Προς το περιεχόμενο

Πως να κόψεις το τσιγάρο (πριν σε κόψει αυτό)


MessengerOfGood

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο καλύτερος τροπος ειναι να στο κοψει άλλος. ενας γιατρος φιλος του παππου μου του είπε οτι θα πεθάνει συντομα, στεγνα στην  ψυχρα μια μερα μετα τις εξετασεις του. δεν ειχε τπτ απολύτως. δεν καπνισε ξανα ποτε και δεν ξερω και αν έμαθε ποτε την αληθεια...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο μαχαίρι κόβεται τα άλλα είναι χάσιμο χρόνου..

Απλά θέλει τρομερή θέληση και πιο σημαντικό δυνατή προετοιμασία..

Σε αντίθεση με άλλους που λένε και τι δεν θα δινα για μια τζούρα κτλ.. εγώ ούτε με πιστόλι κολλημενο στο κεφάλι δεν ξανακαπνιζα

2 - 3 φορές σε μπαρ με ξυδια άναψα τσιγάρο και ηταν η αηδία της πρώτης φοράς τόσο έντονη που τα έχει καλύψει όλα..

Μετά απο 10 χρόνια ακαπνος με ενοχλούν και αυτοί που καπνίζουν διπλα μου ακόμη και σε ανοικτούς χώρους

Επεξ/σία από tounion
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σας πω τί έκανα το οποίο με βοήθησε σαν κίνητρο μαζί με όλα όσα αναφέρετε παραπάνω. εννοείται οτι πλέον οι αλλαγές στο σώμα και στον οργανισμό είναι τεράστιες μετά απο κάποια χρόνια που είμαι άκαπνος. σίγουρα παίζει ρόλο και η ψυχολογία εκείνης της περιόδου αλλα δείτε πως έγιναν όλα.

σε αρκετα πιεστική φάση της ζωής μου( χωρισμός απο μεγάλη σχέση και οικεγενειακά προβληματα), σε περιβάλλον εργασίας που όλοι καπνίζουν( δουλευω σε μπαρ), σε φάση που ημουν μέρα παρα μέρα ενας καπνός old holborn, ξυπνάω ενα πρωι μετά απο δυνατό ξενύχτι που έχει προηγηθεί σαν να μην υπάρχει αύριο( απο εκείνα τα καλά που καναν οι μπαμπάδες μας επι πασοκ...),έχω καπνίσει οτι καπνίζεται και έχω πιει όλη την υφήλιο και είμαι σε φάση που στριβω το πρωτο τσιγαρο της ημέρας και οταν το ανάβω,,,απλα δεν! για πρωτη φορα στην ζωη μου το σκέφτομαι οτι μπας κ ήρθε η ώρα...και λέω δε γμς ασ το δοκιμάσουμε. πεταω τα πάντα,κάνω μπάνιο και μετα απο ώρες πάω δουλειά. είπα μάλιστα στα παιδιά που δουλευα μαζί τους να μην σταματήσουν να καπνίζουν μπροστά μου για να δώ πόσο αντέχω!! (μαζοχισμός)

κάθε 2 μέρες μάζευα σε κουμπαρά τα λεφτά που θα ξοδευα σε καπνούς.μετά απο μήνες δεν θυμάμαι ποσα λεφτα είχα μαζέψει αλλά μάγκες ηταν πολλά. σίγουρα δεν είναι ο λογος που το σταμάτησα αλλα ακόμα ενα κινητρο.

δεν ηταν ευκολο,ζορίστηκα και μάλιστα επειδη ήμουν σε δυσκολη φαση γενικότερα. υπήρξαν πολλές φορές που το σκεφτόμουν και ήμουν έτοιμος να κανω τζούρα απο τον διπλανο μου.

αλλά σημερα μετα απο 3+ χρόνια πίνω τον καφέ μου και τον φχαριστιέμαι, καταλαβαίνω τι τρώω και τι πίνω οταν πίνω, δεν μυρίζουν τα ρουχα μαλλια μούσια...οι αντοχές είναι πολύ μεγαλύτερες και η διάθεση μάγκες ειναι πολύ πολύ καλύτερη. για το σεξ δεν αναφέρω,όσοι είναι στην θέση μου γνωρίζουν καλά...

μάγκες δεν ξέρω σε τι φαση είστε και πόσο εύκολα μπορείτε να το κάνετε, εγω όμως μπορεσα. και αφου μπόρεσα, μπορείτε κ εσείς!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

ο καλύτερος τροπος ειναι να στο κοψει άλλος. ενας γιατρος φιλος του παππου μου του είπε οτι θα πεθάνει συντομα, στεγνα στην  ψυχρα μια μερα μετα τις εξετασεις του. δεν ειχε τπτ απολύτως. δεν καπνισε ξανα ποτε και δεν ξερω και αν έμαθε ποτε την αληθεια...

