Προς το περιεχόμενο

Ποια έκδοση Linux να εγκαταστήσω


botakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Alex-V είπε

Λιγο δυσκολο να το κανεις εγκατασταση. Εκτος αν το φλασακι με την live διανομη ειναι 64gb. Γιατι θα σου φαει πολυ χωρο το παιχνιδι, αναλογως και το παιχνιδι φυσικα

Άρα επί της ουσίας να τεστάρω το game δεν μπορώ. Πολλοί ακόμη και σε youtube κτλ τα τρέχουν κανονικά, αλλά φοβάμαι να πάρω το ρίσκο έτσι απλά, γιατί μετά άντ επάλι βάλε windows κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 442
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Alex-V είπε

Λιγο δυσκολο να το κανεις εγκατασταση. Εκτος αν το φλασακι με την live διανομη ειναι 64gb. Γιατι θα σου φαει πολυ χωρο το παιχνιδι, αναλογως και το παιχνιδι φυσικα

Δε χρειάζεται το παιχνίδι να εγκατασταθεί στο φλασάκι, εκτός και αν είναι μέρος της διανομής και ληφθεί/εγκατασταθεί μέσω του package manager της διανομής. Διαφορετικά μπορεί να εγκατασταθεί οπουδήποτε. Τώρα το το πως θα παιξει και αν θα παιξει εξαρτάται από οδηγούς και βιβιλιοθήκες(ανάλογα και το παιχνίδι βέβαια) οι οποίες θα πρέπει να είναι εγκατεστημένες για να μπορεί να παίξει, οι οποίες δύσκολο να υπάρχουν όλες στο live cd, μιας και ο λόγος ύπαρξής του είναι η δοκιμή της διανομής.

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dancer_69 είπε

Δε χρειάζεται το παιχνίδι να εγκατασταθεί στο φλασάκι, εκτός και αν είναι μέρος της διανομής και ληφθεί/εγκατασταθεί μέσω το package manager της διανομής. Διαφορετικά μπορεί να εγκατασταθεί οπουδήποτε. Τώρα το το πως θα παιξει και αν θα παιξει εξαρτάται από οδηγούς και βιβιλιοθήκες(ανάλογα και το παιχνίδι βέβαια) οι οποίες θα πρέπει να είναι εγκατεστημένες για να μπορεί να παίξει, οι οποίες δύσκολο να υπάρχουν όλες στο live cd, μιας και ο λόγος ύπαρξής του είναι η δοκιμή της διανομής.

Ακριβως αυτο εννοουσα. Αντε πες οτι το κατεβασε το παιχνιδι, τι χωρο θα φαει και απο που? Ο μοναδικος αποθηκευτικος του χωρος θα ειναι το φλασακι. Για το αν θα τρεξει θα συμφωνησω σε οτι ειπες. Παιζουν drivers βιβλιοθηκες κτλ κτλ.

10 λεπτά πριν, Hawk_K είπε

Άρα επί της ουσίας να τεστάρω το game δεν μπορώ. Πολλοί ακόμη και σε youtube κτλ τα τρέχουν κανονικά, αλλά φοβάμαι να πάρω το ρίσκο έτσι απλά, γιατί μετά άντ επάλι βάλε windows κτλ.

Λιγο χλωμο το κοβω εγω να παιξεις. (προσωπικα) Το youtube δεν τρωει καποιον χωρο ουτε χρειαζεται κατι ιδιαιτερο για να παιξει ενα βιντεακι

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί θα είναι το φλασάκι ο μοναδικός χώρος? Δεν έχει το pc σκληρό δίσκο/δίσκους?  Συνήθως οι διανομές τους βλέπουν όλους από το live cd, οπότε μπορεί να το αποθηκεύσει εκεί κάπου, αλλά και να το εγκαταστήσει εκεί επίσης. Το πρόβλημα είναι τα παρελκόμενα που μπορεί να χρειάζεται το κάθε παιχνίδι για να λειτουργήσει, το ίδιο το παιχνίδι μπορεί να βρίσκεται οπουδήποτε. Δεν είναι windows που μέρη του παιχνιδιού πρέπει να βρίσκονται στο φάκελο των windows. Αν και αυτό εδώ και αρκετά χρόνια δεν συμβαίνε ούτε σε windows παιχνίδια. Ότι χρειάζονται υπάρχει μέσα στο φάκελο του παιχνιδιού, εκτός από directx και vbasic ή net framework βιβλιοθήκες που εγκαθίστανται στο φάκελο των windows.

