Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 hours ago, bele said:

Μου γραφει στο σημειωμα καταταξης οτι ειμαι υποχρεος 1 μηνα επιπλεον θητειας. Ημουν εξωτερικο και περιμενω πτυχιο τον Φεβρουαριο. Στα χερια μου εχω πιστοποιητικο ολοκληρωσης σπουδων το οποιο ειναι κιολας μεταφρασμενο. Λογικα αν τους το δειξω θα ειμαι οκ; Καλη θητεια σε οσους μπαινουν! Λαμια 24 Ιανουαριου, καλο μας πηξιμο :)

Ναι δε θα έχεις θέμα. Και εγώ είχα το ίδιο θέμα (δεν είχα ολοκληρώσει τις σπουδές μου) και μου είχαν πει από την στρατολογία να στείλω μια βεβαίωση σπουδών και όλα καλά. 

Επίσης, στο σημείωμα πρέπει να γράφει πως αν δε παρουσιάσεις το χαρτί είσαι υποχρεωμένος 1 μήνα επιπλέον θητεία. Αν γράφει αυτό που λες σημαίνει πως είχε έρθει το χαρτί, δεν τους έστειλες πτυχίο (ή αντίστοιχο έγγραφο να μη φας τον ένα μήνα) και τώρα έχεις ένα μήνα θητεία έξτρα. Αυτό δε ξέρω αν μπορεί να διαγραφεί με την παρουσίαστη του πιστοποιητικού σπουδών (ή αντίστοιχο εγγράφου). Αν και νομίζω πως ναι. Καλού κακού επικοινώνησε με την στρατολογία ή περίμενε να μας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα περί του θέματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες έχω 3 απορίες για τον έλεγχο στο ΚΥ Σ.Ξ

1)Μπορώ να έχω στο λουκάνικο σακούλα με σκόνη πρωτεινης ή θα μου την πάρουν;

2) Μπορώ να τους πω εξ'αρχης ότι θα χρησιμοποιώ το smartphone με κάμερα ή χωσιμο sleeping bag;

 

3)το βιβλιάριο υγείας παιδιού το ζητάνε;

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από jimmis-1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jimmis-1 είπε

Παίδες έχω 3 απορίες για τον έλεγχο στο ΚΥ Σ.Ξ

1)Μπορώ να έχω στο λουκάνικο σακούλα με σκόνη πρωτεινης ή θα μου την πάρουν;

2) Μπορώ να τους πω εξ'αρχης ότι θα χρησιμοποιώ το smartphone με κάμερα ή χωσιμο sleeping bag;

 

3)το βιβλιάριο υγείας παιδιού το ζητάνε;

Ευχαριστώ 

1) Δεν γνωρίζω με σιγουριά αλλά δεν νομίζω.

2) Μια χαρά επιτρέπεται το κινητό. Μάλιστα απ' τα πρώτα που είναι πιθανών να σε ρωτήσουν μετά την πρώτη μέρα που θα γνωρίσεις διοικητές κτλ αν πήρες τηλέφωνο τους γονείς σου. Όσον αφορά την κάμερα, απλώς μην βγάζεις στρατιωτικό εξοπλισμό φωτογραφίες και να τις δημοσιεύεις.

3) Καλό είναι να το κρατάς για να γνωρίζουν τι εμβόλια έχεις κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, w95chris είπε

Ναι δε θα έχεις θέμα. Και εγώ είχα το ίδιο θέμα (δεν είχα ολοκληρώσει τις σπουδές μου) και μου είχαν πει από την στρατολογία να στείλω μια βεβαίωση σπουδών και όλα καλά. 

