Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά είχα δηλώσει στο δελτίο απογραφής πριν 4-5 χρόνια ότι θέλω να υπηρετήσω στις Ειδικές Δυνάμεις 9 μήνες. Τότε δεν το είχα ψάξει καθόλου άκουσα ΕΔ και είπα θα πάω εκεί.

Τώρα όμως δεν με ενδιαφέρει να υπηρετήσω εκεί και + ότι μπορώ να κάνω 6 μήνες καθώς είμαι από οικογένεια πολυτέκνων. 

Πώς το αλλάζουμε αυτό;

Ευχαριστώ !!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση προς όποιον γνωρίζει.
Τώρα με τα νέα δεδομένα και τη 12μηνη θητεία και 9μηνη σε παραμεθόριο, είναι υποχρεωτικό κάποιος που θέλει να κάνει 12μηνο να εκπληρώσει ένα μέρος της θητείας παραμεθόριο αναγκαστικά όπως γινόταν παλιά;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2021 στις 12:20 ΠΜ, Dimitrios2021 είπε

Καλησπέρα σας παιδια,

πάσχω από ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή χωρις να παιρνω φαρμακευτικη αγωγη. Είμαι σε υφεση δλδ εχω μετριο αγχος. Θα ηθελα να ρωτησω επειδη δεν θελω να παρω απαλλαγη απο το στρατό αν θα με βγαλουν εκει οι ιατροι Ι5. Και αν δν με βγαλουν Ι5 όπλο θα μ δωσουνε; Μηπως συμφερει να μην το πω καν; Απλα σκεφτομαι οτι αν εκει μεσα εχω πολυ αγχος και δεν κοιμαμαι κτλπ κ παω μετα να τους πω τι παιζει με βγαλουν ψευτη. Σας ευχαριστω πολύ.

Έχεις όντως λάβει αυτή την διάγνωση από ειδικό ψυχικής υγείας ή έχεις βγει σε αυτό το συμπέρασμα μόνος σου?

Το αν θα λάβεις όπλο θα εξαρτηθεί από τον ψυχίατρο του σχηματισμού σου, υπάρχει περίπτωση να το διαπραγματευτει μαζί σου. Από την άλλη μπορεί να σε στείλει και για αναβολή κατευθείαν. Έχει να κάνει με την ίδια την συμπτωματολογια  σου, την προσωπική του κρίση ή ακόμα και την όρεξη του αν θέλεις να "θέσει την καριέρα του σε κίνδυνο". Αν πεις αρκετά ψέματα στον ψυχολογο στην αρχή υπάρχει περίπτωση να περάσεις απαρατήρητος και να μην μιλήσεις ποτέ με τον ψυχίατρο. Βέβαια δεν είναι κάτι που θα σου πρότεινα, το να είσαι ειλικρινής με τους ειδικούς ψυχικής υγείας, θα αποδειχθεί βοηθητικό για σένα. Και όχι, ακομα και αν το αποκρύψεις στην αρχή(και όντως δεν αντιληφθούν κάτι) , δεν θα τους κάνει να σε αμφισβητήσουν αν αποφασίσεις να μιλήσεις σε δεύτερο χρόνο. 

Όπως και να χει νομίζω ότι το πιο σημαντικό για σένα αυτή τη στιγμή θα ήταν να διαπραγματευτεις  την αξία και τον λόγο που θέλεις να υπηρετήσεις. Αν πρόκειται καθαρά για επαγγελματικους λόγους σε διαβεβαιώ ότι το Ι5 δεν θα σου προκαλέσει  περίπλοκες πουθενά πέρα από σώματα ασφαλείας. 

Τελος, αξίζει να γνωρίζεις ότι το στρατιωτικό πλαίσιο είναι ένας χώρος όπου μπορεί να  κάνει κάποιον με ΙΔΨ να υποτροπιασει, ιδιαίτερα αν μιλάμε για μια πολύ προβλεπόμενη μονάδα. Σκέψου αρνητικά και θετικά και αν είσαι σε θεραπευτικό κύκλο εξέτασε το ενδεχόμενο να διατηρήσεις κάποιες συνεδρίες online όσο υπηρετείς (ναι το επιτρέπει ο στρατός αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, JohnnyGore είπε

Έχεις όντως λάβει αυτή την διάγνωση από ειδικό ψυχικής υγείας ή έχεις βγει σε αυτό το συμπέρασμα μόνος σου?

Το αν θα λάβεις όπλο θα εξαρτηθεί από τον ψυχίατρο του σχηματισμού σου, υπάρχει περίπτωση να το διαπραγματευτει μαζί σου. Από την άλλη μπορεί να σε στείλει και για αναβολή κατευθείαν. Έχει να κάνει με την ίδια την συμπτωματολογια  σου, την προσωπική του κρίση ή ακόμα και την όρεξη του αν θέλεις να "θέσει την καριέρα του σε κίνδυνο". Αν πεις αρκετά ψέματα στον ψυχολογο στην αρχή υπάρχει περίπτωση να περάσεις απαρατήρητος και να μην μιλήσεις ποτέ με τον ψυχίατρο. Βέβαια δεν είναι κάτι που θα σου πρότεινα, το να είσαι ειλικρινής με τους ειδικούς ψυχικής υγείας, θα αποδειχθεί βοηθητικό για σένα. Και όχι, ακομα και αν το αποκρύψεις στην αρχή(και όντως δεν αντιληφθούν κάτι) , δεν θα τους κάνει να σε αμφισβητήσουν αν αποφασίσεις να μιλήσεις σε δεύτερο χρόνο. 