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, dancer_69 είπε

Γιατί θα είναι το φλασάκι ο μοναδικός χώρος? Δεν έχει το pc σκληρό δίσκο/δίσκους?  Συνήθως οι διανομές τους βλέπουν όλους από το live cd, οπότε μπορεί να το αποθηκεύσει εκεί κάπου, αλλά και να το εγκαταστήσει εκεί επίσης. Το πρόβλημα είναι τα παρελκόμενα που μπορεί να χρειάζεται το κάθε παιχνίδι για να λειτουργήσει, το ίδιο το παιχνίδι μπορεί να βρίσκεται οπουδήποτε. Δεν είναι windows που μέρη του παιχνιδιού πρέπει να βρίσκονται στο φάκελο των windows. Αν και αυτό εδώ και αρκετά χρόνια δεν συμβαίνε ούτε σε windows παιχνίδια. Ότι χρειάζονται υπάρχει μέσα στο φάκελο του παιχνιδιού, εκτός από directx και vbasic ή net framework βιβλιοθήκες που εγκαθίστανται στο φάκελο των windows.

πηρα την εκδοχη οτι δεν εχει σκληρο δισκο, γιατι αναφερεται για live cd, οποτε υπεθεσα οτι δεν εχει σκληρο. παντως ναι μπορει να το περασει εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφει παραπάνω "άντε πάλι βάλε windows κτλ.", οπότε έχει windows.. Βέβαια δε χρειάζεται να σβήσει τα windows. Μπορεί να έχει και τα δυο λειτουργικά και όταν και αν θέλήσει να κρατήσει το ένα σβήνει το άλλο. Απλά η εγκατάσταση θα είναι λίγο πιο σύνθετη μιας και θα χρειαστεί να οριστεί το που θα εγκατασταθεί η linux διανομή και ίσως να πρέπει να γίνει επεξεργασία των διαμερισμάτων/δίσκων ώστε να δημιουργηθεί ελεύθερος χώρος στην περίπτωση που δεν υπάρχει.

Η διαδικασία δεν είναι δύσκολη, αλλά ενέχει ένα  ρίσκο(κυρίως λόγω λάθος χειρισμών απ' την πλευρά του χρήστη βέβαια). Υπάρχουν όμως αρκετοί οδηγοί στο διαδίκτυο(και στα ελληνικά) μιας και πολλοί βρίσκονται σε ανάλογη θέση.

Πάντως χρειάζεται να γνωρίζουμε περισσότερες ποληροφορίες για το τι δίσκους/διαμερίσματα/ελεύθερο χώρο διαθέτει ο υπολογιστής, ώστε να να δωθούν οι κατάλληλες οδηγίες/κατευθύνσεις για τη συγκεκριμένη κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, dancer_69 είπε

Γράφει παραπάνω "άντε πάλι βάλε windows κτλ.", οπότε έχει windows.. Βέβαια δε χρειάζεται να σβήσει τα windows. Μπορεί να έχει και τα δυο λειτουργικά και όταν και αν θέλήσει να κρατήσει το ένα σβήνει το άλλο. Απλά η εγκατάσταση θα είναι λίγο πιο σύνθετη μιας και θα χρειαστεί να οριστεί το που θα εγκατασταθεί η linux διανομή και ίσως να πρέπει να γίνει επεξεργασία των διαμερισμάτων/δίσκων ώστε να δημιουργηθεί ελεύθερος χώρος στην περίπτωση που δεν υπάρχει.

Η διαδικασία δεν είναι δύσκολη, αλλά ενέχει ένα  ρίσκο(κυρίως λόγω λάθος χειρισμών απ' την πλευρά του χρήστη βέβαια). Υπάρχουν όμως αρκετοί οδηγοί στο διαδίκτυο(και στα ελληνικά) μιας και πολλοί βρίσκονται σε ανάλογη θέση.