Αυτοί που δεν το κόψανε μετά από ανακοίνωση του γιατρού ότι επίκειται το μοιραίο είναι 1-2 παγκοσμίως και τους δείχνουν στα ντοκυμαντέρ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

μόνο αυτό,τα υπόλοιπα είναι παρλαπίπες!!!

Φοβάμαι ότι θα αποθαρρύνεις μερικούς που δεν αισθάνονται τόσο δυνατοί...

Κόβεται και αλλιώς με σταδιακή βιωματική συνειδητοποίηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο θέμα δύναμης και θέλησης.

Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και ο οργανισμός του αντιμετωπίζει και διαφορετικά τους διάφορους εθισμούς.

Π.χ ο γαμπρός μου είναι dj και καπνίζει σαν φουγάρο στο 7μηνο της τουριστικής σεζόν .Επισης πίνει τα πάντα όλα.

Το 5μηνο της ανεργίας δεν βάζει τσιγάρο στο στόμα του ούτε πίνει. Δεν κάνει και καμία ιδιαίτερη προσπάθεια για να το καταφέρει.

Εγω τον χειμώνα τρώω σαν ζώο και παίζω στα 90-92 κιλά . Το καλοκαίρι φθάνω τα 80-82 χωρίς ζόρι.

Ακραία παραδείγματα  αλλά δείχνουν  ότι διαφορετικοί άνθρωποι χρειάζονται διαφορετική προσέγγιση  και βοήθεια να κόψουν τις κακές συνήθειες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο ρε μαγκες σε ολους που το εχετε καταφερει.

Δεν το εχω σκεφτει ποτε να το κοψω γιατι μ'αρεσει και μονο γι'αυτο το συνεχιζω.

Δεν ξερω αν τα καταφερω ποτε να το κοψω απο μονος μου και να ξυπνησω μια μερα και να πω ΤΕΛΟΣ η να μου κανεις ενα κλικ και να πω μεχρι εδω αλλα μακαρι να γινει αυτο για το θεμα της υγειας μονο και μονο.

Το σκεφτηκα μια δυο φορες να πω την αληθεια τους τελευταιους 6 μηνες περιπου να δοκιμασω κατι αλλο μονο και μονο μηπως ξεφυγω λιγο απο αυτο αλλα δεν εχω κανει ακομη το βημα.

Ελπιζω καποτε να το κοψω και να μην μου το κοψουν.

Μπραβο και παλι σε ολους που το εχουν καταφερει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήμουν καπνιστής απο 2010-2014 (από μα...α ξεκίνησα)

 

το έκοψα μονομιάς (οκ ήταν δύσκολο ένα μήνα σχεδόν έτρεμαν τα χέρια μου δεν σκεφτόμουν καθαρά μάλωνα με ότι κινείται  είχα και λιποθυμία) ναι αλλα 30 δυσκολες μερες (ουτε βασικα) και μετά τέλος... πριν κάνα μήνα από περιέργεια δοκίμασα να καπνίσω ένα τσιγάρο ... τι ένα.......... μια τζούρα πήρα πέθανα στον βήχα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καπνιστής και εγώ από τα 16 μου και σήμερα είμαι 31 και σκέφτομαι σοβαρά να το κόψω μαχαίρι . Κάνω περίπου 12-14 τσιγάρα την ημέρα από τότε που το άρχισα.

Μια ερώτηση σε όσους το έχουν κόψει. Πέρα του ότι κάνει καλό στην τσέπη και στην υγεία να μην καπνίζουμε.. Διάφορα στην υγεία σας, στην αντοχή σας κλπ είδατε; Ρωτάω σοβαρα δεν ειρωνεύομαι. Θέλω απλά να μάθω πόσο καλύτερα αισθάνεται κάποιος σωματικά από όταν ήταν καπνιστής.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, vste είπε

Ωραιο αρθρο φιλε μου.

Έχω μία διαφωνία όμως. Πριν σου την πω να αναφέρω ότι ήμουν φανατικός καπνιστής των δύο πακέτων την ημέρα επί 25 χρόνια.

Όσες φορές δοκίμασα απλά να μειώσω τη νικοτίνη στον οργανισμό μου και όχι να την κόψω μαχαίρι απέτυχα παταγωδώς.

Τις δύο φορές που κατάφερα να κόψω το κάπνισμα (την μία τα κατάφερα για ενάμιση χρόνο αλλά ηλιθιωδώς το ξανά ξεκίνησα και την δεύτερη είμαι άκαπνος εδώ και 3 χρόνια και πιστεύω ότι θα συνεχίσω) τα κατάφερα μόνο με τη μέθοδο cold turkey. 

