Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς, στον Στρατό Ξηράς επιτρέπεται παντού και το χρησιμοποιείτε ελεύθερα και μπροστα στα στελέχη. Τα δύο πράγματα που πειράζουν είναι 1. να ασχολείστε με το κινητό εν ώρα υπηρεσίας ή αν περάσει κανας δικας μπροστά σας. 2. να τραβάτε φωτογραφίες και να τις ανεβάζετε στο ίντερνετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, kosk133 είπε

θα ηθελα να ρωτησω μπορω να παρω μεταθεση σε αλλη περιοχη της παραμεθωρειου πχ να παω Εβρο απο νησι αιγαιου ; Αν ναι ποτε γινετε και πως ;

Με το σταυρό στο χέρι όχι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mr.kostas είπε

Καλησπέρα θέλω να μου λύσετε μια απορία... Στης 31 Δεκεμβρίου μου λήγει η αναβολή οπότε αυτό σημαίνει πως θα μπω τον Μάρτιο σωστά? Επειδή έχω ακούσει ότι πάει άνα 2 μήνες

Έχω την ίδια απορία αν κάποιος μπορεί να μας την λύσει 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Nick1810 είπε

Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω, γνωρίζει κανείς που πήγε ΕΛΔΥΚ, ποια είναι τα στρατόπεδα του πυροβολικού; Το χαρτί καταταξης μου λέει ότι έχω επιλεγεί Πυροβολικό-ΕΛΔΥΚ. Ρωτάω γιατί έχω ακούσει και έχω διαβάσει κάτι περίεργα, ότι είναι μικτά μαζί με Κύπριους κλπ

Ειναι 3 στρατοπεδα πυροβολικου στην ελδυκ και ειναι ολα "κρυφα" που σημαινει οτι ειναι μικτα με κυπριους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kappareality είπε

Ειναι 3 στρατοπεδα πυροβολικου στην ελδυκ και ειναι ολα "κρυφα" που σημαινει οτι ειναι μικτα με κυπριους 

Ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση! Έχει πρήξιμο πολύ και στα 3 στρατόπεδα; Πως είναι τα πράγματα σε γενικές γραμμές, εάν φυσικά γνωρίζεις ;

Μόλις τώρα, Nick1810 είπε

Ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση! Έχει πρήξιμο πολύ και στα 3 στρατόπεδα; Πως είναι τα πράγματα σε γενικές γραμμές, εάν φυσικά γνωρίζεις ;

*Πήξιμο ήθελα να πω χαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τωρα που ειναι να παρουσιαστουμε πρεπει να κανουμε μοριακο τεστ πριν μπουμε? γτ ακουσα οτι σου κανουν ραπιντ με το που μπαινεις αρα δε χρειαζεται μοριακο. τι ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nicktsj είπε

Παιδια τωρα που ειναι να παρουσιαστουμε πρεπει να κανουμε μοριακο τεστ πριν μπουμε? γτ ακουσα οτι σου κανουν ραπιντ με το που μπαινεις αρα δε χρειαζεται μοριακο. τι ισχυει?

https://www.stratologia.gr/el/content/υποχρεωτική-υποβολή-σε-μοριακό-έλεγχο-ανίχνευσης-τεστ-pcr-του-κορωνοϊού-covid-19-για-τους-1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nicktsj είπε

Παιδια τωρα που ειναι να παρουσιαστουμε πρεπει να κανουμε μοριακο τεστ πριν μπουμε? γτ ακουσα οτι σου κανουν ραπιντ με το που μπαινεις αρα δε χρειαζεται μοριακο. τι ισχυει?

Ισχύει, τουλάχιστον στο στρατόπεδο που πήγα εγώ, και καθόμουν 4 ώρες να περιμένω για pcr στο 401 σαν το μαλάκα, μια ή άλλη είναι βέβαια γιατί την πρώτη μέρα που κάνεις κατάταξη έτσι κι αλλιώς θα σε ταλαιπωρησουν

21 ώρες πριν, Nick1810 είπε

Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω, γνωρίζει κανείς που πήγε ΕΛΔΥΚ, ποια είναι τα στρατόπεδα του πυροβολικού; Το χαρτί καταταξης μου λέει ότι έχω επιλεγεί Πυροβολικό-ΕΛΔΥΚ. Ρωτάω γιατί έχω ακούσει και έχω διαβάσει κάτι περίεργα, ότι είναι μικτά μαζί με Κύπριους κλπ

Ακούγεται ότι το πυροβολικό ειναι χαλαρά στην Κύπρο σε σχέση με τα υπόλοιπα σώματα (τεθωρακισμενα πεζικό κλπ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η ΕΛΔΥΚ είναι τέντα (πολύ πιο τέντα απο το μέσο ελληνικό στρατόπεδο όπου π.χ. επιθεώρηση θαλάμου κάνουν μόνο την πρώτη εβδομάδα στους νεοσύλλεκτους) αλλά δεν έχει εμπλοκές, με όσα παιδιά είχα μιλήσει όταν επαναπατρίστηκαν τους πήγαινε 1-1, 1-2 σταθερά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.. καλή θητεία σε όλους... ξέρουμε πώς είναι τα πράγματα εκεί;; Τι παίζει για πυροβολικό συγκεκριμένα;
Έχετε κατανεμηθεί σε Στρατός Ξηράς, Πυροβολικό.
Υποχρεούσθε να παρουσιαστείτε σε 485 ΤΔΒ/ΕΟΔ (ΛΑΡΙΣΑ) στις 16-11-2021 .
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, thanos1916 είπε

ο σάκος που θα πάρουμε πρέπει να είναι στρατιωτικός ή ότι να ναι ; 

Αυτοί που έχουν πάει τι τους βόλεψε ; (σάκος,βαλιτσα κτλ)

Ότι να ναι.. Σίγουρα σάκος.. Βαλίτσα δεν βολευει.. Αν έχει ροδακια θα ναι καλυτερα..Γενικά ότι δεν φαίνεται δεν χρειάζεται να να στρατιωτικό.. Σεντόνι, υπνο σάκος, σάκος, μπλουζακια ότι χρώμα και να ναι δεν είναι θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος υπεύθυνα τί ισχύει με ΔΕΑ ειδικών δυνάμεων? Δηλαδή ΑΝ καταφέρω και μπω και ΑΝ καταφέρω και ολοκληρώσω την εκπαίδευση, στο τέλος της θητείας μου, μπορώ να γίνω μόνιμος και να ανεβαίνω σιγά σιγά μέχρι ανθυπολοχαγός? Ή πρέπει να περιμένω προκήρυξη για ΕΠΟΠ όπου θα μπω από τέρμα χαμηλά με πολύ αργή και περιορισμένη εξέλιξη? Τί ισχύει? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...