Προς το περιεχόμενο

Ποια έκδοση Linux να εγκαταστήσω


botakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, monoxromos είπε

Σωστά αλλά η RAM δεν ανεβαίνει έτσι δεν είναι;

Λογικα παει μεχρι 4γιγα.Επισης ισως να παιρνει και 64bit cpu . Εδω ενας γραφει οτι εχει τον Τ5600 πανω στο μηχανημα (και 4γιγα ραμ οπως το φανταστηκα...) , επεξεργαστης που ειναι 64bit...
Τελος αν μιλαμε για sata δισκο ,εννοειται οτι ριχνεις πανω και εναν φτηνιαρη ssd και εισαι αρχοντας.
Σε περιπτωση που μεινεις με τον 32bit cpu και βαλεις καποια 32bit λινουξ διανομη , ψαξε και την περιπτωση των pae kernels μηπως στο μελλον βαλεις 4γιγα ραμ...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 442
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μήπως να γίνει ένας οδηγός που ανεξάρτητα έκδοσης να δείχνει κάποια βασικά πράγματα που (κατά τη γνώμη μου) πρέπει να γίνονται σε παλιά "σαπάκια" ? Όπως

-Ενεργοποίηση noatime στο fstab για αύξηση ταχύτητας στους αργούς μηχανικούς και προστασία στους ssd

-Zswap για συμπίεση μνήμης σε συστήματα με 2G ram

-threadirqs για μείωση lag σε περίπτωση πολλών ΙΟ (για 2πύρηνα ή μονοπύρηνα με ΗΤ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστή η πρόταση , αλλά όσο γίνεται με απλά και κατανοητά λόγια,γιατί εμείς γεννηθήκαμε και μεγαλώσαμε στα WINDOWS ,δεν είμαστε ειδικοί γενικά, επομένως πολύ δύσκολο να περάσουμε σε ένα άλλο εντελώς ξένο για μας λειτουργικό αλλά πρέπει να το τολμήσουμε.

Ξέρετε πόσα παλιά μηχανήματα από την εποχή των windows 95 ,  καλογυαλισμένα και καθαρισμένα  θα τα κάναμε χρήσιμα και λειτουργικά αντί να τα πετάμε στους κάδους ανακύκλωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πρόβλημα,απο αγνοια προφανώς, θέλω να  εγκαταστήσω για παράδειγμα το cromium,κανει υποτίθεται λήψη αλλά δεν κατεβαίνει τίποτα,βλέπω τον πινακα που λεει ληψεις ως πακετο debian  και δεν κατεβαινει τιποτα αλλα και all files να το κανω και παλι  τιποτα, πως γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, monoxromos είπε

 

Ξέρετε πόσα παλιά μηχανήματα από την εποχή των windows 95 ,  καλογυαλισμένα και καθαρισμένα  θα τα κάναμε χρήσιμα και λειτουργικά αντί να τα πετάμε στους κάδους ανακύκλωσης;

Eντάξει τώρα... Μην τα παραλέμε κιόλας.  Η θέση για τα μηχανήματα εποχής W95 είναι ο κάδος ανακύκλωσης

Λειτουργικά για κάποιες απλές εργασίες και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις μπορείς να πεις ότι είναι ακόμη τα μηχανήματα εποχής ΧΡ

Και το λέω αυτό με την ιδιότητα του μέγα χρεπολάτρη...  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, monoxromos είπε

Εχω πρόβλημα,απο αγνοια προφανώς, θέλω να  εγκαταστήσω για παράδειγμα το cromium,κανει υποτίθεται λήψη αλλά δεν κατεβαίνει τίποτα,βλέπω τον πινακα που λεει ληψεις ως πακετο debian  και δεν κατεβαινει τιποτα αλλα και all files να το κανω και παλι  τιποτα, πως γινεται;

αν εισαι σε ουμπουντου/μιντ/ντεμπιαν κατασταση θα βρεις τον Chromium στο Κεντρο Λογισμικου, διαφορετικα δινεις στο Τερματικο την εντολη

sudo apt-get install chromium-browser

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, monoxromos είπε

Ξέρετε πόσα παλιά μηχανήματα από την εποχή των windows 95 ,  καλογυαλισμένα και καθαρισμένα  θα τα κάναμε χρήσιμα και λειτουργικά αντί να τα πετάμε στους κάδους ανακύκλωσης;

Κανενα :) Μπορει με λινουξ τα μηχανηματα αυτα να παρουν καποιον αερα , αλλα οι απαιτησεις των σημερινων εργασιων εχουν παει σε αλλο επιπεδο...το browsing ειναι πλεον βαρυ χομπυ.
 

