Προς το περιεχόμενο

Πως να κόψεις το τσιγάρο (πριν σε κόψει αυτό)


MessengerOfGood

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, rudigarcia222 είπε

το ξέρω ρε μαν άλλα έχω δοκιμάσει ολες αυτές τις ''πατεντες¨' κάπνισμα σε μικρότερη συχνότητα,εξτρά κίνητρο γυμναστικής,άλλους τρόπους διασκέδασης-παραγωγής ενδορφινών,ηλεκτρονικό, στριφτό ,τσίχλες και συναφή,ξαναλέω λοιπόν παρλαπίπες είναι... η μόνη λύση ειναι μαχαίρι,δυστυχώς οι στιγμές σκανδάλης παραμονεύουν παντού στην καθημερινοτητα (σε μια ταινία σε μια ανάμνηση σε μια στιγμή που βλέπεις κάποιον να καπνίζει σε ενα dejavu το οποίο πριν το έκανες καπνίζοντας)και αν δεν το κόψεις εντελώς είσαι μονίμως σε αυτό το τρυπακι!!!!

Αυτό γίνεται γιατί δεν έχεις συνειδητοποιήσει ότι ΔΕΝ είσαι πλέον καπνιστής. Πες το μπροστά στον καθρέφτη σου στον εαυτό σου πολλές φορές όταν έχεις επιθυμία για τσιγάρο. Τον πρώτο καιρό ίσως το χρειάζεσαι. Αργότερα δε θα έχεις ανάγκη. Διάβασε λίγο παραπάνω που γράφω τον δικό μου τρόπο. Ίσως πιάσει και σε εσένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εγώ κάπνιζα από 16 χρονών μέχρι 44 χρονών

δύο πακέτα τσιγάρα (Rothmans)  ετοιμαζόμουν για να πάω στο τρίτο πακέτο

έτσι ξαφνικά μια μέρα σκέφτηκα τι κάνεις ρε.? 240+ ευρώ κάθε μήνα για τσιγάρα ενώ μπορείς να κάνεις άλλα πράγματα

έτσι 31/08/2016 λαμβάνω την απόφαση να το κόψω

01/09/2016 κάνω επίσκεψη σε κατάστημα που πουλάει ΗΤ αγοράζω ένα μαζί με υγρό που είχε βάση το άρωμα Virginia και με φουλ νικοτίνη 18mg και φεύγω

από τότε δεν ξανά έβαλα κανονικό τσιγάρο στο στόμα μου

σήμερα είμαι 47 χρονών συνεχίζω με το ΗΤ όχι βέβαια τόση νικοτίνη αλλά έχω πέσει πλέον στα 12mg άλλωστε με την νέα νομοθεσία κτλ δεν βρίσκεις και να θες παραπάνω.

μια χαρά όρεξη έχω

8000+ βήματα καθημερινά κάνω σπίτι - δουλειά - σπίτι

μια χαρά "επιδόσεις στο σεξ" έχω

όλα είναι θέμα θέλησης

έγινα ισχυρό παράδειγμα για τους φίλους μου έτσι οι περισσότεροι το έκοψαν και αρκετοί έχουν γυρίσει στο ΗΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/11/2019 στις 2:27 ΜΜ, VonLoutsos είπε

Το ζουμί πιστεύω είναι να καταλάβεις οτι δεν θες να είσαι στο παρακάτω δωμάτιο δροσιάς και απόλυτης μοναξιάς(για εκείνα τα 5 λεπτά που απαιτούνται).

18.jpg

Και να μην καπνίζεις, αν πλακώνεσαι στα αλάτια, τις ζάχαρες, τα αναψυκτικά, τα λίπη, είσαι υπέρβαρος κ.λπ., πάλι εδώ θα καταλήξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mavlok said:

Και να μην καπνίζεις, αν πλακώνεσαι στα αλάτια, τις ζάχαρες, τα αναψυκτικά, τα λίπη, είσαι υπέρβαρος κ.λπ., πάλι εδώ θα καταλήξεις.

