Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, akoinonitos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Οι Rtx 2xxx πόσα χρόνια βρίσκονται? Απλά η Nvidia τα κρύβει σε pdf. Ο λόγος σου καλό θα ήταν για την συζήτηση να μην είναι τόσο προσβλητικός. Φιλικά πάντα. 

Screenshot_20200930-172023_Drive.jpg.5e759a5b3b7c2d0545faca5928413f7a.jpg

Οι rtx 20** συμπλήρωσαν 2 χρόνια στην αγορά, issues από προσωπικό rig και πελατών μηδενικά αν μιλάμε για stability, εαν μιλάς αν δεν δούλεψε σωστά το τάδε game p.x. bf5 μετά το 40ό update ή κράσαρε λόγω update windows ναι αλλά δεν φταίει η nvidia

Οι navi έχουν 1,5 χρόνο στην αγορά και stabillity issues έχουν, το είχα ξεναγράψει οτι τραβιόμουν με μηχάνημα πελάτη με 5700ΧΤ 2 εβδομάδες με blackscreens και κρασαρίσματα......όσο για εταιρικό περιβάλλον αν βρεις κάποιον που να προτιμά να εργαστεί με amd να μου τον δείξεις και εμένα να τον γνωρίσω.....προφανώς εξαιρέσεις υπάρχουν αλλά...

Οσο για το ύφος μου το δέχομαι αφού αυτή είναι η άποψη σου και την σέβομαι, απλά συνήθως όταν γράφω προτιμώ να απαντώ με επιχειρήματα και όχι να κράζω και αυτούς που κράζουν ή εκφράζουν απόψεις στο περίπου χωρίς να γνωρίζουν κάτι προσωπικά δεν τους σέβομαι.....

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, billeiros είπε

Ο αλγόριθμος ήταν και η τεθλασμένη τετραγωνική ρίζα της εφαπτομένης που φταιγανε.κοψανε boost και διορθωθηκε

Εσύ όμως είπες πριν ότι τις εξαφανισαν.εχει πρόβλημα στην επαρκη παραγωγή η nv και δικαιολογημενα.ειχε ακουστεί πριν το launch και το κρυψανε μετα.μ αυτή τη λογική και οι vega σημείωσαν τεράστια επιτυχία .δεν έβρισκες πουθενά ούτε για δείγμα στις αρχες.και πριν  το mining ακόμη.εντελει το νόμισμα έχει πάντα δύο πλευρές και καλό είναι να κοιτάμε και τις δύο.και όχι μόνο ό,τι μας ταιζουν.υπαρχει προβλημα τόσο με τους caps όσο και με την λανθασμένη χρησιμοποίηση των 8nm.Καμια στριξ δε νομίζω να κρασαρε μόλις περνούσε τα 2000 με τους προηγούμενους driver.Αντε άμα ξεφύγει καμία ακόμη ελαττωματική από το εργοστάσιο να ευχαριστήσουμε την nv που θα μας δώσει και update που θα κλειδώνει κάτω από τα 1900

Σου απαντώ με βάση την εμπειρία μου ως καταναλωτή όπου αγοράζω σε κάθε γενιά flagships day one εδώ και κοντά 20ετία μην πω παραπάνω, τουλάχιστον από τις 8800 και μετά έτσι έπαιζε το έργο μετά από κάθε launch Θέλει 1-1,5 μήνα έτσι ώστε να υπάρχει επαρκής εφοδιασμός σε τεμάχια, φέτος ΔΕΝ λόγω covid έκλεισαν γραμμές παραγωγής και αυτό επηρέασε τους πάντες, ΔΕΝ παράγονται μαγικά out of thin air προφανώς, εάν βάλεις σε αυτό και το rushed launch έχεις μια εικόνα

Το ενδιαφέρον του κόσμου για τις κάρτες το κρίνω με βάση τα pre orders που δεν έχουν σχέση με τα αντίστοιχα των turing...αυτό που έγραψα "αντίστοιχη που υπήρχε στις Τuring, βλέπεις όλος ο κόσμος αντέδρασε θετικά στο 699 msrp, EAN η RTX 3080 είχε msrp 999$ ή είχε πυρήνα GA 104 με απόδοση 10% πάνω από την 2080Τi τότε μια χαρά θα έβρισκες κάρτες"

είναι speculation και προσωπική άποψη πως ερμηνεύω την αγορά όπου και ως προσωπική άποψη καθίσταται εξ' ορισμού υποκειμενική και φυσικά δεν είναι υποχρεωμένος να συμφωνεί ο οποιοσδήποτε μαζί της

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Coppermine είπε

Σου απαντώ με βάση την εμπειρία μου ως καταναλωτή όπου αγοράζω σε κάθε γενιά flagships day one εδώ και κοντά 20ετία μην πω παραπάνω, τουλάχιστον από τις 8800 και μετά έτσι έπαιζε το έργο μετά από κάθε launch Θέλει 1-1,5 μήνα έτσι ώστε να υπάρχει επαρκής εφοδιασμός σε τεμάχια, φέτος ΔΕΝ λόγω covid έκλεισαν γραμμές παραγωγής και αυτό επηρέασε τους πάντες, ΔΕΝ παράγονται μαγικά out of thin air προφανώς, εάν βάλεις σε αυτό και το rushed launch έχεις μια εικόνα

