Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δε τα θέλει τα λεφτά μας ο πέτσινος (έχω προπληρώσει από τη πρώτη μέρα για TUF 3080 OC) δε πειράζει, αλλάζει το pre-order και παίρνουμε Radeon ή Ryzen 5000. Ποιο άθλιο launch δεν έχει υπάρξει στην ιστορία της τεχνολογίας των Η/Υ, 40 μέρες μετά δεν ξέρουμε αν και πότε θα παραλάβουμε.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

E ναι αυτό λέω. Αν το πρόβλημα είναι η GDDR6Χ τότε η 3070 δεν θα έχει θέμα διαθεσιμότητας. Σε μία βδομάδα βλέπουμε..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατά 99% η Sammy φταίει με τα yields της atm. Αν έχουμε παρόμοιες καταστάσεις και με την 3070  που είναι και μικρότερος πυρήνας καταλαβαίνετε... Δε νομίζω ο πέτσινος να γουστάρει την κατάσταση με το scalping και το artificial inflation των retailers λόγω demand, με τα κόκκινα σκυλιά να παραμονεύουν στην γωνία.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ilos είπε

Κατά 99% η Sammy φταίει με τα yields της atm. Αν έχουμε παρόμοιες καταστάσεις και με την 3070  που είναι και μικρότερος πυρήνας καταλαβαίνετε... Δε νομίζω ο πέτσινος να γουστάρει την κατάσταση με το scalping και το artificial inflation των retailers λόγω demand, με τα κόκκινα σκυλιά να παραμονεύουν στην γωνία.

Δεν είναι σκυλιά. Μάλλον αρκούδες τώρα. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μεγαλος νταβας ο πετσινος....Τωρα που ειναι σιγουρος για την μετριοτητα της AMD σου λεει γιατι να την βγαλω τωρα την 3080 20Gb ή την 3070 16GB? Αφου με την 3080 ειμαι σχεδον στα ισια....την 3090 δεν θα την φτασουν φετος....αρα ας τους γλενταω με την διαθεσημοτητα, να με παρακαλανε να μου δωσουν τα χρηματα τους και σε ενα χρονο βγαζω την σειρα Ti με παραπανω μνημη κ ισως με 7nm....Εκει μας εφτασε, να παρακαλαμε να δωσουμε τα χρηματα μας και να νιωθουμε σημαντικοι αν βρουμε και ερθει η καρτα.....Οσο για την AMD μαλλον για μικρα γατακια με κλειστα ματακια την βλεπω....Big Navi 2 που πλησιαζει την 3080 και 100e φτηνοτερη να ειναι.,.,.,ακομα NVIDIA θα ψαχνουμε

  • Thanks 2
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε πως σας έχει καταφέρει ο πετσας και για το fail της ampere, βγάζετε φωσκολικα σενάρια για να το δικαιολογησετε... 

Έχουμε ακούσει από το ότι φταίει ο corona virus, φταίει η Samsung, οι εκλογές στις ΗΠΑ, το ηφαίστειο της Σαντορίνης και ο ανάδρομος Ερμής 

Εχουνε πέσει χιλιαρικακια για παραγγελία της πιο γαματης κάρτας που έχει βγει ποτέ με τιμή VFM 699 mrsp... Ουαου 

Δεν ξέρουμε βέβαια αν οι υφιστάμενες κάρτες γεμίζουν ένα καρότσι του Σκλαβενίτη αλλά η καλή Nvidia δεν φταίει... 

Το αντίθετο μάλιστα, τα έχει όλα υπολογισμενα και κανονισμενα και όταν έρθει η ώρα θα αποτελειώσει την ήδη τελειωμένη amd... 

Επεξ/σία από mcrae13
  • Like 7
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Ρε πως σας έχει καταφέρει ο πετσας και για το fail της ampere, βγάζετε φωσκολικα σενάρια για να το δικαιολογησετε... 

Έχουμε ακούσει από το ότι φταίει ο corona virus, φταίει η Samsung, οι εκλογές στις ΗΠΑ, το ηφαίστειο της Σαντορίνης και ο ανάδρομος Ερμής 

Εχουνε πέσει χιλιαρικακια για παραγγελία της πιο γαματης κάρτας που έχει βγει ποτέ με τιμή VFM 699 mrsp... Ουαου 

Δεν ξέρουμε αν οι υφιστάμενες κάρτες γεμίζουν ένα καρότσι του Σκλαβενίτη αλλά η καλή Nvidia δεν φταίει... 

Το αντίθετο μάλιστα, τα έχει όλα υπολογισμενα και κανονισμενα και όταν έρθει η ώρα θα αποτελειώσει την ήδη τελειωμένη amd... 