Cold turkey σημαίνει σβήνω το τελευταιο τσιγάρο και δεν ξαναβάζω νικοτίνη στο σώμα μου με κανέναν τρόπο ποτέ. Ούτε με patch/τσιχλα, ούτε με ηλεκτρονικό τσιγάρο, ούτε ένα τσιγάρο την ημέρα ούτε τίποτα.

Η νικοτίνη καλωδίωνει έτσι τον εγκέφαλο που, για παραδειγμα, δυο τζούρες να κάνεις μετά από 7 χρόνια ακαπνός είναι σαν να μην το έχεις κόψει ποτέ.

Ακόμα και με ελάχιστη ποσότητα νικοτίνης στον οργανισμό απαιτείται πάλι χρόνος απεξάρτησης. Ουσιαστικά τρεις μέρες είναι για να φύγει η νικοτίνη από το σώμα και γύρω στους τρεις μήνες για να φύγει και από το μυαλό.

Δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι καπνιστές που το έχουν κόψει ξανά κυλάνε αφού κάνουν μία τζούρα ή ένα τσιγάρο όταν θεωρούν ότι πλέον δεν το έχουν ανάγκη.

Συμφωνώ απολύτως. 

Μεθοδος "μαχαίρι" μονο. Ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα.

Συμπληρωσα πριν λιγο καιρο 4 χρόνια ακαπνος (κάπνιζα 12 ετη) και ουτε καν το σκέφτομαι ή μου λειπει.

 

 

 

Το να κοψω την ζάχαρη ομως... αυτο είναι πολυ δυσκολότερο απο το καπνισμα (που ηταν ηδη δυσκολο και αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, 38 ετών πλέον κάπνιζα από τα 16, 1 με 2 πακέτα ανάλογα τις συνθήκες. Πέρσι έγινα πατέρας και αποφάσισα ότι δεν μπορώ να ξοδεύω 10 ευρώ τη μέρα, η για να κάνει ποιο εντύπωση 300 ευρώ το μήνα για τσιγάρα. 

Επειδη ειχα την τύχη να αποκτήσω δίδυμα με 300 ευρώ καλυπτω τη τροφή τις πάνες τα εμβόλια, ακόμα και την ένδυση. Μόλις λοιπόν ξεκίνησα πέρσι από το σπίτι για να τα πάρω από το μαιευτήριο κάπνισα σχεδόν μισό πακέτο στο δρόμο (διαδρομή 20 λεπτών, φανταστείτε πως ρουφαγα) και ήταν και η τελευταία φορά που έβαλα τσιγάρο στο στόμα μου. 

Για να είμαι ειλικρινής αν τα οικονομικά μου ήταν σε καλύτερη κατάσταση μπορεί να μην έπαιρνα την απόφαση, πλέον θέλω να πιστεύω ότι και να έχω κάποια στιγμή περίσσευμα δεν θα το ξαναρχίσω. Οι πρώτες μέρες ήταν δύσκολες λες και έβλεπα ταινία με πρεζάκια, ιδρωνα τη μία μέρα, είχα φαγούρα την άλλη, αλλά στο διπλανό δωμάτιο κοιμοντουσαν τα 2 κίνητρα μου. 

Δεν θα πειναγαν αν δεν το έκοβα, αλλά δεν ήθελα να κάνω καμία έκπτωση όσον αφορά την διατροφή τους,το ντύσιμο τους και γενικά την ιατρική περίθαλψη. 

Ακόμα με τον πρωινό καφέ μετά από ένα χρόνο ευχαρίστως κάπνιζα, με φαγητό και ποτό μου είναι πλέον αδιάφορο. 

