Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

7nisiotis στο παρακάτω βίντεο δείχνει undervolt σε μια 3060ti MSI με όφελος 60-70W και 8-10 βαθμούς θερμοκρασία με απώλεια 5-7fps οπότε φαίνεται να αξίζει.

https://m.youtube.com/watch?v=jDVrwaqQHkw

Και φρέσκο review

https://www.techpowerup.com/review/evga-geforce-rtx-3060-ti-ftw3-ultra/

 

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως με τις δυο 3080 έχω θέμα με τις θερμοκρασίες... Ειδικα η πάνω ειναι +20-25 βαθμούς απο την κάτω. Έπιανε 85 βαθμους. Η κάθε μια τραβουσε 295-300watt. Εκανα uv, τα Ρολόγια πάνε στα 1950mhz, τραβάνε 250watt περιπου και έβαλα  δύο ανεμιστήρες push pull, επεσε 20 βαθμούς+ η πάνω κάρτα. Βέβαια εχω παραπάνω θόρυβο αλλα περιμένω δυο ανεμιστήρες καινούργιους  να δω.

Αν  την την βάλω στο 3ο σλοτ pcie τα πράγματα είναι αρκετά καλύτερα, αλλα στο χ370 χάνω σε ταχύτητα.

Περιμένω να δω στο χ570 που είναι pcie4 πως θα αποδίδει..

Επεξ/σία από GoMaR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Inler είπε

7nisiotis στο παρακάτω βίντεο δείχνει undervolt σε μια 3060ti MSI με όφελος 60-70W και 8-10 βαθμούς θερμοκρασία με απώλεια 5-7fps οπότε φαίνεται να αξίζει.

https://m.youtube.com/watch?v=jDVrwaqQHkw

Και φρέσκο review

https://www.techpowerup.com/review/evga-geforce-rtx-3060-ti-ftw3-ultra/

 

δεν ξέρω πως το βλέπεται ότι αξίζει. Οτιδήποτε κάνει την κάρτα να ΧΑΝΕΙ fps σημαίνει ότι πετάς λεφτά. Παιρνω δλδ 3060 με δυο οχτάπινα και θα την έχω να τραβάει λιγότερο από την eagle για να λέω οτι εχω καλά τεμπς? :P 

εδώ , μπιφτέκια θα ψήνω στο backplate

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το νόημα του undervolt είναι να κρατάς τα ίδια ρολόγια και όχι να κάνεις και underclock μαζί φυσικά. Αναλόγως το silicon που θα σου κάτσει μπορείς να ρίξεις και το voltage ανάλογα. Εμένα για παράδειγμα κρατάει τα ίδια ρολόγια με stock με -125mV undervolt..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το νόημα του undervolt είναι να κρατάς τα ίδια ρολόγια και όχι να κάνεις και underclock μαζί φυσικά. Αναλόγως το silicon που θα σου κάτσει μπορείς να ρίξεις και το voltage ανάλογα. Εμένα για παράδειγμα κρατάει τα ίδια ρολόγια με stock με -125mV undervolt..

Tο ότι κρατάει η κάρτα ίδια ρολόγια δε σημαίνει πάντα ίδιες επιδόσεις.ειναι και τα volt που ταιζουν διαφορετικά την κάρτα με αποτέλεσμα διαφορετικές επιδόσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Tο ότι κρατάει η κάρτα ίδια ρολόγια δε σημαίνει πάντα ίδιες επιδόσεις.ειναι και τα volt που ταιζουν διαφορετικά την κάρτα με αποτέλεσμα διαφορετικές επιδόσεις.

Ναι όντως αυτό συνέβαινε στους πασχάληδες. Ε τρέχεις μία φορά stock κάνεις και το undervolt και συκγρίνεις. Αν πέφτουν οι επιδόσεις ανεβάζεις ένα βήμα το voltage και ούτω καθεξής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ναι όντως αυτό συνέβαινε στους πασχάληδες. Ε τρέχεις μία φορά stock κάνεις και το undervolt και συκγρίνεις. Αν πέφτουν οι επιδόσεις ανεβάζεις ένα βήμα το voltage και ούτω καθεξής..

