Προς το περιεχόμενο

Πως να κόψεις το τσιγάρο (πριν σε κόψει αυτό)


MessengerOfGood

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, skiabox said:

Εγώ δηλαδή που δεν το έχω δοκιμάσει καν να κάνω αίτηση στην Εκκλησία για αγιοποίηση;

Πάντως με τόσους Έλληνες που βλέπω να καπνίζουν λογικά το κάπνισμα θα λύσει το ασφαλιστικό των επόμενων γενιών. 

Τι λέτε;

Όχι απαραίτητα, γιατί ίσως χρειαστούν περισσότεροι γραμμικοί επιταχυντές που με την σειρά τους έχουν το κόστος τους. Βέβαια αυτό είναι καλό για ορισμένους από εμάς, οπότε ντουμανιάστε το μπου...λα. Σαν εξάτμιση από μπουκωμένο diesel που έχει χαλάσει και ο ψεκασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά,

Να τονίσω ότι δεν είμαι καπνιστής και ούτε υπήρξα ποτέ, ωστόσο θα ήθελα να παραθέσω ως τρόπο διακοπής του τσιγάρου αλλά και όποιου άλλου εθισμού από τον οποίο προσπαθείτε να διαφύγετε, το LSD. Πέρα από κάποιες φορές -στο παρελθόν- που έχει χρησιμοποιηθεί για την αντιμετώπιση ασθενειών , λέγεται ότι βοηθάει -εφόσον υπάρχει θέληση- στην διακοπή χρόνιων συνηθειών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, skiabox είπε

Εγώ δηλαδή που δεν το έχω δοκιμάσει καν να κάνω αίτηση στην Εκκλησία για αγιοποίηση;

Πάντως με τόσους Έλληνες που βλέπω να καπνίζουν λογικά το κάπνισμα θα λύσει το ασφαλιστικό των επόμενων γενιών. 

Τι λέτε;

Δυστυχώς δεν θα το λύσει αλλά θα το διαλύσει. Ξέρεις πόσο κοστίζουν στο κράτος εγχειρήσεις, ακτινοβολίες, χημειοθεραπειες νοσηλεια και γενικά τα καλά του τσιγάρου? Καλύτερα να πλήρωναν συντάξεις.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

~7 Χιλιαδες ουσιες βρισκονται στην καυση καπνου ...250 από τις οποίες είναι τοξικές και 70 καρκινογονες...η νικοτινη μπαινει σε 2η μοιρα...προφανως εχει θεματα κ αυτη;)

Θα λεγα οτι το cocktail καθημερινης ακτινοβολιας  και κακης διατροφης(π.χ. τα φαρμακα που βρισκονται στα περισσοτερα ζωικα και μη τροφιμα,τρανς λιπαρα κ η ζαχαρη )μαζι με τσιγαρο ειναι αυτο που σε στελνει μια ωρα αρχύτερα.. 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Δεν το εχω σκεφτει ποτε να το κοψω γιατι μ'αρεσει και μονο γι'αυτο το συνεχιζω.

Φίλε HERTHAN, πάρε τη μεγάλη απόφαση, το ταχύτερο δυνατόν. Δε μιλάμε απλώς για βλαβερή, αλλά για καταστρεπτική για την υγεία συνήθεια και, μάλιστα, με μη αναστρέψιμα αποτελέσματα: Κόβοντας το κάπνισμα, η ζημιά στους πνεύμονες δεν αποκαθίσταται, όσα χρόνια κι αν περάσουν (δεν πρόκειται ποτέ να επανέλθουν στην κατάσταση που ήταν πριν την έναρξη τού καπνίσματος) , απλώς σταματάς να τους επιβαρύνεις περαιτέρω. Κάτι είναι όμως κι αυτό.

