Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως οπως ειδα με τις τιμες η παιρνεις 3060 Ti η πας 3080 η 3070 δεν συμφερει τα λεφτα που ζηταε αφου ειναι λιγο καλυτερη απο την 3060 Ti

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mα το σωστό undervolt στην ουσία είναι overclock. Δε μιλάμε γι'αυτό που κάνουν κάνουν μερικοί κι απλά ρίχνουν power limit κι η κάρτα συνεχίζει να boostarei με το stock curve. Μιλάμε για custom curve. Όταν π.χ. σε εμένα στο stock curve με 850mV πάει 1665ΜHz ενώ με την ίδια τάση με custom curve κρατάει 1890MHz είναι τεράστια διαφορά. 70+ Watts κάτω για το ίδιο frequency με ίδιο performance. Στην ουσία overclock είναι απλά δεν την αφήνεις να boostarei τέρματα 2000+ αλλά 1930 π.χ. ή όπου είσαι comfortable/στο sweet spot από θερμοκρασίες/θόρυβο/power, γιατί από κάποιο σημείο και μετά θέλει και εκθετικά περισσότερο voltage και πολύ περισσότερα rpm στα fans για να πέσουν θερμοκρασίες και να σ'αφήσει το gpu boost 3.0 να ανέβεις ψηλότερα.  50-80MHz κάτω στα 2000 είναι διαφορά της τάξης του 2.5-4% και το κέρδος στα υπόλοιπα είναι σίγουρα περισσότερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλουσα με φιλο εχθες και μου λεει τυχερος εισαι που προλαβες και εδωσες την EVGA XC 2070 Super 400 ευρω ασχετα αν εφυγαν για επισκευες του σπιτιου.

Του λεω πλακα κανεις βρες σε αγγελια μια 2070 Super κατω απο 450 ευρω και 4 μηνων οπως ηταν η δικια μου.

Μου πεταξε το τυρακι για 3060Ti οτι με 550 παιρνεις πολυ καλυτερη απο αυτη που ειχες εχει καινουρια φιλτρα και και και.

Για πειτε μου και εσεις την γνωμη σας αν ειχατε 2070S θα την δινατε 400 για να βαλετε ακομα 150 απο την τσεπη σας για να πατε σε 3060 Ti ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LLLEFTERIS είπε

Μιλουσα με φιλο εχθες και μου λεει τυχερος εισαι που προλαβες και εδωσες την EVGA XC 2070 Super 400 ευρω ασχετα αν εφυγαν για επισκευες του σπιτιου.

Του λεω πλακα κανεις βρες σε αγγελια μια 2070 Super κατω απο 450 ευρω και 4 μηνων οπως ηταν η δικια μου.

Μου πεταξε το τυρακι για 3060Ti οτι με 550 παιρνεις πολυ καλυτερη απο αυτη που ειχες εχει καινουρια φιλτρα και και και.

Για πειτε μου και εσεις την γνωμη σας αν ειχατε 2070S θα την δινατε 400 για να βαλετε ακομα 150 απο την τσεπη σας για να πατε σε 3060 Ti ???

 

ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sakiz105 είπε

ναι

Αν θελεις το εξηγεις γιατι εγω σε τεστ ειδα μικρη διαφορα στις δυο καρτες εκτος αν κανουν τοσο μεγαλη διαφορα οχι στα fps αλλα στην ποιοτητα εικονας τα νεα φιλτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Μιλουσα με φιλο εχθες και μου λεει τυχερος εισαι που προλαβες και εδωσες την EVGA XC 2070 Super 400 ευρω ασχετα αν εφυγαν για επισκευες του σπιτιου.

Του λεω πλακα κανεις βρες σε αγγελια μια 2070 Super κατω απο 450 ευρω και 4 μηνων οπως ηταν η δικια μου.

Μου πεταξε το τυρακι για 3060Ti οτι με 550 παιρνεις πολυ καλυτερη απο αυτη που ειχες εχει καινουρια φιλτρα και και και.

Για πειτε μου και εσεις την γνωμη σας αν ειχατε 2070S θα την δινατε 400 για να βαλετε ακομα 150 απο την τσεπη σας για να πατε σε 3060 Ti ???

 

+20% σε 1440p και καλύτερο RT/DLSS. Δεν το λες και φοβερό update αλλά όχι και κακό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε χθεσινές δοκιμές στην Aorus στο CP, την είχα στα 1950MHz με 0.893mv και στα stock 2025ΜΗz με 0.950mv. Στην πρώτη περίπτωση είχα κατανάλωση ~270W στην δεύτερη ~300W και διαφορά 2-3 fps υπέρ της μεγαλύτερης συχνότητας και συνολική κατανάλωση συστήματος με 9700Κ stock ~500W. Θερμοκρασία ~65 βαθμοί. Ειλικρινά δεν υπάρχει λόγος να μην πειραματιστεί κάποιος με uv για τις stock ταχύτητες τουλάχιστον, μόνο καλό κάνει στην κάρτα του. Για OC είναι άλλη η φάση δεν το πιάνω καν.

Επεξ/σία από iazriel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

+20% σε 1440p και καλύτερο RT/DLSS. Δεν το λες και φοβερό update αλλά όχι και κακό..

https://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-RTX-3060-Ti-vs-Nvidia-RTX-2070S-Super/4090vs4048

Αυτο οτι του κατεβει λεει και το ειχα για σοβαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LLLEFTERIS είπε

https://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-RTX-3060-Ti-vs-Nvidia-RTX-2070S-Super/4090vs4048

Αυτο οτι του κατεβει λεει και το ειχα για σοβαρο.

σκουπίδι είναι αυτό το site για να το πω ευγενικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Αν θελεις το εξηγεις γιατι εγω σε τεστ ειδα μικρη διαφορα στις δυο καρτες εκτος αν κανουν τοσο μεγαλη διαφορα οχι στα fps αλλα στην ποιοτητα εικονας τα νεα φιλτρα.

Απάντησε ο γιάννης. 

Να πω όμως την αλήθεια, δεν θα έδινα ούτε 550 για 3060ti . μαξ 500 για ένα καλό μοντέλο.

@LLLEFTERIS στο techpower up κοίτα.

Επεξ/σία από Sakiz105
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Αν θελεις το εξηγεις γιατι εγω σε τεστ ειδα μικρη διαφορα στις δυο καρτες εκτος αν κανουν τοσο μεγαλη διαφορα οχι στα fps αλλα στην ποιοτητα εικονας τα νεα φιλτρα.

Τι εννοείς νέα φίλτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...