Προς το περιεχόμενο

Ποια έκδοση Linux να εγκαταστήσω


botakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, patclo είπε

Δεν θυμαμαι να ειχε κατι περιεργο η εγκατασταση. Τα τυπικα ρωταγε, αν θα πιασει ολο το δισκο, οναμα χρηστη password κτλ. Ευκολη μου φανηκε και χωρις να εχω ιδιαιτερη εμπειρια σε λινουξ. Εχω την εντυπωση οτι χρειαστηκε να βαλω χειροκινητα μετα την εγκατασταση το password του wifi απο το μενου network. Εχει και στο youtube βιντεακια με τα βηματα. 

Και με mint xfce 64bit μια χαρά είναι οι core2duo. Έχω φτιάξει κι εγώ. Αν βάλεις 4gb ram & ssd, θα πηγαίνει άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 442
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημερα μια βοηθεια γιατι δεν εχω εμπειρια με linux.Περασα επιτυχως Lubuntu 18.04 σε Fujitsu Amilo Li1705.Το μονο προβλημα ειναι η αναλυση της οθονης 640χ480 και μου εχει βγαλει τα ματια.Λογικα ειναι θεμα drivers της καρτας.Πως το διορθωνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

Καλημερα μια βοηθεια γιατι δεν εχω εμπειρια με linux.Περασα επιτυχως Lubuntu 18.04 σε Fujitsu Amilo Li1705.Το μονο προβλημα ειναι η αναλυση της οθονης 640χ480 και μου εχει βγαλει τα ματια.Λογικα ειναι θεμα drivers της καρτας.Πως το διορθωνω?

Αν εχει την via chrome 9 , τοτε σκας ενα :
 

sudo apt install xserver-xorg-video-openchrome

κανεις restart και ευχεσαι για τα καλυτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγκατέστησα το linux mint ομως δεν μου γεμιζει το ματι για τον παλιο μου υπολογιστη αλλά θα το τσεκαρω, όμως θέλω μια βοήθεια, γιατι  αν και παταω alt shift  δεν μου αλλαζει με τιποπτα την γλωσσα στα ελληνικα, παροτι κατα την εγκατάσταση ειχα επιλέξει ελληνικα. Μια βοήθεια σας παρακαλώ ευχαριστω

Επεξ/σία από monoxromos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, monoxromos είπε

Εγκατέστησα το linux mint ομως δεν μου γεμιζει το ματι για τον παλιο μου υπολογιστη αλλά θα το τσεκαρω, όμως θέλω μια βοήθεια, γιατι  αν και παταω alt shift  δεν μου αλλαζει με τιποπτα την γλωσσα στα ελληνικα, παροτι κατα την εγκατάσταση ειχα επιλέξει ελληνικα. Μια βοήθεια σας παρακαλώ ευχαριστω

Συντομευση για αλλαγή γλώσσας στο πληκτρολόγιο στο Linux Mint Tina [Λύθηκε]

https://www.linuxinsider.gr/forum/genika/9620/syntomeysi-gia-allagi-glossas-sto-pliktrologio-sto-linux-mint-tina-lythike

 

linuxmint-greek-keyboard-language-shortcut.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gakos1112 είπε

Συντομευση για αλλαγή γλώσσας στο πληκτρολόγιο στο Linux Mint Tina [Λύθηκε]

https://www.linuxinsider.gr/forum/genika/9620/syntomeysi-gia-allagi-glossas-sto-pliktrologio-sto-linux-mint-tina-lythike

linuxmint-greek-keyboard-language-shortcut.png

Ρε συ, περασες mint cinnamon σε τετοιο μηχανημα? Ειναι βαρυ γραφικο το cinammon. Καλυτερα να εβαζες την mint xfce 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας και πάλι  τελικα περασα τα linux lite 32 δεν βλεπω μεγάλη διαφορα με τα linux mint μαλλον ειναι το ίδια σε  ταχύτητα.

Μονο που στο Lite  η γλώσσα στα εικονίδια  του Menu κ.α. ειναι αγγλική ,δεν βρήκα κάπου να τα αλλάξω ,βεβαια εχει ελληνικα στο πληκτρολόγιο , επίσης δεν δεχεται την εγκατάσταση του chrome  linux.Ισως επειδη δεν βρίσκω chrome linux 32 αλλά μόνον  64.

Να ξαναβάλω το  Mint;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, monoxromos είπε

γεια σας και πάλι  τελικα περασα τα linux lite 32 δεν βλεπω μεγάλη διαφορα με τα linux mint μαλλον ειναι το ίδια σε  ταχύτητα.