Μπα. Πιο πιθανό να καταλήξεις παρέα με το κάτωθεν μηχάνημα.
 

ax_04_artis_zee_mp-00860141~10.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mavlok είπε

Και να μην καπνίζεις, αν πλακώνεσαι στα αλάτια, τις ζάχαρες, τα αναψυκτικά, τα λίπη, είσαι υπέρβαρος κ.λπ., πάλι εδώ θα καταλήξεις.

Εδώ το θέμα μας είναι το τσιγάρο. Αν θέλεις μπορείς να ανοίξεις άλλο topic με θέμα το junk food. 

Φιλικά πάντα και για να μην ξεφέυγουμε εκτός θέματος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, 26ska είπε

Είμαι 37,καπνίζω απο τα 16.Σε αυτά τα χρόνια έχω κάνει διάφορες απόπειρες διακοπής,Η μεγαλύτερη κράτησε 11 μήνες.Τωρα το είχα κόψει για ένα μήνα,αλλά πάλι τις τελευταίες μέρες ξανάρχισα να καπνίζω.Οσες φορές το εκοψα,ήταν μετά από βραδιά μεγάλων καταχρήσεων,όπου το επόμενο πρωί και όχι μόνο,ήμουν αηδιασμένος από τις καταχρήσεις.
Δυστυχώς για εμένα για να το κόψω οριστικά ,πρέπει να αλλάξω τελείως τον τρόπο ζωής μου και διασκέδασης μου κυριως.Πρεπει να κόψω παράλληλα καφέ κ αλκοόλ,πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να κόψω μαζί και τις εξόδους,γιατί αν βγω με την παρέα μου,θα είναι είτε για μπύρες,είτε φαγητό κ κάνα κρασί.Οσες φορές κατάφερα να το κόψω,ούτε καφέ επινα,ούτε αλκοόλ,με συνέπεια να χαθώ απο τον κόσμο.Οποτε επιχειρούσα να βρεθώ σε περιόδους τέτοιες με φιλαράκια κτλ,ξεκινούσα πάλι και το τσιγάρο,όπως και τις  προαλλες,που βγήκα για μπύρες μετά από ενάμιση μήνα,στον οποίο δεν είχα βγει καθόλου.

Θεωρώ δυστυχώς,ότι σε πολλούς ανθρώπους,είναι πολύ δύσκολο να κόψουν μόνο το τσιγάρο,αλλά παράλληλα,πρέπει να κόψουν και άλλες συνήθειες που έχουν μαζί με αυτό,πράγμα που δεν είναι βέβαια κακό,ισα ίσα ,απλά το καθιστά πάρα πολύ δύσκολο.

Επίσης για το θέμα υγείας που αναφέρεται,ότι αν προκύψει,κόβεις τότε το τσιγάρο,δεν θα συμφωνήσω.Ενα πρόβλημα υγείας,μπορεί να σε στρεσαρει τόσο πολύ,που να αυξήσει την επιθυμία για τσιγάρο.Γενικα περίοδοι με προβλήματα,δεν ενδείκνυνται για διακοπή καπνίσματος,κατά τη γνώμη μου,πρέπει να συμβεί σε περίοδο που όλα πάνε καλά και να γίνει συνειδητά.

Σε διαβεβαιώνω ότι δεν άλλαξα καθόλου τα υπόλοιπα (καφέδες φαγητό κλπ). Είναι παραμύθι ότι ο καφές είναι ο ρουφιάνος του τσιγάρου.

Και συμφωνώ για το ότι είναι πιό δύσκολο (σχεδόν αδύνατο) να το κόψεις όταν είσαι στρεσσαρισμένος. Γι αυτό είπα ότι η τελευταία φάση πρέπει να γίνει σε περίοδο διακοπών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Σε διαβεβαιώνω ότι δεν άλλαξα καθόλου τα υπόλοιπα (καφέδες φαγητό κλπ). Είναι παραμύθι ότι ο καφές είναι ο ρουφιάνος του τσιγάρου.

