Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 minutes ago, jimis_vts said:

Το θέμα είναι ότι ο 1.4 δεν υπάρχει πια...😥

Τσέκαρε ebay

386166278966

404543176272

Και σκέψου και μια άλλη περίπτωση , φακό 2 σε 1 . 

Τον Minolta Maxxum 50mm f/2.8 macro 

Έχει ένα κομμάτι στο ebay 404543176272

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

 

 

Edit: μόνο ο 1.8 έμεινε...

Δεν είσαι ο πρώτος που το πολυσκέφτηκε και έχασε το κομμάτι.

Έχω χάσει εγώ κομμάτια στο mpb....ουουουυ! 😆

Σε αυτά δεν θέλει και πολύ σκέψη. Είδες κάτι που σου άρεσε και έχεις και τα λεφτά; Πάρτο και αν δεν σου βγει όπως το περιμένεις, το στέλνεις πίσω. Έχει εγγύηση επιστροφής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimis_vts είπε

Το θέμα είναι ότι ο 1.4 δεν υπάρχει πια...😥

Μην τρελαίνεσαι τόσο. Η διαφορά δεν είναι ούτε 1 stop, συγκεκριμένα αν θεωρήσουμε πως είναι ακριβή τα πραγματικά νούμερα είναι 2/3. Ναι θα υπάρχει μια μικρή διαφορά σε βραδινές λήψεις - πάντα χωρίς χρήση τρίποδου - αλλά σε ρεαλιστικό σενάριο θέασης εικόνας απο κανονική απόσταση δεν πρόκεται να παρατηρήσεις κάτι ως προς τον θόρυβο.

Παρακάτω είναι 2 εικόνες η πρώτη στα 58mm f/2.0 και η δεύτερη στα 56mm f/1.2 από διαφορετικούς φακούς φυσικά και πάντα σε crop σώμα όπως το δικό σου. Λόγω της μικρής απόκλισης του εστιακού μήκους δεν είναι εντελώς ίδιο το κάδρο απλώς τις παραθέτω για να δεις τη διαφορά στο φόντο πίσω. 

1.jpg.0892bae68349e851b45f0081b275b0ee.jpg

 

2.jpg.c7c9532a27bf2c4ce53903bb5d09a966.jpg

 

Σκέψου ότι η διαφορά για την οποία μιλάμε είναι λιγότερο έντονη  f/1.4 αντί για f/1.2 και f/1.8 αντί για f/2.0. 

Φυσικά η απόδοση δεν έχει να κάνει μόνο με αυτά. Προχώρα με τον f/1.8 άφοβα εκτός αν θες να περιμένεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pifilos είπε

Μην τρελαίνεσαι τόσο. Η διαφορά δεν είναι ούτε 1 stop, συγκεκριμένα αν θεωρήσουμε πως είναι ακριβή τα πραγματικά νούμερα είναι 2/3. Ναι θα υπάρχει μια μικρή διαφορά σε βραδινές λήψεις - πάντα χωρίς χρήση τρίποδου - αλλά σε ρεαλιστικό σενάριο θέασης εικόνας απο κανονική απόσταση δεν πρόκεται να παρατηρήσεις κάτι ως προς τον θόρυβο.

Παρακάτω είναι 2 εικόνες η πρώτη στα 58mm f/2.0 και η δεύτερη στα 56mm f/1.2 από διαφορετικούς φακούς φυσικά και πάντα σε crop σώμα όπως το δικό σου. Λόγω της μικρής απόκλισης του εστιακού μήκους δεν είναι εντελώς ίδιο το κάδρο απλώς τις παραθέτω για να δεις τη διαφορά στο φόντο πίσω. 

1.jpg.0892bae68349e851b45f0081b275b0ee.jpg

 

2.jpg.c7c9532a27bf2c4ce53903bb5d09a966.jpg

 

Σκέψου ότι η διαφορά για την οποία μιλάμε είναι λιγότερο έντονη  f/1.4 αντί για f/1.2 και f/1.8 αντί για f/2.0. 

