Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://toxrysomeli.blogspot.com/2016/10/blog-post_9.html

Κάτι σαν και αυτό θα μπορούσε να γίνει. Ζεσταίνεις πολύ το σουσάμι και ρίχνεις μετά πάνω το κρύο μέλι και κάνεις ένα μίγμα. Πάλι βέβαια θα ζεσταθεί από την θερμοκρασία του σουσαμιού αλλά δεν θα βράσει.

Δεν θα έχει φυσικά την ίδια ακριβώς υφή ούτε θα είναι τόσο εύπλαστο.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορια, για ολα τα μπιφτεκοειδη, σε αντιθεση με τα ταρταρ. Προηγουμενως καποιος ειπε οτι το ταρταρ παρασκευαζεται (δηλαδη ψιλοκοβεται το κρεας) λιγο πριν το φας, το οποιο βρισκω και λογικο. 

Μιλωντας με μαγαζατορα μπεργκεραδικου, μου ειπε πως ενω πολλοι του ζητανε το μπιφτεκι rare ή medium rare, το σωστο ειναι medium και ανω, διοτι τα μπιφτεκια φτιαχνονται απο κιμα, συνηθως αγοραστο, και ανεξαρτητως ποιοτητας, ο αερας αφου ειναι κιμας αρα και τα οποιαδηποτε μικροβια φτανουν παντου, μεχρι το κεντρο του μπιφτεκιου, σε αντιθεση με το κρεας που τα μικροβια παραμενουν στην εξωτερικη στοιβαδα οποτε ακομα και στο rear ψησιμο, κατα τη διαρκεια αυτου αυτα σκοτωνονται ακομα και απο το ελαχιστο ψησιμο. 

Ξερει κανεις να μας πει αν ισχυει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kontinos είπε

Μια απορια, για ολα τα μπιφτεκοειδη, σε αντιθεση με τα ταρταρ. Προηγουμενως καποιος ειπε οτι το ταρταρ παρασκευαζεται (δηλαδη ψιλοκοβεται το κρεας) λιγο πριν το φας, το οποιο βρισκω και λογικο. 

Μιλωντας με μαγαζατορα μπεργκεραδικου, μου ειπε πως ενω πολλοι του ζητανε το μπιφτεκι rare ή medium rare, το σωστο ειναι medium και ανω, διοτι τα μπιφτεκια φτιαχνονται απο κιμα, συνηθως αγοραστο, και ανεξαρτητως ποιοτητας, ο αερας αφου ειναι κιμας αρα και τα οποιαδηποτε μικροβια φτανουν παντου, μεχρι το κεντρο του μπιφτεκιου, σε αντιθεση με το κρεας που τα μικροβια παραμενουν στην εξωτερικη στοιβαδα οποτε ακομα και στο rear ψησιμο, κατα τη διαρκεια αυτου αυτα σκοτωνονται ακομα και απο το ελαχιστο ψησιμο. 

Ξερει κανεις να μας πει αν ισχυει?

εχουν φαει τετοια ποσοτητα αντιβιωτικων αυτα τα ζωα σε ολη τους την ζωη που δεν μενει τπτ ορθιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, kontinos είπε

Μια απορια, για ολα τα μπιφτεκοειδη, σε αντιθεση με τα ταρταρ. Προηγουμενως καποιος ειπε οτι το ταρταρ παρασκευαζεται (δηλαδη ψιλοκοβεται το κρεας) λιγο πριν το φας, το οποιο βρισκω και λογικο. 

Μιλωντας με μαγαζατορα μπεργκεραδικου, μου ειπε πως ενω πολλοι του ζητανε το μπιφτεκι rare ή medium rare, το σωστο ειναι medium και ανω, διοτι τα μπιφτεκια φτιαχνονται απο κιμα, συνηθως αγοραστο, και ανεξαρτητως ποιοτητας, ο αερας αφου ειναι κιμας αρα και τα οποιαδηποτε μικροβια φτανουν παντου, μεχρι το κεντρο του μπιφτεκιου, σε αντιθεση με το κρεας που τα μικροβια παραμενουν στην εξωτερικη στοιβαδα οποτε ακομα και στο rear ψησιμο, κατα τη διαρκεια αυτου αυτα σκοτωνονται ακομα και απο το ελαχιστο ψησιμο. 

Ξερει κανεις να μας πει αν ισχυει?

Ακριβώς έτσι είναι.

σε μαθήματα στη le monde, η τεχνολόγος τροφίμων αυτό ακριβώς μας είπε αλλά και αργότερα στη δουλειά αυτό το πράγμα κυκλοφορεί.