Και συμφωνώ για το ότι είναι πιό δύσκολο (σχεδόν αδύνατο) να το κόψεις όταν είσαι στρεσσαρισμένος. Γι αυτό είπα ότι η τελευταία φάση πρέπει να γίνει σε περίοδο διακοπών.

εγώ πάντως όταν έκοψα το κάπνισμα (κανονικό τσιγάρο)

έκοψα τον καφέ (κάθε είδος)

και φυσικά τα αναψυκτικά τύπου coca cola

πίνω Lipton Ice Tea , χυμούς κτλ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Αλλαγή της αγαπημένης σου μάρκας με ότι πιο σιχαμερό τσιγάρο υπαρχει (Magnum στην δικιά μου περίπτωση πριν χρόνια)

Με αυτόν τον τρόπο χάνεις την ευχαρίστηση που ένιωθες καπνίζοντας το αγαπημένο σου μαλμπουρακι (ας πούμε)

 

2.Αγορά gadget για το χέρι (Μπεγλέρι στην δικιά μου περίπτωση , ούτε που ήξερα να το παίζω απλά το έκανα γύρο-γύρο)

Με αυτόν τον τρόπο αντικαθιστάς την συνήθεια του να έχεις ένα τσιγάρο στο χέρι με το να έχεις κάτι άλλο στο χέρι 

 

3.Εύρεση του κατάλληλου χρόνου για να το επιχειρήσεις.Θα μπορούσε να είναι κάποια επέτειος ή γιορτή κάτι σημαντικό για σένα (Στην δικιά μου περίπτωση ήταν η Μεγάλη εβδομάδα του 2000)

Με αυτόν τον τρόπο βάζεις κάποιο είδους challenge στον εαυτό σου

 

Μην κόψεις και τον καφέ μαζί με το τσιγάρο , γιατί υποσυνείδητα τα έχεις συνδυάσει τόσα χρόνια και όταν ξαναπιεις καφέ το μυαλό σου θα πάει στο τσιγάρο και μπορεί να ξανακυλήσεις 

Ούτε το πιόμα να κόψεις μαζί με το τσιγάρο για τον ίδιο λόγο.

Αν εισαι τύπος που μιλάς πολύ ίσως σε ωφελήσουν και οι τσίχλες για να κρατάς το στόμα σου αποσχολημενο μέχρι να σου φύγει η εξάρτιση 

 

 

  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aliakas είπε

1.Αλλαγή της αγαπημένης σου μάρκας με ότι πιο σιχαμερό τσιγάρο υπαρχει (Magnum στην δικιά μου περίπτωση πριν χρόνια)

Με αυτόν τον τρόπο χάνεις την ευχαρίστηση που ένιωθες καπνίζοντας το αγαπημένο σου μαλμπουρακι (ας πούμε)

2.Αγορά gadget για το χέρι (Μπεγλέρι στην δικιά μου περίπτωση , ούτε που ήξερα να το παίζω απλά το έκανα γύρο-γύρο)

Με αυτόν τον τρόπο αντικαθιστάς την συνήθεια του να έχεις ένα τσιγάρο στο χέρι με το να έχεις κάτι άλλο στο χέρι 

3.Εύρεση του κατάλληλου χρόνου για να το επιχειρήσεις.Θα μπορούσε να είναι κάποια επέτειος ή γιορτή κάτι σημαντικό για σένα (Στην δικιά μου περίπτωση ήταν η Μεγάλη εβδομάδα του 2000)

Με αυτόν τον τρόπο βάζεις κάποιο είδους challenge στον εαυτό σου

Μην κόψεις και τον καφέ μαζί με το τσιγάρο , γιατί υποσυνείδητα τα έχεις συνδυάσει τόσα χρόνια και όταν ξαναπιεις καφέ το μυαλό σου θα πάει στο τσιγάρο και μπορεί να ξανακυλήσεις 

Ούτε το πιόμα να κόψεις μαζί με το τσιγάρο για τον ίδιο λόγο.

