Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στα 1699 η MSI Gaming X Trio RTX 3090 στο ολλανδικο amazon αν ενδιαφερεται καποιος.

Απλα γραφει πως ειναι out of stock και οτι "δουλευουμε σκληρα να την φερουμε παλι κλπ"

Σε αφηνει ομως να βαλεις παραγγελια στην τιμη αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

αν είναι δηλαδή "unplayable", "θολούρα", "εμετός" και άλλα τέτοια που λένε εδώ μέσα άνθρωποι που δεν είχαν ποτέ Turing ή Ampere

Αυτό είναι το νόημα, να έχεις rx 570. ή 1060 και 1080p/60hz μόνιτορ και να απορείς πως αντέχουν αυτό τον εμετό σε 4Κ οι αδαείς που παίζουν σε 4Κ και βάζεις και emoticon LOL

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Αυτό είναι το νόημα, να έχεις rx 570. ή 1060 και 1080p/60hz μόνιτορ και να απορείς πως αντέχουν αυτό τον εμετό σε 4Κ οι αδαείς που παίζουν σε 4Κ και βάζεις και emoticon LOL

τι έγινε τελικά με dhl? 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Αυτό είναι το νόημα, να έχεις rx 570. ή 1060 και 1080p/60hz μόνιτορ και να απορείς πως αντέχουν αυτό τον εμετό σε 4Κ οι αδαείς που παίζουν σε 4Κ και βάζεις και emoticon LOL

Και άντε πες με 570/1060 παίζεις old-gen console settings, έχω δει άτομα με κάτι ξεγυρισμένες 960 γιατί "εμένα με καλύπτει στα παιχνίδια που παίζω" να μιλάνε για το DLSS..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, kostiger είπε

Μα αφού οι insiders twiterίστες έλεγαν ότι θα πάει στην TSMC..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Food for thought

κοιτάξτε είδησή από techpowerup https://www.techpowerup.com/276134/nvidia-geforce-rtx-3060-to-come-in-12gb-and-6gb-variants

και η αξιόπιστη πηγή "according to a report by Igor's Lab. Mr Wallossek predicts a mid-January launch for the RTX 3060 series, possibly on the sidelines of the virtual CES. NVIDIA could develop two variants of the RTX 3060, one with 6 GB of memory, and the other with 12 GB"

Αυτός είναι ο ανόητος που ξεκίνησε το ανύπαρκτο θέμα με τις GA 102 κάρτες όπου αφού δεν μας έφταναν τα one vs another, αρχίσαμε και τα polymer caps vs ceramic caps με επιχειρηματολογία και πύρηνα  ποσταρίσματα εδώ και εκεί με "ειδικούς" που δεν ξέρω αν μπορούν να ξεχωρίσουν ένα mosfet -n από ένα p πάνω σε ένα pcb......

Τελικά το θέμα κράτησε 2-3 μέρες που κυκλοφόρησε ο σωστός οδηγός και αφού όλοι οι ειδικοί απεφάνθησαν ότι δεν υπάρχει θέμα μειωμένων επιδόσεων τότε απλά ξεχάστηκε μέχρι την επόμενη μπούρδα που θα σκαρφιστεί κάποιος έτερος γνώστης.....

Εντωμεταξύ όλο το άρθρο εκτός απο τον τίτλο είναι στο 80%, it might be, it could, maybe, accordint to......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Food for thought

κοιτάξτε είδησή από techpowerup https://www.techpowerup.com/276134/nvidia-geforce-rtx-3060-to-come-in-12gb-and-6gb-variants

και η αξιόπιστη πηγή "according to a report by Igor's Lab. Mr Wallossek predicts a mid-January launch for the RTX 3060 series, possibly on the sidelines of the virtual CES. NVIDIA could develop two variants of the RTX 3060, one with 6 GB of memory, and the other with 12 GB"

Αυτός είναι ο ανόητος που ξεκίνησε το ανύπαρκτο θέμα με τις GA 102 κάρτες όπου αφού δεν μας έφταναν τα one vs another, αρχίσαμε και τα polymer caps vs ceramic caps με επιχειρηματολογία και πύρηνα  ποσταρίσματα εδώ και εκεί με "ειδικούς" που δεν ξέρω αν μπορούν να ξεχωρίσουν ένα mosfet -n από ένα p πάνω σε ένα pcb......

Τελικά το θέμα κράτησε 2-3 μέρες που κυκλοφόρησε ο σωστός οδηγός και αφού όλοι οι ειδικοί απεφάνθησαν ότι δεν υπάρχει θέμα μειωμένων επιδόσεων τότε απλά ξεχάστηκε μέχρι την επόμενη μπούρδα που θα σκαρφιστεί κάποιος έτερος γνώστης.....

