Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι ε εσσο πυροβολικό παραμεθόριο και με στέλνουν  νέα περαμο σχολή πυροβολικού... Ξέρει κανείς τι παίζει εκεί με άδειες υπηρεσίες και με διανυχκτερευση;

Επεξ/σία από alexsk24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tsetsenios είπε

Απο ποια αποψη ?

 

Υπηρεσιες κυριως.

Περσι αυτα ισχυαν, αναμενουμε σχολιο του προπονητη που εχει πιο προσφατη εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Τα τελευταία 3 χρόνια με παρακολουθεί ιδιωτικός γιατρός. από το 2004, λόγω της λευχαιμίας του αδερφού μου, μου δημιουργήθηκε κατάθλιψη. το 2010 είχα τις πρώτες κρίσεις πανικού μετά από επιδείνωση του αδερφού μου (ήταν κλινικά νεκρός και τον επαναφέραν οι γιατροί), αλλά λόγω οικονομικής δυσκολίας, και επειδή δεν ήθελα να επιβαρύνω την οικογενεία μου με ένα ακόμα πρόβλημα, δεν είδα κάποιον γιατρό. Την ίδια χρονιά, με έπιασε κρίση πανικού καθώς περπατούσα, και σκέφτηκα τρέξω στη λεωφόρο να με χτυπήσει αυτοκίνητο, και από τότε πολλές φορές κάνω σκέψεις να δώσω τέλος.

Το καθημερινό άγχος μου ήταν και είναι υπερβολικό, καθώς έχασα και τη δουλειά μου πριν 2 χρόνια, πράγμα που με έκανε ακόμα να νιώθω ακόμα χειρότερα. Το 2019 ξεκίνησα να βλέπω τον ιδιωτικό ιατρό αναγκαστικά γιατί μου είπαν ότι χρειάζεται χαρτί γιατρού για να ξεκινήσω τη διαδικασία απαλλαγής. Η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός με βοήθησε να νιώσω καλύτερα, αλλά όταν ήρθε η στιγμή του φρουραρχείου, μου κοβόντουσαν τα πόδια και πνιγόμουν. Η σκέψη και μόνο του στρατού, και να αποχωριστώ την μητέρα μου και τον αδερφό, μου είναι κάτι το οποίο δε μπορώ να το ελέγξω. 

Η γνωμάτευση του ιδιωτικού γιατρού λέει πως έχω αγχώδη διαταραχή, καταθλιπτική συμπεριφορά, μειωμένη ανοχή στο στρες που εκδηλώνεται σε κρίσεις πανικού., και με κρίνει αδύναμο να εκπληρώσω τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις. Πολλές φορές με παρότρυνε για φαρμακευτική αγωγή αλλά αρνήθηκα επειδή φοβάμαι τα φάρμακα, και επειδή είχα πρόβλημα με το συκώτι (στεατοηπατίτιδα).

Ευτυχώς, είχα πάρει 2 αναβολές παιρνόντας απο το φρουραρχείο και μετά από επιτροπή, αλλά εχθές ήταν η χειρότερη μέρα μετά από το 2010. Η αρχίατρος του φρουραρχείου με έκρινε Ι4. με έπιασε κρίση κατευθείαν και τρέμω και μόνο που σας τα γράφω αυτά. της είπα με κλάμματα πως δεν μπορώ να πάω στρατό, αλλά απλά είπε επόμενος. Ένας στρατιωτικός μου είπε πως πρέπει να παρουσιαστώ στη Θήβα τη Δευτέρα και από κει να ζητήσω εκ νέου γιατρό.

Σας τα γράφω αυτά με πάρα πολύ απόγνωση. εχθές μετά το φρουραρχείο πήρα τον γιατρό μου αλλά δεν είχε ραντεβού και πέρασα 5 ώρες στο Δρομοκαιτιο για να με εξετάσει γιατρός, και μου είπαν πως δεν γίνεται να πάω στρατό, αλλά επειδή ήταν εφημερεία, δεν γίνεται να μου δώσουν την γνωμάτευση άμεσα, και απλά σήμερα να πάω ξανά για να παραλάβω ένα χαρτί από το γραφείο κίνησης ότι με εξέτασαν και έκανα αίτηση για να εκδοθεί η γνωμάτευση.

Σας παρακαλώ δώστε μου όποια βοήθεια και κατεύθυνση μπορείτε. δεν έχω κοιμηθεί καθόλου, και με όλη την ειλικρίνια θα τα χάσω τη δευτέρα. σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν έχετε καταλάβει ορισμένοι είναι πως στο φρουραρχείο κρίνουν αν μπορείς να μεταβείς ή όχι στο στρατόπεδο , στη περίπτωση σου έκριναν πως μπορεί να μετακινηθείς και να παρουσιαστείς και να ζητήσεις απαλλαγή από το στρατόπεδο.

Το να κάθεσαι να τρελαίνεσαι και να ταλαιπωρείσαι χωρίς λόγο σε εσένα κάνεις κακό και σε κανέναν άλλον.

