Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, DrLo είπε

Εσύ δηλαδή τι νομίζεις, ότι θα εκαπιδέυσουν πχ 100 άτομα και θα έχουν μόνιμα μόνο τα στελέχη και ξερωγω τανκς, οχήματα, όπλα, εξοπλισμό  κλπ σε αποθήκες και αν χρειαστεί θα σε φωνάξουν σε επιστράτευση να τα βαλεις μπροστά και να στηθεί ξερωγω μια μεραρχία από το πουθενά σε 2 μέρες;

Εσυ δηλαδη τι νομιζεις, οτι εκει που μαζεουμε κουκουναρια, σοβατιζουμε, βαφουμε, βαζουμε πλακακια, κανουμε τις χαροπες νοικοκυρες ξαφνικα θα γινουμε μαχιμοι στρατιωτες? Ειδικα προς το τελος της θητειας?

Ετσι και γινει κατι θα γελαει ο κοσμος με τους Ελληνες φανταρους. (χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν και εγω αυτη την στιγμη την θητεια μου κανω και το ξερω καλα. Και μαλιστα σε μοναδα του Εβρου που πηγε στο ποταμι.) Τις πρωτες 10 μερες για 14-16 ωρες που εφθανε να κραταει η υπηρεσια στο ποταμι (οπως μου ειπαν οι της Α ΕΣΣΟ) δεν ειχαν καν νερο. Μετα οργανωθηκαν...

Να παρακαλαμε να μην γινει τιποτα χοντρο...

Μόλις τώρα, jimis98 είπε

και ι3 με πόσο γίνεσαι?

πρεπει να εχεις μεγαλο θεμα...Δεν γνωριζω να σου πω νουμερα ακριβως. Αμα εχεις και στα 2 ματια πανω απο ενα βαθμο βγαινεις ανετα και Ι4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Εσυ δηλαδη τι νομιζεις, οτι εκει που μαζεουμε κουκουναρια, σοβατιζουμε, βαφουμε, βαζουμε πλακακια, κανουμε τις χαροπες νοικοκυρες ξαφνικα θα γινουμε μαχιμοι στρατιωτες? Ειδικα προς το τελος της θητειας?

Ετσι και γινει κατι θα γελαει ο κοσμος με τους Ελληνες φανταρους. (χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν και εγω αυτη την στιγμη την θητεια μου κανω και το ξερω καλα. Και μαλιστα σε μοναδα του Εβρου που πηγε στο ποταμι.) Τις πρωτες 10 μερες για 14-16 ωρες που εφθανε να κραταει η υπηρεσια στο ποταμι (οπως μου ειπαν οι της Α ΕΣΣΟ) δεν ειχαν καν νερο. Μετα οργανωθηκαν...

Να παρακαλαμε να μην γινει τιποτα χοντρο...

πρεπει να εχεις μεγαλο θεμα...Δεν γνωριζω να σου πω νουμερα ακριβως. Αμα εχεις και στα 2 ματια πανω απο ενα βαθμο βγαινεις ανετα και Ι4

δεν υπάρχει κάπου κάποιος πίνακας που να λέει με τους βαθμούς το αντίστοιχο γιώτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν διακόψω τώρα την αναβολή μου πότε μπαίνω? Πήρα στα ΚΕΠ και μου είπαν ότι δεν είναι σίγουροι ότι θα μπω στην επόμενη ΕΣΣΟ. Παίρνω την στρατολογία αλλά δεν το σηκώνουν. Μήπως να πάω από εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Δεν υπαρχουν πια κεντρα. Κανουν τα στρατοπεδα "πηγαδακια" ανα δυο-τρια και κανουν κοινη εκπαιδευση συμφωνα με καποιο προγραμμα που δινει η ταξιαρχια. Ή τουλαχιστον ετσι εγινε εκει π μ εστειλαν.

Επειδη ο δικος σου ειχε βυσμα νομιζεις ετσι καναν σ αλλους? Ακομα κ σ ατομο με νεογεννητα που ηταν ντοπιος ΔΕΝ το καναν αυτο που λες. Οι αλλοι περιμεναν την μεταθεση κανονικα, απλα δηλωναν κατ εξαιρεση για να πανε κοντα στο σπιτι τους κανα μηνα νωριτερα. Επισης, μια χαρα βαραγαν υπηρεσίες και κει που πηγαν (καποιοι που μιλαγα, αλλοι δε ξερω σε τι στρατοπεδο πεσαν). Οποτε στη καλυτερη μειωθηκαν τα έξοδα της θητειας, ακομα ομως ειναι χωρις δουλεια και με παιδια. Και φυσικα 0 στηριξη απ το κρατος.

