Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τα περιπου 10 ευρώ που κοστίζει το 103 solo ultralight ειναι φανταστικο.
Αν και  απλο πρεπει να εισαι συνεχεια μαζι του μια και δεν υπαρχουν αυτοματισμοι ούτε  τριμαρισματα.
Ιδανικο για εξερευνήσεις σιγα και χαμιλα .

Microsoft Flight Simulator Screenshot 2021.04.29 - 19.44.50.05.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Φαντάζομαι θα το τιμήσει πολύς κόσμος αφού είναι ιδανικό για VFR με VR. Το seneca της carenado βγήκε ή όχι ακόμα; 

PA34T SENECA V MSFS2020

 

COMING SOON!

AVAILABLE ONLY AT MICROSOFT FLIGHT SIMULATOR

(IN GAME MARKET)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα το  Seneca ειναι έτοιμο για αγορα με 30 δολλαρια,απο οτι λένε  εχει και weather radar.
Θα περιμενο να διαβασω τι παιζει και με αυτο και αναλογος θα πραξω .
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κι εγώ περιμένω να δω reviews γιατί η Carenado είναι λίγο του ύψους και του βάθους, πχ το C182T ήταν μετριότατο και το ψιλομετάνιωσα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα! Χρονια Πολλα!

Εδω κ μια εβδομαδα εχω την τυχη να "πεταω" με ολα στο ultra και μου' χει πεσει το σαγονι. 

Χτες ωστοσο, ειχα απανωτα CTDs, δεν καταφερα να ολοκληρωσω πτηση (nzeppos ακους?)...Ειχε θεμα και η συνδεση μου στο internet με πολλες αποσυνδεσεις, δεν ξερω αν μπορει να φταιει αυτο. Update δεν εγινε για να πω οτι κατι το πειραξε τωρα, δουλευε μια χαρα πριν. Θα κανω update τους drivers της nvidia και βλεπουμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούω. Το MSFS μπορεί να κρασάρει για ένα εκατομμύριο διαφορετικούς λόγους οπότε δεν βγαίνει άκρη με τίποτα. Είναι να μην σου τύχει. 

Εγώ έκανα αρκετά δρομολόγια με Piper Arrow μέσα στις γιορτές, πήρα σβάρνα όλο το νοτιοανατολικό Αιγαίο και μετά Χανιά, Σητεία, Ρόδο, Λάρνακα, Αττάλεια κλπ. Υπέροχο αεροπλάνο, άσχετα αν μετά το CJ4 (που πλέον κρασάρει) μου φαίνεται περίεργο που τώρα θέλω 3-4 ώρες για το Ιωάννινα-Κρήτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια μεχρι τωρα δεν ειχα θεματα, μου χε φερθει καλα!😄

Απλα δεν καταλαβαινω. Πεταω σχεδον αποκλειστικα το FBW A32NX και κυριως Ελλαδα, δεν εχω αλλαξει κατι, τι το επιασε χτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, stcp είπε

Η αληθεια μεχρι τωρα δεν ειχα θεματα, μου χε φερθει καλα!😄

Απλα δεν καταλαβαινω. Πεταω σχεδον αποκλειστικα το FBW A32NX και κυριως Ελλαδα, δεν εχω αλλαξει κατι, τι το επιασε χτες...

Δεν είναι απίθανο κάποιο σκάλωμα να έφαγε με το χάρτη σε πολύ συγκεκριμένη τοποθεσία ή απλώς να έτυχε και να μην ξαναγίνει, αλλά με το MSFS είπαμε: τα πάντα είναι πιθανά.

Εμένα τις προάλλες μου κράσαρε με το generic 0x00...05 κοντά στο Βόλο με το Piper Arrow, που δεν κρασάρει ποτέ με το συγκεκριμένο πάρα τα όσα προβλήματα αντιμετωπίζω γενικά. Το πιθανότερο ήταν ότι έφταιγε που είχα αφήσει το spad.next να μαζεύει data για πολλή ώρα και ξέχασα να το κλείσω. Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος.