και προφανώς τα αντιβιοτικά που έφαγε ένα ζώο στην ζωή του δεν το καθιστούν αμόλυντο απέναντι σε παθογόνα βακτήρια ..προσέχετε τι λέτε παρακαλώ γιατί είναι σοβαρό το θέμα 

Επεξ/σία από marsias
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kontinos είπε

Μια απορια, για ολα τα μπιφτεκοειδη, σε αντιθεση με τα ταρταρ. Προηγουμενως καποιος ειπε οτι το ταρταρ παρασκευαζεται (δηλαδη ψιλοκοβεται το κρεας) λιγο πριν το φας, το οποιο βρισκω και λογικο. 

Μιλωντας με μαγαζατορα μπεργκεραδικου, μου ειπε πως ενω πολλοι του ζητανε το μπιφτεκι rare ή medium rare, το σωστο ειναι medium και ανω, διοτι τα μπιφτεκια φτιαχνονται απο κιμα, συνηθως αγοραστο, και ανεξαρτητως ποιοτητας, ο αερας αφου ειναι κιμας αρα και τα οποιαδηποτε μικροβια φτανουν παντου, μεχρι το κεντρο του μπιφτεκιου, σε αντιθεση με το κρεας που τα μικροβια παραμενουν στην εξωτερικη στοιβαδα οποτε ακομα και στο rear ψησιμο, κατα τη διαρκεια αυτου αυτα σκοτωνονται ακομα και απο το ελαχιστο ψησιμο. 

Ξερει κανεις να μας πει αν ισχυει?

Στο ταρτάρ θα στον κόψει τον κιμά το εστιατόριο και ο μύλος κοπής του υποτίθεται είναι καθαρός και τηρεί όλους τους κανόνες food safety. Επομένως δεν θα προλάβουν να αναπτυχθουν μικροβια μέχρι να σερβιριστεί και να το φας. Αν γίνει και το ίδιο για το burger, αν δλδ το αλέσει εκείνη την ώρα και το βάλει στη φωτιά το τρως και rare ή medium για τον ίδιο λόγο. Υπάρχουν μερικά εστιατόρια που το κάνουν. Επειδή προφανώς αυτό δεν ισχύει στην πλειοψηφία των εστιατορίων που όντως παρασκευάζουν το κιμά ώρες πριν ή τον παίρνουν έτοιμο, το burger είναι πάντα το λιγότερο medium (προς well-done). Τυπικά οι food experts λένε πως τα μικρόβια στο μπιφτέκι σκοτώνονται όταν το εσωτερικό του φτάσει τους 71βαθμούς (160F). Εκεί είναι ήδη well done.

Αν ρωτήσεις εμένα που είμαι Βολιώτης και τρώει ωμά θαλασσινά σε τσιπουράδικα από παιδί ... φάτο όπως σου αρέσει, δεν παθαίνεις τίποτα :P 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι ασχετο, πηρα ατμομαγειρα στο εξοχικο και ειμαι σε περιοχη χωρις ποσιμο νερο. Πειραζει να συμπληρωνω με νερο της βρυσης αντι να αδειαζω εμφιαλομενα

Μακαρονια, ρυζι βραζω με τη βρυσης και ας μην πινεται. Μονο σε συνταγες με σουπες που καταναλωνεις το νερο χρησιμοποιω τωρα εμφιαλομενο σε βρασμους

Απλα θελω να ειμαι σιγουρος οτι και στον ατμομαγειρα δε θα γινει ζημια και οτι δε θα ναι επικινδυνο να βαλω νερο βρυσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε λήγουν τα μανιτάρια?

Παίρνω μανιτάρια πλευρώτους από το ΣΜ αλλά πάνω δεν γράφουν ημερομηνία λήξης.

Μετά από κάποιες μέρες στο ψυγείο βλέπω να πιάνουν κάτι σαν μούχλα απάνω, αλλά είναι σκέτο γκρι που αν το ακουμπήσεις με το δάχτυλο φεύγει κατευθείαν.

Άμα αυτό το γκρι είναι λίγο το ξεπλένω και τα τρώω αλλά άμα γίνει πιο πολύ τα πετάω για καλό και για κακό. Αν και δεν ξέρω γιατί και το ίδιο το μανιτάρι "μούχλα" είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2020 στις 2:12 ΜΜ, janus5555 είπε

Για παγωτό ξέρουμε τπτ; Καμία καλή συνταγή για δοκιμή σε παγωτομηχανή;

Η παγωτομηχανή δεν είχε συνταγές?

Η πιο εύκολη και γρήγορη συνταγή είναι ζαχαρούχο γάλα και κρέμα γάλακτος 35% λιπαρά.

