Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σας παιδια,

πάσχω από ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή χωρις να παιρνω φαρμακευτικη αγωγη. Είμαι σε υφεση δλδ εχω μετριο αγχος. Θα ηθελα να ρωτησω επειδη δεν θελω να παρω απαλλαγη απο το στρατό αν θα με βγαλουν εκει οι ιατροι Ι5. Και αν δν με βγαλουν Ι5 όπλο θα μ δωσουνε; Μηπως συμφερει να μην το πω καν; Απλα σκεφτομαι οτι αν εκει μεσα εχω πολυ αγχος και δεν κοιμαμαι κτλπ κ παω μετα να τους πω τι παιζει με βγαλουν ψευτη. Σας ευχαριστω πολύ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ARXAIOS_ELLIN είπε

καλησπερα  γνωριζει κανεις τιποτα σχετικα με την αεροπορια στρατου ξηρας;

Πολυ γενική ερώτηση. Γενικά θεωρείται άκρως βυσματικό όπλο, ωστόσο δεν έχεις την επιλογή για μειωμένη θητεία καθώς μονάδες ΑΣ έχει μόνο σε 3 σημεία στην ενδοχώρα. Για τα Μέγαρα δεν έχω ακούσει καλά λόγια (μπόλικες υπηρεσίες και ψιλομακριά απο Αθήνα), για τα άλλα δύο στρατόπεδα της δεν έχω ιδέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ξέρεις κάνεις αν ισχύουν ακόμα οι έξοδοι - επισκεπτήρια μέχρι να ορκιστούν οι νέοι ? Και μετά δίνεται ακόμα η 10ημερη άδεια ορκωμοσίας ή πάει στο τέλος ? 

 

Γιατί με τον covid αλλάζουν συνεχώς τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες,

1) σκέφτομαι να πάρω ένα "περιλαίμιο μπρελοκ" για να έχω εκεί τα κλειδιά για τα λουκέτα. Μήπως υπάρχει θέμα αν φαίνεται έστω και λίγο κάτω από τον ρούχα; Εσείς που τα βάζατε;

2) άδειες κατά τη διάρκεια των σπεν,εκπαίδευσης ειδικότητας παίρνουμε εύκολα ή είναι αρκετά δύσκολο να δωθούν ή εξαρτάται από την μονάδα; Ίσως χρειαστεί να πάρω για λίγες μέρες. 

3) και μία ράντομ απορία. Υπήρχε περίπτωση να είχατε έξοδο αλλά να προτιμήσατε (αν είναι εφικτό) να κοιμηθείτε στο στρατόπεδο λόγω κούρασης :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, apalaiasg είπε

Καλησπέρα παίδες,

1) σκέφτομαι να πάρω ένα "περιλαίμιο μπρελοκ" για να έχω εκεί τα κλειδιά για τα λουκέτα. Μήπως υπάρχει θέμα αν φαίνεται έστω και λίγο κάτω από τον ρούχα; Εσείς που τα βάζατε;

2) άδειες κατά τη διάρκεια των σπεν,εκπαίδευσης ειδικότητας παίρνουμε εύκολα ή είναι αρκετά δύσκολο να δωθούν ή εξαρτάται από την μονάδα; Ίσως χρειαστεί να πάρω για λίγες μέρες. 

3) και μία ράντομ απορία. Υπήρχε περίπτωση να είχατε έξοδο αλλά να προτιμήσατε (αν είναι εφικτό) να κοιμηθείτε στο στρατόπεδο λόγω κούρασης :P 

1. στην τσέπη

2. μετά την ορκομωσία, δηλαδή την 3η Παρασκευή, θα πάρετε όλοι άδεια ορκομωσίας 9 μέρες

3. ναι, πάρα πολλές φορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apalaiasg είπε

Καλησπέρα παίδες,

1) σκέφτομαι να πάρω ένα "περιλαίμιο μπρελοκ" για να έχω εκεί τα κλειδιά για τα λουκέτα. Μήπως υπάρχει θέμα αν φαίνεται έστω και λίγο κάτω από τον ρούχα; Εσείς που τα βάζατε;

Εγώ σκεφτόμουν για λουκέτα με κωδικό για να μη κουβαλάω κλειδιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω διάβασα σε διαφορα δημοσιεύματα οτι η άδεια ορκομωσίας δίνεται στο τέλος (συγκεκριμενα για την α εσσο) λογω κορονοιού. Συνεχίζει να ισχύει αυτο ή ήταν προσωρινό για μια-δυο εσσο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, chanikos112 είπε

Εγω διάβασα σε διαφορα δημοσιεύματα οτι η άδεια ορκομωσίας δίνεται στο τέλος (συγκεκριμενα για την α εσσο) λογω κορονοιού. Συνεχίζει να ισχύει αυτο ή ήταν προσωρινό για μια-δυο εσσο ?

Ξέρω άτομο που μπήκε αεροπορία τον Ιούλιο και βγήκε με άδεια ορκομωσίας για 9-10 μέρες κανονικά την τρίτη παρασκευή. Άρα λογικά ήταν προσωρινό το μέτρο. 

2 ώρες πριν, sensai είπε

2. μετά την ορκομωσία, δηλαδή την 3η Παρασκευή, θα πάρετε όλοι άδεια ορκομωσίας 9 μέρες

Εννοούσα μετά από αυτήν την άδεια. Ίσως χρειαστεί τέλη Νοέμβρη να πάρω ένα 4ημερο για αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chanikos112 είπε

Εγω διάβασα σε διαφορα δημοσιεύματα οτι η άδεια ορκομωσίας δίνεται στο τέλος (συγκεκριμενα για την α εσσο) λογω κορονοιού. Συνεχίζει να ισχύει αυτο ή ήταν προσωρινό για μια-δυο εσσο ?

Απο τη Γ ΕΣΣΟ κι επειτα δίνεται κανονικά η άδεια

3 ώρες πριν, G-pal είπε

Καλησπέρα, ξέρεις κάνεις αν ισχύουν ακόμα οι έξοδοι - επισκεπτήρια μέχρι να ορκιστούν οι νέοι ? Και μετά δίνεται ακόμα η 10ημερη άδεια ορκωμοσίας ή πάει στο τέλος ? 

 

Γιατί με τον covid αλλάζουν συνεχώς τα πράγματα. 

Έξοδο θα έχετε, 2 φορές, απο μια μέρα τα ΣΚ, μισοί θα βγαίνετε Σάββατο, μισοί Κυριακή.

3 ώρες πριν, apalaiasg είπε

Καλησπέρα παίδες,

1) σκέφτομαι να πάρω ένα "περιλαίμιο μπρελοκ" για να έχω εκεί τα κλειδιά για τα λουκέτα. Μήπως υπάρχει θέμα αν φαίνεται έστω και λίγο κάτω από τον ρούχα; Εσείς που τα βάζατε;

2) άδειες κατά τη διάρκεια των σπεν,εκπαίδευσης ειδικότητας παίρνουμε εύκολα ή είναι αρκετά δύσκολο να δωθούν ή εξαρτάται από την μονάδα; Ίσως χρειαστεί να πάρω για λίγες μέρες. 

3) και μία ράντομ απορία. Υπήρχε περίπτωση να είχατε έξοδο αλλά να προτιμήσατε (αν είναι εφικτό) να κοιμηθείτε στο στρατόπεδο λόγω κούρασης :P 

Κατα τη διάρκεια των ΣΠΕΝ είναι απίθανο να πάρεις για 4 μέρες άδεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...