Όσοι θέλετε να το κόψετε βάλτε ένα στόχο μπροστά σας, δυστυχώς με γενικολογιες κάνει καλό στην υγεία ή σε 10 χρόνια θα έχεις πάρει Porsche δεν το έκοψε κανείς. Πείτε τέλος του μήνα με τα λεφτά που θα μου μείνουν θα πάρω πχ ένα κινητό, μια οθόνη, ένα ποντίκι και να το πάρετε για να νιώσετε την ικανοποίηση. Το ίδιο και τον επόμενο και τον επόμενο μέχρι να νιώσετε ασφαλείς και κερδισμένοι που το κόψατε. Κουράγιο!!! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσιγάρο αποδεδειγμένα είναι υπεύθυνο για πολύ μεγάλο ποσοστό θνησιμότητα.. Δυστυχώς την δεκαετία του 80 που μεγάλωσε η πλειοψηφία απο εμάς, το κάπνισμα ήταν μια μέθοδος "εικονικής" ενηλικίωσης και πολλές φορές ένδειξη μαγκιάς. Μάλιστα ανάλογα με την επιλογή σου σε ομαδοποιουσαν και οι παρέες. Είτε λοιπόν θα καπνιζες marlboro είτε camel και φυσικά το τσιγάρο αποτελούσε αφορμή για συγκεντρώσεις στοιχήματα αλλά και φλερτ (έχεις φωτιά κτλ) Αυτό που δεν θυμούνται πολλοί είναι πως εκείνη την εποχή δεν υπήρχαν νομικοί περιορισμοί στην περιεκτικότητα της πίσσας του κάθε τσιγάρου και έτσι με 17 και 19 μικρογραμμάρια πίσσας ανα τσιγάρο ήταν σαν να καπνίζεις 3 σημερινά μαζεμένα. Με τα χρονιά όλοι οσοι ήμασταν καπνιστές καταλάβαμε τις άσχημες επιπτώσεις του καπνίσματος, λίγοι όμως ήταν σε θέση να καταφέρουν να το κόψουν. Άκουσα δεκάδες διαφορετικούς τρόπους κοψίματος σε εμένα όμως λειτούργησε το μπαμ και κάτω. Όταν αποφασίσεις λοιπόν οτι η υγεία σου είναι παραπάνω από την κάθε εξάρτηση σου, τότε έχεις βρει το κλειδί της ελευθερίας. Ξέρω οτι δεν είναι εύκολο, ξέρω οτι πολλοί προτιμούν να μην φάνε για να αγοράσουν ένα πακέτο τσιγάρα, πρέπει όμως να καταλάβουν πως το κάπνισμα πέρα από κοινωνικά μη αποδεκτό, είναι και σωματικά μη αποδεκτό. Πόσα άσχημα να απαριθμήσουμε. Άσχημη αναπνοή, Χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια, κακό κυκλοφορικό και κατά συνέπεια κακή στύση,  δύσπνοια σε αθλητικές δραστηριότητες, εύκολο λαχάνιασμα, αλλοίωση γεύσης, κακή υγιεινή στόματος, κιτρινισμενα δάκτυλα και πολλά πολλά ακόμα. Υπήρξα καπνιστής από τα 16 ως τα 21 από τα 25 ως τα 30 και τώρα έχω να καπνίσω από το 2012. Πραγματικά δεν αξίζει.  Έστω και ένα νεο παιδί που διαβάζει αυτό το thread καταφέρει να μην το ξεκινήσει ποτέ ή να το κόψει, κέρδος είναι... 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, MessengerOfGood είπε

Το αν είναι λιγότερο κακό μένει να αποδειχθεί. Και η απόδειξη μπορεί να είναι πολύ δυσάρεστη. Σου εύχομαι υγεία πάντως...

Έχει ήδη αποδειχθεί ότι το ΗΤ είναι κατά 99% πιο ασφαλές από το κανονικό τσιγαρό. Και αν δεν πιστεύεις στις έρευνες και στις μελέτες μπορείς να ρωτήσεις ατμιστές (πιστεύω ότι έχεις στον κοντινό σου περίγυρο αρκετούς) για να σε πουν και οι ίδιοι την εμπειρία τους. Το ΗΤ υπαρχεί ήδη 10-12 χρόνια στην αγορά και ήδη γνωρίζουμε τα αποτελέσματα του μεσά σε αυτό το διάστημα. Κανένας παγκοσμίως δεν έπαθε κάτι από το ΗΤ. Το μόνο που μένει τώρα είναι σε 20 χρόνια τι αποτελέσματα θα έχει στον οργανισμό (αν και δεν νομίζω ότι θα διαφέρουν πολύ). Επίσης, δεν είναι τυχαίο που πολλοί γιατροί, ειδικά στην Αγγλία, προτείνουν το ΗΤ σαν τρόπο διακοπής του κανονικού. 

Εγώ πάντως είμαι της άποψης ότι για όποιον θέλει να κόψει αυτόν τον καρκινοσωλήνα, ο καλύτερος τρόπος και πιο αποτελεσματικός είναι το μαχαίρι. Αλλιώς, αν δεν μπορεί, ας δοκιμάσει το ΗΤ. Θα τον βοηθήσει αρκετά.

Επεξ/σία από maniacos93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δηλαδή που δεν το έχω δοκιμάσει καν να κάνω αίτηση στην Εκκλησία για αγιοποίηση;

Πάντως με τόσους Έλληνες που βλέπω να καπνίζουν λογικά το κάπνισμα θα λύσει το ασφαλιστικό των επόμενων γενιών. 

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...