Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ο αιζενσάμα ήταν Αγγλία θα είχε σωθεί απο το θέμα του φαγητου.Υπάρχουν τα πάντα έτοιμα,διαβαζεις τις οδηγίες,βγάζεις,ή τρυπάς, την μεμβράνη και το βάζεις στο φούρνο.Η ωρα που λένε είναι πάντα ακριβώς όσο χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Το ρολό κοτόπουλο,

Το ρολο κοτοπουλο ειναι πολυ ευκολο και personal favorite. Ιδανικα κανε το με πατατες baby που ειναι πεντανοστιμες. 

Εγω το βαζω στη γαστρα και το κανω πανω κατω ετσι. Αν δεν εχεις γαστρα βαλε ταψι και σκεπασε το με αλουμινοχαρτο:

2 πορτοκαλια και 2 λεμονια στημένα 
1 κουταλια σουπας μουσταρδα
1 σφηνακι λαδι (δεν θελεις και παραπανω)
Λιγο νερο (τυπου καναδυο σφηνακια)
Αλατι/πιπερι/μπουκοβο (εγω πεταω κι ενα mix για κρεατα μεσα)

 

Ανακατευεις τα παραπανω σε ενα μιξερ φραπε ή κατι τετοιο, πετας τις πατατες και το ρολο στη γαστρα/ταψι και περιχυνεις με το μειγμα και τα αλοιφεις καλα.  Το ψηνεις για 1 ωρα στους 180 με 200 βαθμους σε προθερμασμενο φουρνο. ΔΕΝ ανοιγεις καπακι γαστρας ή αλουμινοχαρτο πριν περασει η ωρα. Μετα αφαιρεις αλουμινοχαρτο/καπακι και συνεχιζεις να ψηνεις για κανα μισαωρο και ιδανικα ριχνεις και κανενα ανακατεμα. Καποιες συνταγες λενε να πεταξεις και λιγο βουτυρο πανω στο ρολο σε αυτην τη φαση για να γινει τραγανο. Προσωπικα το θεωρω overkill λιπαρων.

ΕΝΤΙΤ: Το εχω κανει ακριβως ετσι και με ρυζι αντι για πατατες, ολα στη γαστρα, βγαινει επισης μια χαρα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τα μπιφτέκια ήταν πραγματικά αστεία, δε νομίζω ότι έχω κάνει κάτι τόσο εύκολο. Φαντάζομαι το ρολό θα είναι κάτι παρόμοιο αλλά δε πήρα γιατί δε μπορώ να το φάω μόνος μου. 

Κάποιες ερωτήσεις

1. Μπορεί να μου πει κάποιος πως λεγόταν εκείνο το φύλλο της σπανακόπιτας που ήταν πολύ μαλακό σαν κρουασάν βουτύρου ένα πράγμα αλλά πιο μαλακό, κυριολεκτικά έλιωνε, δε θυμάμαι αν ήταν το χωριάτικο, η σφολιάτα ή κάτι άλλο

2. Αξίζει να ρίχνεις αλατοπίπερο σε φαγητό που έχεις ρίξει κύβο? και ο κύβος που λέει βοδινό, κοτόπουλο, όσπρια κτλ είναι για ζωμό που προορίζεται για τα αντίστοιχα φαγητά? πχ. κύβος βοδινού σε φαγητό με μοσχάρι? είναι δηλαδή σαν ενισχυτηκό της γεύσης του ιδίου φαγητού?

3. Αν θέλω να φτιάξω μία νερουλή σάλτσα από ντομάτα σαν ζωμό, ο πολτός διπλής συμπύκνωσης είναι το καλύτερο υλικό να ρίξω? γενικά εγώ δε περιμένω να πήξει η σάλτσα, βράζω τα όσπρια μαζί της για 1 ώρα αλλά δεν νιώθω τη γεύση της ντομάτας όσο θα ήθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Τελικά τα μπιφτέκια ήταν πραγματικά αστεία, δε νομίζω ότι έχω κάνει κάτι τόσο εύκολο. Φαντάζομαι το ρολό θα είναι κάτι παρόμοιο αλλά δε πήρα γιατί δε μπορώ να το φάω μόνος μου. 

