Προς το περιεχόμενο

Ποια έκδοση Linux να εγκαταστήσω


botakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε όλους. Πρόσφατα από παρότρυνση φίλου είπα να βάλω σε παλιό pc το linux mint , από εχτές προσπαθώ να κάνω bootable usb και δεν μπορώ,έχω κοιτάξει απειρα βίντεο και το tutorial που έχετε προτείνει πιο παλιά , αλλά πάλι εξακολουθώ να μην μπορώ να κάνω το usb bootable. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 442
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, fousekos είπε

καλησπερα σε όλους. Πρόσφατα από παρότρυνση φίλου είπα να βάλω σε παλιό pc το linux mint , από εχτές προσπαθώ να κάνω bootable usb και δεν μπορώ,έχω κοιτάξει απειρα βίντεο και το tutorial που έχετε προτείνει πιο παλιά , αλλά πάλι εξακολουθώ να μην μπορώ να κάνω το usb bootable. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εγω συνηθως χρησιμοποιω το image writer απο εδω. Κανει δουλεια στο 99% των διανομων. Κατι fedora κλπ ομοειδη που εχουν περιεργο bootloader/partition scheme θελουν το δικο τους utility.
Απλα παντα εχω διαθεσιμο και καποιον partition manager ωστε να επαναφερει το στικακι αν το χρειαστω γιατι κατι αλλο...γιατι οταν γραφει το image writer (και υποθετω και αλλα αντιστοιχα προγραμματα) δημιουργουν καποια partitions στο στικακι για να δουλεψει σωστα η φαση...οποτε μετα θες προγραμμα να τα σβησεις/φτιαξεις καινουργιο κλπ κλπ...

ΥΓ :  πολλες φορες με το εν λογω παραπανω εργαλειο την ωρα που πατας να γραψει το στικακι , πεταει μηνυμα λαθους..αν ξαναπροσπαθησεις δουλευει κανονικα.Δηλαδη μπορει να βγαλει λαθος 1-2-3 φορες..μετα δουλευει.Ισως εχει να κανει με την προσβαση στο στικακι απο το ιδιο το προγραμμα ή καποιο αλλο που τρεχει εκεινη τη στιγμη...δεν το εχω εντοπισει ακριβως που οφειλεται...το αναφερω σε περιπτωση που σου τυχει εφοσον επιλεξεις να χρησιμοποιησεις αυτο το προγραμμα.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fousekos είπε

καλησπερα σε όλους. Πρόσφατα από παρότρυνση φίλου είπα να βάλω σε παλιό pc το linux mint , από εχτές προσπαθώ να κάνω bootable usb και δεν μπορώ,έχω κοιτάξει απειρα βίντεο και το tutorial που έχετε προτείνει πιο παλιά , αλλά πάλι εξακολουθώ να μην μπορώ να κάνω το usb bootable. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Και εγώ την πρώτη φορά κόλλησα επειδή δεν το είχα ξανακάνει αλλά όμως βρήκα λύση. Σε εμένα έφταιγε το φλασάκι γιατί μόλις άλλαξα φλασάκι δούλεψε. Αλλά δεν έφταιγε το Linux όσο ο πολύ παλιός υπολογιστής και το καινούριο αλλά κινεζικό φλασάκι. Το άλλο ήταν παλιό αλλά καλό κι επώνυμο.

 

Για να σε βοηθήσουμε πες λίγο τι υπολογιστής είναι (μητρική, έτος κ.ο.κ).

 

Εγώ το έκανα όπως με το Rufus σε windows και ακολουθώντας το tutorial του vincentgr στο YouTube.