1 ώρα πριν, psaras είπε

Update 5.0 for  Piper Arrow

Το είδα και νομίζω έφτασε η ώρα να δοκιμάσω επιτέλους το GTN 750 που τόσο καιρό σνομπάρω. Επιτέλους έφτιαξαν το white navigation light, καθώς και το cosmetic issue με το DME που δεν φαινόταν σωστά το on/off (όχι ότι το πατάω και ποτέ αφού πλέον το power όλων των avionics ελέγχεται από Honeycomb Alpha σε συνδυασμό με spad.next). Να δούμε αν θα έχει αλλάξει κάτι στο flight model όμως, γιατί είχε κάτι σχετικό στο changelog.

Για το Piper Arrow έχω ολοκληρώσει τις checklists για τις normal διαδικασίες, οπότε θα το ανεβάσω το βράδυ να υπάρχει. Έφτασα να διαβάσω μέχρι και το πραγματικό POH για κάποια πράγματα που δεν γίνονται σαφή από την ίδια τη Just Flight (πχ. αν πρέπει να ανάψεις electric fuel pump όταν αλλάζεις fuel tank εν πτήσει κλπ).

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωιμέ, τι έχουν να δουν τα ματάκια μας πάλι.

update: α, ένα απλό hotfix είναι:

Αναφορά σε κείμενο

A patch (1.15.10.0) addressing the multiplayer stuttering issue is now available for Microsoft Flight Simulator in the Microsoft Store and on Steam. Full patch notes can be found here:

- Framerate stuttering when custom liveries are being used in multiplayer has been fixed
- Update to live weather system to improve accuracy globally

You only have to download the new .exe (from Steam or Microsoft Store), no package to download. The launcher update is approximately 1 GB on the MS Store and ~237MB on Steam.

...που κλασικά θα φτιάξει ένα πράγμα και θα χαλάσει άλλα δέκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, nzeppos είπε

Για το Piper Arrow έχω ολοκληρώσει τις checklists για τις normal διαδικασίες, οπότε θα το ανεβάσω το βράδυ να υπάρχει. Έφτασα να διαβάσω μέχρι και το πραγματικό POH για κάποια πράγματα που δεν γίνονται σαφή από την ίδια τη Just Flight (πχ. αν πρέπει να ανάψεις electric fuel pump όταν αλλάζεις fuel tank εν πτήσει κλπ).

Σωστό ή όχι, ορίστε το checklist των 2 σελίδων (ίσα ίσα να χωρέσει μπρος-πίσω σε πλαστικοποιημένο Α4):

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1n99fpbD3Gka1zio38kxnFrCxa_zA5YTcA40BHqeJv3s/edit?usp=sharing

Δείγμα:

image

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nzeppos είπε

Σωστό ή όχι, ορίστε το checklist των 2 σελίδων (ίσα ίσα να χωρέσει μπρος-πίσω σε πλαστικοποιημένο Α4):

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1n99fpbD3Gka1zio38kxnFrCxa_zA5YTcA40BHqeJv3s/edit?usp=sharing

Δείγμα:

image

Ωραιος ευχαριστουμε πολυ👌 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κακό είναι ότι με το ανύπαρκτο ή έστω πολύ περιορισμένο σύστημα failures του MSFS, πολλά από τα παραπάνω checks έχουν πολύ μικρή σημασία, γιατί στην πραγματικότητα ξέρεις ότι δεν πρόκειται να χαλάσει τίποτα. Οπότε γιατί να τσεκάρεις τα 4,8-5,1 inHg της αντλίας κενού; Σάμπως θα χαλάσει ποτέ το attitude indicator;

Και ακόμα κι αν γίνει αυτό (πχ. μέσω κάποιου addon που μεταξύ άλλων προσομοιώνει λιγοστές βλάβες όπως κάνει για παράδειγμα το OnAir Company), λογικά θα είναι εν ώρα πτήσης και όχι κατά την εκκίνηση του αεροπλάνου. Οπότε τα πλήρη checklists προσφέρουν κάποιο immersion αλλά υπάρχει δρόμος ακόμα μέχρι να έχουν ουσιαστική σημασία. Όταν γίνει αυτό θα φτιάξω και τα αντίστοιχα emergency procedures, μιας και το checklist μου είναι μόνο για τα normal.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...