Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, magnam είπε

Εν τέλει, μην με ρωτήσεις τι έγινε με τις περιπτώσεις τους κι εάν τους επιβλήθηκαν οι όποιες ποινές προβλέπονται από την αντίστοιχη νομοθεσία, δεν ξέρω.

Ξέρω εγώ: Ναι καλά, φιλάκια. Υπήρχε στον παλιό ποινικό κώδικα το 458 που υποτίθεται ότι επέβαλε πρόστιμο τουλάχιστον 59 ευρώ για περιπτώσεις στις οποίες δεν υπάκουες εμπρόθετα διοικητικό νόμο, αλλά με το νέο ποινικό κώδικα αυτό το άρθρο καταργείται.

Πλέον δύναται απλώς η ηγεσία του/της υπουργού οικονομίας σε συνεργασία με τον/της άμυνας να επιβάλει ad hoc πρόστιμα για παράβαση στρατολογικών υποχρεώσεων εφέδρων. Στην εποχή του εράσμους, της ανετότατης κινητικότητας σένγκεν και του φθηνού - γρήγορου ταξιδιού, όλα αυτά είναι αναχρονιστικές ανοησίες. Πριν μπω στρατό, ως τα 23 μου, έχω ζήσει σε 3 σημεία της Ελλάδας και 3 χώρες του εξωτερικού, ενώ με την (οσονούπω) απόλυσή μου προαλείφεται διαμονή σε 4η με τακτικά πηγαινέλα σε 5η.

Να μην αμελήσω να πάρω την ελλαδίτικη στρατολογία να ενημερώσω ότι θα με βρουν ή στο μάαστριχτ ή στο σαρλερουά αν παραστεί ανάγκη. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Ξέρω εγώ: Ναι καλά, φιλάκια. Υπήρχε στον παλιό ποινικό κώδικα το 458 που υποτίθεται ότι επέβαλε πρόστιμο τουλάχιστον 59 ευρώ για περιπτώσεις στις οποίες δεν υπάκουες εμπρόθετα διοικητικό νόμο, αλλά με το νέο ποινικό κώδικα αυτό το άρθρο καταργείται.

Πλέον δύναται απλώς η ηγεσία του/της υπουργού οικονομίας σε συνεργασία με τον/της άμυνας να επιβάλει ad hoc πρόστιμα για παράβαση στρατολογικών υποχρεώσεων εφέδρων. Στην εποχή του εράσμους, της ανετότατης κινητικότητας σένγκεν και του φθηνού - γρήγορου ταξιδιού, όλα αυτά είναι αναχρονιστικές ανοησίες. Πριν μπω στρατό, ως τα 23 μου, έχω ζήσει σε 3 σημεία της Ελλάδας και 3 χώρες του εξωτερικού, ενώ με την (οσονούπω) απόλυσή μου προαλείφεται διαμονή σε 4η με τακτικά πηγαινέλα σε 5η.

Να μην αμελήσω να πάρω την ελλαδίτικη στρατολογία να ενημερώσω ότι θα με βρουν ή στο μάαστριχτ ή στο σαρλερουά αν παραστεί ανάγκη. :rolleyes:

Δεν νομίζω να αναφέρεται σε ταξίδια αναψυχής.

Δεν υπάρχει περίπτωση να σου αναλύσω ολόκληρο το σύστημα της στρατολόγησης και την οργάνωση των Μονάδων Επιστράτευσης, αλλά αυτή τη στιγμή όλα τα κλιμάκια σε συμπεριλαμβάνουν (όπως και όλους τους εφέδρους) σε κάποια σχέδιά τους. Όταν, λοιπόν, σε καλέσει η πλησιέστερη Μονάδα της μόνιμης κατοικίας σου (που εσύ είχες δηλώσει) για να παρουσιαστείς, πες τους πως δεν μπορείς διότι πλέον κατοικείς στη Freetown της Σιέρα Λεόνε, και εξήγησέ τους πως δεν ήθελες να ενημερώσεις τη στρατολογία.

BTW Από τη σελίδα του ίδιου του ΓΕΣ και σύμφωνα με τον ν.3421/2005:

Οι έφεδροι υποχρεούνται να δηλώνουν οποιαδήποτε αλλαγή του τόπου διαμονής τους, εφόσον η διάρκεια υπερβαίνει τους 3 μήνες. Η δήλωση υποβάλλεται είτε στις Στρατολογικές Υπηρεσίες (πρώην «Στρατολογικά Γραφεία») είτε στις αρμόδιες Επιστρατεύουσες Αρχές. Σε όσους δεν συμμορφώνονται με τις παραπάνω υποχρεώσεις, επιβάλλεται υψηλό χρηματικό πρόστιμο από την αρμόδια Στρατολογική Υπηρεσία (ΣΥ).

