Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 hours ago, aizensama24 said:

Εχει δει κανείς αυτό το αριστούργημα? https://www.salamat.gr/

Για την διατροφή που κάνω μοιάζει σαν παράδεισος ατελείωτες σάλτσες, ρύζια, όσπρια, πάστες. Μέχρι και αποφλοιωμένα φασόλια έχει που τα έψαχνα.

Έχει κανείς να προτείνει τίποτα που να το έχει δοκιμάσει?

Δε ξέρω τι αξίζει περισσότερο και δε θέλω να δώσω πολλά. Τι δε πρέπει να χάσω?

Για ρύζια/φασόλια/ρεβύθια τι σάλτσες ή μπαχαρικά προτείνεται από αυτό?

Στο εχω ξαναπεί.Στο φαγητό μην κάνεις οικονομία στην ποιότητα.Τι πάει να πεις δεν θες να δωσεις πολλά;Πάρε ποικιλία και δοκίμασε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 31/12/2021 at 6:05 ΜΜ, mary said:

Έχω το εξής πρόβλημα και αναρωτιέμαι μήπως ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει.

Ότι και να βάλω στο φούρνο μου (αέρα) τα απλώνει και δεν τα φουσκώνει. Αυτό συμβαίνει πάντα. Δεν ξέρω γιατί. Ελλάδα που είναι πάνω κάτω ψήσιμο, δεν μου συνέβαινε ποτέ.

Κάνω πχ ψωμί, το βάζω στην γάστρα, και αντί να φουσκώσει, απλώνει όσο μπορεί μέχρι να φτάσει τοιχώματα.

Έκανα μελομακάρονα, δεν είχαν πολύ κενό μεταξύ τους,  απλωσαν, κόλλησαν μεταξύ τους και δεν φούσκωσαν όπως πχ αν τα έκανα σε φούρνο με πάνω κάτω ρύθμιση.

Έκανα χθες βασιλόπιτα κέικ, την βάζω σε χάρτινη στρογγυλή φόρμα, σχεδόν ξεχειλισε, άπλωσε και δεν φούσκωσε.

Χεεελπ

Να ξέρεις ότι το αλεύρι για όλες τις χρήσεις (λευκό) φουσκώνει περισσότερο και πιο γρήγορα από τα σκληρά αλεύρια που είναι κυρίως για ψωμί.

Προθερμαίνεις καλά το φούρνο πριν βάλεις το ταψί μέσα ή βιάζεσαι;; Είναι βασικό ο φούρνος να έχει αποκτήσει τη μεγαλύτερη θερμοκρασία που απαιτείται. Και στα γλυκά ρίξε και λίγο μπέκινπάουντερ , όπως και στο κέικ ακόμη και αν χρησιμοποιείς αλεύρι που φουσκώνει μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 hours ago, aizensama24 said:

Εχει δει κανείς αυτό το αριστούργημα? https://www.salamat.gr/

 

Απλα να πω πως εχω αγορασει απο κει διαφορα σνακ και η αποστολη/πακεταρισμα ηταν αψογη. Ως feedbacκ για το αν θελεις να παραγγειλεις το λεω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το τόφου θέλει ψήσιμο ή κάτι τέτοιο?

Διαβάζω ότι είναι σαν τυρί αλλά θυμάμαι παλιά το μαγειρεύαμε, μπορώ να το βγάλω από το κουτί και να το φάω όπως είναι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Το τόφου θέλει ψήσιμο ή κάτι τέτοιο?

Διαβάζω ότι είναι σαν τυρί αλλά θυμάμαι παλιά το μαγειρεύαμε, μπορώ να το βγάλω από το κουτί και να το φάω όπως είναι?

 

μπορεις να το φας κ οπως το πηρες. Αλλα οι περισσότεροι το μαγειρεύουν με διάφορους τρόπους, ανάλογα με την συνταγή. Δλδ μπορει να το κανεις στον ατμό, να το ριξεις στο τελος σε μια σουπα για λιγο βρασιμο, να το τηγανίσεις, να το βαλεις στο γκριλ ή και να το βαλεις κ στο φουρνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
7 λεπτά πριν, Explorer1 είπε

Καλησπερα σε ολους!