Πάντως χρειάζεται να γνωρίζουμε περισσότερες ποληροφορίες για το τι δίσκους/διαμερίσματα/ελεύθερο χώρο διαθέτει ο υπολογιστής, ώστε να να δωθούν οι κατάλληλες οδηγίες/κατευθύνσεις για τη συγκεκριμένη κατάσταση.

Έχω υπολογιστή τώρα με windows απλά θέλω πριν βάλω λίνουξ να ξέρω ότι αυτά τα 2-3 πράγματ απου με κρατάνε στα windows θα τρέχουν κανονικά ή έστω με ελάχιστα bugs. Πάντως με dual boot έχω πολύ κακή εμπειρία και δεν ψήνομαι να το ρισκάρω ιδιαίτερα να τα προσπαθήσω ξανά.

1 ώρα πριν, Alex-V είπε

Ακριβως αυτο εννοουσα. Αντε πες οτι το κατεβασε το παιχνιδι, τι χωρο θα φαει και απο που? Ο μοναδικος αποθηκευτικος του χωρος θα ειναι το φλασακι. Για το αν θα τρεξει θα συμφωνησω σε οτι ειπες. Παιζουν drivers βιβλιοθηκες κτλ κτλ.

Λιγο χλωμο το κοβω εγω να παιξεις. (προσωπικα) Το youtube δεν τρωει καποιον χωρο ουτε χρειαζεται κατι ιδιαιτερο για να παιξει ενα βιντεακι

Για το youtube, εννοώ πως έχω δει βιντεάκια που κάποιοι παίζουν τα παιχνίδια αυτά σε linux μέσω wine κτλ. Κυρίως σε ubuntu και θεωρησα πως και σε elementary που βασιζεται στο ubuntu θα παίζουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hawk_K είπε

Έχω υπολογιστή τώρα με windows απλά θέλω πριν βάλω λίνουξ να ξέρω ότι αυτά τα 2-3 πράγματ απου με κρατάνε στα windows θα τρέχουν κανονικά ή έστω με ελάχιστα bugs. Πάντως με dual boot έχω πολύ κακή εμπειρία και δεν ψήνομαι να το ρισκάρω ιδιαίτερα να τα προσπαθήσω ξανά.

Για το youtube, εννοώ πως έχω δει βιντεάκια που κάποιοι παίζουν τα παιχνίδια αυτά σε linux μέσω wine κτλ. Κυρίως σε ubuntu και θεωρησα πως και σε elementary που βασιζεται στο ubuntu θα παίζουν. 

Δεν παιζουν τα παντα με το wine. Καποια παιχνιδια θα παιξουν, καποια ομως οχι και αν παιξουν σιγουρα θα εχουν καποιο bug, η αρκετα bug. Για μενα προσωπικα αν θες οπωσδηποτε να παιζεις παιχνιδια, καλυτερα να μεινεις με τα windows να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και να μην μπλεκεις με τετοιες ιστοριες με wine κλπ κλπ

Η elementary ειναι απλα μια διανομη που βασιζεται στο ubuntu. Δηλαδη, ειτε βαλεις elementary, ειτε βαλεις arch linux, ειτε βαλεις xubuntu, το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Hawk_K

Κανε ενα backup τα windows ... περα απο τα διαφορα προγραμματα που κυκλοφορουν εκει εξω , εγω τελευταια φορα εκανα δουλεια με το ενσωματωμενο προγραμμα των windows..

control panel - backup and restore (windows 7) (αυτο το windows 7 πρεπει να τους εχει ξεμεινει απο τα 7αρια :)
Τραβας το backup σου σε εναν δισκο εκτος λειτουργικου , περνας λινουξ , παιζεις μαλακιζεσαι , αν δεν γουσταρεις , περνας καθαρη εγκατασταση windows , και μεσα απο τα windows κανεις restore το backup σου..μεσα σε λιγα λεπτα εχεις τα windows σου πισω..οπως τα ειχες πριν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alex-V είπε

