Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Αν δεν μοιάζει εσένα καλως ,κάποιους όμως του νοιάζει και τους παρα νοιάζει.

Ε ας πάρουν AMD να χάσουν πάνω από 0.5% σε 4Κ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα ήθελα να σας ρωτήσω αν το pc μου μπορεί να σηκώσει σωστά την RTX 3080

Συνθεση 

Intel(R) Core(TM) i5-9600KF CPU @ 3.70GHz 

Gigabyte   Z390 M-CF

 Gskill  16,0GB Dual-Channel  1066MHz

700 watt cooler master

τωρα εχω μια RTX 2070

 

σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ppkstat είπε

  Τους πήρα τηλέφωνο και δεν μου έδωσαν την εντύπωση ότι ξέρουν τι τους γίνεται. 

Σε περιπτωση που δεν το εχετε καταλαβει ακομα,ο βασικος λογος που οι τιμες στις rtx 3000 καρτες(και οχι μονο)ειναι υψηλες,ειναι επειδη δεν υπαρχει καλη διαθεσιμοτητα.

Το Πλαισιο και το καθε Πλαισιο,απο καπου κανουν παραγγελια για τις καρτες και τελευταια στιγμη μαθαινουν ποτε θα ερθουν σε αυτους οι καρτες.

Τοσες σελιδες πιο πισω εχουμε αναφερει κοσμο που περιμενει απο τον Σεπτεμβριο για να του ερθει η παραγγελια....

Ποιο Πλαισιο δεν ξερει τι του γινεται,εδω ουτε η ιδια η Nvidia(και η Amd)δεν ξερει τι της γινεται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε ας πάρουν AMD να χάσουν πάνω από 0.5% σε 4Κ..

Ρε φίλε που κολλάει η amd τώρα? Βγάλτε λίγο τα γυαλιά ρε σεις εδώ μέσα  έλεος πια... Μήπως πρέπει να γράφουμε τι γαμάτες είναι οι Nvidia και πόσο δυνατές είναι εδώ μέσα? Τα αρνητικά δεν πρέπει να τα γράφουμε? Και επίσης εσείς που δεν έχετε ampere καλύτερα μην σχολιάζεται ποστ που αφορούν την εμπειρία κάποιου χρήστη....Διαβάστε και κάνα forum του εξωτερικού γτ το πολύ insomnia σας έχει κάψει.

7 λεπτά πριν, ababapanos είπε

καλησπέρα ήθελα να σας ρωτήσω αν το pc μου μπορεί να σηκώσει σωστά την RTX 3080

Συνθεση 

Intel(R) Core(TM) i5-9600KF CPU @ 3.70GHz 

Gigabyte   Z390 M-CF

 Gskill  16,0GB Dual-Channel  1066MHz

700 watt cooler master

τωρα εχω μια RTX 2070

 

σας ευχαριστω

Σε τι ανάλυση παίζεις? Οι μνήμες σου δεν γίνεται να είναι 1066mhz κάποιο λάθος κάνεις.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, ppkstat είπε

Αλήθεια με το πλαίσιο είχε κανείς τύχη? Σκέφτομαι να παραγγείλω μια XC3 γιατί θέλω Ελληνικό τιμολόγιο και δεν με πειράζει καθόλου να την έχω σε κάναν μήνα ΑΝ την έχω.  Τους πήρα τηλέφωνο και δεν μου έδωσαν την εντύπωση ότι ξέρουν τι τους γίνεται. 

Spoiler

Φίλε μου εγω έκανα παραγγελία 3060ti eagle με αντικαταβολή φυσικά, με παίρνουν μετά απο 2 μέρες και τι μου λενε: αυτά είναι προπαραγγελια και πρέπει να μας κάνετε κατάθεση το 30% μπροστά! Α ναι λεω; και ποτε θα έρθει η κάρτα? Ε πάνω κάτω 2-3 βδομάδες. Καλά λεω ακυρώνω ευχαριστώ πολυ. Και τι μου απανταει; Μην κάνετε εσείς ακυρωση, θα κάνουμε εμείς. Οκ λεω.

Μπαίνω μετά από 1 μερα και βλέπω ότι η παραγγελία δεν είχε ακυρωθεί. Παιρνω τηλ κι εγώ και το παίζω τρελιτσα και λέω ποτε θα έρθει η κάρτα που παρηγγειλα; Μου λεει την επόμενη Τρίτη έρχεται φορτίο, οπότε μέχρι Πέμπτη θα την έχετε! 

Κατάλαβες φίλε μου; ολόκληρο πλαισιο, να μου ζητάει 30% προκαταβολή λέγοντας ότι οι κάρτες είναι δύσκολο να βρεθούν και μετά να μην ακυρωνει! Σου λεει σε όποιον πιάσει!

