Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/8/2021 στις 7:26 ΜΜ, episkeptis100 είπε

Καλησπέρα σας.  Οι κατεψυγμένες γαρίδες (όχι οι ολόκληρες αλλά μικρά κομματάκια που πωλούνται συσκευασμένα στο σούπερ μάρκετ) χρειάζονται καθάρισμα πριν μαγειρευτούν; Έχουν εντεράκι αυτές;

Θα το καταλάβεις αν δεν έχουν γιατί το πάνω μέρος θα είναι χαραγμένο/ανοιγμένο.

Αυτές που παίρνουμε από λιντλ είναι βγαλμένο το εντεράκι. Ό,τι έχουμε πάρει από άλλο σούπερ μάρκετ δεν είναι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κάποιο λόγο όταν βράζω νερό χωρίς πολτό, βγαίνουν κάτι αφροί που ανεβαίνουν απότομα και πέφτουν από τη κατσαρόλα. Νόμιζα ότι  μόνο το ψάρι το κάνει αυτό αλλά μου το έκανε και ο πουρές. Δε ξέρω τι παίζει αλλά αν δεν είμαι εκεί στη πρώτη μπουρμπουλίθρα να κατεβάσω τη φωτιά δεν θα τη γλιτώσω. Δε ξέρω αν μήπως το έχω βάλει σε υπερβολικά δυνατή φωτιά, (κορυφαία είναι το 6), ίσως να το έχω στο 5 ξέρω γω....

Τέλος πάντων, ο πουρές με πιπεριές είναι πραγματικά γευστικός, δε το περίμενα, είναι πολύ καλύτερος γευστικά από αυτόν που έφτιαχνα με κανονικές πατάτες. Απαιτεί γάλα βέβαια έτσι λέει η συνταγή, δε ξέρω αν γίνεται να μη βάλω. Από θρεπτικότητα επίσης δε ξέρω τι λέει συγκριτικά με κανονικές πατάτες.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Για κάποιο λόγο όταν βράζω νερό χωρίς πολτό, βγαίνουν κάτι αφροί που ανεβαίνουν απότομα και πέφτουν από τη κατσαρόλα. Νόμιζα ότι  μόνο το ψάρι το κάνει αυτό αλλά μου το έκανε και ο πουρές. Δε ξέρω τι παίζει αλλά αν δεν είμαι εκεί στη πρώτη μπουρμπουλίθρα να κατεβάσω τη φωτιά δεν θα τη γλιτώσω. Δε ξέρω αν μήπως το έχω βάλει σε υπερβολικά δυνατή φωτιά, (κορυφαία είναι το 6), ίσως να το έχω στο 5 ξέρω γω....

Τέλος πάντων, ο πουρές με πιπεριές είναι πραγματικά γευστικός, δε το περίμενα, είναι πολύ καλύτερος γευστικά από αυτόν που έφτιαχνα με κανονικές πατάτες. Απαιτεί γάλα βέβαια έτσι λέει η συνταγή, δε ξέρω αν γίνεται να μη βάλω. Από θρεπτικότητα επίσης δε ξέρω τι λέει συγκριτικά με κανονικές πατάτες.

Θελει πιο χαμηλά την θερμοκρασία.Βράζει και χύνεται ,φυσικό είναι.Αν δεν βάλεις γάλα με τι θα τον διαλύσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aφρο στο ψαρι ναι, αφρο στα ρεβυθια ναι, αλλα αφρο σε πουρε δεν εχω ξανακουσει. Επισης το οτι στην σκαλα των 6 το εχεις στο 5 μαλλον εισαι τυχερη που δεν σου αρπαζει  απο κατω και μαλλον ετσι εξηγει και τον αφρισμο.

Οσον αφορα την θρεπτικη αξια  νομιζω ειναι ευκολο να καταλαβεις πως οταν κατι δεν ειναι εκ του φυσικου αλλα τροποποιημενο δεν μπορει να σου δωσει και πολλα, μαλλον το αντιθετο θα ελεγα.