Κάποιες ερωτήσεις

1. Μπορεί να μου πει κάποιος πως λεγόταν εκείνο το φύλλο της σπανακόπιτας που ήταν πολύ μαλακό σαν κρουασάν βουτύρου ένα πράγμα αλλά πιο μαλακό, κυριολεκτικά έλιωνε, δε θυμάμαι αν ήταν το χωριάτικο, η σφολιάτα ή κάτι άλλο

2. Αξίζει να ρίχνεις αλατοπίπερο σε φαγητό που έχεις ρίξει κύβο? και ο κύβος που λέει βοδινό, κοτόπουλο, όσπρια κτλ είναι για ζωμό που προορίζεται για τα αντίστοιχα φαγητά? πχ. κύβος βοδινού σε φαγητό με μοσχάρι? είναι δηλαδή σαν ενισχυτηκό της γεύσης του ιδίου φαγητού?

3. Αν θέλω να φτιάξω μία νερουλή σάλτσα από ντομάτα σαν ζωμό, ο πολτός διπλής συμπύκνωσης είναι το καλύτερο υλικό να ρίξω? γενικά εγώ δε περιμένω να πήξει η σάλτσα, βράζω τα όσπρια μαζί της για 1 ώρα αλλά δεν νιώθω τη γεύση της ντομάτας όσο θα ήθελα.

1. Κουρού;

2. Αλάτι όχι και ποτέ όταν βάζεις κύβο, έχουν ήδη πολύ μέσα. Ο συνδυασμός γεύσεων είναι και προσωπικό γούστο, εγώ προτιμώ λαχανικών που είναι πιο ουδέτερος και πάει σχεδόν με όλα

3. Μπορείς να προσθέσεις τοματοπελτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η μους είναι κλάσεις ανώτερη με κρέμα γάλακτος και η κρέμα γάλακτος είναι πιο εύκολη από ότι νόμιζα, εγώ τη κάνω σαντυγί με το ραβδομπλέντερ. 

Κατάφερα να πετύχω και μία συνταγή που προσπαθούσα καιρό, μους bounty!

Έριξα 3 μπισκότα από αυτά μέσα https://www.ab.gr/el-gr/eshop/Proino-snacking-and-rofimata/Mpiskota/Gemista/MPISKOTA-GEMISTA-ME-KARYDA-200-GR/p/7434460 και τα ανακάτεψα με τη ράβδο μαζί με τη σοκολάτα και τη κρέμα και η γεύση της καρύδας είναι έντονη που θυμίζει bounty. Δε μπορούσα να το πετύχω με κανένα άλλο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση

Η πατάτα ολόκληρη με τη φλούδα πως ψήνεται στο φούρνο? μπορώ να τη πετάξω στο ίδιο ταψί με το κρέας κάπου στην άκρη να γίνονται ταυτόχρονα? Πόση ώρα παίρνει?

Γενικά βαριέμαι να καθαρίζω τις πατάτες για αυτό τις έχω κόψει από το μενού αλλά τώρα που έφτιαξα λίγο το φούρνο μου σκέφτομαι να ξαναγοράσω και να τις μαγειρεύω ολόκληρες και απλά να της κόβω μετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
31 minutes ago, aizensama24 said:

Ερώτηση

Η πατάτα ολόκληρη με τη φλούδα πως ψήνεται στο φούρνο? μπορώ να τη πετάξω στο ίδιο ταψί με το κρέας κάπου στην άκρη να γίνονται ταυτόχρονα? Πόση ώρα παίρνει?

Γενικά βαριέμαι να καθαρίζω τις πατάτες για αυτό τις έχω κόψει από το μενού αλλά τώρα που έφτιαξα λίγο το φούρνο μου σκέφτομαι να ξαναγοράσω και να τις μαγειρεύω ολόκληρες και απλά να της κόβω μετά. 

Κανονικά τις ψήνεις ολόκληρες στο φούρνο χωρίς κανένα θέμα. Απλά φρόντισε να επιλέξεις πατάτες με σχετικά χοντρή φλούδα μιας και θα ψηθούν με αυτή και να τις πλύνεις πολύ καλά (με τη σκληρή πλευρά από ένα καθαρό σφουγγάρι ώστε να φύγουν τυχόν χώματα κλπ). Μετά τις στεγνώνεις καλά, τις περνάς με λίγο ελαιόλαδο  και αλατοπίπερο απ'εξω και τις τρύπας σε μερικά σημεία με ένα πιρούνι για να βγαίνουν οι ατμοί όσο ψήνονται. Υπολόγισε πως μια κανονική πατάτα χρειάζεται περίπου 50-60 λεπτά στο φούρνο στου 200-220 βαθμούς για να ψηθεί σωστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Ερώτηση

Η πατάτα ολόκληρη με τη φλούδα πως ψήνεται στο φούρνο? μπορώ να τη πετάξω στο ίδιο ταψί με το κρέας κάπου στην άκρη να γίνονται ταυτόχρονα? Πόση ώρα παίρνει?

