απο ψυχολόγο την αναβολή την διαγράφεις από το μυαλό σου. Θέλεις χαρτί γιατρού. Ο ψυχολόγος δεν είναι γιατρός! Αν πας με τέτοιο χαρτί στο Φρουραρχείο (γιατί αν λείπεις τον Μάρτη, αναγκαστικά Φρουραρχείο θα πας) θα σε διώξουν απλά. 

Όσο για τους κοινωνικούς λόγους, ρώτα την στρατολογία να σου πουν. Αν και έχω διαβάσει ότι δίνουν εύκολα. Να έχεις στο νου σου ότι είναι μια και έξω. Δεν έχει δεύτερη φορά για κοινωνικούς

Λάθος δικό μου. Ψυχίατρο όχι ψυχολόγο. 
 

Ναι το ξέρω για κοινωνικούς ότι είναι μια φορά. Απλά σκέφτομαι ότι ίσως με συμφέρει να ζητήσω από τώρα με χαρτί γιατρού αλλά δε ξέρω αν θα μου ζητήσουν μετά να παρουσιαστώ μέσα στο Μάρτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...