Μηπως γνωριζει κανεις καποια καλη συνταγη για κρεπες?

Πως μπορω να κανω την ζυμη να ειναι τραγανη?

 

Κρέπες ??Ζύμη????

Χυλός είναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνεις τον χυλό κρατά μια αναλογία 1:3 υγρά:στερεά. Στα υγρά εκτός από γάλα και αυγά μπορείς να βάλεις και κρέμα γάλακτος και λίγο λιωμένο βούτυρο. Το αλεύρι να μην είναι φαριναπ για να μη φουσκώσει.

Πολύ καλό ανακάτεμα (δε θες σγρουμπουλακια σε αντίθεση πχ με την εκτέλεση συνταγής για pancakes) και άσε το μίγμα στο ψυγείο για αρκετές ώρες.

Για να γίνει τραγανή πρέπει να είναι τρομερά λεπτή. Βάζεις το μίγμα στο τηγάνι το κουνάς να πάει παντού και το γυρίζεις ώστε να χυθεί ό,τι περισσεύει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Που θα πάει αυτή η κατάσταση με τις κρέμες γάλακτος που δεν πήζουν?

Πήρα μια κρέμα Όλυμπος 35%, την ζέστανα στην κατσαρόλα μέχρι που άρχισε να φουσκώνει, την έβγαλα από την φωτιά για λίγα λεπτά και μετά την έριξα πάνω από τα μπιφτέκια.

Ακόμα και αφού πέρασε αρκετή ώρα και κρύωσε, η κρέμα ήταν τελείως ζουμί και ήταν σαν να έτρωγα μπιφτέκια σούπα.

Έκανα κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Που θα πάει αυτή η κατάσταση με τις κρέμες γάλακτος που δεν πήζουν?

Πήρα μια κρέμα Όλυμπος 35%, την ζέστανα στην κατσαρόλα μέχρι που άρχισε να φουσκώνει, την έβγαλα από την φωτιά για λίγα λεπτά και μετά την έριξα πάνω από τα μπιφτέκια.

Ακόμα και αφού πέρασε αρκετή ώρα και κρύωσε, η κρέμα ήταν τελείως ζουμί και ήταν σαν να έτρωγα μπιφτέκια σούπα.

Έκανα κάτι λάθος?

δεν ξέρω να μπαίνει ετσι όπως είναι,λίγο τυρί για να δώσει γευση και να την κάνει πιο πηχτή ?

αλεύρι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Που θα πάει αυτή η κατάσταση με τις κρέμες γάλακτος που δεν πήζουν?

Πήρα μια κρέμα Όλυμπος 35%, την ζέστανα στην κατσαρόλα μέχρι που άρχισε να φουσκώνει, την έβγαλα από την φωτιά για λίγα λεπτά και μετά την έριξα πάνω από τα μπιφτέκια.

Ακόμα και αφού πέρασε αρκετή ώρα και κρύωσε, η κρέμα ήταν τελείως ζουμί και ήταν σαν να έτρωγα μπιφτέκια σούπα.

Έκανα κάτι λάθος?

Εμείς για σως με μανιτάρια για την καπνιστή μπριζόλα παίρνουμε την light του σκλαβενίτη. Στο καυτό τηγάνι όπου έχει τηγανιστεί η μπριζόλα και μετά τα μανιτάρια, μόλις ρίξω την κρέμα σε 2 λεπτά έχει πήξει και αν την αφήσω περισσότερο δεν θα είναι σως αλλά βούτυρο για άλειμμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να πρέπει να βάλω και άλλα πράγματα μέσα, δεν υποτίθεται ότι θα πρέπει να πήξει από μόνη της?

Αυτό το ζήτημα το είχα αντιμετωπίσει και πριν κάμποσα χρόνια και απότι θυμάμαι είχα απλά πάρει κρέμα γάλακτος Arla, που είχε ολόιδια χαρακτηριστικά με τις ελληνικές που έπαιρνα πριν, και έπηξε κατευθείαν. Το γιατί δεν μπορώ να το εξηγήσω αφού υποτίθεται ήταν ίδια με τις άλλες.