Αν εισαι τύπος που μιλάς πολύ ίσως σε ωφελήσουν και οι τσίχλες για να κρατάς το στόμα σου αποσχολημενο μέχρι να σου φύγει η εξάρτιση 

εγώ πάντως πλέον ούτε να το μυρίσω δεν θέλω (εννοώ το κανονικό τσιγάρο) ούτε μου λείπει ο καφές/αναψυκτικά.

κάνω το ΗΤ με το υγρό που μου αρέσει

πίνω το παγωμένο τσάι μου / χυμούς / μπύρες

και επειδή έκοψα το τσιγάρο αγόρασα AMD Ryzen 7 2700X

αναβάθμισα τον AMD Athlon 64 Χ2 σε AMD FX 8350

τώρα ετοιμάζομαι για τον AMD Ryzen 9 3950X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ikorolis είπε

εγώ πάντως πλέον ούτε να το μυρίσω δεν θέλω (εννοώ το κανονικό τσιγάρο) ούτε μου λείπει ο καφές/αναψυκτικά.

κάνω το ΗΤ με το υγρό που μου αρέσει

πίνω το παγωμένο τσάι μου / χυμούς / μπύρες

και επειδή έκοψα το τσιγάρο αγόρασα AMD Ryzen 7 2700X

αναβάθμισα τον AMD Athlon 64 Χ2 σε AMD FX 8350

τώρα ετοιμάζομαι για τον AMD Ryzen 9 3950X

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι αμφίβολο για το αν είναι καλύτερο ή όχι απο το κανονικό. Για την ακρίβεια μπορεί να αποδειχθεί το ίδιο ή παρόμοια επιβλαβές μελλοντικά. 

Δύο προβλήματα

- δε διακόπτεις μια κακή συνήθεια, αλλά την αντικαθιστάς με άλλη. Αρα κανεις καποια πρόοδο στη διακοπή καπνίσματος, αλλά μικρή και συνεχίζεις να είσαι εξαρτημένος από κατι και

- δε γνωρίζει κανείς την ποιότητα των υγρών ή το τί προκαλουν μακροπρόθεσμα. Σιγουρα το οτι δεν εχουν πισσα τα κανει καλύτερα ως προς την αναπνοή, αλλά στα υπολοιπα...

Οικονομικα ειναι καλυτερα απο το τσιγαρο, αλλα δεν υπαρχει λογος να πληρωνει καποιος ουτε κι αυτο. Δεν σου προσφερουν τιποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αντε να πω και γω τη παπαρια μου για την εγκεφαλικη αυτη ασθενεια(ετσι την εχω χαρακτηρισει)

καπνιζα απο 15 (ημουν 1.80 54 κιλα) και το εκοψα στα 30 (τωρα πες 1.78 73 κιλα) ,καπνιζα 1 malboroo την ημερα και ενα drum καθε 2 ,τωρα ειμαι 60  .......

οταν επιασα δουλεια το 81 εβγαζαν ακτινες θωρακα ,μου εδειξε ο ντοκτορ κατι αραχνες στο πνευμονα και μου ειπε ,αν το κοψεις σημερα σε 5-7 χρονια

δεν θα φαινεται τιποτα,ειχε δικιο γιατι χτυπησα μετα απο 10 χρονια και εκανα ακτινα θωρακος και η διαφορα ειναι μερα με τη νυχτα ,απλα δε φαινεται τιποτα.

Να σημειωσω οτι εκανα αθλητισμο σα τρελλος απο μικρος και ειχα κανει 2 μαραθωνιους στα 22 και 24....ετρεξα παλι στα 34 (εχω κανει 11 συνολο,καλυτερος χρονος 

3.12) η διαφορα του πριν και μετα ειναι τεραστια,πιστευω κερδισα ενα 20%,φετος αν ειμαι εδω θα τρεξω παλι..........

Περα απο αυτα γιατι και γω μπορει να τα τιναξω απο κατι αλλο,κερδισα πολλα στις γευσεις ,στα ποτα στο φαγητο ,μπορω να πω οτι εχω γινει λιγο ιδιοτροπος στις γευσεις.