Φυσικά η απόδοση δεν έχει να κάνει μόνο με αυτά. Προχώρα με τον f/1.8 άφοβα εκτός αν θες να περιμένεις.

Εμένα αν μου έδειχνες πάντως αυτές τις συγκεκριμένες φώτο, έφευγα καρφί για τον f/1.2 😄

Η ποιοτική διαφορά των φακών είναι μεγάλη
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, highpriest είπε

Εμένα αν μου έδειχνες πάντως αυτές τις συγκεκριμένες φώτο, έφευγα καρφί για τον f/1.2 😄

Η ποιοτική διαφορά των φακών είναι μεγάλη
 

Συμφωνώ απολύτως για αυτό και τον πήρα άλλωστε να ναι καλά το MPB. Ωστόσο, ο πρώτος είναι ο helios 58mm οπότε καλά κρατάει για αυτό που είναι θα έλεγα με εμφανή διαφορά στα χρώματα πάντα. Μπορεί για τον φίλο παραπάνω να μην έχει τόση σημασία για αυτό και τις έβαλα, να πάρει άμα θέλει τον 1.8 να κάνει τη δουλειά του. Νομίζω πως ο πρώτος σταθερός που αποκτά κάποιος είναι πάντα λίγο wow ως προς το αποτέλεσμα. Μετά από καιρό αρχίζει να παρατηρεί ατέλειες και να ψάχνεται (και να ξοδεύεται) :D 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, pifilos είπε

Συμφωνώ απολύτως για αυτό και τον πήρα άλλωστε να ναι καλά το MPB. Ωστόσο, ο πρώτος είναι ο helios 58mm οπότε καλά κρατάει για αυτό που είναι θα έλεγα με εμφανή διαφορά στα χρώματα πάντα. Μπορεί για τον φίλο παραπάνω να μην έχει τόση σημασία για αυτό και τις έβαλα, να πάρει άμα θέλει τον 1.8 να κάνει τη δουλειά του. Νομίζω πως ο πρώτος σταθερός που αποκτά κάποιος είναι πάντα λίγο wow ως προς το αποτέλεσμα. Μετά από καιρό αρχίζει να παρατηρεί ατέλειες και να ψάχνεται (και να ξοδεύεται) :D 

Τον έχω κι εγώ τον Helios.

Καλός για να δίνεις "χαρακτήρα" και καλά στις φώτο. Χιπστεράδικα πράγματα...

Δεν συγκρίνονται οι παλιοί φακοι με νέους, εκτός και αν κόστιζαν και στην εποχή τους μια περιουσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, nickolas είπε

Αν δεν ξέρει να χειρίζεται την μηχανη του, δεν του φταίει η κάμερα🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, nickolas είπε

Καλησπέρα. Σε άλλα που έχεις γράψει κατά περιόδους έχεις δίκιο. Σε αυτό όμως όχι. Απάντησέ μου για το αν έχεις δοκιμάσει το eye detection της Canon σε λειτουργία Servo.

Θεωρώ πως αν το δοκιμάσεις θα εκπλαγείς. Αλλάζει τελείως το παιχνίδι και είναι κάτι που θεωρώ εξαιρετικά σημαντικό πλεονέκτημα, καθώς με φακούς χαμηλού f (1.2 μέχρι 2,8) είναι απαραίτητο και λειτουργεί εξαιρετικά.

Καμία σχέση με το σύστημα εστίασης των iphone, στο λέω με μεγάλη ειλικρίνεια. Σου δίνει μια τρομερή ταχύτητα και ελευθερία σε κινούμενα θέματα, τη μεγάλη αδυναμία του iphone.

Ναι θέλει περισσότερη γνώση για να το εκμεταλλευτείς. Στη μηχανή έχουμε πολλές φορές ακριβά οπτικά, κρύσταλλα στα όρια των τεχνολογικών δυνατοτήτων, συστήματα εστίασης στους φακούς από άλλο πλανήτη σχεδόν ακαριαία. Στο iphone η εστίαση με τα μικρά οπτικά του και το μικρό αισθητήρα είναι εύκολη υπόθεση.