(Κάπνιζα από τα 17 μέχρι τα 44 και, την τελευταία πενταετία ως καπνιστής, δε μετρούσα σε πακέτα, αλλά σε...περίπτερα. Εδώ και 7 χρόνια είμαι στο άτμισμα - μακάρι να καταφέρεις να μη χρειάζεσαι τίποτα στη θέση τού τσιγάρου. Εγώ, χωρίς κάτι εναλλακτικό δε μπορώ... - και η διαφορές είναι απίστευτες.)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάνω από 20 χρόνια καπνιστής 50+ τσιγάρα την ημέρα (απορώ Πότε προλάβαινα!!), και πλέον 6 χρόνια "καθαρός".

Οι προσπάθειες μου κατά περιόδους να διακόψω ήταν άκαρπες. Ποτέ δεν κατόρθωσα να μείνω χωρίς τσιγάρο για πάνω από 3/4 ώρες.

Όταν όμως κάποια φάση, άρχισε να φεύγει μπροστά η μικρή μου κόρη και να μην την προλαβαίνω στο τρέξιμο, μου χτύπησαν όλα τα καμπανάκια!

Το σκεφτόμουν αρκετό καιρό το ότι είχα μπουχτίσει, αλλά χρειαζόμουν και κάποια βοήθεια  έξωθεν.

Τόλμησα λοιπόν, και αγόρασα τα χάπια διακοπής (Champix) χωρίς καν να το συζητήσω με γιατρό. Ήμουν αποφασισμένος.

 Άρχισα την αγωγή, ακολουθώντας τις οδηγίες και έφτασε η 14η μέρα κατά την οποία υποτίθεται ότι πρέπει να διακόψεις οριστικά το κάπνισμα. (Μέχρι τότε, χωρίς να το έχω καταλάβει, είχα πέσει από΄τα 50+ στα 10-15 την ημέρα).

Ξεκινάω λοιπόν το πρωί για την δουλειά, αγχωμένος σχετικά με το αν τα καταφέρω να μείνω άκαπνος.

Εμφανίζεται συνάδελφος και του ζητάω τσιγάρο, έτσι για να το έχω (ηττοπαθής πρώτης τάξεως) αφού δεν θα τα κατάφεραν.

Τελικά, το εν λόγω τσιγάρο είναι στο συρτάρι εδώ και 6+ χρόνια.

Η διακοπή του καπνίσματος είναι το σπουδαιότερο δώρο που έχω κάνει στον εαυτό μου και την οικογένεια μου. Ξεκάθαρα.

Να αναφέρω εδώ, ότι βίωσα την εξής παρενέργεια κατά την διάρκεια της 2μηνης αγωγής: κάθε μέρα , περίπου στις 10:30, μία έντονη αίσθηση ναυτίας επί 5λέπτου.

Η οποία δεν με εμπόδισε ποτέ ούτε καν να οδηγώ, αλλά υπήρχε και ήταν αισθητή.

Επίσης, να αναφέρω ότι επειδή ο κολλητός (που ακολούθησε την ίδια μέθοδο και διέκοψε και αυτός)  ξανακύλησε άμεσα με το πρώτο "έτσι , για πλάκα" τσιγάρο ΔΕΝ ΤΟ ΠΛΗΣΙΑΖΩ ούτε για πλάκα.

Καλό κουράγιο στους συναγωνιστές που προσπαθούν να διακόψουν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι 37,καπνίζω απο τα 16.Σε αυτά τα χρόνια έχω κάνει διάφορες απόπειρες διακοπής,Η μεγαλύτερη κράτησε 11 μήνες.Τωρα το είχα κόψει για ένα μήνα,αλλά πάλι τις τελευταίες μέρες ξανάρχισα να καπνίζω.Οσες φορές το εκοψα,ήταν μετά από βραδιά μεγάλων καταχρήσεων,όπου το επόμενο πρωί και όχι μόνο,ήμουν αηδιασμένος από τις καταχρήσεις.
Δυστυχώς για εμένα για να το κόψω οριστικά ,πρέπει να αλλάξω τελείως τον τρόπο ζωής μου και διασκέδασης μου κυριως.Πρεπει να κόψω παράλληλα καφέ κ αλκοόλ,πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να κόψω μαζί και τις εξόδους,γιατί αν βγω με την παρέα μου,θα είναι είτε για μπύρες,είτε φαγητό κ κάνα κρασί.Οσες φορές κατάφερα να το κόψω,ούτε καφέ επινα,ούτε αλκοόλ,με συνέπεια να χαθώ απο τον κόσμο.Οποτε επιχειρούσα να βρεθώ σε περιόδους τέτοιες με φιλαράκια κτλ,ξεκινούσα πάλι και το τσιγάρο,όπως και τις  προαλλες,που βγήκα για μπύρες μετά από ενάμιση μήνα,στον οποίο δεν είχα βγει καθόλου.