Εδώ διαβάζαμε για τα δυνατά 7nm της nv και τα παστέλια που θα μοιραζε ο πετσινος.δες τελικά που παίζει να γίνει το αντιθετο

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billeiros είπε

Εδώ διαβάζαμε για τα δυνατά 7nm της nv και τα παστέλια που θα μοιραζε ο πετσινος.δες τελικά που παίζει να γίνει το αντιθετο

Εγώ πάντως έχω αρχίσει και βλέπω τίτλους στο YouTube 

"Cyberpunk Optimal settings for Intel integrated graphics" 

😜🤪🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έστω ότι η nvidia το κάνει επίτηδες όπως λέτε μερικοί και συντηρεί το scalping και το infation των retailers. Τι θα κερδίσει? Το καπέλο πάει στην τσέπη των retailers και των scalpers όπως και με το mining boom. Στο μόνο που έχει κάποια βάση το σκεπτικό είναι στις founders που τις δίνει με πολύ μικρό margin και για αυτό και δεν παρήγαγε πολλές. Ήδη έχει αμαυρώσει το όνομά της με το paper launch και πολλοί από αντίδραση και μόνο θα κάνουν cancel τις παραγγελίες τους και θα πάνε στην κόκκινη. Και πολύ καλά θα κάνουν γιατί κανένας δε γουστάρει να του δεσμεύονται χρήματα για 1-2 μήνες. Κάποιος που είναι επαγγελματίας και χρειάζεται cuda, nvenc για την δουλειά του ή έστω γουστάρει να streamάρει αραιά και που δυστυχώς δεν έχει τέτοια επιλογή, αλλά όλοι οι υπόλοιποι χαλαρά θα γίνουν αριστεροί αν η κόκκινη έχει hard launch.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μαλλιασει η γλώσσα μου να το λέω.αγοραστε ο,τι σας συμφέρει κ μην ταυτιζεστε με εταιρίες.οι φανμποισμοι δεν έχουν χώρο στον τομέα της τεχνολογιας

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ilos είπε

Έστω ότι η nvidia το κάνει επίτηδες όπως λέτε μερικοί και συντηρεί το scalping και το infation των retailers. Τι θα κερδίσει?

Απολύτως τίποτα ίσα ίσα αν όντως είναι ανταγωνιστική η πρόταση της amd ζημιώνει και το κύρος της σαν εταιρία, χωρίς φυσικά να σημαίνει ότι έχει καμία σχέση με τα καραγκιοζιλίκια της amd, από εκεί και πέρα στο έτος 2020 με γραμμές παραγωγής που δεν έχουν συνέλθει ακόμη από το  σοκ του κλεισίματος τους λόγω covid, και σε συνδυασμό με rushed launch όσο και με αυξημένη ζήτηση πέρα από κάθε προηγούμενο (δεν εξετάζουμε του λόγους στο παρόν) σε σχέση με τις turing,  η επιλογή της samsung μετά από χρόνια με την tsmc και χίλιοι άλλοι δύο λόγοι

Πάντως να έχει κέρδος από αυτές τις καθυστερήσεις δεν υπάρχει περίπτωση, στην τελική αν το RDNA 2 δίνει τις επιδόσεις 3080/90 (10% insignificant, όπως και να έχει ανταγωνιστική τιμή) τότε όλο αυτό το hype των ampere όσο και οι τεράστιοι αριθμοί των παραγγελιών μπορούν άνετα να γυρίσουν μπούμερανγκ και να έχουμε μαζικές ακυρώσεις π.χ. Δεν με εμποδίζει κανένας να αλλάξω την παραγγελία μου και να την κάνω 6900ΧΤΧ  ή 6 φορτηγά σοκοφρέτες.

Από την άλλη επειδή εδώ υπάρχουν αμέτρητες οπαδικές υποκειμενικές απόψεις, δεν θα μου προκαλέσει εντύπωση να υπάρξουν αντίστοιχες ελλείψεις και στις amd, λόγω των προβλημάτων των γραμμών παραγωγής, αν συμβεί αυτό ως γνωστό ο κάθε χατζηπαπάρας που θεωρεί και τον εαυτό του "γνώστη" θα μπαίνει εδώ και εκεί και θα βρίζει θεούς και δαίμονες για τις κακές καπιταλιστικές εταιρίες nvidia amd και θα θέλει να σηκώσει τα λάβαρα της επανάστασης για ένα καλύτερο σοσιαλιστικό κόσμο με σοσιαλιστικές κάρτες γραφικών για να παίζει ο μπούλης doom....

Εάν κάποιος πούλησε την προηγούμενη gpu για να αγοράσει την επόμενη με την διαφορά πριν 2 μήνες για να μην χάσει λεφτά και τώρα είναι με on board και τρώει delay οκ it sucks αλλά έτσι έχουν τα πράγματα κάθε επιλογή έχει και το ανάλογο κόστος, και εγώ γνώρισα άνθρωπο που πούλησε από τον Γενάρη του 20 την 2080 για να μην χάσει χρήματα και να αγοράσει την next gen, επιλογή του σεβαστή, εγώ το κρίνω σαν "ο δεν έχω τα λεφτά αλλά με το στανιο θα το τεντώσω όσο πάει και θα την πάρω" οκ επιλογή του όμως....

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...