Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 hour ago, cthulhucarbide said:

Επίσης το κρεμμύδι με τα μανιτάρια πως θα κάνουν την κρέμα να πήξει, λόγω των υγρών που θα έχουν βγάλει?

Θα πήξει όσο τα σοτάρεις όλα μαζί με την κρέμα καθώς θα αρχίσει να μειώνεται ο αρχικός όγκος του υγρού. Μην περιμένεις να γίνει κρέμα για γλυκό που θα στέκεται, για σάλτσα μιλάμε! 😛 

btw αφού μίλησες και για μπιφτέκια και σου αρέσουν το σχετικά τυριά, αν ρίξεις μέσα στο τηγάνι που θα σοτάρεις την κρέμα με κάνα κρεμμυδάκι, μανιτάρια κλπ και ένα κομμάτι ροκφόρ ή μπλε τυρί ή γκοργκοντζόλα, θα έχεις μια τέλεια σως για τα μπιφτέκια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
13 λεπτά πριν, Ison_ είπε

Περίσσεψε γέμιση από γεμιστά. Μπορώ να την κάνω μια πίτα ή δε γίνεται;

Βάλε τη σε σακουλάκι στην κατάψυξη .Διατηρείται μια χαρά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2022 στις 10:57 ΜΜ, Ison_ είπε

Εκεί την είχα και θέλω να την αξιοποιήσω.

Στα επόμενα γεμιστά είναι η προφανής απάντηση. Τι χάνω? Δεν σκοπεύεις να ξανακάνεις γεμιστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, την έκανα μια ωραιότατη πίτα με δικό μου φύλλο και ήταν πολύ νόστιμη. Ξέχασα να τρίψω μέσα και λίγη φέτα,  αλλιώς θα απογειωνόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2022 στις 3:36 ΜΜ, Shadows είπε

Δεν ειναι παραξενο, πολλες πιτες γινονται με πλυγουρι ή με ρυζι πανω κατω μαγειρεμενα οπως και στα γεμιστα.

Το  πλιγουρι η το ρυζι το βαζουν καποιοι σε μικρες ποσοτητες για να απορροφησουν τα υγρα απο τη  πιτα  και να μην πανιασει το φυλλο οχι ως βασικη γεμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζευοντας κατι συνταγες του Ακη πετυχα μια συνταγη για πουρε που εχει και μου εκανε εντυπωση που λεει οτι στον πουρε δεν βαζουμε ποτε γαλα η κρεμα γαλακτος και ηθελα την αποψη σας, μιας και τοσα χρονια εγω βαζω παντα γαλα. Εκανα και ενα τσεκαρισμα και σε αλλους γνωστους σεφ αλλα ολοι εβαζαν η γαλα η κρεμα γαλακτος η και τα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Menelaos83 είπε

Χαζευοντας κατι συνταγες του Ακη πετυχα μια συνταγη για πουρε που εχει και μου εκανε εντυπωση που λεει οτι στον πουρε δεν βαζουμε ποτε γαλα η κρεμα γαλακτος και ηθελα την αποψη σας, μιας και τοσα χρονια εγω βαζω παντα γαλα. Εκανα και ενα τσεκαρισμα και σε αλλους γνωστους σεφ αλλα ολοι εβαζαν η γαλα η κρεμα γαλακτος η και τα δυο.

Έχω έναν ...απαράβατο κανόνα. Όποτε ψάχνω συνταγές στο ίντερνετ ποτέ δεν ακολουθώ τις συνταγές του Άκη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω κάνει πολλές συνταγές του Πετρετζίκη και οι περισσότερες πέτυχαν σε μεγάλο βαθμό. Μέχρι και μια περίεργη συνταγή για τσουρέκια με μέλι αντί για ζάχαρη που είχα κάνει πριν από χρόνια και νόμιζα ότι θα τα πετάξω, τελικά ήταν εξαιρετικά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...