Αλλο να ακολουθεις εντολες για να βγαλεις ψωμι να φας, αλλο να σ εχουν σκλαβο. Και όχι εγω εκει μεσα στρατιωτης δεν αισθανθηκα. Εκπαιδευση ουσιαστικη δε καναμε, δυο βολες με το ζορι ριξαμε, μονο για καμαριερες πηγαμε. Ε να προσλαβουν ατομα αμα θελουν ή να στρωσουν κωλο τα στελεχη να δουλεψουν, αδιαφορο μ ειναι πως θα το κανουν.

Αυτό με τα στελεχη δε το λεω γιατι εχω κατι μαζι τους, περα απο μερικους μπετοβλακες που υπαρχουν, αλλα γιατι ειναι η αληθεια. Βολεμενοι ειναι και μ το χουν παραδεχτει και οι ιδιοι. Ο μισθος πραγματι ισως να μην ειναι αρκετος να ζησεις χωρις αγχος, αλλα ποιος μισθος εκει εξω ειναι?

Ξέρω, ΣΥΠΟ λέγονται πλέον αλλά ουσιαστικά είναι Κέντρα σε μικρότερη κλίμακα και πιο κοντά στη μονάδα σου.

Βύσμα σίγουρα δεν είχε, το ξέρω γιατί μας ρωτούσε έναν-έναν αν είχαμε εμείς να τον εξυπηρετήσουμε. Και δεν είπα ότι δεν έκανε υπηρεσίες, μια χαρά κανονικά με τους υπόλοιπους έκανε όπως έπρεπε άλλωστε. Απλά τις ώρες που δεν είχε μπορούσε να φύγει για να δουλέψει στο μαγαζί που συντηρούσε με τη γυναίκα του. Προφανώς και δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, εγώ κρίνω από αυτά που έζησα εγώ και εσύ από τα δικά σου, δεν σημαίνει ότι έχει κάποιος από τους δυο μας άδικο.

Τώρα το θέμα της εκπαίδευσης εξαρτάται από τη μονάδα που είσαι. Εγώ προσωπικά 5 φορές πήγα για βολές, από άλλους άκουσα ότι πήγαν 1(!). Και σε πληροφορώ ότι ακόμα και οι Αμερικανοί στρατιώτες που είναι 10 φορές πιο μάχιμοι από εμάς όταν είναι σε βάση στο εσωτερικό των ΗΠΑ μια χαρά κάνουν καθαριότητες. Δεν είναι τόσο τραγικό το να καθαρίζεις τον χώρο στον οποίο ζεις με δεκάδες άλλα άτομα.

Βολεμένοι οι περισσότεροι όντως είναι, ειδικά από τη στιγμή που έχουν μαζέψει τα απαραίτητα μόρια για να φύγουν από παραμεθόριο, αλλά αυτό το λέμε τώρα που είμαστε σε καιρό ειρήνης. Σε κάτι τέτοιες συζητήσεις μ' αρέσει να φέρνω σαν παράδειγμα και πχ τους πυροσβέστες που τρώνε κράξιμο από πολλούς ότι όλη μέρα κάθονται αλλά κάθε καλοκαίρι όταν λιώνουν στη δουλεία και δουλεύουν 24ωρα σερί ξαφνικά είναι ήρωες. Το ότι αδικούμαστε εμείς οικονομικά σαν στρατιώτες δεν σημαίνει ότι πρέπει να βγάζουμε χολή προς τα στελέχη, δεν είναι αυτοί η πηγή του προβλήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GamingMaster424 είπε

ακόμα και οι Αμερικανοί στρατιώτες που είναι 10 φορές πιο μάχιμοι από εμάς όταν είναι σε βάση στο εσωτερικό των ΗΠΑ μια χαρά κάνουν καθαριότητες

Ε φυσικά, ποιος θα τους έκανε τις καθαριότητες, η καθαρίστρια; Για την εκπαίδευση στην θητεία στον ΕΣ, λαμβάνεις την τυπική εκπαίδευση χαμαλοδουλειάς, αυτό που περιμένει δηλαδή ένας στρατός να πάρει από τον έφεδρο. Εκπαίδευση "ράμπο" είναι πανάκριβη και την δεύτερη μέρα θα ψάχναν τους μισούς γιατί θα την είχαν κοπανήσει. Την τρίτη μέρα θα είχαν φύγει και οι άλλοι μισοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Ξέρω, ΣΥΠΟ λέγονται πλέον αλλά ουσιαστικά είναι Κέντρα σε μικρότερη κλίμακα και πιο κοντά στη μονάδα σου.