Μονο που στο Lite  η γλώσσα στα εικονίδια  του Menu κ.α. ειναι αγγλική ,δεν βρήκα κάπου να τα αλλάξω ,βεβαια εχει ελληνικα στο πληκτρολόγιο , επίσης δεν δεχεται την εγκατάσταση του chrome  linux.Ισως επειδη δεν βρίσκω chrome linux 32 αλλά μόνον  64.

Να ξαναβάλω το  Mint;

Να περασεις την mint xfce 64..οχι 32

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, monoxromos είπε

Ναι  αλλά το μηχανάκι  είναι για 32, θα την δεχθεί;

Ποιον επεξεργαστη εχεις;

Αν εχεις τον celeron m 530 υποστηριζει 64bit, οποτε ναι μπορεις

2 ώρες πριν, monoxromos είπε

Ναι  αλλά το μηχανάκι  είναι για 32, θα την δεχθεί;

Ποιον επεξεργαστη εχεις;

 

ΑΛΛΑ! μην περιμενεις θαυματα. Ειναι μονοπυρινος και δεν ειναι για πολλα πολλα.

Οποια διανομη και να περασεις θα ζοριστεις στο ιντερνετ

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα χαρακτηριστικα έχει το μηχάνημα, το λυπαμαι να το πετάξω στον κάδο ανακύκλωσης 

  • Dell Latitude D520 Laptop Notebook Computer
  • Intel Dual Core T2300 1.66Ghz Processor with 2MB Cache
  • 1 GB DDR2 RAM 667Mhz, 60GB 5400 RPM Hard Drive,
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, monoxromos είπε

Αυτά τα χαρακτηριστικα έχει το μηχάνημα, το λυπαμαι να το πετάξω στον κάδο ανακύκλωσης 

  • Dell Latitude D520 Laptop Notebook Computer
  • Intel Dual Core T2300 1.66Ghz Processor with 2MB Cache
  • 1 GB DDR2 RAM 667Mhz, 60GB 5400 RPM Hard Drive,

Δεν ειπε κανεις να το πεταξεις. Λοιπον ο t2300 αποτι βλεπω δεν υποστηριζει 64, οποτε θα βαλεις 32αρα εκδοση.

Κατεβασε την linux mint xfce 32-bit και θα εισαι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, monoxromos είπε

Αυτά τα χαρακτηριστικα έχει το μηχάνημα, το λυπαμαι να το πετάξω στον κάδο ανακύκλωσης 

  • Dell Latitude D520 Laptop Notebook Computer
  • Intel Dual Core T2300 1.66Ghz Processor with 2MB Cache
  • 1 GB DDR2 RAM 667Mhz, 60GB 5400 RPM Hard Drive,

Κάποια έκδοση θα βρεις να τρέχει. Το χοντρό θέμα είναι η ραμ που είναι πολύ μικρή. Εγώ σε άτομ n270 που έχει περίπου το 1/3 της επεξεργαστικής ισχύς που έχει ο δικός σου επεξεργαστής έβαλα έκδοση που μπουτάρει σε 67mb ραμ και βλέπεις πολύ χαμηλής ανάλυσης βιντεάκι στο youtube με 80 - 90% χρήση επεξεργαστή. Μην περιμένεις θαύματα αλλά απλή χρήση την κάνεις με αυτό το hardware. Αρκεί να βρεις έκδοση που δεν τρώει πολύ ραμ και δεν είναι βαριά. 

screenshot.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά αλλά η RAM δεν ανεβαίνει έτσι δεν είναι;

Τώρα για την την ελαφριά έκδοση τι να πω δεν είμαι καθόλου-δυστυχώς- εξοικειωμένος με τα LINUX έπρεπε να το είχα κάνει από καιρό αλλά όπως διάβασα αυτές οι δυο δηλαδή linux lite  και linux mint λένε πως είναι πιο ελαφριές. Και κάτι ακόμη δεν χρειάζονται οδηγούς των συσκευών του υπολογιστή, βρίσκουν αμέσως και  την σύνδεση στο internet και το δίκτυο  των άλλων υπολογιστών και τον ήχο, μάλιστα η MINT έχει και είσοδο για μικρόφωνο. 

Επίσης παίζει όποιον πλέϊερ ανοίγω όπως και τα video youtube και αλλού .

Τώρα δεν μπoρώ να εγκαταστήσω chrome και κάποιο πρόγραμμα ηχογράφησης όπως το cool edit  ούτε το audacity

Ειδικά το lite δεν κάνει λήψεις προγραμμάτων,ανοίγει ένα παράθυρο για λήψεις αλλά δεν προχωρά.

Σε ευχαριστω για την βοήθεια σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...