Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ Speculoos

Καλαμαράκια στο φούρνο με μυρωδικά, μουστάρδα και λεμόνι.

Υλικά:
Καλαμάρια ή καλαμαράκια
Κρεμμύδι χλωρό
Άνηθος και ότι άλλα μυρωδικά μας αρέσουν
Λεμόνι
Μουστάρδα
Λάδι
Αλάτι
Πιπέρι

Αν έχουμε μεγάλα καλαμάρια, τα κόβουμε σε μικρά κομμάτια.
Τοποθετούμε όλα τα υλικά σε ένα βαθύ πυρίμαχος σκεύος (καλύτερα μικρή γάστρα)
και ψήνουμε σε μεγάλη θερμοκρασία μέχρι να μαλακώσουν και να έχουν εξατμιστεί τα πολλά υγρά.

Ιδανικό "συνοδευτικό" είναι οι ξεροψημένες τηγανητές πατάτες που μπορούμε απλά να τις πετάξουμε μέσα στο φαγητό.


Edit: Προσθήκη - Κρεμμύδι χλωρό.

Επεξ/σία από Highlander
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση

Πιο κομμάτι από μοσχάρι είναι το πιο μαλακό για στιφάδο,  ελιά, ποντίκι ή σπάλα?

αν είναι κάποιο άλλο τότε πείτε μου

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Ερώτηση

Πιο κομμάτι από μοσχάρι είναι το πιο μαλακό για στιφάδο,  ελιά, ποντίκι ή σπάλα?

αν είναι κάποιο άλλο τότε πείτε μου

Σπαλομίτα ή χτένι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να συνδιάσω ταχίνι με λιωμένη κουβερτούρα σε γάλα όπως φτιάχνουμε τη μους αλλά αντι για κρέμα να βάλω ταχίνι. Δε ξέρω αν θα βγει κάτι καλό από αυτό αλλά με τρώει η περιέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Σκέφτομαι να συνδιάσω ταχίνι με λιωμένη κουβερτούρα σε γάλα όπως φτιάχνουμε τη μους αλλά αντι για κρέμα να βάλω ταχίνι. Δε ξέρω αν θα βγει κάτι καλό από αυτό αλλά με τρώει η περιέργεια.

Παλιά για μους έβαζα  κουβερτούρα στο μικροκυμάτων ίσα ίσα να αρχίσει να λιώνει, μετά την έριχνα σε γιαούρτι και τέλος ανακάτευα το μείγμα ώστα να πάρει σωστή θερμοκρασία η κουβερτούρα. Ήταν σαν crunchy μους!! 

Επεξ/σία από SocialNetUsr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SocialNetUsr είπε

Παλιά για μους έβαζα  κουβερτούρα στο μικροκυμάτων ίσα ίσα να αρχίσει να λιώνει και μετά την έριχνα σε γιαούρτι

Και εγώ με γιαούρτι τη φτιάχνω με τη συνταγή του παρλιάρου. Ενδιαφέρον, εγώ πάντα τη λιώνω στο γάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ρύζι πέρα από το καρολίνα βγάζει ζωμό? Να μπορείς δηλαδή να φτιάξεις κάτι σαν κρέμα μαζί του (όπως κρέμα σοκολάτας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Ποιο ρύζι πέρα από το καρολίνα βγάζει ζωμό? Να μπορείς δηλαδή να φτιάξεις κάτι σαν κρέμα μαζί του (όπως κρέμα σοκολάτας)

Τι ακριβως θες να κάνεις;Κρεμα σοκολάτας με ρύζι;

Νυχακι;Γλασσε; 

 

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Ποιο ρύζι πέρα από το καρολίνα βγάζει ζωμό? Να μπορείς δηλαδή να φτιάξεις κάτι σαν κρέμα μαζί του (όπως κρέμα σοκολάτας)

Το γλασε βγαζει το περισσοτερο αμυλο απο ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γμτ, δε μπορώ να βρω τίποτα πέρα από όσπρια και πατάτα που να αλέθεται και να βγάζει κάτι που να τρώγεται. Αυτά τα δύο αλεσμένα μαζί (πατάτα+όσπρια) βγάζουν πραγματικά έναν πολύ δυνατό συνδιασμό και είναι νόστιμα αλλά πέρα από αυτό δε μπορώ να βρω τίποτα και σκέφτομαι μήπως το κλειδί για νοστιμιά γύρω από τέτοια δίαιτα είναι οι σάλτσες, ζωμοί, σαλάτες (όπως ταραμάς) κτλ.