 

Αν η μητρική σου είναι gigabyte όπως εμένα είναι λίγο περίεργο. Θα πας στα HDD να βρεις το φλασάκι στα bios πάντως. Δεν το αναγνωρίζει ως external USB. Επίσης πρέπει με το tab να βάλεις να bootάρει σαν πρώτη επιλογή το φλασάκι (ως HDD).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, villasg είπε

δες και το balenaEtcher

το δοκίμασα αλλά ούτε και με αυτό bootαρη

4 ώρες πριν, rhtoras είπε

Και εγώ την πρώτη φορά κόλλησα επειδή δεν το είχα ξανακάνει αλλά όμως βρήκα λύση. Σε εμένα έφταιγε το φλασάκι γιατί μόλις άλλαξα φλασάκι δούλεψε. Αλλά δεν έφταιγε το Linux όσο ο πολύ παλιός υπολογιστής και το καινούριο αλλά κινεζικό φλασάκι. Το άλλο ήταν παλιό αλλά καλό κι επώνυμο.

Για να σε βοηθήσουμε πες λίγο τι υπολογιστής είναι (μητρική, έτος κ.ο.κ).

Εγώ το έκανα όπως με το Rufus σε windows και ακολουθώντας το tutorial του vincentgr στο YouTube.

Αν η μητρική σου είναι gigabyte όπως εμένα είναι λίγο περίεργο. Θα πας στα HDD να βρεις το φλασάκι στα bios πάντως. Δεν το αναγνωρίζει ως external USB. Επίσης πρέπει με το tab να βάλεις να bootάρει σαν πρώτη επιλογή το φλασάκι (ως HDD).

η μητρική είναι gigabyte GA-P43-ES3G (rev. 1.0)  έτος 2008 αν θυμάμαι καλά :) και στο BIOS έχω βάλει να κάνει εκκίνηση USB/HDD το στικακι είναι 15GB αν βοηθά κάπου.

5 ώρες πριν, rhtoras είπε

Και εγώ την πρώτη φορά κόλλησα επειδή δεν το είχα ξανακάνει αλλά όμως βρήκα λύση. Σε εμένα έφταιγε το φλασάκι γιατί μόλις άλλαξα φλασάκι δούλεψε. Αλλά δεν έφταιγε το Linux όσο ο πολύ παλιός υπολογιστής και το καινούριο αλλά κινεζικό φλασάκι. Το άλλο ήταν παλιό αλλά καλό κι επώνυμο.

Για να σε βοηθήσουμε πες λίγο τι υπολογιστής είναι (μητρική, έτος κ.ο.κ).

Εγώ το έκανα όπως με το Rufus σε windows και ακολουθώντας το tutorial του vincentgr στο YouTube.

Αν η μητρική σου είναι gigabyte όπως εμένα είναι λίγο περίεργο. Θα πας στα HDD να βρεις το φλασάκι στα bios πάντως. Δεν το αναγνωρίζει ως external USB. Επίσης πρέπει με το tab να βάλεις να bootάρει σαν πρώτη επιλογή το φλασάκι (ως HDD).

τελικά είχες δίκιο η gigabyte έχει 4 ρυθμίσεις για USB εγώ το έβαλα στην USB-FDD και έπαιξε.  Έβαλα το linux mint μιας και είμαι αρκετά αρχάριος.  Σας ευχαριστώ όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, fousekos είπε

το δοκίμασα αλλά ούτε και με αυτό bootαρη

η μητρική είναι gigabyte GA-P43-ES3G (rev. 1.0)  έτος 2008 αν θυμάμαι καλά :) και στο BIOS έχω βάλει να κάνει εκκίνηση USB/HDD το στικακι είναι 15GB αν βοηθά κάπου.

τελικά είχες δίκιο η gigabyte έχει 4 ρυθμίσεις για USB εγώ το έβαλα στην USB-FDD και έπαιξε.  Έβαλα το linux mint μιας και είμαι αρκετά αρχάριος.  Σας ευχαριστώ όλους.

Και εγώ αρχάριος είμαι (9 μήνες) και οι μητρικές gigabyte είναι περίεργες και τη δεύτερη φορά που έβαλα linux  lite (πιο ελαφρύ από το cinnamon mint και παρόμοιο) πάλι το ίδιο έπαθα με τη gigabyte.

Εύχομαι να το ευχαριστηθείς και να το αγαπήσεις όπως κάνω και εγώ με το  mint mate και όλα είναι απλά. Η κοινότητα βοηθάει στις απορίες και εδώ είμαστε.

