Προς το περιεχόμενο

Ποια έκδοση Linux να εγκαταστήσω


botakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 442
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι οδηγός χρήσης ;

Κλασσικό ubuntuειδές είναι ... είτε στην επίσημη σελίδα του μπειςείτε σε οποιοδήποτε ubuntu forum μπεις θα δεις ένα κάρο οδηγούς για οποιοδήποτε θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!!!!

Υπάρχει κάποια εφαρμογή για Linux όπως το Hard info, (Balarc Advisor- Total Network Inventory για Windows) που να μου εμφανίζει σε γραφικό περιβάλλον και να μπορώ να εκτυπώσω το profile του υπολογιστή (Λίστα εγκατεστημένων εφαρμογών και Hardware) 

Δεν με ενδιαφέρει η λίστα που μου εμφανίζει το Software Manager με τις εγκατεστημένες εφαρμογές διότι δεν μπορώ να τις εκτυπώσω αλλά ούτε και από το Synaptic.

Έχω εγκατεστημένο το Linux Mint XFCE 32bit

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, botakias είπε

Καλημέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!!!!

Υπάρχει κάποια εφαρμογή για Linux όπως το Hard info, (Balarc Advisor- Total Network Inventory για Windows) που να μου εμφανίζει σε γραφικό περιβάλλον και να μπορώ να εκτυπώσω το profile του υπολογιστή (Λίστα εγκατεστημένων εφαρμογών και Hardware) 

Δεν με ενδιαφέρει η λίστα που μου εμφανίζει το Software Manager με τις εγκατεστημένες εφαρμογές διότι δεν μπορώ να τις εκτυπώσω αλλά ούτε και από το Synaptic.

Έχω εγκατεστημένο το Linux Mint XFCE 32bit

αν και είσαι τελείως εκτός θέματος, βρήκα το παρακάτω με μια πρόχειρη αναζήτησή στο Ίντερνετ . η εντολή στην παράθεση θα δείξει μόνο πια πακέτα εγκατέστησες εσύ και όχι όσα μπήκαν σαν εξάρτηση, νομίζω. 

comm -13 \
    <(gzip -dc /var/log/installer/initial-status.gz | sed -n 's/^Package: //p' | sort) \
    <(comm -23 \
        <(dpkg-query -W -f='${Package}\n' | sed 1d | sort) \
        <(apt-mark showauto | sort) \
     )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας εχω ένα λαπτοπ dell d 520.

Θελω να του βάλω ενα πολύ πολύ ελαφρύ linux για πλοήγηση στο ιντερνετ κυρίως.

Εχω δοκιμασει το lubuntu και το puppy.

Εχω πρόβλημα με την σύνδεση στο ιντερνετ πως βρίσκει  δίκτυο κλπ., με την αλλαγή γλώσσας (ελληνικα-αγγλικα) και  την σύνδεση σε δίκτυο υπολογιστών με windows 10.

Ποιο θα μου προτείνατε που να με διευκολύνει σε αυτές τις εργασίες.

Γνωρίζω πολύ καλά τα windows άρχισα από τα 95 αλλά απο linux μαύρα μεσάνυχτα.

Τι μπορω να βάλω που να ανταποκρινεται σε αυτές τις εργασίες;

Ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, monoxromos είπε

 

Γνωρίζω πολύ καλά τα windows άρχισα από τα 95 αλλά απο linux μαύρα μεσάνυχτα.

 

 

Linux Mint Xfce

Επεξ/σία από nik0laus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, monoxromos είπε

ειναι πιο ελαφρύ και ευχρηστο απο το linux lite ή το antix;

Για πες λίγο περισότερα στοιχεία για το λαπτοπ (επεξεργαστή ραμ) γιατί το  dell d20 είναι σχετικά παλιό μηχάνημα και από ότι googlαρα και μου βγάζει ότι μπορεί να έχει ραμ ανάλογα με την σύνθεση 512mb έως 2GB. Πχ το antix που αναφέρεις το δοκίμασες να δεις πως πάει? Αυτή η έκδοση στοχεύει παλιά μηχανήματα (ειδικά αν έχεις από 1gb και κάτω δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορείς να τρέξεις ικανοποιητικά σε διανομές βαρύτερες από τύπου antix αφού οι περισσότερες μοντέρνες εκδόσεις με το καλημέρα θέλουν 400 - 500 mb τουλάχιστον και μόλις ανοίξεις και τον chrome αντίο ζωή).