Τα σκληρά ρύζια από τη μία αφήνουν κάτι πολύ ενοχλητικά σπόρια γιατί δε μπορούν να αλεστούν στο 100% και τα δε τύπου καρολίνα γίνονται σαπούνια στο ψυγείο. Μακαρόνια και τραχανάδες πάλι γίνονται σαπούνια, δε λέω όλα αυτά δεν είναι άσχημα αν τα φας αμέσως, αν δεν τα φας όμως γίνονται άθλια. Τα κρέατα πάλι αλεσμένα βγάζουν μία απαίσια γεύση και θα έλεγα ίσως το ίδιο και για τα ψάρια. Το τυρί ψιλοπαλέυεται.

Αν ξέρει κανείς κάμια συνταγή με αλεσμένα υλικά να μου προτείνει λόγω ειδικής δίαιτας που κάνω. Σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποιο συνδιασμό ρυζιού και τυριού μπας και βγει πιο κρεμμώδες χωρίς τη σαπουνίλα αλλά μάλλον τσάμπα λεφτά θα πετάξω. Γενικα χωρίς βάση τη πατάτα δε πάς πουθενά ειδικά αν κάθονται τα φαγητά στο ψυγείο.

Για να πω την αλήθεια αυτή η δίαιτα μου χει δώσει μία πρόκληση στη μαγειρική, να φτιάξω αλεσμένα φαγητά που να είναι το ίδιο νόστιμα με κανονικά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Γμτ, δε μπορώ να βρω τίποτα πέρα από όσπρια και πατάτα που να αλέθεται και να βγάζει κάτι που να τρώγεται. Αυτά τα δύο αλεσμένα μαζί (πατάτα+όσπρια) βγάζουν πραγματικά έναν πολύ δυνατό συνδιασμό και είναι νόστιμα αλλά πέρα από αυτό δε μπορώ να βρω τίποτα και σκέφτομαι μήπως το κλειδί για νοστιμιά γύρω από τέτοια δίαιτα είναι οι σάλτσες, ζωμοί, σαλάτες (όπως ταραμάς) κτλ.

Τα σκληρά ρύζια από τη μία αφήνουν κάτι πολύ ενοχλητικά σπόρια γιατί δε μπορούν να αλεστούν στο 100% και τα δε τύπου καρολίνα γίνονται σαπούνια στο ψυγείο. Μακαρόνια και τραχανάδες πάλι γίνονται σαπούνια, δε λέω όλα αυτά δεν είναι άσχημα αν τα φας αμέσως, αν δεν τα φας όμως γίνονται άθλια. Τα κρέατα πάλι αλεσμένα βγάζουν μία απαίσια γεύση και θα έλεγα ίσως το ίδιο και για τα ψάρια. Το τυρί ψιλοπαλέυεται.

Αν ξέρει κανείς κάμια συνταγή με αλεσμένα υλικά να μου προτείνει λόγω ειδικής δίαιτας που κάνω. Σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποιο συνδιασμό ρυζιού και τυριού μπας και βγει πιο κρεμμώδες χωρίς τη σαπουνίλα αλλά μάλλον τσάμπα λεφτά θα πετάξω. Γενικα χωρίς βάση τη πατάτα δε πάς πουθενά ειδικά αν κάθονται τα φαγητά στο ψυγείο.

Για να πω την αλήθεια αυτή η δίαιτα μου χει δώσει μία πρόκληση στη μαγειρική, να φτιάξω αλεσμένα φαγητά που να είναι το ίδιο νόστιμα με κανονικά. 

Δεν πρόκειται τα κανονικά να είναι ίδια με τα αλεσμένα σε γευση.Ειδικα αν τα βαζεις και σε ψυγείο .τα ξεπαγωνεις και τα ζεσταίνεις .