Επεξ/σία από Menelaos83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Θελει πιο χαμηλά την θερμοκρασία.Βράζει και χύνεται ,φυσικό είναι.Αν δεν βάλεις γάλα με τι θα τον διαλύσεις;

Ναι βασικά για τη θερμοκρασία εννοώ ότι το έχω στο 6 έως να βράσει και μετά το κατεβάζω στο 3. Απλά το λέω μήπως καταλάβε κάποιος κάτι λάθος.

Για τους αφρούς ενδέχεται να είναι από το γάλα που έριξα ή απλά από τη δυνατή σκάλα.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Ναι βασικά για τη θερμοκρασία εννοώ ότι το έχω στο 6 έως να βράσει και μετά το κατεβάζω στο 3. Απλά το λέω μήπως καταλάβε κάποιος κάτι λάθος.

Για τους αφρούς ενδέχεται να είναι από το γάλα που έριξα ή απλά από τη δυνατή σκάλα.

Ο φιλος πριν εγραψε στις οδηγιες <<οταν βρασει το βγαζεις, ριχνεις το φακελακι και ανακατεύεις ταυτόχρονα.>>

Οποτε τραβας τελειως απο την κουζινα αποτι καταλαβαινω.

Με 2-3 δοκιμες ακομα θα το βρεις δεν ειναι δυσκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παρεμπιπτόντως οταν εγραψα "πιπερια", εννοούσα διαφορα πιπέρια, οχι πιπεριες, αλλα αφου σου δούλεψε κι ετσι, μια χαρα. 

Πρέπει να αρχίσω να τονίζω :lol:

Παντως διατροφικά δεν ξερω ποση αξια εχει, εγω το κανω ως λυση ανάγκης σπανια οταν βαριεμαι να ασχοληθώ για να τραφω.

6 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Ο φιλος πριν εγραψε στις οδηγιες <<οταν βρασει το βγαζεις, ριχνεις το φακελακι και ανακατεύεις ταυτόχρονα.>>

Οποτε τραβας τελειως απο την κουζινα αποτι καταλαβαινω.

Με 2-3 δοκιμες ακομα θα το βρεις δεν ειναι δυσκολο.

Ναι το βγαζεις απο τη φωτιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βράζεις πατάτες,βγάζεις το νερό,λίγο βούτυρο και γάλα και πατάς με το πατητήρι ,μπορείς να βάλεις και φέτα μέσα αν θες.Μια χαρά πουρες γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Βράζεις πατάτες,βγάζεις το νερό,λίγο βούτυρο και γάλα και πατάς με το πατητήρι ,μπορείς να βάλεις και φέτα μέσα αν θες.Μια χαρά πουρες γίνεται.

Οτι ειναι ευκολο ειναι, απλα λιγο πιο χρονοβορο γι'αυτο πολυς κοσμος προτιμαει την λυση του αλλου.

Επισης πολλοι αγοραζουν αντιστοιχα την μπεσαμελ σε σκονη, εγω προσωπικα δεν μπορω να την φαω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Menelaos83 είπε

Οτι ειναι ευκολο ειναι, απλα λιγο πιο χρονοβορο γι'αυτο πολυς κοσμος προτιμαει την λυση του αλλου.

Επισης πολλοι αγοραζουν αντιστοιχα την μπεσαμελ σε σκονη, εγω προσωπικα δεν μπορω να την φαω.

Αν θα φας μονο πουρέ οκ.Αν όμως ετοιμάζεις και κάτι άλλο τότε τα κάνεις μαζί.Η μπεσαμέλ είναι πολύ μπελαλίδικη ,αν δεν το κατέχεις .....Η γυναίκα μου στα καλά της μπορεί να την φτιάξει,αν όμως βιάζεται τότε βάζει Γιωτης (νομίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Η μπεσαμέλ είναι πολύ μπελαλίδικη ,αν δεν το κατέχεις .....Η γυναίκα μου στα καλά της μπορεί να την φτιάξει,αν όμως βιάζεται τότε βάζει Γιωτης (νομίζω)

Και ομως δεν ειναι μπελας, εννοω απο αποψη τροπου  παρασκευης οχι χρονου και στο λεω εγω που απλα μια μερα ειπα θα δοκιμασω να φιαξω αρα πρακτικα ασχετος,αν και οταν εριξα την τελευταια δοση του γαλατος και ηταν αραιη ακομα μεχρι να την δω  να πηζει γτ αργησε λιγο λεω παει για πεταμα:lol:

Επεξ/σία από Menelaos83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

o καλυτερος πουρες ειναι διχως μπλεντερ, για εμενα αυτο το κανει σχεδον σουπα.

