Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σειρα μου ποδοσφαιριστης Β εθνικής επαιρνε καθε απογευμα υπηρεσιακό 3 ώρες για προπόνηση κ επεστρεφε έπειτα για υπηρεσιες κλπ. Αυτο βεβαια προυποθετει να εισαι στην περιοχη που ειναι και η ομάδα σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Killer45 είπε

Καλησπέρα σας μάγκες μου ήρθε χαρτί και λέει παρουδιαζομαι κεπβ 20 σεπτεβριου για τεθωρακισμενα ελδυκ παρόλο που δεν δήλωσα υπάρχει περίπτωση να με στείλουνε χωρίς την θέληση μου με το κινητό τι παίζει, μπαίνει κάποιος άλλος;. Ευχαριστώ 

Όταν υπηρετούσα πριν μερικά χρόνια, θυμάμαι πως για να μην πας ΕΛΔΥΚ εφόσον σου ερχόταν σημείωμα κατάταξης για Κύπρο, έπρεπε να πληρείς κάποιες προϋποθέσεις. Π.χ. να ζεις σε παραμεθόριο και να θέλεις να υπηρετήσεις εκεί κτλ.

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, πάντως δεν μπορούσες να αρνηθείς απλά. Κάποιος πιο πρόσφατος ίσως σε διαφωτίσει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι απο ροδο έχω γεννηθεί έχω μεγαλώσει ροδο και είχα αναβολή για σπουδές μέχρι 2024 και την έσπασα για να μπω τώρα να τελειώνω και εγώ απόρρησα όταν το είδα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Killer45 είπε

Είμαι απο ροδο έχω γεννηθεί έχω μεγαλώσει ροδο και είχα αναβολή για σπουδές μέχρι 2024 και την έσπασα για να μπω τώρα να τελειώνω και εγώ απόρρησα όταν το είδα.. 

Η Ρόδος είναι εκ των πραγμάτων παραμεθόριος. 

Η αλήθεια είναι πως για να σου έρθει σημείωμα κατάταξης για ειδικές δυνάμεις ή ΕΛΔΥΚ χωρίς να το έχεις αιτηθεί πρέπει να είσαι λίγο άτυχος. Πάντως λόγω Ρόδου νομίζω πως θα βγάλεις άκρη αν ζητήσεις να μείνεις εκεί. Το ίδιο που ισχύει και στον Έβρο δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα τηλέφωνο και μου είπανε ότι δεν αλλάζει αυτο ότι πρέπει να πάω θηβα και απλά να τους πω ότι δεν θέλω να πάω Κύπρο..

Μήπως γνωρίζεις που πρέπει να απευθυνθώ για να μπορέσω να μείνω ροδο ;

Επεξ/σία από Killer45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Killer45 είπε

Πήρα τηλέφωνο και μου είπανε ότι δεν αλλάζει αυτο ότι πρέπει να πάω θηβα και απλά να τους πω ότι δεν θέλω να πάω Κύπρο..

Μήπως γνωρίζεις που πρέπει να απευθυνθώ για να μπορέσω να μείνω ροδο ;

Σε έναν τοπικό άρχοντα (βύσμα) :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Napoleon_Borntoparty είπε

Καλησπέρα παιδιά,

 

Παρουσιάζομαι Ξάνθη Διαβιβάσεις στο Στρδο ΥΠΙΑΤΡΟΥ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗ. Ξέρουμε τίποτα γι αυτό?

Παρουσιάστηκα εκεί το 2020. Είναι μεγάλο στρατόπεδο με τεθωρακισμένη ταξιαρχία. Θεωρητικά λόγω Διαβιβάσεων θα είσαι χαλαρά αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι θα μείνεις εκεί. Ξέρω σίγουρα ότι έχει διαβιβάσεις εκεί αλλά και στο στρατόπεδο μέσα στην πόλη (Αποστολίδη) έχει άλλες 3 μονάδες διαβιβάσεων (στην μια από αυτές ήμουν εγώ σαν ΕΠ πριν ένα χρόνο) και μπορεί να σε πάνε σε κάποια από αυτές από την πρώτη μέρα. Σε θέματα ελέγχου στην κατάταξη δεν είχα κάποιο πρόβλημα (με εξαίρεση κάποια φάρμακα για αλλεργίες που έπαιρνα κάθε βράδυ τα οποία μου τα κράτησαν και ενώ μου είχαν πει ότι θα τα δώσουν μέχρι το βράδυ, αφού τους είπα ότι τα χρειάζομαι, τα πήρα την επόμενη μέρα το πρωί) και η πλειοψηφία είχε από την πρώτη στιγμή smartphone (ΣΒΕΝ - ΣΠΕΝ έκανα στο πεζικό στο Πετροχώρι) αν και εγώ είχα πάρει ένα απλό κινητό για να είμαι σίγουρος παρότι μου είχαν πει πολλοί ότι δεν θα είχα πρόβλημα και με smartphone. Για θέματα υπηρεσιών δεν υπάρχει κάτι σταθερό και εξαρτάται από την περίοδο και τον κόσμο. Καλή θητεία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Killer45 είπε

Καλησπέρα σας μάγκες μου ήρθε χαρτί και λέει παρουδιαζομαι κεπβ 20 σεπτεβριου για τεθωρακισμενα ελδυκ παρόλο που δεν δήλωσα υπάρχει περίπτωση να με στείλουνε χωρίς την θέληση μου με το κινητό τι παίζει, μπαίνει κάποιος άλλος;. Ευχαριστώ 

Δεν σε στέλνουν απαραίτητα εκεί που θα δηλώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω το ρωτάτε αρκετοί και εδώ και διπλανά fora.