Ο λογος που το εκοψα ηταν το γαλα,επινα τουλαχιστον 2 ποτηρια καθε πρωι κρυο και ενα πρωι μετα απο ξενυχτι , το γαλα ηταν σα πετρελαιο ,με χτυπησαν αναποδες και το

πεταξα.....για να τεσταρω το πειρασμο συχναζα σε μπαρακια για να δω θα αντεξω...ζορι και αρχισα να τρωω καραμελιτσες απο τα νευρα μου.Πρωτες 15 ηταν ζορικα αλλα

μεσα μου ελεγα οτι δεν.........αρχισα να κανω περισσοτερη προπονηση<επαιζα και μπαλλα,οποτε ειχα καποια διεξοδα να εκτονοθω.

τωρα μπορει να εχω ενα τσιγαρο στο στομα για πλακα αλλα καπνος κατω δε παει.

Δεν ξερω αν βοηθαω καποιον-α με αυτα αλλα αυτο ειναι ολο....τελος τα χρηματα ειναι πολλα παιδες,αρχιζουν και μενουν χρηματα στη τσεπη και λες τι εγινε ,αρα υπαρχει

και ενα αλλο σοβαρο κινητρο περα απο την υγεια.....

μια αποφαση ειναι...............

Επεξ/σία από kostasbm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Jophiel είπε

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι αμφίβολο για το αν είναι καλύτερο ή όχι απο το κανονικό. Για την ακρίβεια μπορεί να αποδειχθεί το ίδιο ή παρόμοια επιβλαβές μελλοντικά. 

Δύο προβλήματα

- δε διακόπτεις μια κακή συνήθεια, αλλά την αντικαθιστάς με άλλη. Αρα κανεις καποια πρόοδο στη διακοπή καπνίσματος, αλλά μικρή και συνεχίζεις να είσαι εξαρτημένος από κατι και

- δε γνωρίζει κανείς την ποιότητα των υγρών ή το τί προκαλουν μακροπρόθεσμα. Σιγουρα το οτι δεν εχουν πισσα τα κανει καλύτερα ως προς την αναπνοή, αλλά στα υπολοιπα...

Οικονομικα ειναι καλυτερα απο το τσιγαρο, αλλα δεν υπαρχει λογος να πληρωνει καποιος ουτε κι αυτο. Δεν σου προσφερουν τιποτα.

Τίποτα δεν είναι αμφίβολο. Δες ένα από τα προηγούμενα σχόλιά μου και θα πάρεις την απάντησή σου. Δεν είναι τυχαίο που στην Αγγλία οι γιατροί προτείνουν το ΗΤ σε όσους πρέπει να κόψουν το κανονικό τσιγάρο.

Όσον αφορά τα υγρά, όλα περνάνε από χημικούς ελέγχους πριν βγουν στην αγορά και η κύρια σύστασή τους αποτελείται από γλυκερίνη, προπυλενογλυκόλη και άρωμα. Και τα 3 αυτά είναι βρώσιμα από τον άνθρωπο. Επίσης, η νικοτίνη δεν είναι βλαβερή σε αυτές τις μικρές ποσότητες που εμπεριέχεται μέσα στο ΗΤ και είναι και φυτική. Νικοτίνη π.χ. περιέχει και η μελιτζάνα.

Οποιαδήποτε άλλη απορία, αν θες στείλε pm γιατί ξεφεύγουμε πολύ από το θέμα του topic.

Επεξ/σία από maniacos93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

Τίποτα δεν είναι αμφίβολο. Δες ένα από τα προηγούμενα σχόλιά μου και θα πάρεις την απάντησή σου. Δεν είναι τυχαίο που στην Αγγλία οι γιατροί προτείνουν το ΗΤ σε όσους πρέπει να κόψουν το κανονικό τσιγάρο.

