Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Palikarosss είπε

Γράψε για τις πρώτες εντυπώσεις αν δεν σου κάνει κόπο,μπαίνω με την επόμενη εσσο και δεν έχω ιδέα 

Σχετικά χαλαρά μερικές ώρες της μέρας,μην περιμενεις καποια τρελη εκπαίδευση,μόνο τα βασικά.
χάλια υποδομές,από τη δεκαετία του 70-80 , μέτριο φαγητό,μικρές μεριίδες που σε αναγκάζουν να πηγαίνεις ΚΨΜ,ένα ΚΨΜ,λίγα πράματα,λίγες ώρες ανοιχτό,τιμές σχετικά ακριβό,αναψυκτικά πωλούνται λίγο πιο ακριβά από τα σουπερ μάρκετ,πράγμα απαράδεκτο.
Το καλό είναι ότι σε εκπαιδεύουν όργανα-απλοί φαντάροι δηλαδή λίγο πιο παλιοί από σένα και οι περισσότεροι είναι χαλαροί γιατι είναι το ίδιο και ίδιες ηλικίες οπότε σκέφτονται περίπου το ίδιο....

Το καλό είναι οτι δεν έχει επισκεπτήριο τα ΣΚ και σε 3 βδομάδες (ούτε) κάνεις 4 εξόδους..Δηλαδη 2 Σαββατοκύριακα.
Κούραση θα εχεις μόνο τις πρώτες 2-3 μέρες μέχρι να προσαρμοστείς.
Γενικά υπάρχει ορθοστασία χωρίς λόγο.Αυτά,μην τα πεις πουθενα γιατι θα σου πουν στρατός είναι τι περιμένεις(για τα μειονεκτήματα λέω)

Βρες καλή παρέα να περάσουν αυτές οι μέρες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, blackdeagle είπε

Σχετικά χαλαρά μερικές ώρες της μέρας,μην περιμενεις καποια τρελη εκπαίδευση,μόνο τα βασικά.
χάλια υποδομές,από τη δεκαετία του 70-80 , μέτριο φαγητό,μικρές μεριίδες που σε αναγκάζουν να πηγαίνεις ΚΨΜ,ένα ΚΨΜ,λίγα πράματα,λίγες ώρες ανοιχτό,τιμές σχετικά ακριβό,αναψυκτικά πωλούνται λίγο πιο ακριβά από τα σουπερ μάρκετ,πράγμα απαράδεκτο.
Το καλό είναι ότι σε εκπαιδεύουν όργανα-απλοί φαντάροι δηλαδή λίγο πιο παλιοί από σένα και οι περισσότεροι είναι χαλαροί γιατι είναι το ίδιο και ίδιες ηλικίες οπότε σκέφτονται περίπου το ίδιο....

Το καλό είναι οτι δεν έχει επισκεπτήριο τα ΣΚ και σε 3 βδομάδες (ούτε) κάνεις 4 εξόδους..Δηλαδη 2 Σαββατοκύριακα.
Κούραση θα εχεις μόνο τις πρώτες 2-3 μέρες μέχρι να προσαρμοστείς.
Γενικά υπάρχει ορθοστασία χωρίς λόγο.Αυτά,μην τα πεις πουθενα γιατι θα σου πουν στρατός είναι τι περιμένεις(για τα μειονεκτήματα λέω)

Βρες καλή παρέα να περάσουν αυτές οι μέρες.

Ευχαριστώ για τον κόπο φίλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, salonika91 είπε

Ορκίστηκαμε σήμερα στο κεπβ Θήβας.

Όποιος θέλει καμία συμβουλη  ή οποίος θέλει να γράψω την εμπειρία μου  κτλ να πει να γραψω αλλά μάλλον αύριο.

2018 Ε ΕΣΣΟ

εγω ετοιμάζομαι για Ιανουάριο.