Επίσης, αν θυμάμαι καλά (με κάθε επιφύλαξη διότι δεν έχω αυτή τη στιγμή μπροστά μου τον ΣΠΚ) σε περίπτωση διαπίστωσης λανθασμένων ή μη επικαιροποιημένων από τον έφεδρο στοιχείων κατόπιν πρόσκλησής του από την Υπηρεσία, προβλέπεται ποινή φυλάκισης μέχρι 3 και υπό περιπτώσεις 10 έτη. Ξαναλέω με κάθε επιφύλαξη διότι δεν έχω αυτή τη στιγμή μπροστά μου τον ΣΠΚ.

Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ό,τι νομίζει. Εγώ ενημέρωσα τον συμφορουμίτη για το προβλεπόμενο. Εάν πιστεύει πως είναι υπεράνω της όποιας διάταξης και πως δεν τον αγγίζει, ας μην ενημερώσει.

Σε τελική ανάλυση, ένα τηλέφωνο είναι. Ντροπή! (Βασικά και από την νέα πλατφόρμα για τους Εφέδρους μπορεί να το κάνει.)

Δεν το συνεχίζω άλλο. Η ερώτηση του συμφορουμίτη απαντήθηκε. Ο καθένας ας κάνει ό,τι νομίζει.

Επεξ/σία από magnam
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, paranoid_android είπε

Έχετε κανένα νέο από τις μονάδες σας για άδειες;

Σημερα ηρθε εντολη απο το γες 10 μερες τιμητικη σε ολους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, nikosmon είπε

Σημερα ηρθε εντολη απο το γες 10 μερες τιμητικη σε ολους. 

Για τις αδειες το 10+5 ισχυει?

Δεν εχει φτασει η διαταγη απο ΓΕΣ ακομα σε ολες τις ταξιαρχιες. 

Ελπιζω να ειναι επισημο πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, TJohn είπε

Για τις αδειες το 10+5 ισχυει?

Δεν εχει φτασει η διαταγη απο ΓΕΣ ακομα σε ολες τις ταξιαρχιες. 

Ελπιζω να ειναι επισημο πλεον.

Ναι 10 τιμ +5 δικες σου που στην μοναδα μου τουλαχιστον ειπαν αν θες τις κολλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikosmon είπε

Ναι 10 τιμ +5 δικες σου που στην μοναδα μου τουλαχιστον ειπαν αν θες τις κολλας

Αδερφέ αυτό ισχύει και για τις μονάδες που βρίσκονται στην Αθήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RaizO_ είπε

Αδερφέ αυτό ισχύει και για τις μονάδες που βρίσκονται στην Αθήνα?

Λογικα ναι αφου ειναι απο τον αρχηγο γες θα ισχυει για ολη την ελλαδα. Ουσιαστικα ειναι τα γκρουπ του πασχα που δεν δοθηκαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikosmon είπε

Λογικα ναι αφου ειναι απο τον αρχηγο γες θα ισχυει για ολη την ελλαδα. Ουσιαστικα ειναι τα γκρουπ του πασχα που δεν δοθηκαν

Σίγουρα είναι για τα γκρουπ του Πάσχα? Κάτι είχα ακούσει ότι οι άδειες αυτές είναι για τους στρατιώτες που ήταν κλεισμένοι μέσα λόγω καραντίνας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε σε εμας εδω Κρήτη δεν ειπαν ακομα κατι. Αλλα θα γινει μπερδεμα τωρα γιατι εχουν πάρει ολοι γκρουπ κορονοιου απο μερικες μερες και τωρα θα αρχίσουν να δίνουν σταδιακα στην 363 αδειες απολυσεως. Και οι υπόλοιποι θα σταξουμε μεσα χωρις εξοδους κ ΔΝ. Ας ελπίσουμε η 366 να ειναι εσσο με αρκετο κοσμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 6μηνός μηπως γίνεται να μου πείς κάποιος τι δικαιολογητικο χρειάζεται για την πληρωμή και που μπορώ να το πάρω; γνωρίζω οτι το ενα μου το δίνει το γραφείο αλλα είναι και υο δικαιολογητικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...