Δεν παιζουν τα παντα με το wine. Καποια παιχνιδια θα παιξουν, καποια ομως οχι και αν παιξουν σιγουρα θα εχουν καποιο bug, η αρκετα bug. Για μενα προσωπικα αν θες οπωσδηποτε να παιζεις παιχνιδια, καλυτερα να μεινεις με τα windows να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και να μην μπλεκεις με τετοιες ιστοριες με wine κλπ κλπ

Η elementary ειναι απλα μια διανομη που βασιζεται στο ubuntu. Δηλαδη, ειτε βαλεις elementary, ειτε βαλεις arch linux, ειτε βαλεις xubuntu, το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις.

Αυτό είναι αλήθεια. Έχουν γίνει όμως(και γίνονται ακόμη) πολλές βελτιώσεις και για τους windows τιτλους μέσω  wine ή steam/proton, και είναι πολλοί οι τίτλοι που παίζουν πλέον ικανοποιητικά σε linux, όπως και τίτλοι που έχουν πλέον native linux εκδόσεις(πχ. Shadow of the tomb raider, Rise of The tomb raider, αλλά και άλλοι που δε θυμάμαι μιας και αυτά τα 2 τα έχω παίξει και ολοκληρώσει χωρίς κανένα πρόβλημα). Εγώ πάντως έχω δοκιμάσει αλλά και ολοκληρώσει πολλά παιχνίδια με το wine και από αυτά αρκετά τρέχουν αρκετά έως πολύ ικανοποιητικά. Έχω dual boot με windows βέβαια αλλά χρησιμοποιώ linux ως βασικό λειτουργικό τα τελευταία 5-6 χρόνια αποκλειστικά και σε windows μπαίνω πολύ σπάνια πλέον και μονο για να δοκιμάσω ή παίξω κάποιο παιχνίδι που δεν λειτουργεί καθόλου ή έχει μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις του στο linux.

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Hawk_K Τα games που προτιμάς είναι στο Steam? Τσέκαρες αν είναι platinum στο protondb? 
Πάντως όπως και να έχει δεν θα πρότεινα το elementary για gaming. Για Ubuntu based διανομή θα πρότεινα το popos για gaming (ορίστε @mphxths στέλνω κόσμο στους αντιπάλους 🤣) ή Manjaro σε arch. Γιατί όπως λες σου τράβηξε το desktop design Οποτε το pantheon που έχει το elementary τουλάχιστον σε Ubuntu based μπορείς να το περάσεις εύκολα. 
Αν τα games είναι platinum θα παίζουν μια χαρά ούτε δάκρυα ούτε ιδρώτας. Αν είναι gold πάλι, χρειάζονται μικρά tweaks (τα οποία αναφέρονται και είναι σχετικά εύκολα)

Υ.Γ. το LoL ξέχασε το σίγουρα όπως και games με anticheat τύπου battlefield, pubg apex. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Rockdye είπε

@Hawk_K Τα games που προτιμάς είναι στο Steam? Τσέκαρες αν είναι platinum στο protondb? 
Πάντως όπως και να έχει δεν θα πρότεινα το elementary για gaming. Για Ubuntu based διανομή θα πρότεινα το popos για gaming (ορίστε @mphxths στέλνω κόσμο στους αντιπάλους 🤣) ή Manjaro σε arch. Γιατί όπως λες σου τράβηξε το desktop design Οποτε το pantheon που έχει το elementary τουλάχιστον σε Ubuntu based μπορείς να το περάσεις εύκολα. 
Αν τα games είναι platinum θα παίζουν μια χαρά ούτε δάκρυα ούτε ιδρώτας. Αν είναι gold πάλι, χρειάζονται μικρά tweaks (τα οποία αναφέρονται και είναι σχετικά εύκολα)

Υ.Γ. το LoL ξέχασε το σίγουρα όπως και games με anticheat τύπου battlefield, pubg apex. 

καλημέρα σε όλους, ευχαριστώ για τις παντήσεις. Θα πατήσω στο τελευταίο μήνυμα του φίλου για να γράψω σε όλους. 