Τα θες αλεσμένα για να χωνευεις πιο ευκολα ή έχεις πρόβλημα στην κατάποση;(πολύ προσωπικη ερωτηση το ξέρω,αν θες απαντάς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν πρόκειται τα κανονικά να είναι ίδια με τα αλεσμένα σε γευση.Ειδικα αν τα βαζεις και σε ψυγείο .τα ξεπαγωνεις και τα ζεσταίνεις .

Τα θες αλεσμένα για να χωνευεις πιο ευκολα ή έχεις πρόβλημα στην κατάποση;(πολύ προσωπικη ερωτηση το ξέρω,αν θες απαντάς)

Το έχω ξανααπαντήσει αυτό εδώ πέρα αλλά λίγο και από τα δύο. Ας αφήσουμε αυτό το θέμα όμως....είναι και offtopic

Είναι γεγονός ότι στο ψυγείο χαλάνε πολύ, κάτι που εμένα μου δείχνει ότι ίσως είναι καλό να έχω κάποιες έτοιμες σάλτσες να ρίξω. Όσο είναι ζεστά δεν είναι τόσο άσχημα βέβαια και εκεί θέλω πολύ βελτίωση. Γενικά πιστεύω ο λόγος αποτυχίας μου σε όλο αυτό είναι επειδή απλά δε ξέρω να μαγειρεύω τέλεια. Πιστεύω ένας άριστος μάγειρας θα μπορούσε να βρει το τρόπο να τα κάνει ωραία αυτά. Αυτό μάλλον δεν μπορώ να το υπερβώ γιατί απλά δεν έχω τέτοιες γνώσεις και είναι κρίμα να πετάω λεφτά..

Αν έχει κανείς καμία πολύ απλή συνταγή να προτείνει που να διατηρεί κάπως τη γεύση και την υφή καλός.

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Το έχω ξανααπαντήσει αυτό εδώ πέρα αλλά λίγο και από τα δύο. Ας αφήσουμε αυτό το θέμα όμως....είναι και offtopic

Είναι γεγονός ότι στο ψυγείο χαλάνε πολύ, κάτι που εμένα μου δείχνει ότι ίσως είναι καλό να έχω κάποιες έτοιμες σάλτσες να ρίξω. Όσο είναι ζεστά δεν είναι τόσο άσχημα βέβαια και εκεί θέλω πολύ βελτίωση. Γενικά πιστεύω ο λόγος αποτυχίας μου σε όλο αυτό είναι επειδή απλά δε ξέρω να μαγειρεύω τέλεια. Πιστεύω ένας άριστος μάγειρας θα μπορούσε να βρει το τρόπο να τα κάνει ωραία αυτά. Αυτό μάλλον δεν μπορώ να το υπερβώ γιατί απλά δεν έχω τέτοιες γνώσεις και είναι κρίμα να πετάω λεφτά..

Αν έχει κανείς καμία πολύ απλή συνταγή να προτείνει που να διατηρεί κάπως τη γεύση και την υφή καλός.

Έχεις δοκιμάσει να καταψύχεις το φαγητό σε μερίδες και να το αλέθεις αφού το αποψύξεις και το ζεστάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SB_1957 είπε

Έχεις δοκιμάσει να καταψύχεις το φαγητό σε μερίδες και να το αλέθεις αφού το αποψύξεις και το ζεστάνεις?

Όχι. Θες να πεις ότι αφού αλεστεί πρέπει να το φας γρήγορα γιατί χάνεται η γεύση? Δε χάνετε από τη ψύξη/συντήρηση?

Για να πω την αλήθεια πρέπει να πάρω ένα ραβδομπλέντερ, δεν είναι καθόλου πρακτικό να πλένω αυτό το τεράστιο που έχω τώρα κάθε φορά που θέλω να φάω. Το ραβδομπλέντερ όμως δε τα άλεθε πολύ καλά και εξφεδονίζονταν έξω. Βέβαια δεν ήξερα να το χρησιμοποιώ και δεν ήταν από καλή μάρκα. 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...