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειαζόταν καν να μπεις σ' αυτή τη διαδικασία, μιας και όλες οι μητρικές έχουν υποστήριξη για boot menu, το οποίο χρησιμοποιείται για τέτοιες περιπτώσεις. Όταν θέλεις δηλαδή να ξεκινήσει το σύστημα από μια άλλη συσκευή προσωρινά. Το menu αυτό ενεργοποιείται πατώντας κάποιο συγκεκριμένο πλήκτρο(συνήθως F11, F12, F8, ESC) κατά την εκκίνηση του υπολογιστή. Για τη μητρική σου είναι το F12 σύμφωνα με αυτό:

https://www.manualslib.com/manual/271448/Gigabyte-Ga-P43-Es3g.html?page=32

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κύριοι αν το μηχάνημα δεν τραβάει  ότι και να βάλουμε μάταιος κόπος.

Τα παλιά από ότι κατάλαβα είναι για ανακύκλωση.

Σκέψου έχω 4 οθόνες 19αρες και μου είπαν για επισκευή 50 ευρώ την κάθε μιά και αν  είναι επισκευάσιμες, με 30 ευρώ  την μία πήρα δυο  μεταχειρισμένες και δουλεύουν μια χαρά.

Επεξ/σία από monoxromos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχετε κανει αρχαιοκαπηλια το linux. Οι δεινοσαυροι δεν ανασταινονται. μην το σπαταλατςε εκει. Πετατε τα παλια σε ανακυκλωση και παρτε αλλα. Και "μεταχειρα" απο αγγελιες φτηνα ειναι...

Αλλιως δεν αξιζει να σπας τα νευρα σου με αυτα.... Δεν λειτουργουν σωστα ουτε το youtube...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2020 στις 11:51 ΠΜ, mphxths είπε

Oποιος θελει windows 10 εμφανιση , ας περασει το τελευταιο kali linux , που εχουν βαλει σκριπτακι που με μια κινηση η εμφανιση αλλαζει σε windows 10 . Και επανερχεται προφανως στην αρχικη του εμφανιση παλι με μια κινηση.

Οποτε εχετε δυο σε ενα . Και το παιζετε χακερ ειστε και σε γνωριμα λημερια :)

Σταμάτα σατανά να οδηγείς κόσμο στο kali linux. 

Δεν βλέπεις εδώ που στην Αγγλία είναι Wanted η διανομή; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Rockdye είπε

Σταμάτα σατανά να οδηγείς κόσμο στο kali linux. 

Δεν βλέπεις εδώ που στην Αγγλία είναι Wanted η διανομή; 

Οταν δεν εχεις λεφτα να πληρωσεις το ιντερνετ τι να κανεις ? Κλεφτης να γινεις ? Οχι...να γινεις χακερας..και ιντερνετ θα εχεις και λινουξ θα μαθεις... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο άσχετη ερώτηση αλλά ας μην ανοίγω νέο θέμα. Υπάρχει κανένα καλό cloud storage service που να υποστηρίζει linux; Τύπου blackblaze?  Δεν θέλω κάτι σε φάση google drive θέλω να έχω πολύ χώρο όχι 50-100GB. Διάβασα για κα΄τι προγραμματάκια που κάνουν τον διαμεσολαβητή με κάποιες storage πλατφόρμες που δεν υποστηριίζουν Linux αλλά δεν κατάλαβα και πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Rockdye είπε

@Hawk_K https://nextcloud.com με κλειστά μάτια (ή pcloud για our of the box λύση)

Ευχαριστώ θα του ριξω μια ματιά. Βλέπω τι θα χρειαστώ αν γυρίσω σε λινουξ και κόλλησα σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το καταλαβαίνω καλά δεν μπορώ να έχω τον χώρο που θέλω στο nextcloud. Το pcloud δίνει 500Gb ψιλοοριακό θα το έλεγα. Τα 2 ΤΒ που δίνει με το Lifetime ποσό, θέλεις 5 χρόνια για να το κάνεις απόσβεση, δεν αξίζει και πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...