κοβεις τις πατατες σε κυβους, τις βραζεις αρκετα με νερακι σε κατσαρολα μεταλικη (οχι αντικολλητικη) κ οταν μαλακωσουν πολυ, στραγιζεις εντελως, ριχνεις αλατακι (λιγο πιπερι αν θες, το πολυ πιππερι αλλαζει αρδην τη γευση του πουρε), λιγο βουτυρακι (μια κουταλιτσα) ή λαδακι και λιγο γαλα (πχ για ενα κιλο πατατες, ξεκινα με ενα φλιτζανακι καφε ελληνικου κ βλεπεις αν θες πιο λιγο ή πιο πολυ μετα). Αλλα ολα αυτα αντι να ριξεις στο μπλεντερ, περνεις ενα potato masher και την λιωνεις. θελει λιγο παραπανω δουλιτσα προφανως αλλα αν εχεις βρασει την πατατα καλα ειναι πολυ ευκολο. Κ η υφη ειναι πολυ ανωτερη αποτι με blender.

και αν θες να το κανεις το πιατο σου γκουρμεδιαρικο, περνεις ενα ταψακι, βαζεις λαδοκολα και ριχνεις μετα πανω της ατομικες μεριδες πουρε και το ψηνεις λιγο στο grill μεχρι να ροδοκοκκινησει λιγο επανω. Μετα με τη σπατουλιτσα προσεκτικα βαζεις την καθε μεριδα στο πιατο σου, ριχνεις κ ενα κρεατακι/μπριζολιτσα διπλα με μια σαλτσουλα κ το απλο πιατο "κρεας-πουρες" εχει ανεβει 10 σκαλια.

Τετοια συνταγη μου ειχε δωσεις ενας Σουηδος σεφ, με φιλετο ελαφιου, σαλτσα απο cranberries κ ψητο πουρε. 

 

υγ: πουρες σε σκονη, ειναι για το στρατο και τις παιδικες κατασκηνώσεις, οχι για τη κουζινα μας :P

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Menelaos83 είπε

Και ομως δεν ειναι μπελας, εννοω απο αποψη τροπου  παρασκευης οχι χρονου και στο λεω εγω που απλα μια μερα ειπα θα δοκιμασω να φιαξω αρα πρακτικα ασχετος.

Δεν εχω δοκιμάσει,οι εμπειρίες μου είναι απο μητέρα και σύζυγο.Ειδικά στο να μην σβολιάσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

o καλυτερος πουρες ειναι διχως μπλεντερ, για εμενα αυτο το κανει σχεδον σουπα.

κοβεις τις πατατες σε κυβους, τις βραζεις αρκετα με νερακι σε κατσαρολα μεταλικη (οχι αντικολλητικη) κ οταν μαλακωσουν πολυ, στραγιζεις εντελως, ριχνεις αλατακι (λιγο πιπερι αν θες, το πολυ πιππερι αλλαζει αρδην τη γευση του πουρε), λιγο βουτυρακι (μια κουταλιτσα) ή λαδακι και λιγο γαλα (πχ για ενα κιλο πατατες, ξεκινα με ενα φλιτζανακι καφε ελληνικου κ βλεπεις αν θες πιο λιγο ή πιο πολυ μετα). Αλλα ολα αυτα αντι να ριξεις στο μπλεντερ, περνεις ενα potato masher και την λιωνεις. θελει λιγο παραπανω δουλιτσα προφανως αλλα αν εχεις βρασει την πατατα καλα ειναι πολυ ευκολο. Κ η υφη ειναι πολυ ανωτερη αποτι με blender.

