Προς το περιεχόμενο

Ποια έκδοση Linux να εγκαταστήσω


botakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, botakias είπε

Καλησπέρα, 

Μέχρι χθες είχα εγκαταστημένο το LINUX MINT XFCE 32bit. Αυτό που πρόσεξα ήταν ότι ανοίγοντας 2 με 3 καρτέλες στο browser και συγχρόνως άνοιγες το menu η cpu έφτανε στο 100% και έμενε εκεί κολλημένο περίπου μισό με ένα λεπτό. Έψαξα λίγο και βρήκα για παλιά pc το Linux LXLE το εγκατέστησα και είδα ότι πάει καλύτερα. Θα δω και το Linux bodhi, θα τα συγκρίνω και θα σου πω. 

Ωραίος, περιμένω τις εντυπώσεις σου. Το LXLE είναι άμεσος ανταγωνιστής του Bodhi σε ταχύτητα. Και αν δε μιλάμε για Ubuntu based το Sparky είναι άλλη μια επιλογή.

Υ.γ. Και εμένα το mint cinnamon μου άρεσε εξαιρετικά αλλά: κατάλαβα ότι είναι καλύτερο για πρόσφατα μηχανήματα. Εμένα είναι 12ετίας και ήταν μεν πιο γρήγορο από windows όμως δεν είχα την άπλα που ήθελα.

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 442
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για το BODHI  υπάρχουν 3 εκδόσεις

Standard: Η κλασική έκδοση του Bodhi για συστήματα δεκαετίας που τρέχουν σε 64bit υπολογιστές. (περίπου 798 MB)
Legacy: Αυτή η έκδοση είναι για πολύ παλιούς 32bit υπολογιστές (15ετίας), η οποία τρέχει τον παλιό Linux πυρήνα (3.2 έκδοση). (περίπου 737 MB)
AppPack: Η έκδοση που είναι σαν την Standard αλλά με περισσότερα προεγκατεστημένα προγράμματα. (περίπου 1.4 GB)

Για το δικό μου καρούλι θα κατεβάσω την Legacy και θα σου πω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντας μέγας χρεπολάτρης έχω πειραματιστεί αρκετά με παλιατζούρες 15ετίας και βάλε  δοκιμάζοντας πλήθος διανομών κυρίως ubuntu-ειδών.

Αυτή η Βοdhi ποτέ δε μου δούλεψε κανονικά, όλο πάντα κάτι κόλλαγε / κράσαρε κλπ σε άσχετες στιγμές

Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι σε μηχανήματα (λαπτοπ όλα με τα οποία ασχολούμαι) με τέτοιους μονοπύρηνους "αρχαίους" επεξεργαστές σε όλα οι λεγόμενες ελαφριες διανομές δούλευαν ικανοποιητικά όσον αφορά εφαρμογές γραφείου (απλά φύλλα υπολογισμών - επεξεργασία κειμένου κλπ), ακρόαση μουσικής καθώς και απλή περιήγηση στο διαδίκτυο. Το θέμα δυσκόλευε στην παρακολούθηση βίντεο- youtube κλπ. Παρατήρησα ότι αν ο επεξεργαστής είχε 2ΜΒ L2 cache κάτι γινόταν αν είχε  1ΜΒ ή λιγότερο κλαύτα Χαράλαμπε.... βίντεο δε κατάφερνα να δω χωρίς κολλήματα.

Στα πιο αδύναμα μηχανήματα με κάτι Duron κάτι Athlon Xp , Celeron  Μ και δε συμμαζεύεται  μόνο με Slitaz , Antix και Puppies μπόρεσα να έχω μια αξιοπρεπή εμπειρία χρήσης ηλεκτρονικού υπολογιστού (πες γραφομηχανής καλύτερα για να είσαι μέσα...  😛 )

Και όλα αυτά σε εποχές ubuntu 12.04 - 14.04  όχι τώρα που πάμε για την 20.xx. Το δε διαδίκτυο έχει βαρύνει αρκετά (όλες οι ιστοσελίδες έχουν γεμίσει με μπλιμπλίκια που αναβοσβήνουν) με αποτέλεσμα κάτι παραπάνω από απλή περιήγηση να ισοδυναμεί με ανάβαση στα Ιμαλάια για μηχανήματα με τέτοιους επεξεργαστές.