Ε αστους να τη φέρουν και θα πω κι εγώ μα καλά δε σας είπαν ότι ακυρωσα; 

 

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ρε φίλε που κολλάει η amd τώρα? Βγάλτε λίγο τα γυαλιά ρε σεις εδώ μέσα  έλεος πια... Μήπως πρέπει να γράφουμε τι γαμάτες είναι οι Nvidia και πόσο δυνατές είναι εδώ μέσα? Τα αρνητικά δεν πρέπει να τα γράφουμε? Και επίσης εσείς που δεν έχετε ampere καλύτερα μην σχολιάζεται ποστ που αφορούν την εμπειρία κάποιου χρήστη....

Σε τι ανάλυση παίζεις? Οι μνήμες σου δεν γίνεται να είναι 1066mhz κάποιο λάθος κάνεις.

2132 μαλλον εννοεί αλλα πάλι χαμηλό ειναι

Επεξ/σία από vins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vins είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Φίλε μου εγω έκανα παραγγελία 3060ti eagle με αντικαταβολή φυσικά, με παίρνουν μετά απο 2 μέρες και τι μου λενε: αυτά είναι προπαραγγελια και πρέπει να μας κάνετε κατάθεση το 30% μπροστά! Α ναι λεω; και ποτε θα έρθει η κάρτα? Ε πάνω κάτω 2-3 βδομάδες. Καλά λεω ακυρώνω ευχαριστώ πολυ. Και τι μου απανταει; Μην κάνετε εσείς ακυρωση, θα κάνουμε εμείς. Οκ λεω.

Μπαίνω μετά από 1 μερα και βλέπω ότι η παραγγελία δεν είχε ακυρωθεί. Παιρνω τηλ κι εγώ και το παίζω τρελιτσα και λέω ποτε θα έρθει η κάρτα που παρηγγειλα; Μου λεει την επόμενη Τρίτη έρχεται φορτίο, οπότε μέχρι Πέμπτη θα την έχετε! 

Κατάλαβες φίλε μου; ολόκληρο πλαισιο, να μου ζητάει 30% προκαταβολή λέγοντας ότι οι κάρτες είναι δύσκολο να βρεθούν και μετά να μην ακυρωνει! Σου λεει σε όποιον πιάσει!

Ε αστους να τη φέρουν και θα πω κι εγώ μα καλά δε σας είπαν ότι ακυρωσα; 

 

Εμένα δεν μου έδωσαν καν την πιθανότητα να την παραγγείλω χωρίς προκαταβολή 30%. Τους ρώτησα όμως αν έχω δικαίωμα να ακυρώσω την παραγγελία όποτε θέλω και μου απάντησαν ρητά ναι με επιστροφή του ποσού εντός 7 ημερών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ρε φίλε που κολλάει η amd τώρα? Βγάλτε λίγο τα γυαλιά ρε σεις εδώ μέσα  έλεος πια... Μήπως πρέπει να γράφουμε τι γαμάτες είναι οι Nvidia και πόσο δυνατές είναι εδώ μέσα? Τα αρνητικά δεν πρέπει να τα γράφουμε? Και επίσης εσείς που δεν έχετε ampere καλύτερα μην σχολιάζεται ποστ που αφορούν την εμπειρία κάποιου χρήστη....

Προφανώς και κολλάει η AMD γιατί είναι η εναλλακτική επιλογή, και γιατί πολύς κόσμος έκανε γαργάρα τα black screens ενώ τώρα λύσσαξαν όλοι για κάτι που λύθηκε μέσα σε δύο βδομάδες. Καταρχήν ο driver εκείνος που έλυνε το θέμα άλλαξε το curve, το power limit είναι γραμμένο στο bios. Αν τερματίσεις το power limit στο afterburner και κάνεις και OC θα τερματίσει και το power limit. Απλά δεν τερματίζει σε stock, και λοιπόν; Αλλάζει κάτι επί της ουσίας;

Υ.Γ. Και ναι αυτή τη στιγμή οι NVIDIA είναι γαμάτες αφού στην ίδια τιμή με την 6800ΧΤ (ή ακόμη και φθηνότερη) η 3080 έχει καλύτερο 4Κ, πολύ καλύτερο RT, DLSS που η AMD δεν έχει καν, καλύτερο encoder και υστερεί σε κατανάλωση, vram και 1080p/1440p . Ε τι να κάνουμε τώρα, ε χάνεις 1% perf και αν επειδή ο πυρήνας πάει 1980 και όχι 2010 σε stock, ε σιγά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Προφανώς και κολλάει η AMD γιατί είναι η εναλλακτική επιλογή, και γιατί πολύς κόσμος έκανε γαργάρα τα black screens ενώ τώρα λύσσαξαν όλοι για κάτι που λύθηκε μέσα σε δύο βδομάδες. Καταρχήν ο driver εκείνος που έλυνε το θέμα άλλαξε το curve, το power limit είναι γραμμένο στο bios. Αν τερματίσεις το power limit στο afterburner και κάνεις και OC θα τερματίσει και το power limit. Απλά δεν τερματίζει σε stock, και λοιπόν; Αλλάζει κάτι επί της ουσίας;