38 λεπτά πριν, monoxromos είπε

Εχω πρόβλημα,απο αγνοια προφανώς, θέλω να  εγκαταστήσω για παράδειγμα το cromium,κανει υποτίθεται λήψη αλλά δεν κατεβαίνει τίποτα,βλέπω τον πινακα που λεει ληψεις ως πακετο debian  και δεν κατεβαινει τιποτα αλλα και all files να το κανω και παλι  τιποτα, πως γινεται;

Για ποια διανομη μιλαμε και ποια εκδοση.Στο ubuntu απο καποια εκδοση και περα , παυει να υπαρχει ο chromium στα αποθετηρια (repos) και σου εγκαθιστα ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ τον chromium σε snap πακετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nik0laus είπε

Eντάξει τώρα... Μην τα παραλέμε κιόλας.  Η θέση για τα μηχανήματα εποχής W95 είναι ο κάδος ανακύκλωσης

Δεν θα το ελεγα. Το κανεις μια πολυ ομορφη παιχνιδομηχανη με emulators, πχ για NES και λιωνεις :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιζα NES το 2001 σε ένα Pentium 2 στα 400 με 64mb RAM και Windows NT 4.0. Αυτά τα μηχανήματα όσα δουλεύουν ακόμη είναι για Win95 μόνο και πάλι δεν συμφέρει. Πόσο ρεύμα θα καίνε; Για να παίξεις NES emulator; Παίζεις σε οποιαδήποτε λάπτοπ τελευταίας 15ετιας μέχρι και PS1 άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, daredevil1 είπε

Έπαιζα NES το 2001 σε ένα Pentium 2 στα 400 με 64mb RAM και Windows NT 4.0. Αυτά τα μηχανήματα όσα δουλεύουν ακόμη είναι για Win95 μόνο και πάλι δεν συμφέρει. Πόσο ρεύμα θα καίνε; Για να παίξεις NES emulator; Παίζεις σε οποιαδήποτε λάπτοπ τελευταίας 15ετιας μέχρι και PS1 άνετα.

Σιγα το ρευμα που θα καινε. Ουτε θα το εχεις αναμενο καθε μερα. Μονο οταν θες να παιξεις. Αυτο ειπα πιο πανω. Γιατι να το πεταξεις? Το κανεις παιχνιδομηχανη για απλα παιχνιδακια του 80 και εισαι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πετάς και αγοράζεις με ένα 50ρικο ένα 2πυρηνο να παίζεις σαν άνθρωπος τουλάχιστον. Αυτός ο P2 (και γενικά αυτά τα παλιά μηχανήματα εποχής 1999) αμφιβάλλω αν παίζει ακόμα και NES σε φουλ ταχύτητες. Ουσιαστικά είναι για πολύ παλιά παιχνίδια εποχής Win95/Dos. Άσε που ανά πάσα στιγμή μπορεί να γίνει κανένα τσαφ και να παραδώσει πνεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Για να μην ανοίγω νέο τόπικ. Έχω ένα nettop με asrock ion 330. Μου το χάρισαν βασικά, πέταξα και έναν ssd που είχα καβάτζα.

Win7 δε με αφήνει για κάποιο λόγο να εγκαταστήσω onedrive που είναι βασικό. Την εφαρμογή εννοώ. Επίσης το defender δεν κάνει update.

Δοκίμασα κάτι Win10 Lite  και πήγαινε πολύ καλά. Αλλά δεν είχε defender και onedrive και δε με άφηνε να τα εγκαταστήσω.

Έβαλα win10 κανονικά και πήγαινε αργά. 

Specs : Atom 330, 2gb, ssd 120GΒ.

Έχετε καμία ιδέα με διανομή να κάτσω να παίξω; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...