Επίσης, στο σημείωμα πρέπει να γράφει πως αν δε παρουσιάσεις το χαρτί είσαι υποχρεωμένος 1 μήνα επιπλέον θητεία. Αν γράφει αυτό που λες σημαίνει πως είχε έρθει το χαρτί, δεν τους έστειλες πτυχίο (ή αντίστοιχο έγγραφο να μη φας τον ένα μήνα) και τώρα έχεις ένα μήνα θητεία έξτρα. Αυτό δε ξέρω αν μπορεί να διαγραφεί με την παρουσίαστη του πιστοποιητικού σπουδών (ή αντίστοιχο εγγράφου). Αν και νομίζω πως ναι. Καλού κακού επικοινώνησε με την στρατολογία ή περίμενε να μας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα περί του θέματος

Αν όλα τα άλλα αποτύχουν τότε πληρώνεις τον εξτρά μήνα και ξεμπερδευεις.

https://www.gov.gr/ipiresies/strateuse/prosthete-stratiotike-upokhreose/exagora-prosthetes-stratiotikes-upokhreoses

  [ 2290 ]  Αντιρρησίες συνείδησης άνω 33ο έτος 810€/μήνα εφάπαξ[ 2291 ]  Αντιρρησίες συνείδησης άνω 33ο έτος 810€/μήνα 1η δόση[ 2428 ]  Πρόσθετες στρατ. υποχρ. 90€ /μήνα [ 2431 ]  Στρατεύσιμοι άνω 33ο έτος, 810€/μήνα, εφάπαξ[ 2432 ]  Στρατεύσιμοι άνω 33ο έτος, 810€/μήνα, 1η δόση[ 2433 ]  Υπηρετήσαντες σε συμμαχ. στρατό -Ε.Ε. 200 €/μήνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ θες να κάνεις εξαγορά θητείας γιατί έχεις συμπληρώσει τα 33έτη.
https://www.stratologia.gr/el/node/166
Το κόστος είναι 810 ευρώ/μήνα (27 ευρώ/ημέρα) που δεν έχεις υπηρετήσει.
Θα πληρώσεις κανονικά για πλήρη θητεία 12 μήνες (μείον οι 20 ημέρες που θα κάνεις) εκτός και αν δικαιούσαι μειωμένη θητεία (πχ 9 μήνες γιατί είστε 3 αδέρφια).
Στη στρατολογική υπηρεσία θα σου πουν για δικαιολογητικά που χρειάζονται να καταθέσεις.

ΥΓ: Μη γράφεις greeklish, θα σου αφαιρέσουν ξανά τα μηνύματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ioankav είπε

Εσύ θες να κάνεις εξαγορά θητείας γιατί έχεις συμπληρώσει τα 33έτη.
https://www.stratologia.gr/el/node/166
Το κόστος είναι 810 ευρώ/μήνα (27 ευρώ/ημέρα) που δεν έχεις υπηρετήσει.
Θα πληρώσεις κανονικά για πλήρη θητεία 12 μήνες (μείον οι 20 ημέρες που θα κάνεις) εκτός και αν δικαιούσαι μειωμένη θητεία (πχ 9 μήνες γιατί είστε 3 αδέρφια).
Στη στρατολογική υπηρεσία θα σου πουν για δικαιολογητικά που χρειάζονται να καταθέσεις.

ΥΓ: Μη γράφεις greeklish, θα σου αφαιρέσουν ξανά τα μηνύματα.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου οπότε θα μου δώσουνε τα δικαιολογητικά εκεί που θα παρουσιαστώ συγκεκριμένα στις σπάρτη εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/1/2024 στις 4:47 ΜΜ, jimmis-1 είπε

Παίδες έχω 3 απορίες για τον έλεγχο στο ΚΥ Σ.Ξ

1)Μπορώ να έχω στο λουκάνικο σακούλα με σκόνη πρωτεινης ή θα μου την πάρουν;

2) Μπορώ να τους πω εξ'αρχης ότι θα χρησιμοποιώ το smartphone με κάμερα ή χωσιμο sleeping bag;

 

3)το βιβλιάριο υγείας παιδιού το ζητάνε;

Ευχαριστώ 

1) Οχι, και μην έχεις την ελπίδα ότι θα μπορέσεις να κάνεις σωστή διατροφή και γυμναστική ως φαντάρος. Ακόμα κι αν έχει κανα σάπιο γυμναστήριο μέσα στο στρατόπεδο, θα είσαι τόσο κουρασμένος από την έλλειψη ύπνου και τις υπηρεσίες που αν περισσεύει καμία ωρα θα πέφτεις ξερός για ύπνο. 

2) Κανένα πρόβλημα με τα κινητά, απλά να το χρησιμοποιείς διακριτικά και ποτέ εν ωρα υπηρεσίας. 

