Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, paranoid_android είπε

Άγραφες/τιμητικές? Κάπως έτσι

Μπορεί και λόγο συγγένειας με τον διοικητή της μονάδας ε; 

:P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, paranoid_android είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Φεύγω με μετάθεση σε μερικές μέρες και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Είναι περίοδος που όλοι πήραμε τις 15ημερες αδειες. Εγώ ωστόσο απ' την μονάδα μου πήρα 20! Τι γίνεται τώρα; Θα παρουσιαστώ στη νέα μονάδα 5 μέρες πριν την άδεια μου. Λέτε να χαθεί τώρα η 20μερη άδεια που μου έδωσαν;

Ασχετο αλλα τι σειρά εισαι; 364 ή 365; φευγουν μεταθεσεις τωρα αυτον τον καιρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά SOS SOS SOS SOS SOS SOS SOS

Το Σάββατο 09/05/2020 (ναι Σάββατο απόγευμα), μου έστειλε η στρατολογία στο e-mail μου το σημείωμα κατάταξης το οποίο με ενημερώνει ότι πρέπει να παρουσιαστώ στις 05/06/2020 στο ΠΡΟΚΟΠΙΔΗ (Θεσσαλονίκη).  Αρχικά, είναι η 2η φορά (ή η 3η αν μετράμε την αναβολή λόγω σπουδών μετά τα 18), που με καλούν για κατάταξη. 

Η  και πιο βασική απορία μου έχει να κάνει με το πως λειτουργεί η αναβολή για κοινωνικούς λόγους. Θα σας εξηγήσω πως έχει η κατάσταση....Τα τελευταία 5 χρόνια μένω στην Αθήνα και πιο συγκεκριμένα τα τελευταία 2.5 χρόνια παρακολουθούμαι από ψυχίατρο στο Αιγινήτειο Νοσοκομείο Ψυχιατρική Κλινική αλλά και από ιδιώτη ψυχίατρο στην Αθήνα σε περίπτωση που χρειαστώ κάτι επείγον για τον λόγο ότι τα γρήγορα ραντεβού στο Αιγινήτειο είναι δυσεύρετα. Έχω διάγνωση κατάθλιψη (όχι δεν είναι μούφα για τον στρατό γιατί όντως συμβαίνει αυτό τα τελευταία 2.5 - 3 χρόνια με αρκετές αλλαγές στην φαρμακευτική μου αγωγή και ακόμα μια αλλαγή τον τελευταίο μήνα που δυσκόλεψαν λίγο τα πράγματα λόγω του εγκλεισμού). Πριν 1 χρόνο πήρα αναβολή από το στρατό για ψυχολογικούς λόγους με διάγνωση από την θεράπων ιατρό μου στο Αιγινήτειο. Το πρόβλημα μου όμως αυτήν την φορά είναι, ότι λόγω του κορονοϊού όλες οι υπηρεσίες κινούνται με ταχύτητα χελώνας και ενώ έχω κάνει την αίτηση για πιστοποιητικο ψυχολογικής διάγνωσης από το Αιγινήτειο (αρχές του μήνα), δεν ξέρω κατά πόσο θα βγει γρήγορα για να το έχω μέχρι τέλος του μήνα που πρέπει να ανέβω (συνήθως η διαδικασία παίρνει από 20 μέρες μέχρι 1 μήνα, όταν όμως όλα λειτουργούν κανονικά...). Οπότε σκέφτηκα την επιλογή της "Αναβολής για κοινωνικούς λόγους" που είναι για ένα μικρο διάστημα.. Το θέμα όμως είναι δεν ήξερα τι να αιτηθώ για την αναβολή... και επικαλέστηκα οικονομικούς λόγους για να βρω δουλειά για να μπορέσω να καλύψω τα χρέη που έχω στον ιδιοκτήτη της οικίας μου αλλά και σε άλλους φορείς ΔΕΗ κτλπ. μιας και είμαι άνεργος τους τελευταίους 2 μήνες και  μένω και μόνος μου χωρίς να μπορώ να πάρω βοήθεια από την οικογένειά μου. Επίσης, ανέφερα και προσωπικούς λόγους τύπου ότι μόλις ξεχρεώσω πρέπει να αρχίσω τις διαδικασίες να φύγω από το σπίτι για να μετακομίσω στους γονείς μου γιατί αν πάω στρατό το χρέος θα συνεχίσει να μεγαλώνει. 