Επεξ/σία από patclo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έδινα μια συμβουλή. Σε μηχανήματα με μονπύρηνο επεξεργαστή, αν δεν τα θέλετε αποκλειστικά για επεξεργασία κειμένου και θέλετε και ίντερνετ .... ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ.

Δεν σώζονται με τίποτε. Χάσιμο χρόνου είναι . 

 

Έχω δοκιμάσει pentium 4 , 3.2GHz με 2gb ram που είναι το μέγιστο που παίρνει και σέρνεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Θα έδινα μια συμβουλή. Σε μηχανήματα με μονπύρηνο επεξεργαστή, αν δεν τα θέλετε αποκλειστικά για επεξεργασία κειμένου και θέλετε και ίντερνετ .... ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ.

Δεν σώζονται με τίποτε. Χάσιμο χρόνου είναι . 

Έχω δοκιμάσει pentium 4 , 3.2GHz με 2gb ram που είναι το μέγιστο που παίρνει και σέρνεται .

Στο χειρότερο μηχάνημα που έχω δοκιμάσει το antix είναι ένα νετμπουκ με τον atom n270 και 1 gb ram. Ψιλοτσουλάει για απλό σερφάρισμα αλλά σίγουρα αν πχ θες να δεις youtube με αποδεκτή απόδοση πρέπει να χρησιμοποιείς ένα app όπως το smtube που φορτώνει μόνο το βίντεο. Αυτά τα μηχανάκια είχαν όλα σχεδιαστεί για windows xp και για σελίδες που τότε δεν ήταν τόσο βαριές όσο σήμερα. Τα σημερινά λειτουργικά/σελίδες τα φέρνουν στα όρια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σε παλιο λαπτοπ με  Intel Core Duo T2450 και ram 2gb(1,75gb διαθεσιμη για το λειτουργικο) ποια εκδοση λινουξ ειναι καλυτερη για το μηχανακι?

Η χρηση που θα γινει στο λαπτοπ ειναι απλο σερφαρισμα.Τα windows 10 μπορει να τα σηκωσει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Το antix σήμερα, είναι προσιτό όπως το mint ή το xubuntu π.χ. στην εγκατάσταση ; Όλα στο αυτόματο ; 

Δεν θυμαμαι να ειχε κατι περιεργο η εγκατασταση. Τα τυπικα ρωταγε, αν θα πιασει ολο το δισκο, οναμα χρηστη password κτλ. Ευκολη μου φανηκε και χωρις να εχω ιδιαιτερη εμπειρια σε λινουξ. Εχω την εντυπωση οτι χρειαστηκε να βαλω χειροκινητα μετα την εγκατασταση το password του wifi απο το μενου network. Εχει και στο youtube βιντεακια με τα βηματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Θα έδινα μια συμβουλή. Σε μηχανήματα με μονπύρηνο επεξεργαστή, αν δεν τα θέλετε αποκλειστικά για επεξεργασία κειμένου και θέλετε και ίντερνετ .... ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ.

Δεν σώζονται με τίποτε. Χάσιμο χρόνου είναι . 

Έχω δοκιμάσει pentium 4 , 3.2GHz με 2gb ram που είναι το μέγιστο που παίρνει και σέρνεται .

SSD. Problem solved (Για κειμενα παντα)

1 ώρα πριν, Mr_Terror είπε

Παιδια σε παλιο λαπτοπ με  Intel Core Duo T2450 και ram 2gb(1,75gb διαθεσιμη για το λειτουργικο) ποια εκδοση λινουξ ειναι καλυτερη για το μηχανακι?

Η χρηση που θα γινει στο λαπτοπ ειναι απλο σερφαρισμα.Τα windows 10 μπορει να τα σηκωσει?

 

Lubuntu 18.04 x64

Τα 10 τα ξεχνας. ΜΟΝΟ και παλι ΜΟΝΟ αν βαλεις πανω του και εσυ εναν ssd

Επεξ/σία από Alex-V
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...