Τα κινητά στον ΣΞ επιτρέπονται κανονικά πλέον. Εφόσον έχετε κοινή λογική στη χρήση τους (π.χ. δε γράφουμε το στέλεχος που μας μιλάει για να χαζεύουμε κώλους στο ίνσταγκραμ, δε βγάζουμε εμφανώς φωτογραφίες, δεν ανεβάζουμε μλκιες στα social media) τότε δε θα αντιμετωπίσετε κανένα απολύτως θέμα. Φορτώστε και ο,τι θέλετε στο κινητό σας για να περνάει η ώρα (σειρές, ταινίες, βιβλία, παιχνίδια) και πάρτε και ένα power bank γιατί οι πρίζες συνήθως είναι λίγες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.
Είναι να καταταχθώ τώρα τον Σεπτέμβρη (Ε' ΕΣΣΟ 2021) και στο όπλο γράφει: Πυροβολικό-ΕΛΔΥΚ(ΥΕΑ).

Αυτό σημαίνει ότι θα πάω σίγουρα ΕΛΔΥΚ και άμα περάσω και τις εξετάσεις θα πάω ΕΛΔΥΚ ως δόκιμος;
Γνωρίζετε τί χρήματα παίζουν στις παρακάτω περιπτώσεις και από ποιον μήνα αρχίζεις να πληρώνεσαι;  :
1) Δόκιμος Ελλάδα
2)ΕΛΔΥΚ
3) Δόκιμος ΕΛΔΥΚ (αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα)

Γενικά κατά τη γνώμη σας τί από τα παραπάνω αξίζει περισσότερο από άποψη χρημάτων;

Επεξ/σία από panos panoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις βύσμα για Αθήνα, τότε αξίζει να πας ΕΛΔΥΚ. ΔΕΑ δεν αξίζει με τίποτα, για κανένα πούστη λόγο. Δόκιμος στην Ελλάδα νομίζω είναι γύρω στα 700€, ΕΛΔΥΚ είναι κάπου 250.

Η Κύπρος αξίζει γιατί πρώτον κάνεις 9μηνο χωρίς να μπαίνεις μέσα οικονομικά, δεύτερον τους πάει καλά απο υπηρεσίες (όσα παιδιά γνώρισα απο ΕΛΔΥΚ ήταν στη χειρότερη 1-1) και τρίτον θα είσαι σε ένα μεγάλο, πολιτισμένο μέρος, με σχετικά φθηνό φαγητό πότο και χωρίς χειμώνα. Ντάξει δε θα προλάβεις την Α. Νάπα με κόσμο αλλά μη τα θέλουμε κι όλα δικά μας :P

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Αν δεν εχεις βύσμα για Αθήνα, τότε αξίζει να πας ΕΛΔΥΚ. ΔΕΑ δεν αξίζει με τίποτα, για κανένα πούστη λόγο. Δόκιμος στην Ελλάδα νομίζω είναι γύρω στα 700€, ΕΛΔΥΚ είναι κάπου 250.

Η Κύπρος αξίζει γιατί πρώτον κάνεις 9μηνο χωρίς να μπαίνεις μέσα οικονομικά, δεύτερον τους πάει καλά απο υπηρεσίες (όσα παιδιά γνώρισα απο ΕΛΔΥΚ ήταν στη χειρότερη 1-1) και τρίτον θα είσαι σε ένα μεγάλο, πολιτισμένο μέρος, με σχετικά φθηνό φαγητό πότο και χωρίς χειμώνα. Ντάξει δε θα προλάβεις την Α. Νάπα με κόσμο αλλά μη τα θέλουμε κι όλα δικά μας :P

Δηλαδή αν πάω Κύπρο Δόκιμος θα παίρνω 250 σύνολο; Ειχα στο μυαλό μου κάτι σε όσα παίρνει ο δόκιμος εδώ + τα ~270 που παίρνει ο ΕΛΔΥΚαριος. Πού τέτοια τύχη ε; xD

Εκτός αυτού, σε κάθε περίπτωση από ποιον μήνα της θητείας αρχίζεις να πληρώνεσαι;

Επεξ/σία από panos panoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, panos panoss είπε

Δηλαδή αν πάω Κύπρο Δόκιμος θα παίρνω 250 σύνολο; Ειχα στο μυαλό μου κάτι σε όσα παίρνει ο δόκιμος εδώ + τα ~270 που παίρνει ο ΕΛΔΥΚαριος. Πού τέτοια τύχη ε; xD

Εκτός αυτού, σε κάθε περίπτωση από ποιον μήνα της θητείας αρχίζεις να πληρώνεσαι;

Οχι, 250 παίρνεις ως απλός στρατιώτης. Δε ξέρω πόσα παίρνουν στην ΕΛΔΥΚ οι Δόκιμοι και δε ξέρω καν αν παίρνει η ΕΛΔΥΚ δόκιμους πλέον.

Στην Ελλάδα, πληρώνεσαι μόλις τελειώσεις τη σχολή, του πεζικού πάνε στην ΣΕΑΠ στην Κρήτη, του πυροβολικού δε ξέρω που πάνε. Αλλά κάνεις 5 μήνες παραπάνω, συν πως πρέπει να νοικιάζεις σπίτι κλπ κλπ

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...