Όσον αφορά τα υγρά, όλα περνάνε από χημικούς ελέγχους πριν βγουν στην αγορά και η κύρια σύστασή τους αποτελείται από γλυκερίνη, προπυλενογλυκόλη και άρωμα. Και τα 3 αυτά είναι βρώσιμα από τον άνθρωπο. Επίσης, η νικοτίνη δεν είναι βλαβερή σε αυτές τις μικρές ποσότητες που εμπεριέχεται μέσα στο ΗΤ και είναι και φυτική. Νικοτίνη π.χ. περιέχει και η μελιτζάνα.

Οποιαδήποτε άλλη απορία, αν θες στείλε pm γιατί ξεφεύγουμε πολύ από το θέμα του topic.

Μην πέφτεις στην παγίδα της προπαγάνδας των ατμοεμπόρων.

Άλλο βρώσιμο κι άλλο "εισπνεύσιμο".

Η νικοτίνη είναι νικοτίνη, ο χημικός τύπος είναι ο ίδιος και είναι το ίδιο βλαπτική. Τι πάει να πει φυτική; Και το camel άφιλτρο φυτικό είναι.

Έχουν περάσει πάντως 10 χρόνια που κυκλοφορεί το ηλεκτρονικό και τα στοιχεία είναι ενθαρρυντικά.

Νομίζω πως το βιντεάκι με αφορμή τους πρόσφατους θανάτους λέει πολλές αλήθειες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jophiel είπε

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι αμφίβολο για το αν είναι καλύτερο ή όχι απο το κανονικό. Για την ακρίβεια μπορεί να αποδειχθεί το ίδιο ή παρόμοια επιβλαβές μελλοντικά. 

Δύο προβλήματα

- δε διακόπτεις μια κακή συνήθεια, αλλά την αντικαθιστάς με άλλη. Αρα κανεις καποια πρόοδο στη διακοπή καπνίσματος, αλλά μικρή και συνεχίζεις να είσαι εξαρτημένος από κατι και

- δε γνωρίζει κανείς την ποιότητα των υγρών ή το τί προκαλουν μακροπρόθεσμα. Σιγουρα το οτι δεν εχουν πισσα τα κανει καλύτερα ως προς την αναπνοή, αλλά στα υπολοιπα...

Οικονομικα ειναι καλυτερα απο το τσιγαρο, αλλα δεν υπαρχει λογος να πληρωνει καποιος ουτε κι αυτο. Δεν σου προσφερουν τιποτα.

οι μέχρι τώρα μελέτες που έχουν γίνει δείχνουν ότι δεν κάνει ζημιά το ΗΤ

προσωπικά ξέρω τι ζημιά μου έκανε το κανονικό τσιγάρο

και τι μου έχει προσφέρει το ΗΤ στην ζωή μου

δεν έχω καμία εξάρτηση από το ΗΤ (δεν το κρατάω συνέχεια στο χέρι μου)

όσο για το κόστος του μπροστά στο κόστος του κανονικού τσιγάρου (240+ ευρώ) πίστεψε είναι πολύ λιγότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μην πέφτεις στην παγίδα της προπαγάνδας των ατμοεμπόρων.

Άλλο βρώσιμο κι άλλο "εισπνεύσιμο".

Η νικοτίνη είναι νικοτίνη, ο χημικός τύπος είναι ο ίδιος και είναι το ίδιο βλαπτική. Τι πάει να πει φυτική; Και το camel άφιλτρο φυτικό είναι.

Έχουν περάσει πάντως 10 χρόνια που κυκλοφορεί το ηλεκτρονικό και τα στοιχεία είναι ενθαρρυντικά.

Νομίζω πως το βιντεάκι με αφορμή τους πρόσφατους θανάτους λέει πολλές αλήθειες.

Πως γίνεται να έχουν αλλάξει τη χημική σύνθεση του καπνού ώστε να είναι 10 φορές πιο εθιστιικο σε έναν νέο καπνιστή και να βγάζουμε το kamelaki φυτικό με ξεπερνάει. Από τη δεκαετία τού 80 ή καπνοβιομηχανία πειραματίζεται πάνω σε αυτό και κατά επέκταση το πειραματόζωο ήταν ο καταναλωτής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...