Το ενδιαφέρον του κόσμου για τις κάρτες το κρίνω με βάση τα pre orders που δεν έχουν σχέση με τα αντίστοιχα των turing...αυτό που έγραψα "αντίστοιχη που υπήρχε στις Τuring, βλέπεις όλος ο κόσμος αντέδρασε θετικά στο 699 msrp, EAN η RTX 3080 είχε msrp 999$ ή είχε πυρήνα GA 104 με απόδοση 10% πάνω από την 2080Τi τότε μια χαρά θα έβρισκες κάρτες"

είναι speculation και προσωπική άποψη πως ερμηνεύω την αγορά όπου και ως προσωπική άποψη καθίσταται εξ' ορισμού υποκειμενική και φυσικά δεν είναι υποχρεωμένος να συμφωνεί ο οποιοσδήποτε μαζί της

Eννοειται.γνωμες καταθέτουμε εδώ μέσα και ανταλλάσσουμε απόψεις.δεν είναι αναγκαίο να συμφωνούμε σε ολα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Και οι f.e γιατί δεν κρασαρανε?

Έχουμε καμία αναφορά για κρας σε f.e

Είχαν και οι FE crashes αν δεις στο reddit. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Είχαν και οι FE crashes αν δεις στο reddit. 

Και οι fe 4+2 παίζουν 

Μη βιαστειτε να αγοράσετε.σε λίγο καιρό θα βγαίνουν όλες με τους σωστούς πυκνωτες

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζουμε αν οι νέοι drivers επηρεάζουν boost clocks και τις παλιότερες κάρτες, όπως πχ Turing? Κρίμα να χάσεις mhz αν δεν είσαι με Ampere.

sorry αν ειναι χαζο ή έχει ήδη απαντηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billeiros είπε

Και οι fe 4+2 παίζουν 

Μη βιαστειτε να αγοράσετε.σε λίγο καιρό θα βγαίνουν όλες με τους σωστούς πυκνωτες

Και να θέλουμε να βιαστούμε δεν υπάρχουν κάρτες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Και να θέλουμε να βιαστούμε δεν υπάρχουν κάρτες. 

To caseking αρχίζει να χει στοκ 

 

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ASFE είπε

Σε ευχαριστω!! Να χαρεις την καρτα σου απροβληματιστα!! Και αλλαγη αβαταρ του χρονου ε...(να μπει το αστερι)!😋

Thanx....τώρα πια και με 400watt bios επιτέλους ο δράκος....ακόμα δεν το κούμπωσα βέβαια..άντε και ένα νεράκι κούμπωμα.....όσο για το avatar , ναι του χρόνου αλλαγή σε αστέρι......το περιμένω πως και πώς...δεν είμαι καθόλου φίλος με την renault,αλλά για χάρη της ομάδας μπήκε και στο avatar μου.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Nαι και ανέβασε τις τιμές στο Θεό 

Έτσι πάει και θα πάει για κάνα μήνα ακόμη τουλάχιστον.οποιος αποκτά πρώτος απόθεμα θα κοπαναει τις τιμες

Τις τιμές πλαισίου κοροιδευανε ορισμένοι και μιλούσαν και για μηνυσεις.ιδια τιμή έχουν πλέον.κατα τα άλλα 699 msrp

Αν είσαι γνωστός κάποιου που δουλεύει στο store μπορεί να σου δώσει καμία.και να λες ότι πρόλαβες μετά η ήσουν ανάμεσα στους τυχερούς.για γελια και για κλαματα η όλη υπόθεση.ελπιζω να με σώσει το Λιζακι και να μην τους ακουμπήσω Φράγκο.αν έχω κρατηθεί και δεν έχω αγοράσει μέχρι τότε σαν θύμα κι εγω

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Coppermine είπε

Aργησα να απαντήσω λόγω φόρτου αλλά θα σου παραθέσω την ίδια απάντηση που έδωσα σε άλλο χρήστη

-Η διαθεσιμότητα είναι μικρή σε μία χρονιά 2020 που έχει επηρεαστεί όλο το σύμπαν ελέω covid, και φυσικά η ζήτηση είναι τεράστια σε σχέση με την αντίστοιχη που υπήρχε στις Τuring, βλέπεις όλος ο κόσμος αντέδρασε θετικά στο 699 msrp, EAN η RTX 3080 είχε msrp 999$ ή είχε πυρήνα GA 104 με απόδοση 10% πάνω από την 2080Τi τότε μια χαρά θα έβρισκες κάρτες

Αυτο που λες οτι γενικα οι καρτες at launch εχουν αυξημενη ζητηση οποτε και εξαφανιζεται το stock και ανεβαινουν οι τιμες ειναι σωστο. Οπως σωστο ειναι και το covid situation και κατα συνεπεια η τηλεργασια εχουν αυξηθει αρα εχει αυξηθει και η ζητηση για laptop/computers.

