Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, DIM1000 είπε

Σωστα. Αλλα παντα ηταν θεμα ελαχιστου χρονου η σφαλιαρα. Επειδη λοιπον οντως θυμαμαι την 5870 την οποια και ειχα, την πηρα και κουνιομουνα στο παρεακι των φιλων μου με nvidia. Ελαχιστα μετα, κανα τριμηνο ΑΝ θυμαμαι καλα, τσουπ.... Η GTX480 και καθε κατεργαρης στον παγκο του. Οποτε πηγε η AMD με καποιες καλες προτασεις να σηκωσει κεφαλι, της το εκοψαν οι πρασινοι με συνοπτικες διαδικασιες. Μακαρι να αλλαξει αυτο, γιατι η υπεροψια τους στην τιμολογηση και στο πως παιζουν το ντεφι και χορευει η αγορα με εκνευριζει φουλ. Να θες να δωσεις 1000 ευρω να παρεις μια καρτα και να μην εχουνε να σου δωσουνε. Ημαρτον...

6 μηνες μετά την ανακοίνωση της HD5870 έβγαλε η NVIDIA την Fermi GTX480 η οποία είναι η χειρότερη κάρτα της NVIDIA μετά την FX5800 Ultra.

Το ότι πήρες εσύ την HD5870 τρις μήνες μετά την ανακοίνωση δεν σημαίνει ότι η NVIDIA αντέδρασε γρήγορα.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

6 μηνες μετά την ανακοίνωση της HD5870 έβγαλε η NVIDIA την Fermi GTX480 η οποία είναι η χειρότερη κάρτα της NVIDIA μετά την FX5800 Ultra.

Το ότι πήρες εσύ την HD5870 πέντε μήνες μετά την ανακοίνωση δεν σημαίνει ότι η NVIDIA αντέδρασε γρήγορα.

Μόνο που η GTX480 ήταν η ταχύτερη GPU(Ειδικά σε tessellation) ενώ η 5800 Ultra ήταν ο καρπαζοεισπράκτορας της 9700Pro/XT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Μόνο που η GTX480 ήταν η ταχύτερη GPU(Ειδικά σε tessellation) ενώ η 5800 Ultra ήταν ο καρπαζοεισπράκτορας της 9700Pro/XT.

Ναι το είπα, είναι η χειρότερη κάρτα META την 5800 Ultra 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-3070-ashes-of-the-singularity-performance-leaks

μπάρα-μπάρα......

1080p/1440p μπροστά το 3070

4Κ μπροστά η 2080ti

8 ώρες πριν, DIM1000 είπε

 Στο 490 δεν διαβαζω πολυ καλα σχολια για τις gigabyte 

Spoiler

δεν τους πολυαρέσει το tweak.....B)

 

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, DIM1000 είπε

Σωστα. Αλλα παντα ηταν θεμα ελαχιστου χρονου η σφαλιαρα. Επειδη λοιπον οντως θυμαμαι την 5870 την οποια και ειχα, την πηρα και κουνιομουνα στο παρεακι των φιλων μου με nvidia. Ελαχιστα μετα, κανα τριμηνο ΑΝ θυμαμαι καλα, τσουπ.... Η GTX480 και καθε κατεργαρης στον παγκο του. Οποτε πηγε η AMD με καποιες καλες προτασεις να σηκωσει κεφαλι, της το εκοψαν οι πρασινοι με συνοπτικες διαδικασιες. Μακαρι να αλλαξει αυτο, γιατι η υπεροψια τους στην τιμολογηση και στο πως παιζουν το ντεφι και χορευει η αγορα με εκνευριζει φουλ. Να θες να δωσεις 1000 ευρω να παρεις μια καρτα και να μην εχουνε να σου δωσουνε. Ημαρτον...

Υ.Γ.  Το αναφερω παλι προς αποφυγη παρεξηγησεων, δεν ειμαι οπαδος της nvidia η οποιας αλλης. Οπαδιλικια μονο αν σου χαριζουν κατι. Οταν πληρωνω θελω τα λεφτα μου να εχουν το καλυτερο αντικρισμα και κυριως να με σεβονται σαν πελατη. Κατι που η nvidia εχει ξεχασει πια. Μακαρι να ερθει δυνατα η AMD.

Ποια GTX480 βρε εσύ, αυτή ήταν η μεγαλύτερη αποτυχία της Nvidia μετά τις FX5000 του 2002 ....

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γέρασα κι ακόμα βλέπω να τεσταρουν με το ashes. 

Οχι άλλο κάρβουνο pls.. 

Στο μεταξύ αν τα νούμερα αυτά είναι από ref 2080tiκαι με το σχεδόν δεδομένα μικρό oc headroom των ampere, βλέπω να είναι πίσω η 3070 από custom ti κάνα 10%+

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

6 μηνες μετά την ανακοίνωση της HD5870 έβγαλε η NVIDIA την Fermi GTX480 η οποία είναι η χειρότερη κάρτα της NVIDIA μετά την FX5800 Ultra.

Το ότι πήρες εσύ την HD5870 τρις μήνες μετά την ανακοίνωση δεν σημαίνει ότι η NVIDIA αντέδρασε γρήγορα.