Θεωρώ δυστυχώς,ότι σε πολλούς ανθρώπους,είναι πολύ δύσκολο να κόψουν μόνο το τσιγάρο,αλλά παράλληλα,πρέπει να κόψουν και άλλες συνήθειες που έχουν μαζί με αυτό,πράγμα που δεν είναι βέβαια κακό,ισα ίσα ,απλά το καθιστά πάρα πολύ δύσκολο.

Επίσης για το θέμα υγείας που αναφέρεται,ότι αν προκύψει,κόβεις τότε το τσιγάρο,δεν θα συμφωνήσω.Ενα πρόβλημα υγείας,μπορεί να σε στρεσαρει τόσο πολύ,που να αυξήσει την επιθυμία για τσιγάρο.Γενικα περίοδοι με προβλήματα,δεν ενδείκνυνται για διακοπή καπνίσματος,κατά τη γνώμη μου,πρέπει να συμβεί σε περίοδο που όλα πάνε καλά και να γίνει συνειδητά.

Επεξ/σία από 26ska
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να πω οτι στο κοψιμο με βοηθησε το ηλ.τσιγαρο,ηταν πιο ευκολη η μεταβαση απο κανονικο σε ηλεκτρονικο και κοψιμο.

Επισης να πω οτι οσοι το κοβετε μην δοκιμασετε ουτε για πλακα να ξανακαπνισετε εστω και ενα, κατα 99% το ξαναπιανεις.

Πριν 7 χρονια το ειχα κοψει για ενα χρονο και δεν το σκεφτομουν καν,μια μερα βρεθηκα με μια παλια παρεα ,πλακωσαμε τις μπυρες και εκεινο το βραδυ εκανα 2 τσιγαρα "για να θυμηθουμε τα παλια" ε απο εκεινο τα βραδυ το ξαναεπιασα και περασαν 4-5 χρονια για να το ξανακοψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, 26ska είπε

Είμαι 37,καπνίζω απο τα 16.Σε αυτά τα χρόνια έχω κάνει διάφορες απόπειρες διακοπής,Η μεγαλύτερη κράτησε 11 μήνες.Τωρα το είχα κόψει για ένα μήνα,αλλά πάλι τις τελευταίες μέρες ξανάρχισα να καπνίζω.Οσες φορές το εκοψα,ήταν μετά από βραδιά μεγάλων καταχρήσεων,όπου το επόμενο πρωί και όχι μόνο,ήμουν αηδιασμένος από τις καταχρήσεις.
Δυστυχώς για εμένα για να το κόψω οριστικά ,πρέπει να αλλάξω τελείως τον τρόπο ζωής μου και διασκέδασης μου κυριως.Πρεπει να κόψω παράλληλα καφέ κ αλκοόλ,πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να κόψω μαζί και τις εξόδους,γιατί αν βγω με την παρέα μου,θα είναι είτε για μπύρες,είτε φαγητό κ κάνα κρασί.Οσες φορές κατάφερα να το κόψω,ούτε καφέ επινα,ούτε αλκοόλ,με συνέπεια να χαθώ απο τον κόσμο.Οποτε επιχειρούσα να βρεθώ σε περιόδους τέτοιες με φιλαράκια κτλ,ξεκινούσα πάλι και το τσιγάρο,όπως και τις  προαλλες,που βγήκα για μπύρες μετά από ενάμιση μήνα,στον οποίο δεν είχα βγει καθόλου.

