Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μαχητοσημο υποτιθεται οτι προκυπτει απο: 
- Την αξιολογηση σου στο γραπτο τεστ των σπεν (κατα το μεγαλυτερο ποσοστο), δηλαδη παπαγαλια το βιβλιαρακι που σου δινουν
- Την επιδοση σου στις βολες, αρκετα δυσκολο αν δεν εχεις ξαναριξει γιατι λογω μεγαλου αριθμου ατομων κανεις δεν θα σου δειξει πώς ακριβως πρεπει να σημαδευεις
- Την γενικη εικονα που θα προλαβουν να σχηματισουν τα στελεχη για εσενα ως στρατιωτη πχ σε εμας ειχαν μπλοκακια και σημειωναν οσους συμμετειχαν σε ερωτησεις, ηταν γυαλισμενοι-ξυρισμενοι, ειχαν τεντα κρεβατια κλπ.

Στην πραγματικοτητα ομως, επειδη το μαχητοσημο συνοδευεται απο 4 μερες τιμητικη συνηθως, δινεται με βυσμα. Για να το παρεις χωρις βυσμα πρεπει να διαπρεψεις σε ολα τα παραπανω και να εισαι και τυχερος για να βρεθεις σε φουρνια ΣΠΕΝ με μεχρι 2 χοντρα βυσματα ωστε να διεκδικησεις το 3ο.

Σε εμας, τα 2 απο τα 3 ηταν ξεκαθαρα βυσματικα. Ο 3ος λογικα το πηρε χωρις βυσμα, περα ομως απο το γεγονος οτι ηταν καυλωμενος με την φαση και υπερπροβλεπε σε ολα τα παραπανω, βοηθουσε συνεχεια σε δουλειες, αφου προσφερθηκε στην αρχη σε 1-2 αγγαρειες, στη συνεχεια για ο,τι χρειαζονταν εχωναν εκεινον (κουβαλημα σεντονια κουβερτες κρεβατια, ξεφορτωματα απο σταγιερ, αποθηκες κλπ).

Επεξ/σία από Orpheas1992
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατάλαβα,οποτε αν κανω ολα τα προβλεπόμενα χωρίς να βάλω βύσμα εχω ευκαιρία;;

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η τιμητική και καθόλου να μην μου δώσουν αρκεί να πάρω μαχητόσημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Kaseri33 είπε

Κατάλαβα,οποτε αν κανω ολα τα προβλεπόμενα χωρίς να βάλω βύσμα εχω ευκαιρία;;

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η τιμητική και καθόλου να μην μου δώσουν αρκεί να πάρω μαχητόσημο.

Αν τα κανεις ολα και σηκωνεις παντα το χερι σου οταν ζητανε ατομα για οτιδηποτε, ισως...
Δεν ξερω ποσο στρατοκαυλος εισαι αλλα το μαχητοσημο γενικα το φορας πανω στο χιτωνιο. Αυτο σημαινει οτι σε οποια μοναδα πας, οταν το βλεπουν θα ειναι σαν να φωναζεις "Χωστε με".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Orpheas1992 είπε

Αν τα κανεις ολα και σηκωνεις παντα το χερι σου οταν ζητανε ατομα για οτιδηποτε, ισως...
Δεν ξερω ποσο στρατοκαυλος εισαι αλλα το μαχητοσημο γενικα το φορας πανω στο χιτωνιο. Αυτο σημαινει οτι σε οποια μοναδα πας, οταν το βλεπουν θα ειναι σαν να φωναζεις "Χωστε με".

Tο εχω συνηθίσει γιατι απο δουλείες που έχω κάνει (σέρβις) μου έχουν πεί στο στρατό θα έχεις μεγάλο θέμα,εννοώντας οτι κάνω δουλειές και είμαι πρόθυμος.

Το θέμα είναι όμως,αξίζει το μαχητόσημο ;κερδίζω κάτι εκτός  απο την άδεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Η μετάθεση μου γράφει ΣΤΡΑΤΗΓΕΙΟ Γ' ΣΩΜΑ. Γνωρίζουμε τπτ απο τι ύπηρεσιες εχουν; Πως τους παει με τις εξοδους; Και γενικά τι κάνουν τα πρωινά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Pankar95 είπε

Το 70% των στρατεύσιμων νομίζω καταλήγει Αθήνα ή Σούδα. Πέρα από αυτά υπάρχουν και άλλοι ναυστάθμου ή παρατηρητήρια σε διάφορα νησιά αλλά και τα πολεμικά πλοία.