Αρχικά να πω πως παίζω witcher 3, κανένα football manager και"δυστυχώς" έχω επιστρέψει στο wow. Νομίζω το τρίτο είναι και το τρικ της υπόθεσης. Τα άλλα λίγο που έχω δει σε proton υποστηρίζονται και τρέχουν αρετά καλά. Η μ@λ@κία είναι πως το football manager έχει παψει να βγάζει έκδοση για Linux αν και το έχω παρατήσιε κάπως (πχ το φετινό δνε το αγόρασα).

Το popos δεν το ήξερα, οκ θα το έχω στα υπόψη, ίσως το δοκιμάσω κιόλας με τον τρόπο που αναφέρει ο @mphxths, περνώντας και το pantheon. Η ερώτησή μου σε αυτή την περίπτωση είναι, αν θα κρατηθεί το cd key που έχω για το activation των windows καθώς αν το χάσω θα πρέπει να αγοράσω άλλο, ήταν single use.

Όσο για το wow, κυκλοφορούν ακρετά βιντεάκια που τυπάδες το τρέχουν σε λίνουξ και λένε ότι παίζιε κανονικά. Ίσως το ότι παίζω το classic που είναι βασισμένο σε παλιά έκδοση του παιχνιδιού να βοηθάει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Hawk_K Το wow παίζει αέρα μην το σκέφτεσαι καθόλου. Δεν έχει πρόβλημα. 
Το Witcher 3 το έχω και έχω κάνει progress επισης flow κανένα πρόβλημα. Ότι πρόβλημα έχει αφορά το ίδιο το game που είναι κοινά και σε Windows. 
Εννοειται κανείς εγκατάσταση gamemode ανάλογα την διανομή που θα επιλέξεις https://github.com/FeralInteractive/gamemode και ενεργοποιεις το proton από το steam
Το κλειδί των Windows δεν χάνεται, θα κανείς login με το outlook acc αν τα ξανά περάσεις και θα είσαι οκ. Για μένα πήγαινε με popos ή Manjaro  αλλά πες τι hardware έχεις

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Rockdye είπε

(ορίστε @mphxths στέλνω κόσμο στους αντιπάλους 🤣

Να ξερεις οτι υπαρχει ειδικο μερος στην κολαση του Arch , ειδικα για σενα :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και πιάσαμε τα OS, θ' αναφέρω και το Feren OS:

https://ferenos.weebly.com/

που είναι η διανομή που δοκίμασα, αφού είχα πρόβλημα με το arch και μου έχανε την προσαρτηση των δίσκων(τυχαία και διαφορετικού κάθε φορά). Το άφησα λοιπόν(αρχικά για λίγο) για να τεστάρω αν είναι hardware πρόβλημα ή ευθύνεται το arch, αλλά με βόλεψε το παραπάνω και το χρησιμοποιώ 1-2 μήνες τώρα.

Όσον αφορά τα παιχνίδια πέρα απ' το gamemode, χρειάζεται το DXVK. Αν έχεις ΑΤΙ καρτα γραφικών, καλύτερα βάλε νεότερη έκδοση του mesa από αυτή της διανομής(19.03 δηλαδή) ώστε να είναι δυνατή η χρήση του "aco" που δίνει ένα boost στα fps. Επίσης ανακάλυψα πρόσφατα και το VKBasalt το οποίο είναι κάτι αντίστοιχο του reshade των windows και ενεργοποιεί κάποιες ρυθμίσεις γραφικών(όπως FXAA) αν δεν είναι διαθέσιμες ως επιλογές από το παιχνίδι.

Για παιχνίδια μέσω wine χρησιμοποιώ το παρακάτω skript και τρέχω τα παιχνίδια μέσω αυτού για να μην ψάχνω τις εντολές κάθε φορά.

#!/bin/bash
export DXVK_HUD=fps
export RADV_PERFTEST=aco 
export ENABLE_VKBASALT=1
gamemoderun
wine "/διαδρομή και όνομα παιχνιδιού/"

το αρχείο αυτό το βάζω στον ίδιο φάκελο με το εκτελέσιμο του παιχνιδιου.

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...