1 ζαχαρούχο και 500-600 ml κρέμα. 

Βανίλια είτε φυσική είτε σκόνη και έχεις αμέσως παγωτό βανίλια, που είναι η βάση για ό,τι άλλη γεύση θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Η παγωτομηχανή δεν είχε συνταγές?

Η πιο εύκολη και γρήγορη συνταγή είναι ζαχαρούχο γάλα και κρέμα γάλακτος 35% λιπαρά.

1 ζαχαρούχο και 500-600 ml κρέμα. 

Βανίλια είτε φυσική είτε σκόνη και έχεις αμέσως παγωτό βανίλια, που είναι η βάση για ό,τι άλλη γεύση θέλεις.

δεν βαζεις κι αλλη ζαχαρη; μου ακουγεται αγλυκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, therock said:

Να ρωτησω κατι ασχετο, πηρα ατμομαγειρα στο εξοχικο και ειμαι σε περιοχη χωρις ποσιμο νερο. Πειραζει να συμπληρωνω με νερο της βρυσης αντι να αδειαζω εμφιαλομενα

Μακαρονια, ρυζι βραζω με τη βρυσης και ας μην πινεται. Μονο σε συνταγες με σουπες που καταναλωνεις το νερο χρησιμοποιω τωρα εμφιαλομενο σε βρασμους

Απλα θελω να ειμαι σιγουρος οτι και στον ατμομαγειρα δε θα γινει ζημια και οτι δε θα ναι επικινδυνο να βαλω νερο βρυσης

Καλό είναι να μάθεις γιατί είναι ακατάλληλο το νερό, αν πχ είναι για βαρέα μέταλλα δεν κάνει να το χρησιμοποιείς ούτε για μακαρόνια/ρύζι.

Αν ειναι για μικροοργανισμούς στο βράσιμο θα πεθάνουν, αν είναι για άλατα μπορεί να πεθάνει ο ατμομάγειρας 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, evabb είπε

δεν βαζεις κι αλλη ζαχαρη; μου ακουγεται αγλυκο

Γι' αυτό λέω 500-600 ml κρέμα.

Μερικές φορές προσθέτω και σιρόπι από γλυκό κουταλιού, αλλά αυξάνω την κρέμα.

Αγλυκο κανείς δεν μας είπε ότι είναι. Πολύ γλυκό όμως ναι!

Αλλά αυτά είναι γούστα.

Άλλωστε στο σερβίρισμα πέφτει και το σχετικό σιρόπι, καραμελωμένοι ξηροί καρποί, τριμμένα μπισκότα, σαντιγύ κ.λπ. οπότε μόνο άγλυκο δεν θα το έλεγα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dark_son20 είπε

Καλό είναι να μάθεις γιατί είναι ακατάλληλο το νερό, αν πχ είναι για βαρέα μέταλλα δεν κάνει να το χρησιμοποιείς ούτε για μακαρόνια/ρύζι.

Αν ειναι για μικροοργανισμούς στο βράσιμο θα πεθάνουν, αν είναι για άλατα μπορεί να πεθάνει ο ατμομάγειρας 

Για Μαγγανιο κατι λεει εδω (2011 δημοσιευση)

http://odaimwn.blogspot.com/2011/06/blog-post_5351.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είναι  μαγγάνιο που με το βράσιμο δεν μεταβάλλεται εγώ θα το απέφευγα τελείως, μιας είναι υπεύθυνο για αρκετές νευρολογικές παθήσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2020 στις 2:31 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Πότε λήγουν τα μανιτάρια?

Παίρνω μανιτάρια πλευρώτους από το ΣΜ αλλά πάνω δεν γράφουν ημερομηνία λήξης.

Μετά από κάποιες μέρες στο ψυγείο βλέπω να πιάνουν κάτι σαν μούχλα απάνω, αλλά είναι σκέτο γκρι που αν το ακουμπήσεις με το δάχτυλο φεύγει κατευθείαν.

Άμα αυτό το γκρι είναι λίγο το ξεπλένω και τα τρώω αλλά άμα γίνει πιο πολύ τα πετάω για καλό και για κακό. Αν και δεν ξέρω γιατί και το ίδιο το μανιτάρι "μούχλα" είναι

Γενικα ισχυει,οτι τα μανιταρια αντεχουν περιπου 2-3 μερες,μετα αρχιζουν να μαυριζουν και να γινονται νερουλα,αμα πιασουν μουχλα σιγουρα δεν ειναι καταλληλα για φαγητο.

Μια καλη λυση ειναι να τα σωταρεις ελαφρα και να τα διατηρεις στην καταψυξη για αρκετο διαστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...