 

Με το ζόρι δεν έχει υπηρετήσει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 18 του μήνα παρουσιαζομαι στο στρατόπεδο λοχαγού Αναστασίου στην Χίο , γνωρίζει κανείς πως είναι η φάση εκεί; Αν είναι καλά ή όχι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

Για την απαλλαγή από το στρατό τι διαδικασία υπάρχει για λόγους ψυχολογικούς.

Έχω διαγνωστεί με αγχώδη διαταραχή πριν μερικούς μήνες και παίρνω αντικαταθλιπτικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, SotiriosP739 είπε

Γεια σας.

Για την απαλλαγή από το στρατό τι διαδικασία υπάρχει για λόγους ψυχολογικούς.

Έχω διαγνωστεί με αγχώδη διαταραχή πριν μερικούς μήνες και παίρνω αντικαταθλιπτικά.

 

Πας φρουραχειο εντος μιας βδομαδας πριν μπεις(παρουσιαστεις), δινεις χαρτι ψυχιατρου, μετα απο 10 μερες σε καλουν να παρουσιαστεις στο 401 νοσοκομειο στις απαλλαγες εντος 20 ημερων, δινεις παλι το χαρτι ψυχιατρου, και μετα απο 5-10 μερες μπαινεις stratologia και βλεπεις τον χρονο αναβολης

Επεξ/σία από Jason13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, cos91 είπε

Καλημέρα σε όλους.........................

Σας παρακαλώ δώστε μου όποια βοήθεια και κατεύθυνση μπορείτε. δεν έχω κοιμηθεί καθόλου, και με όλη την ειλικρίνια θα τα χάσω τη δευτέρα. σας ευχαριστώ

Για σου φιλε.

Ποτε δεν εχω μπει να διαβασω κατι εδω για θητεια, στρατο κλπ γιατι το θεωρω μπουρδα. Ειμαι "παλια σχολη" κ ο σημερινος στρατος για εμας ειναι παιχνιδακι για νηπεια. Ομως τυχαινει να εχω διαβασει πολλα χρονια για ψυχολογικα θεματα κ να εχω κ στον πολυ στενο μου κυκλο ασθενεις με κρισεις πανικου.

Μου εκανε λοιπον εντυπωση η περιπτωση σου κ λεω να σου δωσω μια-δυο ιδεες.

Πρωτον κ βασικοτερον. Τι εγινε με τον αδερφο σου?? Απ την περιγραφη σου, η κατασταση σου ειναι αμεσα συνδεδεμενη με την δικη του. Εγινε καλα, παλευει ακομα, η δεν ειναι μαζι μας πλεον? Εσυ πως εξελισεσαι σε σχεση με αυτον τωρα? Μπορεις πλεον να "αποσυνδεσεις" την κατασταση που ζεις απ την δικη του? 

Δευτερον, "κρατικο" γιατρο βλεπεις? Οι ιδιωτικοι ειναι διαφορων επιπεδων. Απο τρομαχτικα καλους "εισαγωγης" απο μεγαλα σχολεια, εως ψυχοθεραπευτες που δεν ξερουν τι τους γινεται, δεν εχουν σπουδασει τιποτα κ κοροιδευουν τον κοσμο. Μετα, το χαρτι απο δημοσιο γιατρο θα σου χρειαστει για τυχον επιδομα αναπηριας, αν δεν εχεις ηδη.

Τριτον, οτι κ αν εχεις, οτι κ αν νομιζεις, οτι κ θες κ σου αρεσει, η τριβη με τον "κανονικο", καθημερινο, "νορμαλ" κοσμο ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ. Εχασες την δουλεια σου, ισως κ τον δεσμο σου, ισως κ μελη της οικογενειας, σχολη, φιλους και... και... και... Ο δρομος της ψυχικης αναγκης ειναι πολυ σκληρος κ ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ φιλε μου..... Κρατα οσες "σταγονες" φυσιολογικης ζωης στην δικια σου, γιατι μονο ετσι θα παραμεινεις ο εαυτο σου. 

Δεν σου λεω να πας στρατο, η οχι. Σου λεω οτι καλο θα ηταν να πολεμησεις να ζησεις ΟΣΟ ΠΙΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΓΙΝΕΤΑΙ !!! Αν αυτο περιεχει κ μια Ι4 θητεια, γιατι οχι??? Μην βασιστεις σε φαρμακευτικες θεραπειες αντι αυτου. Τα φαρμακα, οπως θα ξερεις κ εσυ, ειναι η τελευταια λυση. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ βασικα.... Σε ξεκουραζουν απ το προβλημα ισως για λιγο. Αλλα καλα δεν σε κανουν. 

Τεταρτον, κ για να σε πεισω ακομα πιο πολυ ωστε να δεις την θητεια με αλλο ματι (αυτο του ανθρωπου που δεν παραιτειται), εαν εσυ δινεις τον αγωνα που δινεις μεσα στο κεφαλι σου, τι νομιζεις πιο αγριο θα συναντησεις στο στρατοπεδο?? Να σου πω? ΤΙΠΟΤΑ.