Πήγα λοιπόν πριν 2 μέρες στα ΚΕΠ για να κάνω την αίτηση. Είχα μαζί μου κάποια δικαιολογητικά γιατί διάβασα στο διαδίκτυο ότι πρέπει να αποδείξεις αυτά που λες και ζητάς. Είχα λοιπόν μια βεβαίωση από ΟΑΕΔ που επιβεβαίωνε την 2-μήνη ανεργία μου, το συμβόλαιο του σπιτιού για να επιβεβαιώσει ότι είναι στο όνομα μου και εγώ πληρώνω και τον τελευταίο λογαριασμό ΔΕΗ που έγραφε πάνω ότι χρωστάω από 11/04/2019. Έγραψα λοιπόν ένα μεγάλο κειμενάκι στην υπεύθυνη δήλωση και το έδωσα στον υπάλληλο που μου έκανε την αίτηση. Εκεί που μου λέει "τελειώσαμε" τον ρωτάω με απορία "έχω και κάποια δικαιολογητικά να επισυνάψουμε", και μου λέει "δεεεεεεν χρειάζονται κάναμε την αίτηση, βάλαμε την αστυνομική σου ταυτότητα και ένα πιστοποιητικο γέννησης". Και έτσι έφυγα αφού μου είπε ότι δεν χρειάζονται....

Σήμερα, λοιπόν, λαμβάνω στο e-mail μου ότι απορρίφθηκε η αίτηση μου "διότι από τα υποβαλλόμενα έγγραφα δεν προκύπτουν επαρκώς οι λόγοι που επικαλείται για την χορήγηση αναβολής κατάταξης για κοινωνικούς λόγους." ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΜΑ****Σ. Παράλληλα υπάρχει στο e-mail και το τηλέφωνο της επιβλέπουσας την οποία θα καλέσω αύριο το πρωί για πληροφορίες και να της πω τι έχει γίνει με τα δικαιολογητικά και να ρωτήσω αν μπορώ να ξανά-υποβάλλω αίτηση.

Και ερωτώ!! ΤΙ ΦΑΣΗ? Παντού έλεγαν ότι δίνουν εύκολα την αναβολή για κοινωνικούς λόγους χωρίς καν να γράψεις πολλά μπλα μπλα.. και εγώ τους έγραψα 1 σελίδα λόγους και τσίμπησα απόρριψη??? Προσπάθησα σήμερα να κινήσω μερικά νήματα για να επιταχύνω την διαδικασία της έκδοσης πιστοποιητικού από το Αιγινήτειο αλλά και πάλι δεν ξέρω.....  θα μάθω αύριο περισσότερες πληροφορίες. Ξέρετε αν γίνεται να ξανακάνω αίτηση για αναβολή για κοινωνικούς λόγους?? Πιστεύετε ότι με αυτά τα δικαιολογητικά που θα προσκόμιζα θα τους κάλυπτα?? Αλλιώς τι σκατά θέλουν? Να γράψω κάτι άλλο?? Να του πω την αλήθεια, ότι δηλαδή, λόγο της πανδημίας το Αιγινήτειο δεν μου βγάζει πιστοποιητικο διάγνωσης... θα μου πουν "χεστήκαμε"... είμαι στα πρόθυρα να αρχίσω να κλαίω από τα νεύρα και το άγχος μου και είναι ΟΤΙ χειρότερο αυτήν την περίοδο που άλλαξα και την φαρμακευτική μου αγωγή.... Θέλω γνώμες παρακαλώ... 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