Ομως αφηνεις εκτος εικονας 2 δεδομενα τα οποια ειναι πολυ σημαντικα και μεταβαλουν ολο το νοημα.

Πρωτον, η samsung εχει τραγικα yields, το οποιο ειναι επισης γνωστο εδω και μηνες. Αυτος ειναι ο κυριοτερος λογος του almost "paper launch" της υποθεσης. Αυτο συν το θεμα με τα capacitors που οδηγησε πολλες εταιρειες να τραβηξουν πισω -ΑΙΒ- καρτες που ειχαν για την αγορα με συνεπεια το ακομα μικροτερο availability.

Δευτερον δεν νομιζω οτι η αυξημενη ζητηση λογω covid επηρρεαζει καρτες γραφικων αξιας 900 και 1800 δολλαριων, μην τρελαθουμε τωρα. Αυτη η αυξημενη ζητηση  αφορα κυριως laptops. Επισης δεν ειδα πουθενα να μεταβαλλεται η παραγωγη της Samsung λογω covid ή η ικανοτητα των AIB να παραγουν καρτες,αν εννοεις αυτο, μιας και η Taiwan που φτιαχνεται η πλειοψηφια των καρτων δεν εχει επηρρεαστει σχεδον καθολου απο τον κορονοιο.

Επισης, οσον αφορα αυτο:

2 ώρες πριν, Coppermine είπε

Οι rtx 20** συμπλήρωσαν 2 χρόνια στην αγορά, issues από προσωπικό rig και πελατών μηδενικά αν μιλάμε για stability, εαν μιλάς αν δεν δούλεψε σωστά το τάδε game p.x. bf5 μετά το 40ό update ή κράσαρε λόγω update windows ναι αλλά δεν φταίει η nvidia

Οι navi έχουν 1,5 χρόνο στην αγορά και stabillity issues έχουν, το είχα ξεναγράψει οτι τραβιόμουν με μηχάνημα πελάτη με 5700ΧΤ 2 εβδομάδες με blackscreens και κρασαρίσματα......όσο για εταιρικό περιβάλλον αν βρεις κάποιον που να προτιμά να εργαστεί με amd να μου τον δείξεις και εμένα να τον γνωρίσω.....προφανώς εξαιρέσεις υπάρχουν αλλά...

Οσο για το ύφος μου το δέχομαι αφού αυτή είναι η άποψη σου και την σέβομαι, απλά συνήθως όταν γράφω προτιμώ να απαντώ με επιχειρήματα και όχι να κράζω και αυτούς που κράζουν ή εκφράζουν απόψεις στο περίπου χωρίς να γνωρίζουν κάτι προσωπικά δεν τους σέβομαι.....

Μια χαρα issues ειχαν και οι RTX και μαλιστα το RMA rate τους δεν ειχε και μεγαλη διαφορα απο αυτο των Navi. Σιγουρα απο πλευρας drivers τα πραγματα ηταν πολυ καλυτερα συγκριτικα και αυτο ειναι λογικο μιας και η Nvidia ειναι πολλες φορες παραπανω το μεγεθος της AMD και συνεπως εχει πολλους παραπανω software engineers για να επιλυει τα προβληματα.

Για αυτο και πολυς κοσμος εμπιστευεται Nvidia και καλα κανει αφου δεν θελει να ρισκαρει. Αλλο αυτο ομως και αλλο το "ειχαν μηδενικα προβληματα" που εγραψες.

Στις 28/8/2020 στις 12:28 ΠΜ, Crus είπε

Kανε ενα search reddit, toms hardware ακομα και nvidia forums και θα δεις αρκετα:

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/forums/discover/286296/black-screen-rtx-2080/

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/forums/geforce-graphics-cards/5/291834/random-black-screens-rtx-2080-ti/

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/forums/geforce-graphics-cards/5/338810/black-screen-for-a-few-seconds-rtx-2070s/

https://forums.tomshardware.com/threads/rtx-2080-ti-black-screen-under-gaming-load.3566959/

https://forums.tomshardware.com/threads/rtx-2080-super-black-screen-and-100-fan.3562611/

https://forums.tomshardware.com/threads/rtx-2070s-black-screen-and-fans-100.3574854/

Αν και δεν εχει σημασια, ναι πιστευω οτι υπαρχει ενδιαφερον και μαλιστα αρκετο. Και λεω δεν εχει σημασια διοτι η Nvidia δεν θα το κανει απλα και μονο για το ενδιαφερον που θα εχουν αλλα για να κρατησει και τα performance crowns σε καθε segment, οπως εκανε και με τις Super μολις βγηκαν οι Navi.

 

 

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billeiros είπε

To caseking αρχίζει να χει στοκ 

Επειδή το έχω λιώσει στο refresh, τίποτα δεν έχει σε στοκ απλά είναι σε status on order, το τελευταίο 24ωρο απλά προσέθεσε την Gigabyte RTX 3080 Aorus Master

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...