Θελω να σε ρωτησω απο οτι καταλαβα απο το site που μπηκα να συμπληρωσω να στοιχεια (βαρος, υψος που θελω να παρουσιαστω ) Θηβα και Λαμια (τα κοντινοτερα στην Αθηνα) πανε μονο οσοι ειναι να πανε ΕΛΔΥΚ ή παιρνουν γενικα οποιον ναναι? Γιατι αν θυμαμαι καλα εγω που δεν διαλεξα ΕΛΔΥΚ δεν με αφηνε να επιλεξω να παρουσιαστω Θηβα η Λαμια.

Επισης διαβασα οτι αν παρουσιαστεις σε ΣΥΠΟ στα συνορα μετα απο 1 μερα σε στελνουν σε καποιο κοντινο στρατοπεδο, στην Θηβα τι ακριβως γινεται?

Παρουσιαζεσαι και ορκιζεσαι εκει οπως ηταν τα παλια ΚΕΝ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Papatroof είπε

εγω ετοιμάζομαι για Ιανουάριο.

Θελω να σε ρωτησω απο οτι καταλαβα απο το site που μπηκα να συμπληρωσω να στοιχεια (βαρος, υψος που θελω να παρουσιαστω ) Θηβα και Λαμια (τα κοντινοτερα στην Αθηνα) πανε μονο οσοι ειναι να πανε ΕΛΔΥΚ ή παιρνουν γενικα οποιον ναναι? Γιατι αν θυμαμαι καλα εγω που δεν διαλεξα ΕΛΔΥΚ δεν με αφηνε να επιλεξω να παρουσιαστω Θηβα η Λαμια.

Επισης διαβασα οτι αν παρουσιαστεις σε ΣΥΠΟ στα συνορα μετα απο 1 μερα σε στελνουν σε καποιο κοντινο στρατοπεδο, στην Θηβα τι ακριβως γινεται?

Παρουσιαζεσαι και ορκιζεσαι εκει οπως ηταν τα παλια ΚΕΝ?

Θήβα και Λαμία πάνε όσοι είναι για Κύπρο είτε το θέλουν είτε όχι.Απλά περνας από επιτροπή της ΕΛΔΥΚ και τους λες αν θες ή οχι.
Είναι Κέντρα ακόμα και ορκίζεσαι εκεί μετά από 3 βδομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@blackdeagle

(δεν με αφήνει να πειράξω το πόστ πάνω :( )

ήθελα να ρωτήσω τι χρειάζεται να πάρουμε για το κέντρο στην αρχή;

Επεξ/σία από gregysuper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, blackdeagle είπε

Σχετικά χαλαρά μερικές ώρες της μέρας,μην περιμενεις καποια τρελη εκπαίδευση,μόνο τα βασικά.
χάλια υποδομές,από τη δεκαετία του 70-80 , μέτριο φαγητό,μικρές μεριίδες που σε αναγκάζουν να πηγαίνεις ΚΨΜ,ένα ΚΨΜ,λίγα πράματα,λίγες ώρες ανοιχτό,τιμές σχετικά ακριβό,αναψυκτικά πωλούνται λίγο πιο ακριβά από τα σουπερ μάρκετ,πράγμα απαράδεκτο.
Το καλό είναι ότι σε εκπαιδεύουν όργανα-απλοί φαντάροι δηλαδή λίγο πιο παλιοί από σένα και οι περισσότεροι είναι χαλαροί γιατι είναι το ίδιο και ίδιες ηλικίες οπότε σκέφτονται περίπου το ίδιο....

Το καλό είναι οτι δεν έχει επισκεπτήριο τα ΣΚ και σε 3 βδομάδες (ούτε) κάνεις 4 εξόδους..Δηλαδη 2 Σαββατοκύριακα.
Κούραση θα εχεις μόνο τις πρώτες 2-3 μέρες μέχρι να προσαρμοστείς.
Γενικά υπάρχει ορθοστασία χωρίς λόγο.Αυτά,μην τα πεις πουθενα γιατι θα σου πουν στρατός είναι τι περιμένεις(για τα μειονεκτήματα λέω)

Βρες καλή παρέα να περάσουν αυτές οι μέρες.