Θεωρώ δυστυχώς,ότι σε πολλούς ανθρώπους,είναι πολύ δύσκολο να κόψουν μόνο το τσιγάρο,αλλά παράλληλα,πρέπει να κόψουν και άλλες συνήθειες που έχουν μαζί με αυτό,πράγμα που δεν είναι βέβαια κακό,ισα ίσα ,απλά το καθιστά πάρα πολύ δύσκολο.

Επίσης για το θέμα υγείας που αναφέρεται,ότι αν προκύψει,κόβεις τότε το τσιγάρο,δεν θα συμφωνήσω.Ενα πρόβλημα υγείας,μπορεί να σε στρεσαρει τόσο πολύ,που να αυξήσει την επιθυμία για τσιγάρο.Γενικα περίοδοι με προβλήματα,δεν ενδείκνυνται για διακοπή καπνίσματος,κατά τη γνώμη μου,πρέπει να συμβεί σε περίοδο που όλα πάνε καλά και να γίνει συνειδητά.

Εδω είσαι λάθος φίλε μου. Δεν ισχύουν αυτά απλά ανεβαίνει ας πούμε το λβλ δυσκολίας στο να το κόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα πάντως δούλεψε η μέθοδος "μαχαίρι". Απλά μια μέρα έκανα το τελευταίο μου τσιγάρο και τέλος. Δεν μου είχε δουλέψει τίποτε άλλο πέρα από αυτή τη μέθοδο.

Δείτε τι λέει και ένας φίλος, το μακρινό 2013, σχετικά με το θέμα https://youtu.be/U5AtQnZNcEw

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, maniacos93 είπε

Έχει ήδη αποδειχθεί ότι το ΗΤ είναι κατά 99% πιο ασφαλές από το κανονικό τσιγαρό.

95

https://www.theguardian.com/society/2018/dec/28/vaping-is-95-safer-than-smoking-claims-public-health-england

Παρόλο που κι εγώ με ηλεκτρονικό έκοψα το κανονικό, μάλλον θα έστελνα κάποιον που ενδιαφέρεται να το κόψει σε ιατρείο διακοπής.

http://www.denkapnizo.org/803

Το ηλεκτρονικό δεν κάνει για όλους και δεν είναι 100% ασφαλές. Αν κάποιος αποτύχει στο ιατρείο και θέλει οπωσδήποτε ηλεκτρονικό τότε με γειά του με χαρά του.

Εσείς που λέτε για το "μαχαίρι", ναι είναι το καλύτερο, ούτε υποκατάστατα, ούτε ουσίες, ούτε φάρμακα, αλλά επίσης δεν είναι για όλους και δεν είναι σωστό να κατηγορείτε όσους δε μπορούν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ για την ευκολία του να το κόψεις με ηλεκτρονικό όταν αποτυγχάνουν οι εναλλακτικές. Παιδιά κανένας δεν το θεοποιεί αλλά είναι μεγάλη ευκαιρία για την γενιά μας το ηλεκτρονικό να απαλλαγούμε από τον καπνό μια για πάντα . Αν είσαι λίγο καθαρός με τα πράγματα σου και είσαι διατεθειμένος να μάθεις και να δώσεις ένα ποσό ανα μήνα κοντά σε αυτά που έδινες για τσιγάρα,έτσι όπως το φορολογισαν, είναι πολύ εύκολη η μετάβαση και η αντικατάσταση του κανονικού τσιγάρου με ηλεκτρονικό.