Όπως και να χει νομίζω ότι το πιο σημαντικό για σένα αυτή τη στιγμή θα ήταν να διαπραγματευτεις  την αξία και τον λόγο που θέλεις να υπηρετήσεις. Αν πρόκειται καθαρά για επαγγελματικους λόγους σε διαβεβαιώ ότι το Ι5 δεν θα σου προκαλέσει  περίπλοκες πουθενά πέρα από σώματα ασφαλείας. 

Τελος, αξίζει να γνωρίζεις ότι το στρατιωτικό πλαίσιο είναι ένας χώρος όπου μπορεί να  κάνει κάποιον με ΙΔΨ να υποτροπιασει, ιδιαίτερα αν μιλάμε για μια πολύ προβλεπόμενη μονάδα. Σκέψου αρνητικά και θετικά και αν είσαι σε θεραπευτικό κύκλο εξέτασε το ενδεχόμενο να διατηρήσεις κάποιες συνεδρίες online όσο υπηρετείς (ναι το επιτρέπει ο στρατός αυτό).

Σε ευχαριστω για την απαντηση ε εχω διαγνωστει απο ειδικο ναι δεν το εβγαλα μονος μου. Φοβαμαι να παρω το Ι5 για το μελλον μ το ξερω μπορει να ακουγεται ακραιο παρολο που ειναι απορρητο. Συν οτι στην τελικη θελω να προσπαθησω να βγαλω κατι εις περας και να μην με παει το αγχος μου πισω ,οποτε για εμενα ειναι μια προκληση οσο αστειο και αν ακουγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dimitrios2021 είπε

Σε ευχαριστω για την απαντηση ε εχω διαγνωστει απο ειδικο ναι δεν το εβγαλα μονος μου. Φοβαμαι να παρω το Ι5 για το μελλον μ το ξερω μπορει να ακουγεται ακραιο παρολο που ειναι απορρητο. Συν οτι στην τελικη θελω να προσπαθησω να βγαλω κατι εις περας και να μην με παει το αγχος μου πισω ,οποτε για εμενα ειναι μια προκληση οσο αστειο και αν ακουγεται.

Σκέψου αυτούς που κλείνονται στα ριάλιτι για πόσο χαζούς λόγους γίνονται άνω κάτω και κάνουν την τρίχα τριχιά. Κάπως έτσι θα είναι και στο στρατόπεδο σε μαύρη μονάδα που κάνεις 15 μέρες να πάρεις έξοδο σε ένα χώρο με αγοράκια γεμάτα τεστοστερόνη που στα περισσότερα καθάριζε η μαμά και τα ψίχουλα που πέφταν στη μπλούζα τους λίγους μήνες πριν. Η ψυχολογία του εγκλεισμού είναι η μεγαλύτερη πρόκληση:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gba είπε

Παιδιά μέχρι να ορκιστούμε πόσες εξόδους θα έχουμε ;2 φορές την βδομάδα η μια την βδομάδα ;

Μια την εβδομάδα, μια απο τις δύο μέρες του ΣΚ. Σάββατο είναι 12:30-22:00 και Κυριακές είναι 10:30-22:00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Nikos3233 είπε

Παιδία έχει κανείς να μου προτείνει καλούς πάτους σιλικόνης τους οποίους ο ίδιος χρησιμοποιεί η χρησιμοποιόυσε για τα άρβυλα;

Intersport. Κάπου στα 30 ευρώ είχαν αλλά έκαναν τρελή διαφορά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, puelito είπε

Intersport. Κάπου στα 30 ευρώ είχαν αλλά έκαναν τρελή διαφορά. 

SOF SOLE Πάτοι Airr Orthotic < Sportstyle Αξεσουάρ | INTERSPORT Αυτοί εδώ εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Nikos3233 είπε

Ναι μοιάζουν αρκετά. Ίσως είναι νεότερο μοντέλο γιατί είχα πάει στρατό το 08. Από προσωπική άποψη μπορω να πω ότι ειναι φοβεροι. Τους ειχα κανει εκτεταμενη χρηση μιας και ημουν στις ΕΔ, οποτε θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, γνωρίζεται αν το μεγαλύτερο παιδί της οικογένειας, με γονέα που παίρνει αναπηρική σύνταξη (67%+ αναπηρία), δικαιούται μειωμένη θητεία;  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2021 στις 9:33 ΠΜ, ProponitisTouKanape είπε

Πολυ γενική ερώτηση. Γενικά θεωρείται άκρως βυσματικό όπλο, ωστόσο δεν έχεις την επιλογή για μειωμένη θητεία καθώς μονάδες ΑΣ έχει μόνο σε 3 σημεία στην ενδοχώρα. Για τα Μέγαρα δεν έχω ακούσει καλά λόγια (μπόλικες υπηρεσίες και ψιλομακριά απο Αθήνα), για τα άλλα δύο στρατόπεδα της δεν έχω ιδέα

Οκ σε ευχαριστω μου ρθε για εκει να παρουσιαστω αλλα δεν εχω βυσμα και φοβαμαι οτι δε θα περασω καλα ειδικα απο αυτα που ακουω για μεγαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, γνώμη για στρατόπεδο Βογιατζή στην Αλεξανδρούπολη; Παρουσιαζομαι σε λίγες μέρες με όπλο έρευνας και πληροφορικής.

Επεξ/σία από Pkalom_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rospy2 είπε

Καλησπέρα, γνωρίζεται αν το μεγαλύτερο παιδί της οικογένειας, με γονέα που παίρνει αναπηρική σύνταξη (67%+ αναπηρία), δικαιούται μειωμένη θητεία;  

 

 

ΔΙκαιούται κατ εξαιρεση μεταθεση νομιζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...