Υ.Γ. Και ναι αυτή τη στιγμή οι NVIDIA είναι γαμάτες αφού στην ίδια τιμή με την 6800ΧΤ (ή ακόμη και φθηνότερη) η 3080 έχει καλύτερο 4Κ, πολύ καλύτερο RT, DLSS που η AMD δεν έχει καν, καλύτερο encoder και υστερεί σε κατανάλωση, vram και 1080p/1440p . Ε τι να κάνουμε τώρα, ε χάνεις 1% perf και αν επειδή ο πυρήνας πάει 1980 και όχι 2010 σε stock, ε σιγά..

Αν δεν έχεις ampere  μην σχολιάζεις γτ αυτά που γράφεις δεν ισχύουν. Όταν γράφεις κάτι να είσαι σίγουρος για αυτό, τουλαχιστον κάνε κανένα search να μάθεις τπτ για το θέμα, από το να γράφεις δικές σου θεωρίες. Άντε καλό απογευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Αν δεν έχεις ampere  μην σχολιάζεις γτ αυτά που γράφεις δεν ισχύουν. Όταν γράφεις κάτι να είσαι σίγουρος για αυτό, τουλαχιστον κάνε κανένα search να μάθεις τπτ για το θέμα, από το να γράφεις δικές σου θεωρίες. Άντε καλό απογευμα

Πόσο χάνεις δηλαδή σε gaming performance μετά το update;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

 

Σε τι ανάλυση παίζεις? Οι μνήμες σου δεν γίνεται να είναι 1066mhz κάποιο λάθος κάνεις.

οι μνημες μου ειναι οι    G.Skill   DDR4-2132 (1066 MHz)   F4-3200C16-8GVKB   , τωρα γιατι το speccy τις γραφει ετσι δεν ξερω....

παιζω σε αναλυση 3840 χ 1600

με ενδιαφερει αν το pc μου μπορει να σηκωσει την 3080 η χρειαζομαι καποια αναβαθμηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ababapanos είπε

οι μνημες μου ειναι οι    G.Skill   DDR4-2132 (1066 MHz)   F4-3200C16-8GVKB   , τωρα γιατι το speccy τις γραφει ετσι δεν ξερω....

παιζω σε αναλυση 3840 χ 1600

με ενδιαφερει αν το pc μου μπορει να σηκωσει την 3080 η χρειαζομαι καποια αναβαθμηση?

Ποιο είναι ακριβώς το τροφοδοτικό; 

Το σύστημα είναι μια χαρά απλά να ξέρεις θέλουν μπαμπατσικο τροφοδοτικό οι 3080

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ababapanos είπε

οι μνημες μου ειναι οι    G.Skill   DDR4-2132 (1066 MHz)   F4-3200C16-8GVKB   , τωρα γιατι το speccy τις γραφει ετσι δεν ξερω....

παιζω σε αναλυση 3840 χ 1600

με ενδιαφερει αν το pc μου μπορει να σηκωσει την 3080 η χρειαζομαι καποια αναβαθμηση?

Αν έχεις το cpuz άνοιξε το στην καρτέλα spd και ανέβασε ένα ss. Μια χαρά είναι το σύστημα σου για την ανάλυση αυτή που παίζεις, θα δει διαφορά από την 2070. Τι τροφοδοτικό έχεις?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Υ.Γ. Και ναι αυτή τη στιγμή οι NVIDIA είναι γαμάτες αφού στην ίδια τιμή με την 6800ΧΤ (ή ακόμη και φθηνότερη) η 3080 έχει καλύτερο 4Κ, πολύ καλύτερο RT, DLSS που η AMD δεν έχει καν, καλύτερο encoder και υστερεί σε κατανάλωση, vram και 1080p/1440p . Ε τι να κάνουμε τώρα, ε χάνεις 1% perf και αν επειδή ο πυρήνας πάει 1980 και όχι 2010 σε stock, ε σιγά..

Και όλο αυτό τις κάνει γαμάτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Ποιο είναι ακριβώς το τροφοδοτικό; 

Το σύστημα είναι μια χαρά απλά να ξέρεις θέλουν μπαμπατσικο τροφοδοτικό οι 3080

 

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αν έχεις το cpuz άνοιξε το στην καρτέλα spd και ανέβασε ένα ss. Μια χαρά είναι το σύστημα σου για την ανάλυση αυτή που παίζεις, θα δει διαφορά από την 2070.

 

αασ.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...