Προς το περιεχόμενο

Ποια έκδοση Linux να εγκαταστήσω


botakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 442
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, adtakhs είπε

 Πολύ όμορφο, πλήρες και σταθερό θα πρόσθετα εγώ.

Και 20 χιλιαδες εκδοσεις , στα πακετα , πισω θα προσθετα εγω.Αυτη η καραμελα με το "σταθερο" πρεπει να σταματησει.Ολες οι διανομες σταθερες ειναι.Μονο η fedora rawhide ακροβατει σε επικινδυνα μερη . Ολες μα ολες οι αλλες ειναι καρασταθεροτατες.
Το να μενει καποια διανομη στην εποχη του Νωε για να λεει μετα "ειμαι σταθερη διανομη" εχει καταντησει αηδια... Πες βαριεμαι να ενημερωνω πακετα , πες δεν εχω προσωπικο να συντηρω τα πακετα πιο συχνα , πες προοριζομαι για σερβερς... πες ενα σωρο δικαιολογιες , που μενεις πισω σε ενημερωσεις..οχι ομως το "το κανω για να ειμαι σταθερη διανομη". Γιατι οι αλλες ειναι στις τελευταιες εκδοσεις και ειναι σταθερες..κατι κανουν καλυτερα απο σενα .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οι συμβατότητα του λειτουργικού με το hardwear του υπολογιστή.

Για παράδειγμα το linux lite βρήκε χωρίς οδηγούς χωρίς καμιά  επιπλέον  ενέργεια μετά την εγκατάσταση και τον ήχο και  την σύνδεση internet  ακόμη και το δίκτυο άλλων υπολογιστών με windows.

Αυτά μας ενδιαφέρουν εξ  ίσου σημαντικά.

Για παράδειγμα το pupy δεν τα έβρισκε αυτά κι ας είναι πράγματι μια πολύ ελαφριά διανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, dk1210 είπε

να κάνω εγώ μια άλλη ερώτηση...

Ποια είναι η πιο ΔΗΜΟΦΙΛΗΣ εκδοση distribution linux για ενα pc...

Λογικα το Ουμπουντου και τα παραγωγα του.

Τους τελευταιους 12 μηνες συμφωνα παντα με τα κλικ στο distrowatch ειναι το MX Linux και το Manjaro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αυτό που ειχα γράψει΅

Το linux lite βρήκε χωρίς οδηγούς χωρίς καμιά  επιπλέον  ενέργεια μετά την εγκατάσταση και τον ήχο και  την σύνδεση internet  ακόμη και το δίκτυο άλλων υπολογιστών με windows.

Αυτά μας ενδιαφέρουν εξ  ίσου σημαντικά.

Για παράδειγμα το pupy δεν τα έβρισκε αυτά κι ας είναι πράγματι μια πολύ ελαφριά διανομή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, monoxromos είπε

Ε αυτό που ειχα γράψει΅

Το linux lite βρήκε χωρίς οδηγούς χωρίς καμιά  επιπλέον  ενέργεια μετά την εγκατάσταση και τον ήχο και  την σύνδεση internet  ακόμη και το δίκτυο άλλων υπολογιστών με windows.

Αυτά μας ενδιαφέρουν εξ  ίσου σημαντικά.

Για παράδειγμα το pupy δεν τα έβρισκε αυτά κι ας είναι πράγματι μια πολύ ελαφριά διανομή.

Η puppy μπορει να ειναι μια ελαφρια διανομη, αλλα δεν ειναι για σχετικα αρχαριους και πρεπει να κανεις πολλα πραγματα χειροκινητα. Δεν ειναι ολες οι διανομες ιδιες. Αν σε βολευει η linux lite, μεινε με αυτην απο την στιγμη που ολα λειτουργουνε απο την αρχη

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, για να μην ανοίγω νέο θέμα θα γράψω εδώ την απορεία μου η οποία εν μέρει είναι σχετική με τον τίτλο.

Λοιπόν, γενικά είμαι φαν του λίνουξ, είχα και παλαιότερα και πάντα με ψήνει η ιδέα να επιστρέψω. Ο κύριος λόγος που είχα γυρίσει στα windows ήταν το gaming. Πλέον παίζω πολύ συγκεκριμένα παιχνίδια και βλέπω στο νετ πως μέσω wine και lutris θα μπορούσα να τα παίξω και μέσα από το λίνουξ. Αν έβαζα τώρα λίνουξ θα επέλεγα elementary κυρίως λόγω εμφάνισης.