EDIT:  Τους καλεσα σημερα και μιλησα με καποιον πολυ ευγενικο κυριο και μου ειπε οτι οι οικονομικοι λογοι ως αιτηση περνανε δυσκολα πια, γι αυτο μου την ακυρωσαν. Ακομα και δικαιολογητικα να εδειχνα που επιβεβαιωνουν οικονομικα προβλημα, πιθανοτατα παλι θα με απερριπταν. Τωρα... Τι να πω... Ή μου το ειπε ετσι... Ή οντως ισχυει και αλλαξε κατι...
 

Επεξ/σία από ZathuraEdition
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχωνεσαι. Το πολυ πολυ να παρουσιαστεις και να παρεις κατευθειαν τις πρωτες μερες αναβολη μολις τους πεις τους λογους και σε πανε σε στρατιωτικο γιατρο. Ειδικα αν εχεις μαζι σου και καμια παλια διαγνωση ή φαρμακευτικη αγωγη. Παντως να σε βαλουν να υπηρετησεις δεν παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nikosmon είπε

Μην αγχωνεσαι. Το πολυ πολυ να παρουσιαστεις και να παρεις κατευθειαν τις πρωτες μερες αναβολη μολις τους πεις τους λογους και σε πανε σε στρατιωτικο γιατρο. Ειδικα αν εχεις μαζι σου και καμια παλια διαγνωση ή φαρμακευτικη αγωγη. Παντως να σε βαλουν να υπηρετησεις δεν παιζει.

Τα έχω όλα. Έχω και την παλιά διάγνωση που είχα πέρυσι από την γιατρό μου στο Αιγινήτειο, και όλες τις αλλαγές της φαρμακευτικής μου αγωγής με σφραγίδα της γιατρού (αυτές τις οδηγίες που σου λένε πόσα χάπια να παίρνεις και ποια ώρα της ημέρας). Μέχρι και την καρτέλα με τα ραντεβού μου στο Αιγινητειο έχω που την υπογράφει η γιατρός κάθε φορά που πραγματοποιώ ραντεβού (έχει 12 υπογεγραμμένες συναντήσεις μέσα σε 2 χρόνια). Απλά δεν ξέρεις ποτέ σε ποιόν θα πέσεις (ακούγονται περίεργα για τον στρατιωτικό ψυχίατρο στην Ξάνθη) και αν έχω την πρόσφατη βεβαίωση θα πάω άνετος.... Απλά όπως και να έχει είναι άγχος. Θα δω αν μπορώ να πάρω διάγνωση και από τον ιδιώτη ψυχίατρο που με παρακολουθεί σε επείγων περιπτώσεις και δούλευε στο Αιγινητειο...

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Petalidas είπε

Ξερουμε αν θα δωσουνε αδειας ορκωμοσίας; Γιατι λογω κορονοιου ακουσα πως δεν θα δωσουν, ισχυει;

Επειδή μπαίνω και εγώ με την Γ' ΕΣΣΟ,νομίζω κανονικά θα γίνει και η ορκωμοσία και η άδεια (10 μέρες)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβολη για κοινωνικους λόγους επειδη είμαι εν πτυχιω στο μεταπτυχιακο υπάρχει περιπτωση να μην μου την δεχτουν; θεωρούμε ακομα ενεργος φοιτητης δεν εχω ολοκληρωσει ολες μου τις υποχρεώσεις κατι το οποιο θα γινει τελος Ιουνιου ενώ η καταταξη ειναι αρχες Ιουνιου. Ειναι η 1η φορά που έκανα την αίτηση για κοινωνικους λογους.

 

Γιατι διαβαζω οτι τελευταια δεν γινονται ευκολα δεκτες αλλα εγω π.χ δεν ειμαι για ιατρικους ή οικονομικους λόγους ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...