Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Πιστεύω ότι αυτή τη φορά η μάχη θα είναι Kepler vs Hawaii, άρα θα υπάρχει ανταγωνισμός.

 

Μακάρι. Να τσακώνονται αυτοί να κερδίζουμε εμείς... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Quad-GeForce-RTX-3090-in-a-desktop---Does-it-work-1935/

Πολύ ενδιαφέρον τεστ από Puget για άλλη μια φορά. Μου έκανε εντύπωση το τέλειο scaling του Octane και το συνολικό Power draw του redshift που ήταν χαμηλό σε σχέση με τα άλλα. Πάντως 1600W δεν φτάνουν με τίποτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

το πραγματικό outperform 3000 sku της 2080ti........και όχι το 3070 που λέγανε.........μου θυμίζει σκηνές που η 1070 oc δεν έπιανε 980ti oc (έτσι και τώρα 2080ti oc > 3070 oc)....και μετά έριξαν το 1070ti που ήταν πίσω μία ανάσα από την 1080 και πέρναγε και μπροστά από 980ti oc.......καλά αναμενόμενο το μoναδικό 3000 sku αλλά ti mode.....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, BabisTs είπε

το πραγματικό outperform 3000 sku της 2080ti........και όχι το 3070 που λέγανε.........μου θυμίζει σκηνές που η 1070 oc δεν έπιανε 980ti oc (έτσι και τώρα 2080ti oc > 3070 oc)....και μετά έριξαν το 1070ti που ήταν πίσω μία ανάσα από την 1080 και πέρναγε και μπροστά από 980ti oc.......καλά αναμενόμενο το μoναδικό 3000 sku αλλά ti mode.....

Ίση και λίγο παραπάνω από την 2080Ti δείχνει η 3070

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-3070-3dmark-performance-leaked

+ με τους νέους οδηγούς θα γίνει ότι έγινε με 1070-980Ti stock to stock situation.

Έχει ζουμακι η υπόθεση. Πάντως μόνο κ μόνο που θα βγει με 16GB η RX 6000 φαίνεται από τα αποδυτήρια πιο δελεαστική πρόταση ήδη ας μην γνωρίζουμε απόδοση.

Χ Α Μ Ο Σ 

RTX 3070 performance according to Reviewer’s Guide

The official Reviewer’s Guide repeats the same values that were published by NVIDIA in a blog post earlier this month. The company has commented on the performance

 

Across a variety of ray-traced and rasterized DirectX and Vulkan titles, the GeForce RTX 3070 delivers similar or faster performance than the GeForce RTX 2080 Ti (which sold for twice the price) and is on average 1.6x faster than the original GeForce RTX 2070.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DJTaurus είπε

Ο ορισμός του "Πεταμένα Λεφτά". 

Παίζει χειρότερα από single GPU! Flicker, stuttering κλπ. Μόνο για 1000W mining σόμπα αξίζει. 😂😛

Εχει πεθανει και δεν του το χουνε πει το SLI..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

+ με τους νέους οδηγούς θα γίνει ότι έγινε με 1070-980Ti stock to stock situation.

 

μιλάω για 3070 oc vs 2080ti oc ..........

ωστόσο για θύμισε μου τι έγινε τότε με τους οδηγούς γιατί ήταν από τις λίγες φορές που δεν αναβάθμισα και κάθισα με το 980ti.....

27 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Βγάζει κάρτα ανάμεσα σε 3080 και 3070 γιατί εκεί θα παίξει ένα από τα RDNA 2.

αν ισχύει αυτό τότε , δύο είναι τα ενδεχόμενα......

3070/3070ti/3080 με αντίστοιχα απόδοσης amd skus 5800/5800XT/5900XT

ή

3070ti/3080/3090 με αντίστοιχα απόδοσης amd skus 5800/5800XT/5900XT

θα δούμε την άλλη Τετάρτη μια πρώτη γεύση από τους κόκκινους μέχρι που μπορούν να φτάσουν σε raster......

 

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BabisTs είπε

μιλάω για 3070 oc vs 2080ti oc ..........

ωστόσο για θύμισε μου τι έγινε τότε με τους οδηγούς γιατί ήταν από τις λίγες φορές που δεν αναβάθμισα και κάθισα με το 980ti.....

εποχή που είχα μια 970 με μια αναβάθμιση είχα χάσει περίπου 15-20 fps με καινούργια έκδοση driver.. 3070 oc τι να πάρει 5% μαξ? ένας που έχει 2080ti σε νεράκι δεν αξίζει να αλλάξει.. ακόμα και σε αέρα μοντέλα rog είναι κομπλέ.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

εποχή που είχα μια 970 με μια αναβάθμιση είχα χάσει περίπου 15-20 fps με καινούργια έκδοση driver.. 3070 oc τι να πάρει 5% μαξ? ένας που έχει 2080ti σε νεράκι δεν αξίζει να αλλάξει.. ακόμα και σε αέρα μοντέλα rog είναι κομπλέ.. 

Μήπως φταίγανε οι μνήμες σου, είχες κάνει overclock?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

εποχή που είχα μια 970 με μια αναβάθμιση είχα χάσει περίπου 15-20 fps με καινούργια έκδοση driver..

εγώ δεν παρατήρησα κάτι πάντως με την 980ti.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BabisTs είπε

εγώ δεν παρατήρησα κάτι πάντως με την 980ti.....

 

16 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

εποχή που είχα μια 970 με μια αναβάθμιση είχα χάσει περίπου 15-20 fps με καινούργια έκδοση driver.. 3070 oc τι να πάρει 5% μαξ? ένας που έχει 2080ti σε νεράκι δεν αξίζει να αλλάξει.. ακόμα και σε αέρα μοντέλα rog είναι κομπλέ.. 

θυμάμαι τον driver. Είχα την 970 g1 και ο συγκεκριμένος driver έριξε επιδόσεις και έδωσε και coil whine . Ειχε βγει τότε το shadow of mordor και από εκεί που πήγαινε πένα έγινε stutterfest.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...