Οτι και να λένε οι επιπτώσεις στην υγεία του ενός με του άλλου είναι η μέρα με την νύχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Είμαι 37,καπνίζω απο τα 16.Σε αυτά τα χρόνια έχω κάνει διάφορες απόπειρες διακοπής,Η μεγαλύτερη κράτησε 11 μήνες.Τωρα το είχα κόψει για ένα μήνα,αλλά πάλι τις τελευταίες μέρες ξανάρχισα να καπνίζω.Οσες φορές το εκοψα,ήταν μετά από βραδιά μεγάλων καταχρήσεων,όπου το επόμενο πρωί και όχι μόνο,ήμουν αηδιασμένος από τις καταχρήσεις.
Δυστυχώς για εμένα για να το κόψω οριστικά ,πρέπει να αλλάξω τελείως τον τρόπο ζωής μου και διασκέδασης μου κυριως.Πρεπει να κόψω παράλληλα καφέ κ αλκοόλ,πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να κόψω μαζί και τις εξόδους,γιατί αν βγω με την παρέα μου,θα είναι είτε για μπύρες,είτε φαγητό κ κάνα κρασί.Οσες φορές κατάφερα να το κόψω,ούτε καφέ επινα,ούτε αλκοόλ,με συνέπεια να χαθώ απο τον κόσμο.Οποτε επιχειρούσα να βρεθώ σε περιόδους τέτοιες με φιλαράκια κτλ,ξεκινούσα πάλι και το τσιγάρο,όπως και τις  προαλλες,που βγήκα για μπύρες μετά από ενάμιση μήνα,στον οποίο δεν είχα βγει καθόλου.

Θεωρώ δυστυχώς,ότι σε πολλούς ανθρώπους,είναι πολύ δύσκολο να κόψουν μόνο το τσιγάρο,αλλά παράλληλα,πρέπει να κόψουν και άλλες συνήθειες που έχουν μαζί με αυτό,πράγμα που δεν είναι βέβαια κακό,ισα ίσα ,απλά το καθιστά πάρα πολύ δύσκολο.

Επίσης για το θέμα υγείας που αναφέρεται,ότι αν προκύψει,κόβεις τότε το τσιγάρο,δεν θα συμφωνήσω.Ενα πρόβλημα υγείας,μπορεί να σε στρεσαρει τόσο πολύ,που να αυξήσει την επιθυμία για τσιγάρο.Γενικα περίοδοι με προβλήματα,δεν ενδείκνυνται για διακοπή καπνίσματος,κατά τη γνώμη μου,πρέπει να συμβεί σε περίοδο που όλα πάνε καλά και να γίνει συνειδητά.

Φιλε μου πραγματικα δεν χρειαζεται να κοψει κανεις καμια αλλη συνηθεια. Απο την 1η μερα που το σταματησα συνεχισα κανονικα να βγαινω, να πινω καφε, ποτα, κλπ. Και εγω πιστευα οτι ο καφες και το ποτο ειναι συνδεδεμενο με το τσιγαρο αλλα δεν ισχυει τελικα.

Θα πω ενα απλοικο παραδειγμα που θα σου απομυθοποιήσει λιγο παραπανω το τσιγαρο:

Ειναι 2 ανθρωποι ενας καπνιστης και ενας μη καπνιστης. Ο καπνιστης μολις εχει σβησει το τσιγαρο του. Φαντασου τωρα μια κλιμακα απο το 1 εως το 10. Η κλιμακα αυτη μετραει, ας πουμε, διαθεση. Και οι 2 ανθρωποι εκεινη την στιγμη βρισκονται στο 5 (ουτε πολυ χαρουμενοι, ουτε στεναχωρημενοι).

Οσο περναει η ωρα αρχιζει ο εθισμος στην νικοτινη για τον καπνιστη. Ξεκινα η αναγουλα στο στομαχι, αυτη η αισθηση λιγουρας, η δυσφορια, κλπ. Οσο περνα η ωρα αυτα τα συμπτωματα αυξανονται και ο καπνιστης αρχιζει να πεφτει στην κλιμακα απο το 5 στο 4, μετα στο 3, κλπ. Με το που καπνιζει το επομενο τσιγαρο ξαναπαει στο 5.

Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι το τσιγαρο δεν καλυπτει καποια αναγκη, Δεν κανει καποιον ουτε πιο χαρουμενο, ουτε πιο μερακλωμενο, ουτε οτιδηποτε. Αντιθετως μετα το περας ενος 20λεπτου αν ο καπνιστης δεν παρει την επομενη δοση γινεται χειροτερα απο καποιον που δεν καπνιζει. Καθαρα οργανικο ειναι το θεμα.

