Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Ποσα FPS στην περιοχη LGAV" ειναι κατι πολυ γενικο. Ποιο LGAV καταρχην? Το default (για κλαμματα αλλα καλα FPS), της Flytampa (καλο αλλα πολυ απαιτητικο)? Με ποιο αεροπλανο? Σε ποιο υψος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, mpasakas είπε

Προσφατα εβαλα την gtx1070 8gb μεταχειρισμενη ! μηπως να αλλαζα την cpu αλλα ποια ?

Είμαι με 5800X και αντίστοιχα μια 1070 και παίζω σε medium-high με πολλές απενεργοποιήσεις ρυθμίσεων γραφικών σε κάποια σημεία και με το ζόρι θα φτάσω 40-45fps. Για να δω πάνω από 50 θα πρέπει να είμαι με μικρό αεροσκάφος και ψηλά στον ουρανό!!!.
Βέβαια παίζω σε 2K ανάλυση οπότε και ίσως να έφτανα σε 50-55 σε 1080p αλλά και πάλι σε medium-high settings.
Για να δεις ultra και πολλά fps θες και επεξεργαστή και κάρτα γραφικών από το ψηλό ράφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, stcp είπε

"Ποσα FPS στην περιοχη LGAV" ειναι κατι πολυ γενικο. Ποιο LGAV καταρχην? Το default (για κλαμματα αλλα καλα FPS), της Flytampa (καλο αλλα πολυ απαιτητικο)? Με ποιο αεροπλανο? Σε ποιο υψος?

Το κατεβασα απο το Flightsim ειναι αρκετα καλο,με το787 σε 4000ft.Tα fps που πιανεις με τι α/φος πετας?εγω ειμαι στα 1080. 40-45fps που πιανεις μια χαρα ειναι λες να αλλαξω το CPU Απο την αλλη η δικη μου δεν ξεπερναει το60%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε βοηθαει, σε αλλο PC με Ryzen 7 4800/rtx 2060 και 16GB RAM, σε 1080 που το εχω δοκιμασει σε medium settings ειναι τελειο, αλλα σε ultra σερνεται, ειδικα πανω απο dense scenery ειναι unplayable.

Εγω εχω ξενερωσει με τα approaches...δεν κλειδωνουν στο Α32NX, εχω ξεχασει τις ILS. Δεν ξερω αν ειναι θεμα FS ή Flybywire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stcp είπε

Εγω εχω ξενερωσει με τα approaches...δεν κλειδωνουν στο Α32NX, εχω ξεχασει τις ILS. Δεν ξερω αν ειναι θεμα FS ή Flybywire.

Προσωπικά δεν ασχολούμαι με το A32NX γιατί θέλει πολύ δουλειά ακόμα και από τη στιγμή που θα βγάλουν και το A380X ως προϊόν δεν ξέρω πόσο θα τους πάρει. Ακόμα και τώρα πετώ πιο πολύ το X-plane γιατί έχει καλύτερα αεροσκάφη (τουλάχιστον στα airliners που προτιμώ για να μην πω σε κάθε κατηγορία).
Είναι πολύ κοντά το 737 της pmdg αλλά φοβάμαι ότι η τιμή θα είναι στα ύψη, ενώ δεν είμαι σίγουρος ότι θα μου δώσει κάτι περισσότερο από το Zibo 737 που είναι φοβερό (και μάλιστα δωρεάν). Πάντα μιλώ για τα πτητικά χαρακτηριστικά και τη λεπτομέρεια λειτουργιών και όχι για τα γραφικά όπου το MSFS είναι πολύ ανώτερο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μιας και έστησα pc επιτέλους, είπα να δοκιμάσω να δω και αυτό εδώ το παιχνίδι, να δω πόσο διαφορετικό είναι οπτικά.

Πολύ ωραίο! Περιμένω και το dlss τώρα Microsoft Flight Simulator is getting FSR support along with DLSS

Έχω ερώτηση, την είχα και όταν είχε πρωτοβγει το παιχνίδι. 

Έχει θέμα ο αυτόματος πιλότος? Διαλέγω από τον χάρτη Μυτιλήνη --> Αθήνα παίρνω εκεί και το icon a5 μου και μόλις απογειωθω, βάζω από το μενού που εμφανίζεται από την κορυφή της οθόνης το ai pilot και το αεροσκάφος ξεκινάει μια λουπα πάνω από τη πόλη μέχρι να πιάσει το ύψος που δίνει το atc και κάνει μόνο αυτό. Ή αν το βάλω στα μισά της διαδρομής ή σε ανύποπτο χρόνο, αυτό κάνει στροφή και πηγαίνει πίσω στο αεροδρόμιο της Μυτιλήνης. Το ίδιο κάνει σε οποιαδήποτε αεροδρόμιο και αν απογειωθω.

