Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, bigLITTLE είπε

Όχι τις φοιτητικές τις δικαιούσαι δεν μπορεί να στις κόψει κανείς. Είχα διοικητή που ζήτησε φοιτητική ένας από την σειρά μου και του είχε απαντήσει "αν μπορούσα να μην στην δώσω δεν θα στην έδινα" .

Οι φοιτητικές ημέρες άδειας ανήκουν στις "ειδικές άδειες", άρα δεν είναι υποχρεωτικές να χορηγηθούν στους οπλίτες. Τώρα τι ακριβώς εννοούσε ο συγκεκριμένος διοικητής και το είπε αυτό, δεν μπορώ να γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, bigLITTLE είπε

Όχι τις φοιτητικές τις δικαιούσαι δεν μπορεί να στις κόψει κανείς. Είχα διοικητή που ζήτησε φοιτητική ένας από την σειρά μου και του είχε απαντήσει "αν μπορούσα να μην στην δώσω δεν θα στην έδινα" .

Δεν ισχύει. Οι ειδικές άδειες είναι στο χέρι του διοικητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον νόμο όχι. 

Τώρα, ενδέχεται να σε εξυπηρετήσει ο διοικητής να σου δίνει περισσότερες άδειες αν τους αναφέρεις το θέμα σου αλλα δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει, το πιθανότερο είναι να μην σου δώσει.

Γνωρίζω περιπτωση επαγγελματία που πήγε στρατό και επειδή ήταν ανάγκη να έχει μια παρουσία για κάτι δουλειές στην επιχείρηση του που πρακτικά την λειτουργούσε συνεργάτης του, του έδινε κάποιες παραπάνω άδειες ο διοικητής και τον βοήθησαν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ataristotle είπε

Καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει μειωμένη θητεία για αθλητές σε Α2 κατηγορία Αθλημάτων.

Από την ομάδα εξαρτάται :) Συνήθως, αν είσαι σημαντικός παίκτης και σε χρειάζονται, φροντίζει η ομάδα και να έρθεις κοντά και να έχεις τις άδειες που χρειάζονται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδί που ειμασταν μαζί και έπαιζε ποδόσφαιρο στην Γ εθνική, είχε βρει άκρη και τον καλουσαν και στην ομάδα του στρατού. Πχ ήθελε ο προπονητης τους να παιξει ένα φιλικό? Έπαιρνε απόσπαση ένα μήνα πριν το παιχνίδι για ένα στρατόπεδο στην Αθήνα και δν είχε υποχρέωση ουτε να καν να μπαίνει μέσα. Κάνανε και καλά δυο-τρεις προπονησεις πριν, έπαιζαν τον αγώνα και μετά ξανά ερχόταν πίσω με δέκα μέρες τιμητική... Ψάξε μν υπάρχει αντίστοιχη ομάδα κ χωθεις. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας μάγκες μου ήρθε χαρτί και λέει παρουδιαζομαι κεπβ 20 σεπτεβριου για τεθωρακισμενα ελδυκ παρόλο που δεν δήλωσα υπάρχει περίπτωση να με στείλουνε χωρίς την θέληση μου με το κινητό τι παίζει, μπαίνει κάποιος άλλος;. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...