Ξερεις τι θα γινει??? (το ξερεις κ το ξερω κ γω) Θα πας, θα σε πιασει μια κριση, θα σου δωσουν αναβολη τριτη φορα κ θα βγεις με αναπηρια Ι5=τελος. Καλο? Αλλα ειναι σιγουρα αυτο που θες φιλε μου????

Αγορι, αργα η γρηγορα ολα τελειωνουν. Αν δεν το παρεις αποφαση να καρφωσεις τα ποδια σου στην γη (οσο μπορεις) κ να πεις μεσα σου "φτανει πια!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ!!!" κανενας δεν προκειται να το κανει για σενα. Ουτε γιατροι, ουτε νοσοκομεια, ουτε φαρμακα. 

Κανε μου την χαρη κ μιλησε με καποιον που ειναι με χρονιο προβλημα να δεις τι θα σου πει. Πριν παρεις αυτα που σου λεω σοβαρα, κατσε κ ρωτησε. Μπες στο psychology.gr κ συγκεκριμενα στο φορουμ αυτοβοηθειας κ διαβασε. Αν εχεις φιλους ρωτα. Γραψε τα συμπτωματα σου κ γκουγκλαρισε. Θα κουφαθεις με το τι θα σου βγαλει. 

Πεμπτον, τι εχεις πει στην οικογενεια πλεον? Γνωριζουν που βρισκεσαι? Σε υποστηριζουν? Μενεις μονος? Μαζι τους? Γιατι αν εχεις οικογενεια κ σπιτι απο αυτους, εχεις κ ενα "μαξιλαρακι" να πεσεις οταν θα γυρισεις απ τον στρατο (ειτε με Ι5, ειτε με απολυτηριο). Μην το ξεχνας κ αυτο.

Εκτον, πιθανο Ι5 μετραει σε επιτροπες για επιδοματα κλπ. (η οικογενεια σου θα "αλαφρωσει" λιγο αν εχεις κρατικη βοηθεια).

Εβδομον κ τελευταιον. Αν μπορεις προσπαθησε να δεις την στρατευση σαν εμπειρια. Καλε μου φιλε, στο λεει ενας παλιος. Ο σημερινος στρατος ειναι για.... μπαλαρινες (το λεω κ κοροιδευω τους νεοτερους αλλα ειναι η αληθεια). Στα χρονια μας ειχε ενα φαι, στην τραπεζαρια, κ αυτο ηταν ΓΚΟΤΖΙΛΑ (αμερικανικο κρεας με σφραγιδα ετους απ τον πολεμο της Κορεας δεκαετιας '50). Σημερα εχουν 2 καψιμι σε καθε στρατοπεδο κ 3-4 μηχανες με σαντουιτς, + εξοδο μερα παρα μερα με οτι καλο εχουν τα εστιατορια. 

Μηπως λοιπον θα ηταν καλο να ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ τουλαχιστον???? (σκεψου το, απλα προτεινω) Κ να παραιτηθεις απ τον στρατο δεν τρεχει τιποτα, αλλα μπροστα σου εχεις μια ζωη σκληρων εμπειριων που παντα η ευκολη λυση θα ειναι η παραιτηση. Σιγουρα θες να μην ζησεις την Ι4 θητεια??? Κ δυσκολα κοριτσια υπαρχουν, κ δυσκολες εργασιες, κ δυσκολες νυχτες, κ δυσκολες θεραπειες. Κ παντα θα υπαρχει ο δρομος του να σηκωσεις ψηλα τα χερια κ να αφησεις την ζωη να κυλησει.

Σιγουρα το θες? 

Ισως να ηθελες κατι πιο "σιγουρο". Αλλα στην τελικη εσυ πρεπει να παρεις αποφαση για σενα. Μην ανχωνεσαι παντως. Κ στο κεντρο να σε στειλουν, το πολυ πολυ να κατσεις λιγες μερες κ μετα θα σε δει γιατρος κ θα σε απαλλαξει να γυρισεις σπιτι. Ο παλιος στρατος που κανενας δεν την γλυτωνε (σπαγαν τα χερια τους, πηδαγαν απο παραθυρα, δηλωναν αδερφες, περναν χουφτες χαπια κ αλλα χιουμοριστικα) κ ο κοσμος αναποδα κ αν γυρναγε θα πηγαινες στην κορφη ενος βουνου σκοπια, εχουν περασει εντελως. Τωρα το χειροτερο που θα σου συμβει ειναι να σταλθεις σε καποιο στρατοπεδο κ μετα απο λιγες μερες να επιστρεψεις με "τρελοχαρτο".

Ελπιζω να βοηθησα. Κοιτα να μην στεναχωριεσαι. Δεν εισαι μονος.

Επεξ/σία από SilverMachine
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...