Στο μονο που μπορω να πω οτι με βοηθουσε το τσιγαρο οταν καπνιζα ειναι οτι αρκετες φορες πανω στο αγχος της δουλειας η την τσατιλα εκανα ενα 5 λεπτο break να κανω ενα τσιγαρο και προλαβαινα να ηρεμησω και να σκεφτω καλυτερα την κατασταση. Αλλα αυτο εχει να κανει πιο πολυ με την διακοπη που μου εδινε χρονο.

Για να μην παρεξηγηθω δεν το παιζω ιερεας της διακοπης του καπνισματος. Αν καποιος θελει να καπνιζει ας συνεχισει. Απλα επειδη εμενα με βοηθησε πολυ στο να το κοψω το να το απομυθοποιησω και να κατανοησω οτι λειτουργει μονο σαν εθιστικη ουσια και τιποτα παραπανω το αναφερω μπας και βοηθηθει κανενας αλλος που να θελει να το κοψει.

 

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vste είπε

Φιλε μου πραγματικα δεν χρειαζεται να κοψει κανεις καμια αλλη συνηθεια. Απο την 1η μερα που το σταματησα συνεχισα κανονικα να βγαινω, να πινω καφε, ποτα, κλπ. Και εγω πιστευα οτι ο καφες και το ποτο ειναι συνδεδεμενο με το τσιγαρο αλλα δεν ισχυει τελικα.

Θα πω ενα απλοικο παραδειγμα που θα σου απομυθοποιήσει λιγο παραπανω το τσιγαρο:

Ειναι 2 ανθρωποι ενας καπνιστης και ενας μη καπνιστης. Ο καπνιστης μολις εχει σβησει το τσιγαρο του. Φαντασου τωρα μια κλιμακα απο το 1 εως το 10. Η κλιμακα αυτη μετραει, ας πουμε, διαθεση. Και οι 2 ανθρωποι εκεινη την στιγμη βρισκονται στο 5 (ουτε πολυ χαρουμενοι, ουτε στεναχωρημενοι).

Οσο περναει η ωρα αρχιζει ο εθισμος στην νικοτινη για τον καπνιστη. Ξεκινα η αναγουλα στο στομαχι, αυτη η αισθηση λιγουρας, η δυσφορια, κλπ. Οσο περνα η ωρα αυτα τα συμπτωματα αυξανονται και ο καπνιστης αρχιζει να πεφτει στην κλιμακα απο το 5 στο 4, μετα στο 3, κλπ. Με το που καπνιζει το επομενο τσιγαρο ξαναπαει στο 5.

Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι το τσιγαρο δεν καλυπτει καποια αναγκη, Δεν κανει καποιον ουτε πιο χαρουμενο, ουτε πιο μερακλωμενο, ουτε οτιδηποτε. Αντιθετως μετα το περας ενος 20λεπτου αν ο καπνιστης δεν παρει την επομενη δοση γινεται χειροτερα απο καποιον που δεν καπνιζει. Καθαρα οργανικο ειναι το θεμα.

Στο μονο που μπορω να πω οτι με βοηθουσε το τσιγαρο οταν καπνιζα ειναι οτι αρκετες φορες πανω στο αγχος της δουλειας η την τσατιλα εκανα ενα 5 λεπτο break να κανω ενα τσιγαρο και προλαβαινα να ηρεμησω και να σκεφτω καλυτερα την κατασταση. Αλλα αυτο εχει να κανει πιο πολυ με την διακοπη που μου εδινε χρονο.

Για να μην παρεξηγηθω δεν το παιζω ιερεας της διακοπης του καπνισματος. Αν καποιος θελει να καπνιζει ας συνεχισει. Απλα επειδη εμενα με βοηθησε πολυ στο να το κοψω το να το απομυθοποιησω και να κατανοησω οτι λειτουργει μονο σαν εθιστικη ουσια και τιποτα παραπανω το αναφερω μπας και βοηθηθει κανενας αλλος που να θελει να το κοψει.

Για μένα σου λέω τι ισχύει... Καφές, αλκοόλ χωρίς τσιγάρο δεν μπορώ, οπότε αναγκαστικά πρέπει να κόψω μαζί με το τσιγάρο και τα παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...