ισχυουν ολα

-εγκαταστασεις παλιες αλλα καλοσυντηρημενες

-Με το φαγητο οντως ειχαμε προβλημα.Καποιες φορες ηταν λιγο.Ειδικα το πρωι της φορες που ειχε τσαι(την μια μερα ειχε γαλα και την αλλη τσαι) δεν μου εκανε τπτ.1 ποτιρι τσαι και ενα μικρο μελακι(για μια φετα) και ενα μικρο βουτηρακι τι να σου κανει...και ειχες να φας απο το πρωιγουμενο απογεμα 6ηωρα,.. και εγινε θεμα στην αναφορ΄ά αλλα δεν αλλαξε κατι.Μας ειπαν οτι αυτες ειναι και ερχονται απο το ΓΕΣ και δεν τις καθοριζει ο φανταρος αρα φαγαμε ακυρο.

Επησεις να πω πως δεν πολυβλεπαμε στελεχη.Μονο σε καμια  ονομαστικη αναφορα,στην βολη αντε και στις προβες για την ορκωμοσια αι την παρελαση.

Οι παλιοι(οργανα) μας ξυπνουσαν,οι παλιοι μας πηγαιναν για φαγητο,οι παλιοι μας εκαναν εκπαιδευση,στους παλιους ελεγες οτι θεμα ειχες και αυτοι αν χρειαζοτανε το μετεφεραν πιο πανο.

Ακομα και στην μοιρα τα στελεχη μπαινοβγαινανε απο διαφορετικη εισοδο απο μας και απαγορευοταν να παμε στη δικη τους.

 

Κινητο με καμερα παρε.Δεν κανουν ελεγχο ουτε σωματικο ουτε στην βαλιτσα.Τουλαχιστον εμενα δεν μου εκαναν.Απλα φροντησε να μην φαινετε.Δηλ μην το εχεις στην τσεπη αν φαινετε το περιγραμα του δηλ οτι στην τσεπη σου εχεις κινητο με καμερα.

Επησεις μπες οσο πιο πρωι γινεται.Γιατι?Γιατι εγω μπηκα στις 8 το πρωι και τελιωσα(χαρτια,γιατρους,ψυχολογο,ρουχα) γυρω στις 12 το μεσιμερι και γυρω στις 12¨30 ημουν στον θαλαμο.Σε οσους φιλους μου το ειπα δεν το πιστευαν.Και μου ελεναν πριν μπω οτι η πρωτη μερα θα ειναι η πιο κουραστικη της ζωης μου και οτι θα τελιωσω στις 10 το  βραδυ.Οντως στην βραδινη αναφορα μας την πρωι μερα βλεπαμε κοσμο που πηγαινε στην πυροβαλαρχια του στις 9 το βραδυ.Αρα μπες μολις ανοιξουν οι πυλες στις 8 το πρωι

Αυτοι που και καλα ηταν στον ελεγχο την πρωτη μερα ηταν φανταροι παλιοι και με ρωταει.

Εχεις καποιο αιχμυρο αντικειμενο?οχι

εχεις κατι που απαγορευεται?οχι

δειξε το κινητο σου.εδειξα την μπακατελα που ειχα

ανοιξε την βαλιτσα.την ανοιγω. Την βλεπει απο πανο. δεν την εψαξε δεν την ακουμπησε καν και μου λεει οκ περνα.

Επησεις κατι που ηξερα και πριν μπω.Οταν ζητησουν εθελοντες μην πας.Θα πεσει κουβαλημα.Δεν θα κερδισεις τπτ και παιζει(σε παιδι απο το θαλαμο μου το εκαναν) να μην φας κιολας.

9 ώρες πριν, Papatroof είπε

εγω ετοιμάζομαι για Ιανουάριο.