Αρκεί να το δοκιμάσεις και ξαναγράψε για αυτό μετά. Και θα καταλάβεις τι εννοώ. Η εστίαση στη μηχανή είναι ένα από τα μεγάλα πλεονεκτήματα, τουλάχιστον στις canon που έχω μια καλή εικόνα. Όχι μειονέκτημα.

Στα επιπλέον πλεονεκτήματα, η εστίαση στο μάτι των ζώων. Αν το δεις θα μείνεις άναυδος. Δεν ξέρω καν αν υπάρχει το να εστιάζει έστω στο πρόσωπο του ζώου στο κινητό που λες. Εδώ μιλάμε για το μάτι ακόμη και ενός πουλιού ή γάτας ή σκύλου ή και εντόμου.

 

Ενδεικτικά, μερικές τυχαίες δικές μου εικόνες με eye detection autofocus επειδή παραθέτεις διάφορες εικόνες διαδικτύου:3I4A3504.jpg.cb0980e6cea31f6475ea183049db8ce9.jpg

3I4A3127.jpg

3I4A1604.jpg

3I4A2777.jpg

Επεξ/σία από zipo
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2023 στις 11:52 ΜΜ, nickolas είπε

Εγώ πάντως, τώρα που ήθελα να κάνω ένα δώρο σε αγαπητό πρόσωπο, αντί να πάρω με το ένα χιλιάρικο Αϊφόνι, προτίμησα μια Canon RP kit με τον 24-105 F4-7.1, που τώρα παίζει προσφορά στα 999 ευρώ. Το αγαπητό πρόσωπο έχει ως αγαπημένο χόμπι τη φωτογραφία, αλλά δεν ασχολείται καθόλου με σπορ φωτογράφηση.

Και μια και έχω και την 80D με αρκετούς φακούς, έκανα μια σύγκριση, αφού έπρεπε να κάνω έλεγχο πριν τη δώσω στο πρόσωπο, ότι όλα είναι εντάξει.

Με το χιλιάρικο λοιπόν του αϊφονιού, πήραμε αισθητήρα Full frame που είναι σαφώς ανώτερος σε χαμηλό φωτισμό από της 80D, σε σώμα μικρό και πανάλαφρο, με εξαιρετικό φακό σε όλο το εστιακό μήκος του, που συγκρίνεται με τον καλύτερο EF-S zoom που είχε βγάλει η Canon, τον 15-85 που έχω. Με παρά πολύ καλό evf, με ένα σωρό αυτοματισμούς, με eye tracking και face tracking, με εξαιρετικά γρήγορη εστίαση και εξαιρετική touch screen. Συνδυασμός που βγάζει καταπληκτικές φωτογραφίες, και που θα κρατήσει τουλάχιστον 10 χρόνια, μην πω 15.

Εσύ κάτσε με τα αϊφόνια σου, τα οποία φυσικά δεν θα πληρώνεις μόνο ένα χιλιάρικο, αλλά δύο, και μάλιστα κάθε δυο-τρία χρόνια.

Για τους υπόλοιπους, έκανα μια απευθείας σύγκριση της Canon RP με την 80D με τους φακούς που είπα παραπάνω. Υπόψιν ότι ο 15-85 έχει οπτικά και εστίαση ποιότητας L. Δοκίμασα ίδια ISO, 3200-6400, σε ίδιο κάδρο, ίδια απόσταση από θέμα, ίδιο φωτισμό, ίδιο χρόνο έκθεσης. Οι μηχανές ήταν δίπλα η μία στην άλλη. Λοιπόν, όσοι μπορείτε, πηγαίνετε Full frame, τέλος. Όλα τα άλλα είναι κουραφέξαλα.