Κάνω κάτι λάθος?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Μιας και έστησα pc επιτέλους, είπα να δοκιμάσω να δω και αυτό εδώ το παιχνίδι, να δω πόσο διαφορετικό είναι οπτικά.

Πολύ ωραίο! Περιμένω και το dlss τώρα Microsoft Flight Simulator is getting FSR support along with DLSS

Έχω ερώτηση, την είχα και όταν είχε πρωτοβγει το παιχνίδι. 

Έχει θέμα ο αυτόματος πιλότος? Διαλέγω από τον χάρτη Μυτιλήνη --> Αθήνα παίρνω εκεί και το icon a5 μου και μόλις απογειωθω, βάζω από το μενού που εμφανίζεται από την κορυφή της οθόνης το ai pilot και το αεροσκάφος ξεκινάει μια λουπα πάνω από τη πόλη μέχρι να πιάσει το ύψος που δίνει το atc και κάνει μόνο αυτό. Ή αν το βάλω στα μισά της διαδρομής ή σε ανύποπτο χρόνο, αυτό κάνει στροφή και πηγαίνει πίσω στο αεροδρόμιο της Μυτιλήνης. Το ίδιο κάνει σε οποιαδήποτε αεροδρόμιο και αν απογειωθω.

Κάνω κάτι λάθος?

 

Δοκίμασα τα παραπάνω και δεν είχα πρόβλημα. Δεν πετώ το Α5 αλλά έκανα μια διαδρομή Μυτιλήνη --> Αθήνα ( IFR low) και την ακολούθησε κανονικά μέσω ai pilot. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, newlynx είπε

Δοκίμασα τα παραπάνω και δεν είχα πρόβλημα. Δεν πετώ το Α5 αλλά έκανα μια διαδρομή Μυτιλήνη --> Αθήνα ( IFR low) και την ακολούθησε κανονικά μέσω ai pilot. 

Τι στο καλό κάνω λάθος? Με ότι αεροπλάνο το κάνω γίνεται. Εδώ έριξε το 747 όταν ένιωσε σε κάποια φάση το κατέβασε τόσο πολύ στη προσγείωση που έπεσε στο βουνό.😝 Να υπάρχει καμία ρύθμιση που να έχω πειράξει? Υπάρχει κάπου να κάμω reset?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βελτιωμένο αισθητά, οκ. Αλλά αυτό που για να λειτουργούν πιο ρεαλιστικά τα Ηydraulics ή το TCAS έχει γίνει inoperable το button για το Terrain (και με μπλε πινακίδα, μην τυχόν και νομίζουμε ότι είναι inoperable κατά λάθος!)...Φτιάχνουμε 5 πράγματα, χαλάμε 1 (που λειτουργούσε μια χαρά). Ουφ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρκετές μέρες να ασχοληθώ με το αντικείμενο και έχω μείνει πίσω στις εξελίξεις, αλλά πήρε το μάτι μου το Cessna 310R της Milviz. Το οποίο αν δεν κάνω λάθος μόλις κυκλοφόρησε και όλα τα reviews λένε πως πρόκειται για ένα από τα καλύτερα μοντέλα του MSFS (αν όχι το καλύτερο):

Μόλις επανέλθω σίγουρα θα το τιμήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nzeppos είπε

αλλά πήρε το μάτι μου το Cessna 310R της Milviz.

Δες και το  Cessna 414AW Chancellor της Flysimware που κυκλοφόρησε πρόσφατα, τα αρχικά review είναι πολύ θετικά και για αυτό. Επίσης βγήκε και το BAE 146 της Just Flight και το MD-82 της Leonardo Software House. Όμως πλησιάζει και η ώρα του 737 οπότε προσοχή στο πορτοφόλι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 414 το κοίταξα στα πολύ γρήγορα όταν βγήκε, πρώτον γιατί το βρήκα -γκουχ, γκουχ- τζάμπα από κάποιο site και δεύτερον γιατί εκείνες τις μέρες έτυχε να βλέπω τούτη εδώ πέρα τη σειρά στο Youtube που προσπαθούν να φτιάξουν ένα σάπιο 401. Όσο πρόλαβα να δω 5-10 βασικά πράγματα, το αεροπλάνο της Flysimware ήταν πραγματικά εξαιρετικό αλλά δεν είχα χρόνο να εμβαθύνω και έμεινα στο Kodiak για τις τελευταίες πτήσεις πριν λύσω προσωρινά το cockpit και το PC.

Τα BAE146 και MD82 νομίζω θα τα αφήσω για πολύ αργότερα γιατί χρειάζονται αρκετή μελέτη, εκτός του ότι δεν τρελαίνομαι ιδιαίτερα για τα συγκεκριμένα μοντέλα. Εδώ δεν έχω προλάβει ακόμα να ασχοληθώ με το CRJ, που το αγόρασα από day one.

Με το 737 έχει να γίνει χαμός, δεν το συζητάμε. 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...