Θελω να σε ρωτησω απο οτι καταλαβα απο το site που μπηκα να συμπληρωσω να στοιχεια (βαρος, υψος που θελω να παρουσιαστω ) Θηβα και Λαμια (τα κοντινοτερα στην Αθηνα) πανε μονο οσοι ειναι να πανε ΕΛΔΥΚ ή παιρνουν γενικα οποιον ναναι? Γιατι αν θυμαμαι καλα εγω που δεν διαλεξα ΕΛΔΥΚ δεν με αφηνε να επιλεξω να παρουσιαστω Θηβα η Λαμια.

Επισης διαβασα οτι αν παρουσιαστεις σε ΣΥΠΟ στα συνορα μετα απο 1 μερα σε στελνουν σε καποιο κοντινο στρατοπεδο, στην Θηβα τι ακριβως γινεται?

Παρουσιαζεσαι και ορκιζεσαι εκει οπως ηταν τα παλια ΚΕΝ?

Η Θηβα (και νομιζω και η Λαμια) ειναι κεντρο για την ΕΛΔΥΚ.Δηλ οσοι ειναι να πανε κυπρο παν Θηβα η Λαμια.Εγω ειχα δηλωσει Λαμια και με εστειλαν Θηβα.

Εμεις ολοι ειχαμε ενδειξη για ΕΛΔΥΚ.Καποιοι το ειχαν δηλωσει στην στρατολογια(δηλ ηθελαν να πανε κυπρο) και καποιοι οχι και τους ηρθε χαρτι για ΕΛΔΥΚ

Εγω παρουσιαστηκα 17 Σεπτεμπβιου και ορκιστηκα 5 Οκτωμβιου.Και ημουν μονο στην θηβα δηλ 18 μερες.Το τι γινετε σε αλλα Συπο δεν το ξερω.Και θα ξαναγυρισουμε Θηβα για 1-2 βδομαδες(απο οτι μας ειπαν) και θα φευγουμε σε γκρουπακια των 30-40 ατομων για κυπρο

Επεξ/σία από salonika91
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, salonika91 είπε

Επησεις μπες οσο πιο πρωι γινεται.Γιατι?Γιατι εγω μπηκα στις 8 το πρωι και τελιωσα(χαρτια,γιατρους,ψυχολογο,ρουχα) γυρω στις 12 το μεσιμερι και γυρω στις 12¨30 ημουν στον θαλαμο.Σε οσους φιλους μου το ειπα δεν το πιστευαν.Και μου ελεναν πριν μπω οτι η πρωτη μερα θα ειναι η πιο κουραστικη της ζωης μου και οτι θα τελιωσω στις 10 το  βραδυ.Οντως στην βραδινη αναφορα μας την πρωι μερα βλεπαμε κοσμο που πηγαινε στην πυροβαλαρχια του στις 9 το βραδυ.Αρα μπες μολις ανοιξουν οι πυλες στις 8 το πρωι

Επησεις κατι που ηξερα και πριν μπω.Οταν ζητησουν εθελοντες μην πας.Θα πεσει κουβαλημα.Δεν θα κερδισεις τπτ και παιζει(σε παιδι απο το θαλαμο μου το εκαναν) να μην φας κιολας.

οντως αν πας πρωι ξεμπερδεύεις πιο γρήγορα με τα διαδικαστικά και γενικά έχεις περισσότερο χρόνο να προσαρμοστείς, αλλά ταυτόχρονα αυξάνεις τις πιθανότητες να "σε κάνουν" εθελοντή...