Στα πλοία και σε νησια παραμεθορίου να ξέρεις κάνεις 9μηνη θητεία αντί για χρόνο.

δεν δηλωσα πλοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Μετάθεση στο πολεμικό μουσειο. Να φανταστώ ότι εφόσον δεν είναι καν στρατόπεδο δεν υπαρχει καν το "μένεις μεσα" και ουσιαστικά δουλεύεις ώρες γραφείου; 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως στρατόπεδο είναι και το 401, στρατόπεδο είναι και το Πολεμικό Μουσείο.  Ρωτήστε και τα βύσματά σας πριν γράψετε εδώ...

Όσον αφορά το μαχητόσημο, δεν ξέρω για τώρα αλλά παλιά συνηθίζονταν να το τρώνε. Μπορεί να τους είχαν τελειώσει τα αποθέματα με το σηματάκι, δεν έχω ιδέα. Δεν σημαίνει τίποτα,  το είχε ένας ευτραφής χασικλής εποπ Λοχίας εκεί που ήμουν, σιγά το μαχητή...δεν ξύπναγε για να κάνει την αλλαγή σκοπιάς και έφυγε μια φορά αβολίδοτο.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέω από την άποψη ότι λογικά δεν μένεις(κοιμάσαι) μέσα; Έχω ακόμα μέρες για να πάω εκει, που θα τα δω και εκ των έσω απλά από ότι διαβάζω γύρω γύρω ισχύουν ώρες γραφειου, τύπου 7.30 μπαίνεις 2.30 βγαίνεις. Ισχύει; Ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!! Στις 12/6 παρουσιάζομαι στο Λαγό... Στο σημείωμα Κατάταξης γράφει ΕΟΔ, γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς σημαίνει..? Θα παρουσιαστώ εκεί και αμέσως θα με τοποθετήσουν σε άλλη μονάδα ή θα παραμείνω στο Λαγό μέχρι την ορκωμοσία, σπεν κλπ..?

Επίσης καθώς από την περιοχή που μένω η μετάβαση στο Λαγό είναι αρκετά δυσκολη, θα υπάρξει προβλημα αν θα πάω με το αυτοκίνητο (να μην μου επιτρέψουν να το παρκάρω κάπου κοντά στο στρατόπεδο κλπ)? 

Επεξ/σία από Panos_gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, paranoid_android είπε

Το λέω από την άποψη ότι λογικά δεν μένεις(κοιμάσαι) μέσα; Έχω ακόμα μέρες για να πάω εκει, που θα τα δω και εκ των έσω απλά από ότι διαβάζω γύρω γύρω ισχύουν ώρες γραφειου, τύπου 7.30 μπαίνεις 2.30 βγαίνεις. Ισχύει; Ξέρει κανείς;

Και μέσα κοιμάσαι και σκοπιές κανεις και κατσαρολικά καθαρίζεις και φυλακές παίρνεις αν είσαι αξύριστος/αγυαλιστος..περίμενε να δεις γλυκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Racerr είπε

δεν δηλωσα πλοιο

Η δήλωση που κάνεις πριν μπεις δεν έχει καμία σημασία. Θα δηλώσεις ξανά στον Πόρο αλλά και πάλι αν δεν έχεις μέσο είναι αρκετά στην τύχη το να πας εκεί που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pankar95 είπε

Η δήλωση που κάνεις πριν μπεις δεν έχει καμία σημασία. Θα δηλώσεις ξανά στον Πόρο αλλά και πάλι αν δεν έχεις μέσο είναι αρκετά στην τύχη το να πας εκεί που θέλεις.

μεσο ειχαν για να κανω την αλλαγη κλαδου απο ξηρα σε ναυτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Racerr είπε

μεσο ειχαν για να κανω την αλλαγη κλαδου απο ξηρα σε ναυτικο

Αν του ξαναμιλήσεις μπορείς να πας όπου θέλεις. Αλλιώς δεν αποκλείεται να βρεθείς και σε καμία φρεγάτα

Επεξ/σία από Pankar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Pankar95 είπε

Αν του ξαναμιλήσεις μπορείς να πας όπου θέλεις. Αλλιώς δεν αποκλείεται να βρεθείς και σε καμία φρεγάτα

οχι δεν εχω σχεση πλεον με το ατομο ηταν και στο υπουργειο αμυνας σκεψου...υπεροχα τουλαχιστον με αδειες τι παιζει?θα μπορω να πηγαινω καπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...