Βύσμα σίγουρα δεν είχε, το ξέρω γιατί μας ρωτούσε έναν-έναν αν είχαμε εμείς να τον εξυπηρετήσουμε. Και δεν είπα ότι δεν έκανε υπηρεσίες, μια χαρά κανονικά με τους υπόλοιπους έκανε όπως έπρεπε άλλωστε. Απλά τις ώρες που δεν είχε μπορούσε να φύγει για να δουλέψει στο μαγαζί που συντηρούσε με τη γυναίκα του. Προφανώς και δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, εγώ κρίνω από αυτά που έζησα εγώ και εσύ από τα δικά σου, δεν σημαίνει ότι έχει κάποιος από τους δυο μας άδικο.

Τώρα το θέμα της εκπαίδευσης εξαρτάται από τη μονάδα που είσαι. Εγώ προσωπικά 5 φορές πήγα για βολές, από άλλους άκουσα ότι πήγαν 1(!). Και σε πληροφορώ ότι ακόμα και οι Αμερικανοί στρατιώτες που είναι 10 φορές πιο μάχιμοι από εμάς όταν είναι σε βάση στο εσωτερικό των ΗΠΑ μια χαρά κάνουν καθαριότητες. Δεν είναι τόσο τραγικό το να καθαρίζεις τον χώρο στον οποίο ζεις με δεκάδες άλλα άτομα.

Βολεμένοι οι περισσότεροι όντως είναι, ειδικά από τη στιγμή που έχουν μαζέψει τα απαραίτητα μόρια για να φύγουν από παραμεθόριο, αλλά αυτό το λέμε τώρα που είμαστε σε καιρό ειρήνης. Σε κάτι τέτοιες συζητήσεις μ' αρέσει να φέρνω σαν παράδειγμα και πχ τους πυροσβέστες που τρώνε κράξιμο από πολλούς ότι όλη μέρα κάθονται αλλά κάθε καλοκαίρι όταν λιώνουν στη δουλεία και δουλεύουν 24ωρα σερί ξαφνικά είναι ήρωες. Το ότι αδικούμαστε εμείς οικονομικά σαν στρατιώτες δεν σημαίνει ότι πρέπει να βγάζουμε χολή προς τα στελέχη, δεν είναι αυτοί η πηγή του προβλήματος.

μα δεν αισθανομαι πως οι μονιμοι μας αδικουν οικονομικα, αυτο ελειπε να μην πληρωνονται για την δουλεια τους. ισα ισα εγω θα θελα να προσλαβουν κι αλλους εφοσον τους λειπουν ατομα και να μας αφησουν στην ησυχια μας οσους δεν θελουμε να εχουμε παρε-δωσε με στρατους και μαλακιες. ουτε με το καθαρισμα με ενοχλει, αλλα μ ενοχλουν οι συνθηκες διαβιωσης και ο ανυπαρκτος μισθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι υποχρέωση των Ελλήνων η στρατιωτική θητεία. Σε οποίον δεν αρέσει μπορει να ζητήσει να αποκτήσει υπηκοότητα (εάν τον δεχτούν) από άλλη χωρα η οποία δεν εχει τέτοιο νομο! και να αποποιηθεί την Ελληνικη υπηκοότητα.... εφόσον αποδέχεστε να εισε πολίτης αυτής τις χωρας, αποδέχεσθε και τους νομους τις, ετσι απλα....σχολια του τύπου: "θα το παίξω τρελος" κλπ, κλπ, δείχνει τον χαρακτήρα του ατόμου και προφανος θα τον διέπει στο κοινωνικο του βίο (δηλαδή εάν με λαμογιες προσπαθείς να αποφύγεις τις υποχρεώσεις σου για την θητεία, το ιδιο θα κανεις και για τις άλλες μελλοντικές υποχρεώσεις σου)!!!!

