Προς το περιεχόμενο

Ποια έκδοση Linux να εγκαταστήσω


botakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Rockdye είπε

@Hawk_K Το wow παίζει αέρα μην το σκέφτεσαι καθόλου. Δεν έχει πρόβλημα. 
Το Witcher 3 το έχω και έχω κάνει progress επισης flow κανένα πρόβλημα. Ότι πρόβλημα έχει αφορά το ίδιο το game που είναι κοινά και σε Windows. 
Εννοειται κανείς εγκατάσταση gamemode ανάλογα την διανομή που θα επιλέξεις https://github.com/FeralInteractive/gamemode και ενεργοποιεις το proton από το steam
Το κλειδί των Windows δεν χάνεται, θα κανείς login με το outlook acc αν τα ξανά περάσεις και θα είσαι οκ. Για μένα πήγαινε με popos ή Manjaro  αλλά πες τι hardware έχεις

To pc μου έχει τα εξής:

gigabyte b250m motherboard
 i5 7500
8GB RAM DDR4
Geforce gtx 1060 3GB


To pop os έτσι όπως το διαβάζω μου φαίνεται λίγο πιο εξειδικευμένο για πιο developers κτλ, ισχύει;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 442
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι φαίνεται. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για οτιδήποτε άλλο. Θα έχει βέβαια αρκετές σχετικες με τον προγραμματισμό εφαρμογές και εργαλεία, τα οποία όμως μπορούν να απεγκατασταθούν. Το είχα δοκιμάσει πριν αρκετό καιρό αλλά επειδή το γραφικό του περιβάλλον είναι το Gnome 3, το οποίο δε είναι ιδιαίτερα εύχρηστο κατά τη γνώμη μου, έμεινε εγκατεστημένο απλά για να υπαχει ως πολύ προσφατα όπου το αντικατέστησα με το zorin.

Και δε νομίζω ότι είναι ή καλύτερη επιλογή για κάποιο νέο χρηστη linux, μιας και ξεφεύγει αρκετά από το γραφικό περιβάλλον των windows. Προτιμότερα είναι τα kde, xfce, cinnamon, mate, τα οποία είναι πιο πολύ πιο κοντά στο γραφικό περιβάλλον των windows(μπάρα εργασιών, system tray, start menu), οπότε ή μετάβαση θα είναι πιο ομαλή και δε θα ψάχνεσαι να βρεις που είναι τι και πως εμφανίζονται οι εγκατεστημένες εφαρμογές.

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως προσπαθείς να αποθηκεύσεις το backup στο ίδιο διαμέρισμα με τα windows.  ΛΟγικά θα πρέπει η αποθήκευση να γίνει σε άλλο δίσκο/διαμέρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dancer_69 είπε

Μήπως προσπαθείς να αποθηκεύσεις το backup στο ίδιο διαμέρισμα με τα windows.  ΛΟγικά θα πρέπει η αποθήκευση να γίνει σε άλλο δίσκο/διαμέρισμα.

όχι σε άλλο το βάζω έχω δύο σκληρούς εσωτερικούς, έναν που τον χρησιμοποιώ για τα windows και έναν για αποθήκευση αρχείων κτλ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε κάποια άλλη εφαρμογή τότε. Δεν ξέρω τι υπάρχει για windows, αλλά για linux υπάρχει το clonezilla, το οποίο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μέσω το live cd που παρέχει, ή να το εγκαταστήσεις από το live περιβάλλον του popOS ή όποιας διανομής χρησιμοποιήσεις και να κάνεις τη διαδικασία backup από εκεί. Υπάρχουν αρκετά tutorials στο διαδίκτυο για τη χρήση του, ενδεικτικά αυτό:

https://www.pontikis.net/blog/clonezilla-partition-image-backup-restore

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια.εχω ένα αρχαίο λάπτοπ  celeron  m  με 1.250 ραμ θέλω να το βάλω στο γραφείο του πιτσιρικά 9 χρονών  είναι 

Υπάρχει περίπτωση να δει γιουτιουμπ έστω σε χαμηλή ανάλυση και αν ναι 

Τι πρέπει να του περάσω ?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mples είπε

Παιδια.εχω ένα αρχαίο λάπτοπ  celeron  m  με 1.250 ραμ θέλω να το βάλω στο γραφείο του πιτσιρικά 9 χρονών  είναι 

Υπάρχει περίπτωση να δει γιουτιουμπ έστω σε χαμηλή ανάλυση και αν ναι 

Τι πρέπει να του περάσω ?

Peppermint , Lubuntu, Lxle  , Bunsenlabs  (τώρα γι αυτή θα με κράξει ο @mphxths   debian stable κλπ κλπ αλλά χαλάλι του :P ) δούλευαν ψιλοαξιοπρεπώς σε κάτι χρέπια με Pentium M εποχής 2005 που είχα δοκιμάσει πριν απο 2-3 χρόνια....

Αυτό που είχα παρατηρήσει είναι ότι μηχανάκια με τέτοιους μονοπύρηνους  χρεποCpu έπαιζαν γιουτιουμπ εάν ο επεξεργαστής είχε 2ΜΒ L2 cache , εάν είχε 1ΜΒ άρχιζαν τα κολλήματα. Δοκιμασμένο  στα ίδια λαπτοπ που άλλαζα επεξεργαστή για δοκιμές   Πχ  Pentium M725  με Pentium M 1,6  κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μαζεψει καποιος τον πουριτανο γεροντα @nik0laus . Nα φορανε οι κοπελες μινι επιτρεπεται ? Προγαμιαιο σεξ ? Να οδηγανε οι γυναικες ? Ακους εκει debian stable... σε λιγο θα μας πεις και κανα ms-dos να μας ξεκανεις τελειως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, mples είπε

καποια που να εχει προεγκατεστημενο εικονικο  πληκτρολογιο υπαρχει  γιατι καποια κουμπια δεν δουλευουν 

ευχαριστω 

Αυτο θα με ενδιεφερε και μενα. Ειχα θεμα με καποια κουμπια και εψαχνα λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...