Στο Κέντρο, πολλά άτομα έπαιρναν θέσεις ευθύνης και νόμιζαν ότι κάτι έγιναν, αλλά στην πραγματικότητα δεν κερδίζεις τίποτα, κάνεις δουλειά χωρις κανένα όφελος. Άμα είναι να μπεις σε κάποια θέση, το κάνεις στη Μονάδα σου, που θα περάσεις περισσότερο καιρό και πιθανότατα θα σου διευκολύνει τη θητεία κάπως.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν και εγω 3η μοίρα Β πυροβολαρχία και είναι ακριβώς όπως είπαν παραπάνω.Παρολαυτά τεράστιο μπάχαλο στην επιλογή για ΕΛΔΥΚ.Εγώ που ήμουν Ι1 και είχα δηλώσει να πάω με έκοψαν και με στέλνουν στο 649 ΤΕ στη Σάμο.Ένα παιδί στο θάλαμό μου που είναι Ι3 τον πήραν ΕΛΔΥΚ και θα φάει ταλαιπωρία.Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό τους και έχω εκνευριστεί.Και απότι έμαθα έκοψαν παιδιά ικανά που ήθελαν να πάνε και πήραν άτομα που είχαν δηλώσει να μην πάνε.Πραγματικά ντροπή.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2018 στις 12:57 ΜΜ, gregysuper είπε

@blackdeagle

(δεν με αφήνει να πειράξω το πόστ πάνω :( )

ήθελα να ρωτήσω τι χρειάζεται να πάρουμε για το κέντρο στην αρχή;

Όταν λες τι να πάρεις εννοείς? σε ρούχα? ή σε είδη υγειηνης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/10/2018 στις 1:25 ΠΜ, blackdeagle είπε

Σχετικά χαλαρά μερικές ώρες της μέρας,μην περιμενεις καποια τρελη εκπαίδευση,μόνο τα βασικά.
χάλια υποδομές,από τη δεκαετία του 70-80 , μέτριο φαγητό,μικρές μεριίδες που σε αναγκάζουν να πηγαίνεις ΚΨΜ,ένα ΚΨΜ,λίγα πράματα,λίγες ώρες ανοιχτό,τιμές σχετικά ακριβό,αναψυκτικά πωλούνται λίγο πιο ακριβά από τα σουπερ μάρκετ,πράγμα απαράδεκτο.
Το καλό είναι ότι σε εκπαιδεύουν όργανα-απλοί φαντάροι δηλαδή λίγο πιο παλιοί από σένα και οι περισσότεροι είναι χαλαροί γιατι είναι το ίδιο και ίδιες ηλικίες οπότε σκέφτονται περίπου το ίδιο....

Το καλό είναι οτι δεν έχει επισκεπτήριο τα ΣΚ και σε 3 βδομάδες (ούτε) κάνεις 4 εξόδους..Δηλαδη 2 Σαββατοκύριακα.
Κούραση θα εχεις μόνο τις πρώτες 2-3 μέρες μέχρι να προσαρμοστείς.
Γενικά υπάρχει ορθοστασία χωρίς λόγο.Αυτά,μην τα πεις πουθενα γιατι θα σου πουν στρατός είναι τι περιμένεις(για τα μειονεκτήματα λέω)

Βρες καλή παρέα να περάσουν αυτές οι μέρες.

Γενικα απο αυτα που λες στο τελος,η γνωμη μου ειναι οτι οι παρεες και οι φιλιες που κανεις στο κεντρο(η συπο οπως το λενε)και στα φυλακια δεν τις κανεις σε μοναδες.Στο μεν κεντρο οι ειναι ολοι απελπισμενοι και οποτε δενουν,20 ατομα ειμασταν στον θαλαμο μου,τους θυμαμαι ολους με τα ονοματα τους,και στα δε φυλακια εισαι πιο κωλος και βρακι απο οτι στο σπιτι με την οικογενεια.Αυτο,αν ειναι ολοι ξηγημενοι ειναι καλο και δενει τις σχεσεις.Στις μοναδες θα δεις ατομα να μαλωνουν για υπηρεσιες,για αγγαρειες για ποστα.Αν παρεις αδεια θα τα ακουσεις,αν βγεις ε.υ.(χωρις λογο) θα τα ακουσεις(και πολυ σωστα),αν φιδιασεις θα τα ακουσεις.Ασε που θα υπαρχουν και πολλοι ρουφιανοι που θα θελουν να γινουν κολλητοι του λοχαγου(ειχα πολλους).