3) Οχι. Ότι εμβόλιο κι αν έχεις κάνει, το πολυεμβολιο θα στο βαρέσουν. Μόνο αν έχεις κάποια αλλεργία ή κάποιο άλλο σοβαρό θέμα φρόντισε να ενημερώσεις τον γιατρο υπηρεσίας και καλο θα ηταν να έχεις μαζί σου κάποια ιατρική βεβαίωση. 

Επεξ/σία από Disrespect
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο θυμάμαι, γυμναστήριο στο στρατό είναι κάπως δύσκολο, επειδή δε θέλουν να έχουν ευθύνη αν τραυματιστεί κάποιος, και δύσκολο να βρεις στέλεχος να ασχοληθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2024 στις 11:23 ΠΜ, ioankav είπε

Εσύ θες να κάνεις εξαγορά θητείας γιατί έχεις συμπληρώσει τα 33έτη.
https://www.stratologia.gr/el/node/166
Το κόστος είναι 810 ευρώ/μήνα (27 ευρώ/ημέρα) που δεν έχεις υπηρετήσει.
Θα πληρώσεις κανονικά για πλήρη θητεία 12 μήνες (μείον οι 20 ημέρες που θα κάνεις) εκτός και αν δικαιούσαι μειωμένη θητεία (πχ 9 μήνες γιατί είστε 3 αδέρφια).
Στη στρατολογική υπηρεσία θα σου πουν για δικαιολογητικά που χρειάζονται να καταθέσεις.

ΥΓ: Μη γράφεις greeklish, θα σου αφαιρέσουν ξανά τα μηνύματα.

Να ρωτήσω κάτι ακόμα Στη στρατολογική υπηρεσία Θα πρέπει να τους το αναφέρω την ημέρα που θα παρουσιαστώ ή θα πρέπει να πάω νωρίτερα Τους ενημερώσω Δηλαδή μπορώ την ημέρα που θα παρουσιαστώ να τους πω ότι εγώ θα κάνω 20 μέρες και το υπόλοιπο θα το εξαγοράσω Ή μήπως πρέπει να τα μαζέψω όλα τα δικαιολογητικά πριν παρουσιαστό στο στρατόπεδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Mariosrengar1991 είπε

Να ρωτήσω κάτι ακόμα Στη στρατολογική υπηρεσία Θα πρέπει να τους το αναφέρω την ημέρα που θα παρουσιαστώ ή θα πρέπει να πάω νωρίτερα Τους ενημερώσω Δηλαδή μπορώ την ημέρα που θα παρουσιαστώ να τους πω ότι εγώ θα κάνω 20 μέρες και το υπόλοιπο θα το εξαγοράσω Ή μήπως πρέπει να τα μαζέψω όλα τα δικαιολογητικά πριν παρουσιαστό στο στρατόπεδο

Εάν πάρεις την στρατολογία νωρίτερα θα σου πουν ποια επιπλέον δικαιολογητικά χρειάζεται να καταθέσεις αργότερα για την εξαγορά (για να τα μαζέψεις και να μην τρέχεις τελευταία στιγμή), εφόσον δικαιούσαι μειωμένη θητεία.
Στο κέντρο που θα παρουασιαστείς πες το από την πρώτη στιγμή για να ξέρουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εχω μπερδευτει λιγακι και θα ηθελα να μου εξηγησετε κατι γιατι δεν το καταλαβαινω... θα μπω τον μαρτιο με την βεσσο και αμα με στειλουν θηβα για να παρουσιαστω μπορω να δηλωσω καποιο νησι πχ χιο ή κω? γιατι θελω να κανω 9μηνο συν που προτιμω να ειμαι σε καποιο νησακι... απλα θα μπορουσα να δηλωσω καποιο νησι και με βαλουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού ξερεις που θα σε βάλουν να παρουσιαστείς; Αν παρουσιαστείς ενδοχώρα, τότε θα δηλώσεις πως θέλεις παραμεθόριο και θα σε στείλει η υπηρεσία όπου κρίνει αυτή (πιθανώς και Έβρο). Πριν μερικά χρονια έστελναν να δηλώσεις προτίμηση που ηθελες να παρουσιαστείς, εάν εκεί δηλώσεις νησί, τότε ειναι πιθανόν να σε βαλουν εκει που ζήτησες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...