και αν θες να το κανεις το πιατο σου γκουρμεδιαρικο, περνεις ενα ταψακι, βαζεις λαδοκολα και ριχνεις μετα πανω της ατομικες μεριδες πουρε και το ψηνεις λιγο στο grill μεχρι να ροδοκοκκινησει λιγο επανω. Μετα με τη σπατουλιτσα προσεκτικα βαζεις την καθε μεριδα στο πιατο σου, ριχνεις κ ενα κρεατακι/μπριζολιτσα διπλα με μια σαλτσουλα κ το απλο πιατο "κρεας-πουρες" εχει ανεβει 10 σκαλια.

Τετοια συνταγη μου ειχε δωσεις ενας Σουηδος σεφ, με φιλετο ελαφιου, σαλτσα απο cranberries κ ψητο πουρε. 

 

υγ: πουρες σε σκονη, ειναι για το στρατο και τις παιδικες κατασκηνώσεις, οχι για τη κουζινα μας :P

Συμφωνω, ποτε με μπλεντερ.

Ωραια συνταγη θα μπει στα υποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

o καλυτερος πουρες ειναι διχως μπλεντερ, για εμενα αυτο το κανει σχεδον σουπα.

κοβεις τις πατατες σε κυβους, τις βραζεις αρκετα με νερακι σε κατσαρολα μεταλικη (οχι αντικολλητικη) κ οταν μαλακωσουν πολυ, στραγιζεις εντελως, ριχνεις αλατακι (λιγο πιπερι αν θες, το πολυ πιππερι αλλαζει αρδην τη γευση του πουρε), λιγο βουτυρακι (μια κουταλιτσα) ή λαδακι και λιγο γαλα (πχ για ενα κιλο πατατες, ξεκινα με ενα φλιτζανακι καφε ελληνικου κ βλεπεις αν θες πιο λιγο ή πιο πολυ μετα). Αλλα ολα αυτα αντι να ριξεις στο μπλεντερ, περνεις ενα potato masher και την λιωνεις. θελει λιγο παραπανω δουλιτσα προφανως αλλα αν εχεις βρασει την πατατα καλα ειναι πολυ ευκολο. Κ η υφη ειναι πολυ ανωτερη αποτι με blender.

και αν θες να το κανεις το πιατο σου γκουρμεδιαρικο, περνεις ενα ταψακι, βαζεις λαδοκολα και ριχνεις μετα πανω της ατομικες μεριδες πουρε και το ψηνεις λιγο στο grill μεχρι να ροδοκοκκινησει λιγο επανω. Μετα με τη σπατουλιτσα προσεκτικα βαζεις την καθε μεριδα στο πιατο σου, ριχνεις κ ενα κρεατακι/μπριζολιτσα διπλα με μια σαλτσουλα κ το απλο πιατο "κρεας-πουρες" εχει ανεβει 10 σκαλια.

Τετοια συνταγη μου ειχε δωσεις ενας Σουηδος σεφ, με φιλετο ελαφιου, σαλτσα απο cranberries κ ψητο πουρε. 

 

υγ: πουρες σε σκονη, ειναι για το στρατο και τις παιδικες κατασκηνώσεις, οχι για τη κουζινα μας :P

 

38 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Συμφωνω, ποτε με μπλεντερ.

Ωραια συνταγη θα μπει στα υποψη

 

Αν δοκιμάσετε να χτυπήσετε πατάτες στο μπλέντερ  θα γίνουν σαν λάστιχο λόγω του άμυλου που "σπαει" κατα το χτυπημα με αποτέλεσμα μια υφή σαν κόλλα για πλακάκια :)

Ενας σεφ μου ειχε πει οτι , όπως είπε και ο Skywalker333 πιο πάνω, με το κατάλληλο εργαλείο για πατάτες γίνεται η καλύτερη υφη. Και ειδικά ο πουρές πατάτας θα πρέπει να έχει μέσα και κομματάκια που δεν εχουν λιώσει. 

Και για όσους έχουν ατμομάγειρα, δοκιμαστε να λίωσετε τις μαγειρεμένες πατάτες προσθέτοντας γάλα πληρες κατα προτίμηση και λίγο καλο βούτυρο. Αντε γεια απο γεύση :) :)

 

 

Επεξ/σία από CONAN_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...