Τι δικο μου σκεπτικο ειναι το εξης. Να βγαλουν οι κοκκινοι μια καρτα που θα χτυπαει στα ισια πχ την 3080. Προσωπικα δεν με ενδιαφερει να γλιτωσω 200-300 ευρω για να παρω κατι υποδεεστερο. Αν το αντιπαλο δεος ειναι το ιδιο ισχυρο, θα αλλαξει φιλοσοφια η nvidia. Το σκεπτικο ναι υστερω λιγο αλλα ειμαι φτηνοτερος, δεν τους απασχολει ολους. Ονειρικο σεναριο? Να χτυπησει στα ισια την 3090 με 500 ευρω κατω. Ετσι θα μαζευτουν οι πρασινοι. Ειδαλλως... Σου λεει ειμαι ο καλυτερος, πληρωσε να εχεις το καλυτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DIM1000 είπε

Τι δικο μου σκεπτικο ειναι το εξης. Να βγαλουν οι κοκκινοι μια καρτα που θα χτυπαει στα ισια πχ την 3080. Προσωπικα δεν με ενδιαφερει να γλιτωσω 200-300 ευρω για να παρω κατι υποδεεστερο. Αν το αντιπαλο δεος ειναι το ιδιο ισχυρο, θα αλλαξει φιλοσοφια η nvidia. Το σκεπτικο ναι υστερω λιγο αλλα ειμαι φτηνοτερος, δεν τους απασχολει ολους. Ονειρικο σεναριο? Να χτυπησει στα ισια την 3090 με 500 ευρω κατω. Ετσι θα μαζευτουν οι πρασινοι. Ειδαλλως... Σου λεει ειμαι ο καλυτερος, πληρωσε να εχεις το καλυτερο. 

Δεν υπάρχουν αυτά.

4850/5850 εποχές με τις κάρτες στα 150€ / 199€ δεν θα ξαναδούμε ...

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@BabisTs κατεληξα στη formula να τελειωνω φιλε Μπαμπη. Οταν ζοριζομαι να αποφασισω παω λιγο πιο πανω και λυνεται το προβλημα... Χαχα

7 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Δεν υπάρχουν αυτά.

4850/5850 εποχές με τις κάρτες στα 150€ / 199€ δεν θα ξαναδούμε ...

Δεν λεω τετοιες τιμες προς θεου. Αλλα στα 1000-1200 η ναυαρχιδα νομιζω οτι θα ηταν καλα. Οχι 2000.... Ελεος. Αλλα οσο δεν υπαρχει αντιπαλο δεος πουλανε μουρη. 

Επεξ/σία από DIM1000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Γέρασα κι ακόμα βλέπω να τεσταρουν με το ashes. 

Οχι άλλο κάρβουνο pls.. 

Στο μεταξύ αν τα νούμερα αυτά είναι από ref 2080tiκαι με το σχεδόν δεδομένα μικρό oc headroom των ampere, βλέπω να είναι πίσω η 3070 από custom ti κάνα 10%+

εννοείται.....όποιος περιμένει το 3070 oc να είναι πάνω από 2080ti oc μάλλον τσάμπα θα περιμένει..... εδώ το 2080ti oc κλείνει την διαφορά με το 3080 oc στο 20%....B)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, DIM1000 είπε

Τι δικο μου σκεπτικο ειναι το εξης. Να βγαλουν οι κοκκινοι μια καρτα που θα χτυπαει στα ισια πχ την 3080. Προσωπικα δεν με ενδιαφερει να γλιτωσω 200-300 ευρω για να παρω κατι υποδεεστερο. Αν το αντιπαλο δεος ειναι το ιδιο ισχυρο, θα αλλαξει φιλοσοφια η nvidia. Το σκεπτικο ναι υστερω λιγο αλλα ειμαι φτηνοτερος, δεν τους απασχολει ολους. Ονειρικο σεναριο? Να χτυπησει στα ισια την 3090 με 500 ευρω κατω. Ετσι θα μαζευτουν οι πρασινοι. Ειδαλλως... Σου λεει ειμαι ο καλυτερος, πληρωσε να εχεις το καλυτερο. 

Να δεις πόσοι θα πάρουν 3080 και ας είναι ελαφρά κάτω σε επιδόσεις και με λιγότερη μνήμη από την NAVI 2.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Μόνο που η GTX480 ήταν η ταχύτερη GPU(Ειδικά σε tessellation) ενώ η 5800 Ultra ήταν ο καρπαζοεισπράκτορας της 9700Pro/XT.

Καλα η ηλεκτρικη σκουπα που λεγονταν 5800 ηταν το αποκορυφωμα της Nvidia.. 9700pro/9800pro εποχες χρυσες για ATI και καρτες που τις καταχαρηκα γιατι τις ειχα και τις δυο.. 

Ειναι λυπηρο να βλεπεις να μην μπορει για χρονια να ανταγωνιστει η AMD πλεον ελπιζω με το Navi να αληθευουν οι φημες αυτη την φορα. Και με βαση τα specs φαινεται οτι ειναι πολυ κοντα στο να το πετυχουν να ειναι ανταγωνιστικες ή και καλυτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...