Γενικά βαριέμαι να καθαρίζω τις πατάτες για αυτό τις έχω κόψει από το μενού αλλά τώρα που έφτιαξα λίγο το φούρνο μου σκέφτομαι να ξαναγοράσω και να τις μαγειρεύω ολόκληρες και απλά να της κόβω μετά. 

Θα την βάλεις σε άλλο ταψάκι.Καλό πλύσιμο τρυπημα  κλπ όπως αναφέρθηκε και μετά μπορείς να την κλείσεις σε αλουμινόχαρτο για να ψηθεί.Μην βάλεις καμια τεράστια πατάτα.,οσο είναι μια γροθιά είναι οκ.

Εδω φτιάχνουμε συνέχεια ,αν βιάζεσαι την βάζεις σε βρεγμένο χαρτί κουζίνας και στα μικροκύματα για 7 λεπτά.Μετά 20 λεπτά σε δυνατό φούρνο.Την τρυπάς για να δεις αν είναι έτοιμη.

Κοίτα και https://www.bbcgoodfood.com/recipes/classic-jacket-potatoes

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2021 στις 5:38 ΜΜ, aizensama24 είπε

3. Αν θέλω να φτιάξω μία νερουλή σάλτσα από ντομάτα σαν ζωμό, ο πολτός διπλής συμπύκνωσης είναι το καλύτερο υλικό να ρίξω? γενικά εγώ δε περιμένω να πήξει η σάλτσα, βράζω τα όσπρια μαζί της για 1 ώρα αλλά δεν νιώθω τη γεύση της ντομάτας όσο θα ήθελα.

Απ' ότι κατάλαβα θέλεις να απλοποιείς την διαδικασία όσο γίνεται περισσότερο. Λογικό είναι ο πολτός να μην έχει την ίδια γεύση με την φρέσκια ντομάτα. Αν το θέλεις πιο ζουμερό και όχι πηχτό θα σου πρότεινα αντί πολτό να χρησιμοποιείς κάτι αντίστοιχο του Κλασικού Pummaro, και αυτό ανάλογα την ποσότητα που θα βάλεις θα βγει νερουλό με πιο φυσική γεύση ντομάτας. Ή ακόμα καλύτερα κάτι σαν το Pummaro με κρεμμυδάκια μέσα για τα όσπρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 09/12/2021 at 17:38, aizensama24 said:

 

3. Αν θέλω να φτιάξω μία νερουλή σάλτσα από ντομάτα σαν ζωμό, ο πολτός διπλής συμπύκνωσης είναι το καλύτερο υλικό να ρίξω? γενικά εγώ δε περιμένω να πήξει η σάλτσα, βράζω τα όσπρια μαζί της για 1 ώρα αλλά δεν νιώθω τη γεύση της ντομάτας όσο θα ήθελα.

Αν τα όσπρια που φτιάχνεις έχουν μέσα και κρεμμύδι κλπ, δοκίμασε στην αρχή να σωτάρεις μόνα τους στο ελαιόλαδο τα κρεμμύδια και όταν μαλακώσουν λίγο ρίξε μέσα 1-2 κουταλιές από πελτέ και συνέχισε να τα σωτάρεις όλα μαζί για 2-3 λεπτά. Ο πελτές όταν τσιγαριστεί θα βγάλει πολύ πιο έντονα αρώματα ντομάτας (και χρώμα) και μετά προσθέτεις και τα όσπρια, το νερό και έξτρα κονσέρβα ψιλοκομμένης ντομάτας κλπ και τα αφήνεις να βράσουν. :) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτήσεις

1. Θέλω να φτιάξω ένα φαί που βρήκα που λέγεται polenta, αυτό αν το βάλεις στο ψυγείο σκληραίνει και χαλάει?

2. Θέλω να φτιάξω αυτή τη συνταγή https://www.youtube.com/watch?v=nXj34Qp0oLo αλλά γενικά τα μακαρόνια όταν λιώνουν γίνονται σαπούνι στο ψυγείο και αν τα λιώσεις περισσότερο γίνονται νερό. Είδα ότι χρησιμοποιούν πυκτικό τζελ που τα κάνει πολτό κάπως. Υπάρχει κάποιο υλικό που μπορώ να ρίξω στην άλεση που να τα αποτρέπει να γίνουν σαπούνι και να παραμένουν "πολτοποιημένα"?

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

Ερωτήσεις

1. Θέλω να φτιάξω ένα φαί που βρήκα που λέγεται polenta, αυτό αν το βάλεις στο ψυγείο σκληραίνει και χαλάει?