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, patclo είπε

Ε φυσικά, ποιος θα τους έκανε τις καθαριότητες, η καθαρίστρια; Για την εκπαίδευση στην θητεία στον ΕΣ, λαμβάνεις την τυπική εκπαίδευση χαμαλοδουλειάς, αυτό που περιμένει δηλαδή ένας στρατός να πάρει από τον έφεδρο. Εκπαίδευση "ράμπο" είναι πανάκριβη και την δεύτερη μέρα θα ψάχναν τους μισούς γιατί θα την είχαν κοπανήσει. Την τρίτη μέρα θα είχαν φύγει και οι άλλοι μισοί.

αυτο ισχυει. βολες πολλες δε καναμε, αλλα σε σχεση μ αλλα στρατοπεδα μας "εσταξαν". την πρωτη βδομαδα ειχαμε χασει το 1/3 των στρατιωτων 😂δε το λεω μειονεκτικα γι αυτους ομως, τα παιδια μπορει να μη γουσταραν ασκησεις κλπ δικαιωμα τους.

εμενα η εκπαιδευση μεσες ακρες μ αρεσε, αν και θα ηθελα πολυ περισσοτερες βολες και σεναρια πολεμου (καναμε μερικα, σκατα τα πηγαμε πεθαναμε ολοι 😂)

2 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Είναι υποχρέωση των Ελλήνων η στρατιωτική θητεία. Σε οποίον δεν αρέσει μπορει να ζητήσει να αποκτήσει υπηκοότητα (εάν τον δεχτούν) από άλλη χωρα η οποία δεν εχει τέτοιο νομο! και να αποποιηθεί την Ελληνικη υπηκοότητα.... εφόσον αποδέχεστε να εισε πολίτης αυτής τις χωρας, αποδέχεσθε και τους νομους τις, ετσι απλα....σχολια του τύπου: "θα το παίξω τρελος" κλπ, κλπ, δείχνει τον χαρακτήρα του ατόμου και προφανος θα τον διέπει στο κοινωνικο του βίο (δηλαδή εάν με λαμογιες προσπαθείς να αποφύγεις τις υποχρεώσεις σου για την θητεία, το ιδιο θα κανεις και για τις άλλες μελλοντικές υποχρεώσεις σου)!!!!

γιατι οχι? η ελλαδα ειναι για τους πλουσιους και τα λαμογια, αρα μεσα στο πνευμα του τοπου ειναι να λαδωσεις/παιξεις τρελος για να γλυτωσεις θητεια.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, Lezantas26 said:

αυτο ισχυει. βολες πολλες δε καναμε, αλλα σε σχεση μ αλλα στρατοπεδα μας "εσταξαν". την πρωτη βδομαδα ειχαμε χασει το 1/3 των στρατιωτων 😂δε το λεω μειονεκτικα γι αυτους ομως, τα παιδια μπορει να μη γουσταραν ασκησεις κλπ δικαιωμα τους.

εμενα η εκπαιδευση μεσες ακρες μ αρεσε, αν και θα ηθελα πολυ περισσοτερες βολες και σεναρια πολεμου (καναμε μερικα, σκατα τα πηγαμε πεθαναμε ολοι 😂)

γιατι οχι? η ελλαδα ειναι για τους πλουσιους και τα λαμογια, αρα μεσα στο πνευμα του τοπου ειναι να λαδωσεις/παιξεις τρελος για να γλυτωσεις θητεια.

Αυτό νομίζεις εσυ, άφησε εμας να ανήκουμε στην άλλη Ελλάδα τις σκληρής δουλειάς και τις τήρησης των νομων!!!!! και με αυτά τα πρότυπα να μεγαλώνουμε τα παιδιά μας, και με αυτό το ηθος, εάν δεν μπορει η Ελλάδα να τους δωσει αυτά που θέλουν, θα έχουν γερές βάσεις να τα αποκτήσουν αλλου (εξωτερικο)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, sennaferrari είπε

Παιδιά καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν διακόψω τώρα την αναβολή μου πότε μπαίνω? Πήρα στα ΚΕΠ και μου είπαν ότι δεν είναι σίγουροι ότι θα μπω στην επόμενη ΕΣΣΟ. Παίρνω την στρατολογία αλλά δεν το σηκώνουν. Μήπως να πάω από εκεί?