Πρέπει να βρεις την Χρυσή τομή εν ολίγοις.ειναι ανάλογα την κάρτα κ το κομμάτι ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Πρέπει να βρεις την Χρυσή τομή εν ολίγοις.ειναι ανάλογα την κάρτα κ το κομμάτι ειναι

Στις Turing δεν νομίζω να χάνεις επιδόσεις, αρκεί να είναι σταθερό. Ίσως να χάνεις σε benches αλλά για gaming δεν έχω δει διαφορά. Λογικά και στις Ampere το ίδιο θα είναι, δεν έχει ακουστεί κάτι. Εγώ από όταν ξεφορτώθηκα τον HDD και έκανα και undervolt έχω βρει την γαλήνη :P 60 βαθμοί με 45% fans και 21 εσωτερική..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

UV......Να παιρνεις την ferrari να της βαζεις τον κοφτη στις 5,000 για να εχει την ιδια τελικη με χαμηλοτερη καταναλωση.....Γιατι να το κανεις αυτο??? Παιρνεις την ferrari και της ξεσκιζεις τα πρεκια....ΟΧΙ??????....ενταξει υπαρχουν και αυτοι που πανε με 40 για να κανουν flex το αμαξι και το μωρο μεσα

Επεξ/σία από bauhaus8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bauhaus8 είπε

UV......Να παιρνεις την ferrari να της βαζεις τον κοφτη στις 5,000 για να εχει την ιδια τελικη με χαμηλοτερη καταναλωση.....Γιατι να το κανεις αυτο??? Παιρνεις την ferrari και της ξεσκιζεις τα πρεκια....ΟΧΙ??????....ενταξει υπαρχουν και αυτοι που πανε με 40 για να κανουν flex το αμαξι και το μωρο μεσα

Εγώ δεν μιλάω για ferrari αλλά για κάρτες γραφικών. Με uv διατηρείς τις ίδιες επιδόσεις με stock αλλά με πολύ χαμηλότερο θόρυβο και θερμοκρασίες. Αν άξιζε το overclock εντάξει αλλά τώρα και να χάσεις το 5% από το oc σιγά τα αυγά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bauhaus8 είπε

UV......Να παιρνεις την ferrari να της βαζεις τον κοφτη στις 5,000 για να εχει την ιδια τελικη με χαμηλοτερη καταναλωση.....Γιατι να το κανεις αυτο??? Παιρνεις την ferrari και της ξεσκιζεις τα πρεκια....ΟΧΙ??????....ενταξει υπαρχουν και αυτοι που πανε με 40 για να κανουν flex το αμαξι και το μωρο μεσα

Στις Ampere απ' ότι έχω δει πέφτεις στα 250-270W κατανάλωση και χάνεις απλά ένα 5% σε επιδόσεις, οπότε για πολλούς αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέφτεις σε επιδόσεις επειδή απ' ότι έχω δει στο YT πάνε και κάνουν και underclock μαζί που δεν υπάρχει λόγος. Πρέπει να κρατάς την ίδια συχνότητα με stock αλλά με λιγότερο voltage. Όλες οι κάρτες έχουν αέρα στην τάση σε stock για να είναι σίγουροι και για τα μπανάνα bins..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλο πραγμα ειναι UV με το να διατηρεις τα stock max ρολογια, αλλο το να ριχνεις μαζι με τα volt και τα ρολογια...Αλλο να λειτουργει η καρτα με τις προδιαγραφες του κατασκευαστη που εχει κανει απειρα test και αλλο να "διψαει" για ρευμα για να εχεις χαμηλα temps με 1-2 stretch test...Ετσι και αλλιως ο ιδιος ο κατασκευαστης εχει περιορισει το Vcore για να μην υπαρχουν τυχον πυροτεχνηματα....Δεν ειμαι υπερ του OC αλλα ειμαι καθετα εναντιον του UV.... με προλαβες yiannis1991...Αυτα ολα (για εμενα) ειναι για τους πολυ τυχερους της Silicon Lottery με τα απιστευτα καλα binnariσμενα chip

Επεξ/σία από bauhaus8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bauhaus8 είπε

Αλλο πραγμα ειναι UV με το να διατηρεις τα stock max ρολογια, αλλο το να ριχνεις μαζι με τα volt και τα ρολογια...Αλλο να λειτουργει η καρτα με τις προδιαγραφες του κατασκευαστη που εχει κανει απειρα test και αλλο να "διψαει" για ρευμα για να εχεις χαμηλα temps με 1-2 stretch test...Ετσι και αλλιως ο ιδιος ο κατασκευαστης εχει περιορισει το Vcore για να μην υπαρχουν τυχον πυροτεχνηματα....Δεν ειμαι υπερ του OC αλλα ειμαι καθετα εναντιον του UV

Για τάση μιλάμε, όχι για ρεύμα. Μα δεν θα διψάει για τάση αν βρεις τα σωστά volt για να είναι σταθερός ο πυρήνας στην stock boost συχνότητα, αυτό λέω τόση ώρα. Και το επιβεβαιώνεις και με benchmarks ότι έχεις τις ίδιες επιδόσεις με χαμηλότερη τάση. Όσο καλύτερο bin σου έχει κάτσει, τόσο περισσότερο μπορείς να ρίξεις την τάση κρατώντας την ίδια συχνότητα με stock..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...