2. Θέλω να φτιάξω αυτή τη συνταγή https://www.youtube.com/watch?v=nXj34Qp0oLo αλλά γενικά τα μακαρόνια όταν λιώνουν γίνονται σαπούνι στο ψυγείο και αν τα λιώσεις περισσότερο γίνονται νερό. Είδα ότι χρησιμοποιούν πυκτικό τζελ που τα κάνει πολτό κάπως. Υπάρχει κάποιο υλικό που μπορώ να ρίξω στην άλεση που να τα αποτρέπει να γίνουν σαπούνι και να παραμένουν "πολτοποιημένα"?

 

1. Το συγκεκριμενο τρωγεται ζεστο και κυριως την στιγμη που φιαχνεται, μετα γινεται στοκος και για οικοδομικο υλικο θα ειναι οτι πρεπει.

2. Να φανταστω εχεις εξανλτησει τις συνταγες και πας σε πιο γκουρμε πειραματισμους...εγω λεω ασε τα σαπουνια και τους πολτους και φιαξε κανενα νορμαλ φαγακι οπως κανουν οι περισσοτεροι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

Ερωτήσεις

1. Θέλω να φτιάξω ένα φαί που βρήκα που λέγεται polenta, αυτό αν το βάλεις στο ψυγείο σκληραίνει και χαλάει?

2. Θέλω να φτιάξω αυτή τη συνταγή https://www.youtube.com/watch?v=nXj34Qp0oLo αλλά γενικά τα μακαρόνια όταν λιώνουν γίνονται σαπούνι στο ψυγείο και αν τα λιώσεις περισσότερο γίνονται νερό. Είδα ότι χρησιμοποιούν πυκτικό τζελ που τα κάνει πολτό κάπως. Υπάρχει κάποιο υλικό που μπορώ να ρίξω στην άλεση που να τα αποτρέπει να γίνουν σαπούνι και να παραμένουν "πολτοποιημένα"?

 

Μακαρόνια στο ψυγείο;Γιατί πολέντα και όχι ρεβύθια ή φάβα;

10 λεπτά είναι να βράσεις τα μακαρόνια.Φτιάξε πουρέ απο πατάτα αντι για αυτό το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Ερωτήσεις

1. Θέλω να φτιάξω ένα φαί που βρήκα που λέγεται polenta, αυτό αν το βάλεις στο ψυγείο σκληραίνει και χαλάει?

2. Θέλω να φτιάξω αυτή τη συνταγή https://www.youtube.com/watch?v=nXj34Qp0oLo αλλά γενικά τα μακαρόνια όταν λιώνουν γίνονται σαπούνι στο ψυγείο και αν τα λιώσεις περισσότερο γίνονται νερό. Είδα ότι χρησιμοποιούν πυκτικό τζελ που τα κάνει πολτό κάπως. Υπάρχει κάποιο υλικό που μπορώ να ρίξω στην άλεση που να τα αποτρέπει να γίνουν σαπούνι και να παραμένουν "πολτοποιημένα"?

 

Όπως σου είπα και πριν καιρό, αφού πρέπει το φαγητό σου να είναι πολτοποιμένο, θα το χωρίζεις σε μερίδες για να το βάλεις στο ψυγείο και όταν θέλεις να φας, θα το ζεστάνεις λίγο και μετά θα το πολτοποιήσεις!

Δυστυχώς το πολτοποιημένο φαγητό, όταν μπει στο ψυγείο γίνεται μια μάζα που δεν τρώγεται με τίποτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Όπως σου είπα και πριν καιρό, αφού πρέπει το φαγητό σου να είναι πολτοποιμένο, θα το χωρίζεις σε μερίδες για να το βάλεις στο ψυγείο και όταν θέλεις να φας, θα το ζεστάνεις λίγο και μετά θα το πολτοποιήσεις!

Δυστυχώς το πολτοποιημένο φαγητό, όταν μπει στο ψυγείο γίνεται μια μάζα που δεν τρώγεται με τίποτε!

Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως αυτό γίνεται τώρα που έχω ράβδο. Τότε δε γινόταν.

Αλλά και πάλι όσο παράξενο και να ακούγεται πάντα είχα αυτή την απορία για τα μακαρόνια αλλά από ότι διαβάζω μάλλον έχει σχέση με το τρόπο που φτιάχνονται και δε μπορώ να κάνω κάτι για να μη χαλάσει η υφή τους. Κάτι λένε ότι ίσως χωρίς γλουτένη να είναι κάπως καλύτερα ως προς αυτό.

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...