LXLE , Peppermint , Bodhi (αν σου κάτσει ... σε εμένα δεν) αν θες  Ubuntu flavour

Antix , Bunsenlabs , Slitaz , Puppies σίγουρα θα δουλέψουν πιο άνετα

Εγώ σε Ρ4 θα έπαιζα με Αntix (Ελλαδάρα ολέ     :) )

 

 

 

 

Επεξ/σία από nik0laus
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα nik0laus

Ποια έκδοση να κατεβάσω από το http://ftp.ntua.gr/pub/linux/mxlinux-iso/ANTIX/Final/antiX-19/

κατέβασα την antiX-19-runit_386-base.iso 

είναι οκ;

 

Η BODHI μου φάνηκε λίγο περίπλοκη σε σχέση με την LXLE που είναι πιο απλή.

Όσο για την DEBIAN θα την δω αλλά νομίζω ότι είμαι μεταξύ LXLE και ΑΝΤΙΧ, εφαρμογές στην ΑΝΤΙΧ από που κατεβάζουμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nik0laus είπε

Όντας μέγας χρεπολάτρης έχω πειραματιστεί αρκετά με παλιατζούρες 15ετίας και βάλε  δοκιμάζοντας πλήθος διανομών κυρίως ubuntu-ειδών.

Αυτή η Βοdhi ποτέ δε μου δούλεψε κανονικά, όλο πάντα κάτι κόλλαγε / κράσαρε κλπ σε άσχετες στιγμές

Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι σε μηχανήματα (λαπτοπ όλα με τα οποία ασχολούμαι) με τέτοιους μονοπύρηνους "αρχαίους" επεξεργαστές σε όλα οι λεγόμενες ελαφριες διανομές δούλευαν ικανοποιητικά όσον αφορά εφαρμογές γραφείου (απλά φύλλα υπολογισμών - επεξεργασία κειμένου κλπ), ακρόαση μουσικής καθώς και απλή περιήγηση στο διαδίκτυο. Το θέμα δυσκόλευε στην παρακολούθηση βίντεο- youtube κλπ. Παρατήρησα ότι αν ο επεξεργαστής είχε 2ΜΒ L2 cache κάτι γινόταν αν είχε  1ΜΒ ή λιγότερο κλαύτα Χαράλαμπε.... βίντεο δε κατάφερνα να δω χωρίς κολλήματα.

Στα πιο αδύναμα μηχανήματα με κάτι Duron κάτι Athlon Xp , Celeron  Μ και δε συμμαζεύεται  μόνο με Slitaz , Antix και Puppies μπόρεσα να έχω μια αξιοπρεπή εμπειρία χρήσης ηλεκτρονικού υπολογιστού (πες γραφομηχανής καλύτερα για να είσαι μέσα...  😛 )

Και όλα αυτά σε εποχές ubuntu 12.04 - 14.04  όχι τώρα που πάμε για την 20.xx. Το δε διαδίκτυο έχει βαρύνει αρκετά (όλες οι ιστοσελίδες έχουν γεμίσει με μπλιμπλίκια που αναβοσβήνουν) με αποτέλεσμα κάτι παραπάνω από απλή περιήγηση να ισοδυναμεί με ανάβαση στα Ιμαλάια για μηχανήματα με τέτοιους επεξεργαστές.

LXLE , Peppermint , Bodhi (αν σου κάτσει ... σε εμένα δεν) αν θες  Ubuntu flavour

Antix , Bunsenlabs , Slitaz , Puppies σίγουρα θα δουλέψουν πιο άνετα

Εγώ σε Ρ4 θα έπαιζα με Αntix (Ελλαδάρα ολέ     :) )

Μπορεί να ειναι έτσι δε διαφωνώ. Το ίντερνετ έχει γίνει βαρύ τη σήμερον ημέρα. Όμως διανομές όπως το puppies ή το debian δεν είναι φιλικές προς το νέο χρήστη. Δεν ξέρω όμως γιατί εγώ ειμαι νέος. Ο λόγος που πρότεινα το bodhi είναι η Ubuntu based φιλοσοφία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site του AntiX έχει πολλές εκδόσεις για 32 bit. Ποια έκδοση (σταθερή) πρέπει να κατεβάσω για τον συγκεκριμένο pc; 

