Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

Όχι. Θες να πεις ότι αφού αλεστεί πρέπει να το φας γρήγορα γιατί χάνεται η γεύση? Δε χάνετε από τη ψύξη/συντήρηση?

Για να πω την αλήθεια πρέπει να πάρω ένα ραβδομπλέντερ, δεν είναι καθόλου πρακτικό να πλένω αυτό το τεράστιο που έχω τώρα κάθε φορά που θέλω να φάω. Το ραβδομπλέντερ όμως δε τα άλεθε πολύ καλά και εξφεδονίζονταν έξω. Βέβαια δεν ήξερα να το χρησιμοποιώ και δεν ήταν από καλή μάρκα. 

Πολλά χρόνια καταψύχουμε μερίδες φαγητού.

Σίγουρα δεν είναι όπως το φρεσκομαγειρεμένο.

Αλλά αν αποψυχθεί στη συντήρηση και όχι βεβιασμένα στο φούρνο μικροκυμάτων, όπου απλά το ζεσταίνουμε, η διαφορά είναι πολύ μικρή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπαρχει καποια απλη συνταγη με ευκολο τροπο να ετοιμασω καποιο bone broth μαζι με λιγα λαχανικα. Ειμαι αμπαλος με μαγειρικη μονο τα πιο απλα μπορω και κανω, αλλα θελω τωρα που θα ρχιζει να δροσιζει να μαθω να φτιαχνω καμια σουπα να βοηθησω λιγο το στομαχι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω συγκεκριμενα bone broth, αυτο που βραζεις κοκαλο και βγαινουν τα στστατικα απο το μεδουλιαζι με λιγο κρεατακι και λαχανακι. Αλλα κατι που να μπορω να το κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, therock είπε

Θελω συγκεκριμενα bone broth, αυτο που βραζεις κοκαλο και βγαινουν τα στστατικα απο το μεδουλιαζι με λιγο κρεατακι και λαχανακι. Αλλα κατι που να μπορω να το κανω

bone broth είναι ο ζωμός. 

Αν έχει κρεατάκι και λαχανάκι είναι κρεατόσουυπα!

Το πρώτο το πίνεις ή το προσθέτεις αντί για σκέτο νερό σε διάφορα φαγητά ή σάλτσες.

Το δεύτερο είναι φαγητό, μια σούπα με κρέας και λαχανικά!

Τί ακριβώς θέλεις να κάνεις τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να εχεις δικιο σε αυτο που λες. Εγω παντως θελω να κανω κρεατοσουπα αλλα με το ζωμο κρεατος. Και εννοωντας αυτον που θα βγαλω βραζοντας το κοκαλο οχι με αποξηραμενους κυβους

Βασικα για να καταπολεμησω γαστρεντερικες διαταραχες θελω, γιατι εχω καποια θεματα και διαβαζω πως αυτο ειναι θρεπτικη βομβα για την υγεια του στομαχιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, therock είπε

Πρεπει να εχεις δικιο σε αυτο που λες. Εγω παντως θελω να κανω κρεατοσουπα αλλα με το ζωμο κρεατος. Και εννοωντας αυτον που θα βγαλω βραζοντας το κοκαλο οχι με αποξηραμενους κυβους

Βασικα για να καταπολεμησω γαστρεντερικες διαταραχες θελω, γιατι εχω καποια θεματα και διαβαζω πως αυτο ειναι θρεπτικη βομβα για την υγεια του στομαχιου

Για ζωμό θες 1 κιλό κόκκαλα και 2 λίτρα νερό, αλάτι, πιπέρι και μια κουταλιά ξύδι!

Τα βάζεις όλα σε μια κατσαρόλα και τα σιγοβράζεις για ώρες με κλειστό καπάκι.

Μπορείς να προσθέσεις και λαχανικά (ένα καρότο, ένα κρεμμύδι, καμιά σκελίδα σκόρδο, σέλινο). Αφού βράσουν το στραγγίζεις και πετάς κόκαλα και λαχανικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, therock είπε

Παραλληλα με ολα αυτα μπορω να βαλω και λιγο μοσχαρακι οσο βραζει ο ζωμος?

Το μοσχαράκι θα το χρησιμοποιήσεις όταν θα κάνεις την κρεατόσουπα.

Είπαμε άλλο ο ζωμός, άλλο η κρεατόσουπα.

Αν βάλεις το κρέας να βράζει 6-7 ώρες θα διαλυθεί.

Κρεατάκι στην κρεατόσουπα που θα την κάνεις με το ζωμό και άλλα λαχανικά, πάλι με σιγοβράσιμο αλλά 2-3 ώρες ανάλογα την ποσότητα και πόσο μαλακό είναι το κρέας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα δυο λιτρα νερο αλλα τοσο χοντρικα θα βγει και ο ζωμος? Στο ψυγειο μεχρι ποσο κραταει

Αν ειναι να θελει βρασιμο 6 ωρες και καλο ειναι να κανω ποσοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, therock είπε

Με τα δυο λιτρα νερο αλλα τοσο χοντρικα θα βγει και ο ζωμος? Στο ψυγειο μεχρι ποσο κραταει

Αν ειναι να θελει βρασιμο 6 ωρες και καλο ειναι να κανω ποσοτητα

Μπορείς να κάνεις όση ποσότητα θες με αυτή την αναλογία. Θα το βράσεις βέβαια περισσότερη ώρα. Άλλωστε με το σιγοβράσιμο όσο περισσότερη ώρα βράσει τόσο πιο πολλά στοιχεία από τα κόκκαλα θα βγουν στο ζωμό. Στο ψυγείο κρατάει 4-5 μέρες, αλλά μπορείς να το μοιράσεις σε μπουκάλια ή βάζα (όχι γεμάτα μέχρι πάνω) και να τα βάλεις στην κατάψυξη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, therock said:

Εισαι αρχηγος. Κατσε να ξεκινησουμε λοιπον με τον ζωμο λοιπον να δουμε πως παει η φαση

Επειδη εχω κανει πολλες φορες φορες ζωμο απο κοκκαλα στην κατσαρολα θα μιζεριασεις με τις ωρες, αν εχεις ή μπορεις να βρεις μια χυτρα θα κανεις ωραιο ζωμο μεσα σε 2 ωρες. Θα σου προτεινα αν θες να ριξεις και κανενα μεγαλο κρεμμυδι ολοκληρο μεσα ή κανενα κομματι σελερι/σελινο.

 

13 hours ago, therock said:

Με τα δυο λιτρα νερο αλλα τοσο χοντρικα θα βγει και ο ζωμος? Στο ψυγειο μεχρι ποσο κραταει

Ξεχασε το ψυγειο εκτος αν θελεις να ξαναφτιαξεις κατι με αυτο το ζωμο μετα απο 2-3 μερες. Ιδανικα χωριζεις σε μπολακια και διατηρεις καταψυξη για μηνες.

13 hours ago, therock said:

Παραλληλα με ολα αυτα μπορω να βαλω και λιγο μοσχαρακι οσο βραζει ο ζωμος?

Στην κατσαρολα θα πρεπει να το βγαλεις μετα απο καποια ωρα (2-3ωρες) γιατι θα διαλυθει, αλλα στην χυτρα θα γινει μια χαρα και θα δωσει και επιπλεον γευση στο ζωμο (2ωρες).

Εχεις υποψη σου πως μπορει να ανακατατεψεις κοκκαλα απο διαφορα ζωα πχ, κοτοπουλο, αρνι, μοσχαρι. Τα μοσχαρισχια ειναι καλο να ειναι κομμενα οριζοντια για αυτονοητους λογους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...