Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Kaseri33 είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Παρουσιάζομαι και εγώ με την Γ'ΕΣΣΟ και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.Είμαι υπόχρεος 6 μηνης θητείας λόγω πολυτεκνίας.Τί ειναι η μετάθεση κατ'εξαίρεση αν μπορει καποιος να μου εξηγήσει,διότι έμαθα οτι θα υπηρετήσω και τους 6 μήνες στο παραμεθόριο χωρίς μετάθεση (τον τελαυταίο μήνα).Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επαναλαμβανω, για να μην μπερδευομαστε. Η πολυτεκνια ΔΕΝ ειναι κριτηριο για κατ εξαιρεση μεταθεση, εννοωντας μεταθεση αμεσως μετα τα ΣΠΕΝ (στον 1,5 μηνα). Αντιθετως, η εξαμηνοι εχουνε λιγοτερες πιθανοτητες να παρουν την μεταθεση 5μηνου γιατι προηγουνται οι 9μηνοι/8μηνοι της σειρας τους. Εννοειται οτι δεν συζηταμε για βυσματα.

https://katataxi.army.gr/el/content/dikaiologitika-gia-katigories-koinonikon-provlimaton-0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρα δηλαδή μόνο εάν βάλω βύσμα μετα τα ΣΠΕΝ (που δεν έχω σκόπο) ?

Συγγνώμη απλα δεν τα γνωρίζω,το μονο που μου είχαν πεί που δεν ξερω εάν ισχύει είναι οτι τους πολύτεκνους τους φερνούν πιο κόντα γα τον λόγο της πολυτεκνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Kaseri33 είπε

Αρα δηλαδή μόνο εάν βάλω βύσμα μετα τα ΣΠΕΝ (που δεν έχω σκόπο) ?

Συγγνώμη απλα δεν τα γνωρίζω,το μονο που μου είχαν πεί που δεν ξερω εάν ισχύει είναι οτι τους πολύτεκνους τους φερνούν πιο κόντα γα τον λόγο της πολυτεκνίας.

πολύτεκνος εδώ. μετά τους 5 μηνες δικαιούσαι μετάθεση .  Αν θυμάμαι καλά μόλις πήγα στην μονάδα είχα δηλώσει που θα θελα να πάω.

Αυτά το 2012 αλλά δεν νομίζω οτι έχουν αλλάξει πολλά πάνω σε αυτό το θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, bilya είπε

πολύτεκνος εδώ. μετά τους 5 μηνες δικαιούσαι μετάθεση .  Αν θυμάμαι καλά μόλις πήγα στην μονάδα είχα δηλώσει που θα θελα να πάω.

Αυτά το 2012 αλλά δεν νομίζω οτι έχουν αλλάξει πολλά πάνω σε αυτό το θέμα. 

Εδω και εναν χρονο ομως οι πολυτεκνοι κανουν 6 μηνες θητεια κι οχι 8 οπως εκανες εσυ το 2012, γι αυτο λεει μηπως δεν παρει μεταθεση στο 5μηνο μιας και θα του απομενει 1 μονο μηνας για να απολυθει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kaseri33 είπε

Αρα δηλαδή μόνο εάν βάλω βύσμα μετα τα ΣΠΕΝ (που δεν έχω σκόπο) ?

Συγγνώμη απλα δεν τα γνωρίζω,το μονο που μου είχαν πεί που δεν ξερω εάν ισχύει είναι οτι τους πολύτεκνους τους φερνούν πιο κόντα γα τον λόγο της πολυτεκνίας.

Οχι δεν ισχυει. Δες το λινκ που ποσταρα πιο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή και βύσμα να βάλω για να πάω καπου ποιο κόντα δεν θα αλλάξει κατι σωστά?

(Εννοώ για να ερθω πιο κοντά για τα ΣΠΕΝ και ειδικότητα)

Επεξ/σία από Kaseri33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, aris_rom είπε

οι εταπ είναι 2 ημέρες ανά μήνα θητείας ο οποίος πρέπει να έχει υπηρετηθεί. Εάν πάρεις άδεια πχ τον μισό Μάιο και υπρετήσεις τον άλλον μισό, τις 2 αυτές εταπ δεν τις χρεώνεσαι καθώς έχεις υπηρετήσει πραγματικά τον μισό μήνα. 

Μετά από μετάθεση είναι στο χέρι της επόμενης μονάδας(του διοικητή της) το πότε και αν θα στις δώσει. 

Το ποτε δεν ξερω αλλα το αν θα στις δωσει δεν παιζει. Οι ΕΤΑΠ ειναι υποχρεωτικες και σε ακολουθουν σε ολες τις μεταθεσεις που μπορει να παρεις. Ειναι γραμμενες και στον προσωπικο σου φακελο που πηγαινει στην νεα σου μοναδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, καλησπέρα. Έχω μια ερώτηση που αν γίνεται θα ήθελα να απαντηθεί από ανθρώπους που γνωρίζουν πώς έχει η κατάσταση τώρα λόγω κορονοϊού. Το λέω γιατί όπως ξέρετε πολύ καλά, οι φήμες που κυκλοφορούν είναι πολλές για τα πάντα. Ξέρετε λοιπόν αν έχουν δοθεί άδειες από μονάδες λόγω κορονοϊού; Ο αδελφός μου υπηρετεί στην Κύπρο και δεν έχουν πάρει άδειες από το Μάρτιο αλλά από ό,τι λένε τα παιδιά εκεί, ούτε θα πάρουν στο προσεχές διάστημα. Έχουν μάθει (δεν ξέρω αν ισχύει) πως στις μονάδες στην Ελλάδα δίνονται/έχουν δοθεί άδειες για αυτό το λόγο αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω. Όποιος ξέρει κάτι, ευπρόσδεκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Kastrato88 είπε

Παιδιά, καλησπέρα. Έχω μια ερώτηση που αν γίνεται θα ήθελα να απαντηθεί από ανθρώπους που γνωρίζουν πώς έχει η κατάσταση τώρα λόγω κορονοϊού. Το λέω γιατί όπως ξέρετε πολύ καλά, οι φήμες που κυκλοφορούν είναι πολλές για τα πάντα. Ξέρετε λοιπόν αν έχουν δοθεί άδειες από μονάδες λόγω κορονοϊού; Ο αδελφός μου υπηρετεί στην Κύπρο και δεν έχουν πάρει άδειες από το Μάρτιο αλλά από ό,τι λένε τα παιδιά εκεί, ούτε θα πάρουν στο προσεχές διάστημα. Έχουν μάθει (δεν ξέρω αν ισχύει) πως στις μονάδες στην Ελλάδα δίνονται/έχουν δοθεί άδειες για αυτό το λόγο αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω. Όποιος ξέρει κάτι, ευπρόσδεκο

Πολλα παιδιά φίλοι έχουν πάρει άδειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμας μας χωρισαν σε 2 γκρουπ και φευγαμε εναλλαξ για να ειμαστε λιγοτεροι στρατιωτες μεσα. Δηλαδή μια εβδομάδα μέσα οι μισοι και μετα μια εβδομάδα έξω. Αυτο κρατησε 1 μήνα, πλέον έχουμε εξόδους από την Παρασκευή.

Οι άδειες που πήραμε ηταν 7ημερες, 5 μερες τιμητική + 2 μερες κανονικη αδεια υποχρεωτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άδειες εδώ στην Ελλάδα έχουν αρχίσει από 5/5 και χωρίζονται σε γκρουπακια σε κάθε μονάδα ανάλογα ( σε εμένα τουλάχιστον είναι 3)

10 τιμητικές και 5Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...