Εγώ θα κρατήσω την 80D, διότι είναι πολύ καλύτερο μηχάνημα για απαιτητικούς, και έχω και πολλούς φακούς EF-S, μην ξεχνάμε και το USM του 15-85. Αλλά όταν ποτέ αποφασίσω να αλλάξω σύστημα, δεν ακούω τίποτα άλλο, μόνο FF.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CanonTux είπε

Εγώ πάντως, τώρα που ήθελα να κάνω ένα δώρο σε αγαπητό πρόσωπο, αντί να πάρω με το ένα χιλιάρικο Αϊφόνι, προτίμησα μια Canon RP kit με τον 24-105 F4-7.1, που τώρα παίζει προσφορά στα 999 ευρώ. Το αγαπητό πρόσωπο έχει ως αγαπημένο χόμπι τη φωτογραφία, αλλά δεν ασχολείται καθόλου με σπορ φωτογράφηση.

Και μια και έχω και την 80D με αρκετούς φακούς, έκανα μια σύγκριση, αφού έπρεπε να κάνω έλεγχο πριν τη δώσω στο πρόσωπο, ότι όλα είναι εντάξει.

Με το χιλιάρικο λοιπόν του αϊφονιού, πήραμε αισθητήρα Full frame που είναι σαφώς ανώτερος σε χαμηλό φωτισμό από της 80D, σε σώμα μικρό και πανάλαφρο, με εξαιρετικό φακό σε όλο το εστιακό μήκος του, που συγκρίνεται με τον καλύτερο EF-S zoom που είχε βγάλει η Canon, τον 15-85 που έχω. Με παρά πολύ καλό evf, με ένα σωρό αυτοματισμούς, με eye tracking και face tracking, με εξαιρετικά γρήγορη εστίαση και εξαιρετική touch screen. Συνδυασμός που βγάζει καταπληκτικές φωτογραφίες, και που θα κρατήσει τουλάχιστον 10 χρόνια, μην πω 15.

Εσύ κάτσε με τα αϊφόνια σου, τα οποία φυσικά δεν θα πληρώνεις μόνο ένα χιλιάρικο, αλλά δύο, και μάλιστα κάθε δυο-τρία χρόνια.

Για τους υπόλοιπους, έκανα μια απευθείας σύγκριση της Canon RP με την 80D με τους φακούς που είπα παραπάνω. Υπόψιν ότι ο 15-85 έχει οπτικά και εστίαση ποιότητας L. Δοκίμασα ίδια ISO, 3200-6400, σε ίδιο κάδρο, ίδια απόσταση από θέμα, ίδιο φωτισμό, ίδιο χρόνο έκθεσης. Οι μηχανές ήταν δίπλα η μία στην άλλη. Λοιπόν, όσοι μπορείτε, πηγαίνετε Full frame, τέλος. Όλα τα άλλα είναι κουραφέξαλα.

Εγώ θα κρατήσω την 80D, διότι είναι πολύ καλύτερο μηχάνημα για απαιτητικούς, και έχω και πολλούς φακούς EF-S, μην ξεχνάμε και το USM του 15-85. Αλλά όταν ποτέ αποφασίσω να αλλάξω σύστημα, δεν ακούω τίποτα άλλο, μόνο FF.

Ε καλά, έτσι όπως τα λες δεν αξίζει τίποτε άλλο πλην των ff. Δεν νομίζω ότι στέκει αυτό πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anarchy79 είπε

Ε καλά, έτσι όπως τα λες δεν αξίζει τίποτε άλλο πλην των ff. Δεν νομίζω ότι στέκει αυτό πάντως. 

Δεν είπα αυτό, κατέθεσα τη δική μου εμπειρία απλώς, σύμφωνα με την οποία απλά οι ff είναι best of the best. Και υπάρχουν και άλλα πλεονεκτήματα, όπως το μειωμένο βάθος πεδίου σε όλο το εύρος του διαφράγματος σε σχέση με τους μικρότερους αισθητήρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...