Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Τελικά οκ. Όπως τα λέγαμε περίμενα να έβγαινε λίγο παραπάνω με τα μεταφορικά, κανα 20αρικο + λίγο παραπάνω με το φόρο. Αντε Σακαρε, με το καλό να έρθει και ενημέρωσε για τη διαδικασία με το τελωνείο και τα αποδεικτικά να ξέρουμε τι κ πώς

Επειδή έχω μια εντύπωση ότι δεν χρειάζομαι να βγάλω eori θα περιμένω ενημέρωση πριν κάνω κάποια κίνηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Herald είπε

H 5700xt πιάνει 2080ti ;) Η 6800xt είναι ~20% πάνω από 3090. 

Που; Στο σάπιο το Dirt 5; Ε κλάιν μάιν, μ@λ@κί@ είναι έτσι και αλλιώς. Σε άλλα games που είναι της AMD (BFV, FH4, Tomb Raider) δεν είναι ότι οι AMD έχουν 100 fps και οι NVIDIA 50. Αυτό θέλω να πω..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Που; Στο σάπιο το Dirt 5; Ε κλάιν μάιν, μ@λ@κί@ είναι έτσι και αλλιώς. Σε άλλα games που είναι της AMD (BFV, FH4, Tomb Raider) δεν είναι ότι οι AMD έχουν 100 fps και οι NVIDIA 50. Αυτό θέλω να πω..

Τι εννοείς είναι σάπιο? Μιλάμε για το πως αποδίδουν οι nvidia κάρτες σε AMD sponsored τίτλο. Υπάρχιε και το valhala, που η 6800xt ρίχνει 20% στην 3090. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Μάλιστα...

Το Poster Child της 1ης γενιάς RT καρτών (BFV) έγινε "game που είναι της AMD", επειδή οι κόκκινες τα πάνε καλύτερα σε raster.

Ναι sorry δεν εννοούσα AMD sponsored, απλά ανέφερα κάποια games που τα πάνε καλύτερα οι AMD αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι σέρνονται οι NVIDIA σε αυτά. Εγώ το σέρνονται το ερμηνεύω ότι δεν μπορούν να κρατήσουν ούτε 50-60 fps στην ανάλυση της, η καθεμία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Herald είπε

Οι μεγαλύτερες διάφορες είναι στα αυτοκίνητα τα reflections. Με RT off βλέπεις απλά το φως από τα κτίρια απέναντι, που αν και δείχνει εντυπωσιακό δεν έχει καμία σχέση με RT reflections. Με RT on βλέπεις κανονικά ότι υπάρχει απέναντι σαν καθρέφτης. 

Ρεαλιστικό? Μάλλον όχι. Δεν έχω πετύχει αυτοκίνητο κάπου στο δρόμο να λειτουργεί σαν καθρέφτης. 

Ακόμα και σχετικά σκονισμένα αυτοκίνητα λειτουργούν ως καθρέφτες. Είναι άπειρα τα reflections στην πραγματικη ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ναι sorry δεν εννοούσα AMD sponsored, απλά ανέφερα κάποια games που τα πάνε καλύτερα οι AMD αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι σέρνονται οι NVIDIA σε αυτά. Εγώ το σέρνονται το ερμηνεύω ότι δεν μπορούν να κρατήσουν ούτε 50-60 fps στην ανάλυση της, η καθεμία..

Υπάρχουν τρόποι και τρόποι να "σέρνεται" ο ένας και να "πετάει" ο άλλος.

Τους έχουμε αναφέρει ξανά και ξανά.

Το να ταιριάζει μια "μηχανή" περισσότερο σε κάποια αρχιτεκτονική (πολύ χοντρικά, αυτό), είναι ένας τρόπος, legit.

Κάπου κερδίζεις, κάπου χάνεις έτσι. Στο θέμα αυτό, η Unreal δίνει ρέστα (και με τις δύο έννοιες, όταν θέλει).

Το να υλοποιούνται κάποια πράγματα σε proprietary βιβλιοθήκες/πρόσθετα κλειδωμένα κλπ, είναι άλλος τρόπος...όχι τόσο καλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Herald είπε

H 5700xt πιάνει 2080ti ;) Η 6800xt είναι ~20% πάνω από 3090. 

 

39 λεπτά πριν, Herald είπε

Τι εννοείς είναι σάπιο? Μιλάμε για το πως αποδίδουν οι nvidia κάρτες σε AMD sponsored τίτλο. Υπάρχιε και το valhala, που η 6800xt ρίχνει 20% στην 3090. 

Σου έχω πει δε θα σου κάνω like όταν λες τέτοια. 🤣

Δες το Control στο βιντεο του DF στο 10:30

23% πάνω σε raster χωρις DLSS η 3080 από την 6800ΧΤ

Αυτά υπάρχουν και από τις δυο πλευρές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, teller είπε

Μπείτε στο parts online στο Twitter βρίσκετε την 3070 aorus για πλάκα στα 670 από Γερμανία. 

Απλά λίγο υπομονή και refresh 

Φυσικά καλά θα ήταν στα 600 αλλά εκεί που φτάσαμε... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kkatzos είπε

 

Σου έχω πει δε θα σου κάνω like όταν λες τέτοια. 🤣

Δες το Control στο βιντεο του DF στο 10:30

23% πάνω σε raster χωρις DLSS η 3080 από την 6800ΧΤ

Αυτά υπάρχουν και από τις δυο πλευρές...

Ποιό control, όταν βγήκε το control οι κάρτες αυτές δεν υπήρχαν καν σαν ιδέα. Το control βγήκε σε turing και RDNA. Ε οι RDNA εξαιρετικά τα πήγαιναν, η 5700xt ήταν πάνω από 1080ti ας πούμε. Πράγμα που στα περισσότερα games δεν συμβαίνει. Άρα δεν χαντακώθηκαν οι AMD κάρτες στο control ;) 

Τώρα βλέπουμε την 5700xt να ρίχνει στην 2080ti στο Valhala. 

Αυτά υπάρχουν και από τις 2 πλευρές ε? Ντάξει, την επόμενη φορά που θα πέσει κράξιμο στον πέτσινο να το θυμηθείς, γιατί δεν έχω διαβάσει να γράφονται τέτοια για την AMD. Μόνο nvidia βλέπω να πέφτει κράξιμο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Μπείτε στο parts online στο Twitter βρίσκετε την 3070 aorus για πλάκα στα 670 από Γερμανία. 

Απλά λίγο υπομονή και refresh 

Φυσικά καλά θα ήταν στα 600 αλλά εκεί που φτάσαμε... 

 

Ταβάνι τα 499 παραπάνω δεν. Με 610 ή 619 δε θυμάμαι ακριβώς έβρισκες 3070 τις πρώτες μέρες

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...