Η ερώτηση είναι η εξής. Υπάρχει τρόπος να τεστράρω μία distro πχ elementary για να δω αν όντως θα μπορώ να παίξω τα games που θέλω; Το σκέλος που αφορά το υπάρχων νήμα είναι, αν υπάρχει κάποια διανομή με μεγαλύτερη συμβατότητα σε σχέση με άλλες, δηλαδή αν επηρεάζει η διανομή το αν θα τρέχει σωστά το wine κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

34 λεπτά πριν, Hawk_K είπε

Η ερώτηση είναι η εξής. Υπάρχει τρόπος να τεστράρω μία distro πχ elementary για να δω αν όντως θα μπορώ να παίξω τα games που θέλω; Το σκέλος που αφορά το υπάρχων νήμα είναι, αν υπάρχει κάποια διανομή με μεγαλύτερη συμβατότητα σε σχέση με άλλες, δηλαδή αν επηρεάζει η διανομή το αν θα τρέχει σωστά το wine κτλ.

Μπορείς να δοκιμάσεις με ένα live usb  όποια διανομή θέλεις και να δεις αν όλα δουλέυουν κυρίως όσον αφορά το hardware αλλά ίσως να έχεις κάποιο lag στην απόκριση των προγραμμάτων ειδικά αν είναι usb 2.0 .  Eαν κάνεις κανονική εγκατάσταση οι ταχύτητες θα είναι πάρα πολύ καλύτερες σε σχέση με τη δοκιμή ειδικά εαν ο δίσκος είναι ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nik0laus είπε

Μπορείς να δοκιμάσεις με ένα live usb  όποια διανομή θέλεις και να δεις αν όλα δουλέυουν κυρίως όσον αφορά το hardware αλλά ίσως να έχεις κάποιο lag στην απόκριση των προγραμμάτων ειδικά αν είναι usb 2.0 .  Eαν κάνεις κανονική εγκατάσταση οι ταχύτητες θα είναι πάρα πολύ καλύτερες σε σχέση με τη δοκιμή ειδικά εαν ο δίσκος είναι ssd.

σε live usb μπορώ να εγκαταστήσω κανονικά game? Αναμενόμενο να λαγκαρει και λίγο, θέλω να δω αν υπάρχει συμβατότητα στην ουσία. Το σκέλος του αν παίζει ρόλο η διανομή φαντάζομαι μάλλον δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Hawk_K είπε

σε live usb μπορώ να εγκαταστήσω κανονικά game? Αναμενόμενο να λαγκαρει και λίγο, θέλω να δω αν υπάρχει συμβατότητα στην ουσία. Το σκέλος του αν παίζει ρόλο η διανομή φαντάζομαι μάλλον δεν ισχύει.

Λιγο δυσκολο να το κανεις εγκατασταση. Εκτος αν το φλασακι με την live διανομη ειναι 64gb. Γιατι θα σου φαει πολυ χωρο το παιχνιδι, αναλογως και το παιχνιδι φυσικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2020 στις 9:09 ΜΜ, monoxromos είπε

Ε αυτό που ειχα γράψει΅

Το linux lite βρήκε χωρίς οδηγούς χωρίς καμιά  επιπλέον  ενέργεια μετά την εγκατάσταση και τον ήχο και  την σύνδεση internet  ακόμη και το δίκτυο άλλων υπολογιστών με windows.

Αυτά μας ενδιαφέρουν εξ  ίσου σημαντικά.

Για παράδειγμα το pupy δεν τα έβρισκε αυτά κι ας είναι πράγματι μια πολύ ελαφριά διανομή.

Είμαι νέος στο Linux και έχω 2 παλιά pc 10+ ετών.

Στο ένα έβαλα mint με το ελαφρύ και αξιόπιστο mate και στο άλλο lite.

 

Το lite δεν έχει το κλασσικό που αναζητάς εφαρμογές αλλά μη σε πτοεί αυτό. Το έχουν κάνει για να είναι σα windows και καλά.

Μπορείς όμως να βάλεις οποία εφαρμογή θέλεις. Απλά θα τη βάλεις είτε από το τερματικό ή αν το βρίσκεις δύσκολο θα τις κατεβάσεις από το google. Δηλαδή θα τις αναζητήσεις στο google. Εκεί είτε κατεβάζεις αρχείο Deb είτε αρχείο appimage. Και τα δύο εγκαθίστανται πανεύκολα με δεξί κλίκ.

Και το lite και το mint είναι φιλικά. Επειδή βασίζονται στο Ubuntu, αναγνωρίζουν οδηγούς και τα πάντα out of the box.

Δε χρειάζεται να αλλάζεις κάθε τρεις και λίγο διανομή. Μείνε σε μια και προσπάθησε να την συνηθίσεις και να τη μάθεις καλά.

 

Από την εμπειρία μου που είναι μικρή είδα η πιο εύκολη διανομή είναι το mint αλλά και το lite είναι αρκετά κοντά σε ευκολία.

Επίσης είδα ότι όντως το mint cinnamon είναι αρκετά βαρύτερο από το mint mate ή το xfce.

Όμως πρακτικά οι διαφορές τους είναι το πώς αλλάζεις κάποια πράγματα, όπως το σχέδιο των εικονιδίων ας πούμε. Γιατί αλλιώς είναι το ίδιο λειτουργικό. Όποιο θες βάζεις και είσαι κομπλέ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...