Αλλά αναρωτήθηκα αν κάνω κάτι λάθος. Ή αν απλά έχω λάθος προσδοκίες αλλά αυτό μου φαίνεται περίεργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να σας βοηθήσει, αλλά προσωπικά με έχουν μάθει να χρησιμοποιώ την κρέμα γάλακτος για να "δέσω" μια σάλτσα αποτελούμενη συνήθως από τα κατάλοιπα ψησίματος κρέατος ή/και άλλα υλικά.

Πρώτα κάνω deglazing με λίγο νερό ή κρασί και μετά χρησιμοποιώ την κρέμα για να πήξω. Προσθέτω την κρέμα γάλακτος και κλείνω το μάτι της κουζίνας (μιας και έχει ήδη θερμοκρασία). Μόλις δω τις πρώτες μπουρμπουλήθρες μετράω μισό-ένα λεπτό ανακατεύοντας και βγάζω το σκεύος από τη φωτιά μόλις καταλάβω πως άρχισε να πήζει. Η κρέμα γάλακτος θα συνεχίζει να πήζει μέχρι να κρυώσει.

Κρέμα να πήζει από μόνη της μόνο σε σαντιγί γνώριζα σαν ιδέα, για να πω την αλήθεια.

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 hours ago, cthulhucarbide said:

Γιατί να πρέπει να βάλω και άλλα πράγματα μέσα, δεν υποτίθεται ότι θα πρέπει να πήξει από μόνη της?

Αυτό το ζήτημα το είχα αντιμετωπίσει και πριν κάμποσα χρόνια και απότι θυμάμαι είχα απλά πάρει κρέμα γάλακτος Arla, που είχε ολόιδια χαρακτηριστικά με τις ελληνικές που έπαιρνα πριν, και έπηξε κατευθείαν. Το γιατί δεν μπορώ να το εξηγήσω αφού υποτίθεται ήταν ίδια με τις άλλες.

Αλλά αναρωτήθηκα αν κάνω κάτι λάθος. Ή αν απλά έχω λάθος προσδοκίες αλλά αυτό μου φαίνεται περίεργο

Προφανώς και δεν πήζει από μόνη της… Απλά υπάρχουν κάποιες κρέμες (ας πούμε αυτές που είναι αποκλειστικά για μαγειρική) που ίσως είναι λίγο πιο συμπυκνωμένες από τις υπόλοιπες. Γενικότερα πάντως η κρέμα δεν θα πήξει επειδή απλά τη ζέστανες και την έριξες πάνω απο το φαγητό! Πρέπει να την «κατεβάσεις» ώστε να χάσει υγρά ή να την αναμείξεις με κάτι άλλο ώστε να δέσει και να γίνει σάλτσα. Στα μακαρόνια ας πούμε όταν τη ρίχνεις στο τέλος, αντιδρά και με το άμυλο (αν δεν έχεις και κάποιο τυρί κλπ) και έτσι «δένει». 

Στην περίπτωση με τα μπιφτέκια σου, θα μπορούσες να φτιάξεις μια σως βάζοντας σε ένα τηγάνι λίγο κρεμμύδι, μανιτάρια κλπ και αφού τα αφήσεις λίγο να μαλακώσουν προσθέτεις την κρέμα και τα αφήνεις να πάρουν μια βράση. Επίσης ρίχνεις μόνο όση ποσότητα κρέμας χρειάζεται και όχι απαραίτητα όλο το κουτί. :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ απλά μου κάνει εντύπωση πως η κρέμα Arla πήζει από μόνη της ενώ δεν γράφει κάτι σχετικό η συσκευασία σε σχέση με τις άλλες

Επίσης το κρεμμύδι με τα μανιτάρια πως θα κάνουν την κρέμα να πήξει, λόγω των υγρών που θα έχουν βγάλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...