στην ΕΣΣΟ Ιουνιου δεν νομιζω να μπεις. Εκτος αν δεν εχουν κοσμο, αν και μαλλον δυσκολο με την καθυστερηση που υπηρξε. Λογικα μπαινεις τον Ιουλιο (αν υπαρξει ΕΣΣΟ τοτε) αλλιως Αυγουστο. Απλως δεν ειμαι σιγουρος πως θα πανε τωρα οι ΕΣΣΟ. Του Μαιου πηγε Ιουνιο. Του Ιουλιου μενει Ιουλιο η παει Αυγουστο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
51 minutes ago, Dinos1973 said:

Αυτό νομίζεις εσυ,  άφησε εμας να ανήκουμε στην άλλη Ελλάδα τις σκληρής δουλειάς και τις τήρησης των νομων!!!!! και με αυτά τα πρότυπα να μεγαλώνουμε τα παιδιά μας, και με αυτό το ηθος, εάν δεν μπορει η Ελλάδα να τους δωσει αυτά που θέλουν, θα έχουν γερές βάσεις να τα αποκτήσουν αλλου (εξωτερικο)!!!

Δε νομιζω τιποτα, το κρατος που με τους νομους, τη λειτουργια και τα οργανα του ευννοει συγκεκριμενο κοινο (το προαναφερθεν)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

μα δεν αισθανομαι πως οι μονιμοι μας αδικουν οικονομικα, αυτο ελειπε να μην πληρωνονται για την δουλεια τους. ισα ισα εγω θα θελα να προσλαβουν κι αλλους εφοσον τους λειπουν ατομα και να μας αφησουν στην ησυχια μας οσους δεν θελουμε να εχουμε παρε-δωσε με στρατους και μαλακιες. ουτε με το καθαρισμα με ενοχλει, αλλα μ ενοχλουν οι συνθηκες διαβιωσης και ο ανυπαρκτος μισθος.

Άμα είχαμε σαν χώρα το κατάλληλο στρατιωτικό budget προφανώς και αυτό θα γινόταν. Αλλά δεν έχει νόημα να συζητάμε ουτοπικά σενάρια, δουλεύουμε με τα μέσα που έχουμε στην κατοχή μας και κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε. Επίσης για τις συνθήκες διαβίωσης, σε μεγάλο βαθμό εμείς οι στρατιώτες φταίμε. Βλέπε πχ αυτόν που καταχέζει την τουαλέτα και την αφήνει έτσι, αυτόν που κάνει μπάνιο 2 φορές τον μήνα γιατί "το νερό είναι κρύο", αυτόν που ξαπλώνει στο κρεβάτι με τα ρούχα και τα άρβυλα και γεμίζει κοριούς όλος ο θάλαμος κτλ. Εμένα πιο μεγάλο πρόβλημα μου δημιούργησαν αυτά από το ότι πχ είχε χαλάσει ο θερμοσίφωνας για 3 μέρες και χρειάστηκε να κάνουμε μπάνιο με κρύο νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
47 λεπτά πριν, sennaferrari είπε

Παιδιά καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν διακόψω τώρα την αναβολή μου πότε μπαίνω? Πήρα στα ΚΕΠ και μου είπαν ότι δεν είναι σίγουροι ότι θα μπω στην επόμενη ΕΣΣΟ. Παίρνω την στρατολογία αλλά δεν το σηκώνουν. Μήπως να πάω από εκεί?

https://www.stratologia.gr/el/paratash-covid-19

απ οτι καταλαβαινω μονο με μειλ θα καταφερεις να επικοινωνησεις μαζι τους

https://www.stratologia.gr/el/faq

δες τις απαντησεις στο 20 και στο 21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διαβασει αρκετες απο τις απαντησεις εδω , για την χρησιμοτητα τις θητειας ή οχι, και μπορω να πω οτι και οι 2 πλευρες εχουν τα επιχειρηματα τους. Σας παραθετω την δικια μου εμπειρια.