Κατέβασα την  antiX-19-runit_386-base.iso αλλά κατά την διαδικασία της εγκατάστασης κόλλησε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες εδω για την runit και τις αλλες παραλλαγες του antix
https://antixlinux.com/antix-19-runit-release/
https://antixlinux.com/antix-19-isos-available/

Πολυ χοντρικα παντως, αν δεν σε ενδιαφερει να εχεις το runit σαν init system (εφοσον ξερεις τι ειναι το init system :P ), και αν δεν εχεις εξοικειωση με την γραμμη εντολων, βαζεις την base ή την full και τερμα.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, botakias είπε

Καλησπέρα nik0laus

Ποια έκδοση να κατεβάσω από το http://ftp.ntua.gr/pub/linux/mxlinux-iso/ANTIX/Final/antiX-19/

κατέβασα την antiX-19-runit_386-base.iso 

είναι οκ;

Η BODHI μου φάνηκε λίγο περίπλοκη σε σχέση με την LXLE που είναι πιο απλή.

Όσο για την DEBIAN θα την δω αλλά νομίζω ότι είμαι μεταξύ LXLE και ΑΝΤΙΧ, εφαρμογές στην ΑΝΤΙΧ από που κατεβάζουμε;

Λογικά θα υπάρχει το synaptic manager για να κατεβάζεις και να κάνεις upgrade. Το antix πάνω στο Debian βασίζεται. Αλλά εντάξει παπούτσι από τον τόπο σου, απλά ενημερωτικά είναι distro που ανήκει σε Κομμουνιστική κοινότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!!!!!!!!! 

Θα εγκαταστήσω πάλι το LXLE, αν είδες το μηχάνημα είναι πολύ παλιό

Όμως όταν το έκανα εγκατάσταση το LXLE και παρόλο που έκανα update μάλλον κάποια συσκευή δεν την αναγνώρισε και δεν έγινε εγκατάσταση του driver, ενώ το Linux mint XFCE αναγνώρισε τα πάντα

Επεξ/σία από botakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kenshin_Himura είπε

Λογικά θα υπάρχει το synaptic manager για να κατεβάζεις και να κάνεις upgrade. Το antix πάνω στο Debian βασίζεται. Αλλά εντάξει παπούτσι από τον τόπο σου, απλά ενημερωτικά είναι distro που ανήκει σε Κομμουνιστική κοινότητα.

Tι εννοείς με το τελευταίο? Πολιτικά ή ιδεολογικά? Πως επηρεάζει αυτό τη διανομή ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε ιδεολογικά ούτε πολιτικά, αν και είμαι αντίθετος. Αλλά όπως παρατηρείς ο καθένας εδώ έχει άποψη για κάθε διανομή και καλά κάνει, αλλά επειδή ο χρόνος μου είναι περιορισμένος θα σταθώ το πολύ σε δύο διανομές με πρώτη την LXLE και δεύτερη ANTIX σαν εναλλακτική για το συγκεκριμένο pc. 

Επεξ/σία από botakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Tι εννοείς με το τελευταίο? Πολιτικά ή ιδεολογικά? Πως επηρεάζει αυτό τη διανομή ?

Οι δημιουργοί του Antix είναι Κομμουνιστές. Πήγαινε στο site αν δεν πιστεύεις και θα το διαπιστώσεις. Εάν εσύ δεν έχεις πρόβλημα να χρησιμοποιείς τη διανομή τους όλα καλά, εννοείται δεν επηρεάζει με κάποιον τρόπο, απλά έχω συναντήσει άτομα από εξωτερικό οι οποίοι μόλις αντιλήφθηκαν ότι η διανομή συντηρείται από άτομα του Κινήματος την απέρριψαν.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Kenshin_Himura είπε

Οι δημιουργοί του Antix είναι Κομμουνιστές. Πήγαινε στο site αν δεν πιστεύεις και θα το διαπιστώσεις. Εάν εσύ δεν έχεις πρόβλημα να χρησιμοποιείς τη διανομή τους όλα καλά, εννοείται δεν επηρεάζει με κάποιον τρόπο, απλά έχω συναντήσει άτομα από εξωτερικό οι οποίοι μόλις αντιλήφθηκαν ότι η διανομή συντηρείται από άτομα του Κινήματος την απέρριψαν.

Εντάξει κομμουνιστές είναι οχι λεπροί. Άρα κανένα πρόβλημα. Και μου άρεσε και το environment και την γλυκοκοίταζα. Θα την τσεκάρω το βράδυ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...