Εντωμεταξύ όλο το άρθρο εκτός απο τον τίτλο είναι στο 80%, it might be, it could, maybe, accordint to......

Θέμα για μένα υπάρχει, στις μη τοπ υλοποιήσεις και στις reference, από εκείνο τον οδηγό και μετά κόπηκε το power limit των καρτών,  αν φταίνε οι πυκνωτές δεν ξέρω αλλά σίγουρα κάτι έφταιγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να υπάρχει θέμα θα πρέπει να μιλάμε με στοιχεία και όχι με τα νομίζω και μου φαίνεται

Και στις Turing π.χ. η 2080Τi άλλο pcb έχει η windforce με 112% και άλλο η aorus με 125%

Εδώ όταν έχουμε custom pcb αν δεν έχουμε ολόκληρο το σχέδιο και την μηχανολογική μελέτη που έκαναν στον σχεδιασμό της πλακέτας και φυσικά αυτά δεν θα τα βρεις και ούτε χρειάζεται

Από εκεί και πέρα να ενοχοποιείς κάτι που σου φαίνεται ή νομίζεις και να το αναγάγεις στο σύνολο είναι ανόητο και ανεύθυνο, πολύ απλούστερα χειρότερα binned τσιπάκια σε μεγάλη συχνότητα εμφανίζουν αστάθεια και κρασάρουν δεν πα να είναι και σε pcb που να επιτρέπει ταρζανιές 135% power limit ακόμη και να είσαι με νερό χωρίς ίχνος υπερθέρμανσης.....

Ολα αυτά είναι να είχαμε να λέγαμε και φυσικά και δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα, τα ηλεκτρονικά είναι συγκεκριμένα, τώρα κάποιοι καταλαβαίνουν και κάποιοι άλλοι όχι.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Για να υπάρχει θέμα θα πρέπει να μιλάμε με στοιχεία και όχι με τα νομίζω και μου φαίνεται

Και στις Turing π.χ. η 2080Τi άλλο pcb έχει η windforce με 112% και άλλο η aorus με 125%

Εδώ όταν έχουμε custom pcb αν δεν έχουμε ολόκληρο το σχέδιο και την μηχανολογική μελέτη που έκαναν στον σχεδιασμό της πλακέτας και φυσικά αυτά δεν θα τα βρεις και ούτε χρειάζεται

Από εκεί και πέρα να ενοχοποιείς κάτι που σου φαίνεται ή νομίζεις και να το αναγάγεις στο σύνολο είναι ανόητο και ανεύθυνο, πολύ απλούστερα χειρότερα binned τσιπάκια σε μεγάλη συχνότητα εμφανίζουν αστάθεια και κρασάρουν δεν πα να είναι και σε pcb που να επιτρέπει ταρζανιές 135% power limit ακόμη και να είσαι με νερό χωρίς ίχνος υπερθέρμανσης.....

Ολα αυτά είναι να είχαμε να λέγαμε και φυσικά και δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα, τα ηλεκτρονικά είναι συγκεκριμένα, τώρα κάποιοι καταλαβαίνουν και κάποιοι άλλοι όχι.......

Εγώ ξέρω ότι σε όλες τις κάρτες που αναφέρω, έχει κοπεί το power limit ,τα αναφερόμενα δεν τα πιάνεις ποτέ και το power slider και να το ανεβάσεις δεν κάνει τπτ, δεν είναι δικά μου σχόλια αυτά ειναι και όσων ασχολούνται με το άθλημα,  δεν θα δεις ποτέ την tuf να χτυπάει 375w ούτε την xc3 να χτυπάει 366w οπως και οποιαδήποτε πέραν των top υλοποίησεων. Να γράφουμε τα καλά αλλά να γράφουμε και τα κακα. Ο λόγος που έγινε αυτό δεν ξέρω ποιος είναι μιας και δεν έχει μιλήσει κανείς γι'αυτό, σαν κάτοχος όμως οφείλω να το μοιραστώ για να μην βλέπει ο άλλος 375w power limit και πιστεύει ότι θα τα πιάσει. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια με το πλαίσιο είχε κανείς τύχη? Σκέφτομαι να παραγγείλω μια XC3 γιατί θέλω Ελληνικό τιμολόγιο και δεν με πειράζει καθόλου να την έχω σε κάναν μήνα ΑΝ την έχω.  Τους πήρα τηλέφωνο και δεν μου έδωσαν την εντύπωση ότι ξέρουν τι τους γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε οκ, χάνεις 0,5% perf αλλά είναι σταθερές. Who cares?

Αν δεν μοιάζει εσένα καλως ,κάποιους όμως του νοιάζει και τους παρα νοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...