Παρουσιαστηκα στην Τριπολη το 2015 σε ηλικια 25 ετων εχωντας ολοκληρωσει τις σπουδες μου.Αρκετα τεντα μπορω να πω για στρατοπεδο νεοσυλλεκτων. Δηλωσα εθελοντης για αλεξιπτωτα. Απο τα 500+ ατομα που ειμασταν δεν πρεπει να δηλωσαμε πανω απο 30 για ειδικες δυναμεις και απο αυτους οι περισσοτεροι ηταν 18-19 ετων. Περασα τα τεστ και πριν παω στη μοναδα πηγα στη Σπαρτη για ειδικοτητα οδηγου. Αλλο στρατοπεδο εκει. Ενα τσιρκο μεντρανο με παραλλαγη ( δε ξερω αν εχει αλλαξει κατι τωρα). Εκει καταλλαβα την σαπιλα που παιζει στο στρατο οταν δεν εχεις τιποτα να κανεις. Εκει καταλαβα γιατι ολοι βαζουν 10-15 κιλα στην θητεια τους. Δε θα ξεχασω, οτι δεν μας αφηναν να κανουμε γυμναστικη για να μην τραυματιστουμε. Ενα πρωι ενας ανθυπολοχαγος μας εβγαλε στο γηπεδο μπροστα απτον 3ο λοχο(για οποιον ξερει) για να τρεξουμε λιγο. Εννοειται οποιος ηθελε σταματουσε. Η κατασταση αποκαρδιωτικη, οι περισσοτεροι βγαλαν μετα βιας 3 γυρους, 20 καμψεις και μπορει να λεω και πολλες. Μιλαμε για την νεολαια της χωρας μας. Οι μισοι και πανω υπερβαροι. Δεν τους κατηγορω, οι ανθρωποι αυτοι βρισκντουσαν στο λαθος σημειο χωρις να το θελουν.

Τελειωνει η ειδικοτητα και παρουσιαζομαι στο Μαλεμε στην 1 μαλ. Απο το ενα ακρο στο αλλο. Οσοι πιστευετε οτι ηταν ζορικα στο πεζικο δεν εχετε ιδεα, δεν υπαρχει καν μετρο συγκρισης. Απο τους 80+ που ξεκινησαμε τα τπεν γυρω στους 30 τα ολοκληρωσαμε. Δεν εχει σημασια να μπω στις λεπτομεριες της εκπαιδευσης, αλλα θα πω πως ηταν καθημερινη απαιτητικη και εξαντλιτικη. Δεν εχω ιδεα ποσες βολες εκανα στην θητεια μου. Anyway τελειωνουμε με τα τπεν και φευγουμε για Ασπροπυργο και ΣΒΕΑ. Αλλο στρατοπεδο εκει, αλλου παπα Ευαγγελιο. Κουραστικα, τεντα κλπ τα αλματα μοναδικη εμπειρια δε το συζητω, και φευγουμε παλι για τη μοναδα μας. Σε αυτη τη χρονικη στιγμη εχουν περασει 6 μηνες θητειας χωρις να το εχω καταλαβει, ηταν τοσο απαιτητικο που δεν προλαβα να βαρεθω. Εχουν περασει 6 μηνες σωματικης και ψυχικης(σε δυναμωνουν οι δυσκολιες και το να μην παραιτησαι) βελτιωσης.Λογο των δυσκολιων δημιουργηθηκαν καλες φιλιες που υπαρχει ακομα και σημερα επικοινωνια. Γυρνωντας πισω στην μοναδα εννοειται οτι το απαιτητικο προγραμμα  συνεχιστηκε μεχρι την ολοκληρωση της θητειας μου. Για το θεμα των υπηρεσιων ενδεικτικα θα πω οτι ημουν σειρα απολυσεως και εκανα 23 μεσα (σκοπια μαζι με εποπ λοχια) λογο της λειψανδρειας.

Δεν ημουν στρατοκαυλος, οι λογοι που το επελεξα ηταν καθαρα εγωιστικοι. Ηθελα να περασω απο ενα τεστ αυτους τους 9 μηνες που θα εχανα απο τη ζωη μου.

Για τα παιδια που δε θελουν να μπουν στρατο λεγωντας οτι ειναι σαπιλα και δεν εχει εκπαιδευση, συμφωνω εν μερη ομως, γιατι ολοι ξερουμε οτι ολο και καποιο τηλεφωνακι θα πεσει στον διοικητη οτι ζοριζει το ΠΑΙΔΙ. Υπαρχει επιλογη αν θελουν οντως να εκπαιδευτουν.

Για τα παιδια που δε θελουν να υπηρετισουν γενικα, το σεβομαι,αν και πιστευω οτι θα επρεπε να το ξανασκεφτουν λιγο πιο θετικα γιατι δεν ειναι τοσο τραγικο. Δυστυχως στην Ελλαδα πρεπει να το παιξεις τρελος για να μην πας.

Οποιο παιδι θελει περισσοτερες πληροφοριες για Ε.Δ μπορει να μου στειλει D.M για να κρατησουμε το νημα καθαρο

Συγνωμη για το μεγεθος του κειμενου και ευχαριστω για το χρονο σας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...