Ασχετο,το κψμ και σε εμας ηταν φωτια,δεν ξερω απο τι εξαρταται.Νομιζω αν ειναι ιδιωτικο,σε εμας δεν ξερω τι ηταν αλλα υπευθυνος ηταν ενας υπολοχαγος.

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

Γενικα απο αυτα που λες στο τελος,η γνωμη μου ειναι οτι οι παρεες και οι φιλιες που κανεις στο κεντρο(η συπο οπως το λενε)και στα φυλακια δεν τις κανεις σε μοναδες.Στο μεν κεντρο οι ειναι ολοι απελπισμενοι και οποτε δενουν,20 ατομα ειμασταν στον θαλαμο μου,τους θυμαμαι ολους με τα ονοματα τους,και στα δε φυλακια εισαι πιο κωλος και βρακι απο οτι στο σπιτι με την οικογενεια.Αυτο,αν ειναι ολοι ξηγημενοι ειναι καλο και δενει τις σχεσεις.Στις μοναδες θα δεις ατομα να μαλωνουν για υπηρεσιες,για αγγαρειες για ποστα.Αν παρεις αδεια θα τα ακουσεις,αν βγεις ε.υ.(χωρις λογο) θα τα ακουσεις(και πολυ σωστα),αν φιδιασεις θα τα ακουσεις.Ασε που θα υπαρχουν και πολλοι ρουφιανοι που θα θελουν να γινουν κολλητοι του λοχαγου(ειχα πολλους).

Ασχετο,το κψμ και σε εμας ηταν φωτια,δεν ξερω απο τι εξαρταται.Νομιζω αν ειναι ιδιωτικο,σε εμας δεν ξερω τι ηταν αλλα υπευθυνος ηταν ενας υπολοχαγος.

Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό που λες... Τωρα που διαβάζω την ανάλυση σου καταλαβαίνω πόσο ισχύει και δεν θα μπορουσα να το διατυπώσω καλύτερα.

Στο κέντρο μείναμε 21 μέρες και νιώθαμε οτι γνωριζόμαστε χρόνια... αλλά ντάξει και στη μονάδα μπορει να βρεις άτομα που θα κολλήσετε.

Το ΚΨΜ σε μας ηταν Τ Ζ Α Μ Π Α, και παρ' ολα αυτά έβγαζαν και καλό κέρδος, οπότε φαντάσου τι βγάζουν οι άλλοι που χρεώνουν ακριβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, blackdeagle είπε

Όταν λες τι να πάρεις εννοείς? σε ρούχα? ή σε είδη υγειηνης?

Γενικά απ' όλα :P 

ΟΚ παίρνεις τα κλασσικά σαμπουαν-ξυριστικά-βρακιά-κωλοχαρτο κτλ. Τίποτα πιο ειδικό χρειάζεται πιστεύεις; Πχ sleeping bag διάβασα ότι βολεύει να έχεις, ισχύει αυτό; :D  Και για πάτους αρβύλας είδα ότι είναι απαραίτητοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sleeping bag οχι απλα βολευει, σε σώζει!

αρκετα ρουχα για να εχεις να αλλαζεις.

ΛουκέτΑ (για το όπλο σου, για το ντουλάπι σου, για τη βαλίτσα σου, για τα άρβυλα σου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στρατός και ΟΑΕΔ πάνε μαζί? 

Επίσης άμα τελειώσει η αναβολή σου έρχεται χαρτί? πως γίνεται? και που ξέρω που θα καταταχθώ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, kon1to είπε

sleeping bag οχι απλα βολευει, σε σώζει!

αρκετα ρουχα για να εχεις να αλλαζεις.

ΛουκέτΑ (για το όπλο σου, για το ντουλάπι σου, για τη βαλίτσα σου, για τα άρβυλα σου)

 

Στρατιωτικά ρούχα εννοείς ε; Χακί φανέλες :D 

Α καλά και το ντουλάπι χωρίς λουκέτο το δίνουν; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...