Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Την καλημέρα μου στη Θεσσαλονίκη!

Είμαι σε αυτούς που νομίζουν ότι το νήμα έχει νόημα και δεν έχει να κάνει με το nickolas αυτό. Όλοι το σηκώσαμε, άλλωστε με την τεχνολογία να εξελίσσεται τα ερωτήματα αυτά λογικό είναι να απασχολούν τον υποψήφιο αγοραστή ή τον φωτογραφόφιλο γενικότερα. Ανεξάρτητα πως υπερασπίζεται ο καθένας την άποψή του εδώ (και νομίζω ότι στην "από κει πλευρά" του νήματος, αυτή των smartphones, χρήστες όπως ο MAFAKA το έκαναν πολύ καλά, με αξιόλογα δείγματα και παραδείγματα), η φωτογραφική τεχνολογία εξελίσσεται και τα ερωτήματα θα επαναδιατυπώνονται συνεχώς. Παραδείγματα από φωτογραφίες που μέχρι τώρα βάζαμε θα καταστούν ανεπίκαιρα και είναι βέβαιο ότι θα χρειαστεί να ξαναδούμε τη θέση των εξειδικευμένων φωτογραφικών εργαλείων στη φαρέτρα του καθημερινού ή του προχωρημένου χρήστη σε σχέση με τα smartphones.

Για την ώρα πάντως, νομίζω πως είμαστε σε ένα σημείο που αν κάποιος είναι διατεθειμένος να ξοδέψει πολλά για ένα smartphone με κριτήριο βασικά τις φωτογραφικές του επιδόσεις και τη φορητότητά του, υπάρχουν υπερφορητές compact μηχανές που ανεβάζουν την ποιότητα εικόνας σε άλλα επίπεδα, όπως η Ricoh GR III ή ακόμα και η πολύ φτηνότερη Fujifilm XF10, αμφότερες με APS-C αισθητήρα και εξαιρετικό φακό (ειδικά η Ricoh).

Μέχρι πρόσφατα υπήχε προς πώληση εδώ στον insomnia Nikon 5300 με 3 φακούς και φλας, με 600 ευρώ. Τι να πούμε μετά...

550 έχει πέσει η τιμή. Και μιλάμε για Value for money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, DVaderLa είπε

Μέχρι πρόσφατα υπήχε προς πώληση εδώ στον insomnia Nikon 5300 με 3 φακούς και φλας, με 600 ευρώ. Τι να πούμε μετά...

550 έχει πέσει η τιμή. Και μιλάμε για Value for money.

Μιλάμε για πολύ καλή προσφορά αν τα αντικείμενα είναι σε φυσιολογική κατάσταση. Τώρα ποιος θα έπαιρνε 1000 ευρώ κινητό για τις φωτογραφικές του δυνατότητες... Άβυσσος η ψυχή όλων μας...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Την καλημέρα μου στη Θεσσαλονίκη!

Είμαι σε αυτούς που νομίζουν ότι το νήμα έχει νόημα και δεν έχει να κάνει με το nickolas αυτό. Όλοι το σηκώσαμε, άλλωστε με την τεχνολογία να εξελίσσεται τα ερωτήματα αυτά λογικό είναι να απασχολούν τον υποψήφιο αγοραστή ή τον φωτογραφόφιλο γενικότερα. Ανεξάρτητα πως υπερασπίζεται ο καθένας την άποψή του εδώ (και νομίζω ότι στην "από κει πλευρά" του νήματος, αυτή των smartphones, χρήστες όπως ο MAFAKA το έκαναν πολύ καλά, με αξιόλογα δείγματα και παραδείγματα), η φωτογραφική τεχνολογία εξελίσσεται και τα ερωτήματα θα επαναδιατυπώνονται συνεχώς. Παραδείγματα από φωτογραφίες που μέχρι τώρα βάζαμε θα καταστούν ανεπίκαιρα και είναι βέβαιο ότι θα χρειαστεί να ξαναδούμε τη θέση των εξειδικευμένων φωτογραφικών εργαλείων στη φαρέτρα του καθημερινού ή του προχωρημένου χρήστη σε σχέση με τα smartphones.

Για την ώρα πάντως, νομίζω πως είμαστε σε ένα σημείο που αν κάποιος είναι διατεθειμένος να ξοδέψει πολλά για ένα smartphone με κριτήριο βασικά τις φωτογραφικές του επιδόσεις και τη φορητότητά του, υπάρχουν υπερφορητές compact μηχανές που ανεβάζουν την ποιότητα εικόνας σε άλλα επίπεδα, όπως η Ricoh GR III ή ακόμα και η πολύ φτηνότερη Fujifilm XF10, αμφότερες με APS-C αισθητήρα και εξαιρετικό φακό (ειδικά η Ricoh).

     Επίσης τους χαιρετισμούς μου , για τα υπόλοιπα , σέβομαι την άποψη σας , την οποία διάβασα προσεκτικά . 

    Σκέφτεστε να μην είχαν τα κινητά η smartphone η όπως αλλιώς τέλος πάντων , την πρόσθετη κάμερα που έχουν , ποιό θα μπορούσε να ήταν το ενδιαφέρον για μια τέτοια συσκευή . Θα έλεγα τουλάχιστον κατά 90% μικρότερο . Ποιός είναι διατεθειμένος να ξοδέψει ένα τέτοιο ποσό για ασύρματη τηλεφωνική συσκευή για οικιακή χρήση . Απολύτως κανείς φυσικά . 

   Γιατί δεν δόθηκε η ίδια βαρύτητα στο άλλο στοιχείο των κινητών , αυτό της μουσικής και της απόδοσης των ηχείων τους . Αυτός που θέλει να ακούσει μουσική στο σπίτι του , αντί να επενδύσει σε στερεοφωνικά , ηχεία κλπ , πάει και αγοράζει ένα smartphone αντί αυτών . Απίστευτο μου ακούγεται .

   Ομοίως αυτός που θέλει να ακούσει μουσική με υψηλή απόδοση στο αυτοκίνητο του , δεν πηγαίνει να πληρώσει την τάδε καλωδίωση πανάκριβα συν όλα τα υπόλοιπα , αλλά αντί αυτού πάει παίρνει ένα κινητό . 

   Όπως ανέφερε κι' ο φίλος πιο μπροστά , αν θες να καρφώσεις ένα καρφί σε έναν τοίχο , παίρνεις ένα σφυρί κι' όχι μια παντόφλα ας πούμε . 

  Και το όχημα που προσεδάφισε η NASA στον Άρη πολύ πρόσφατα , ίσως να μπορούσε να εξοπλιστεί με κινητό για την λήψη εικόνων , παρόλαυτα όμως δεν έγινε κάτι τέτοιο και εδώ αξίζει να δείτε τι κουβαλάει σε τεχνικό επίπεδο για αυτή την δουλειά . 

  Ευχαριστώ και πάλι για τους χαιρετισμούς , εύχομαι καλό Σαββατοκύριακο με υγεία , δύναμη και καλή διάθεση .

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με λιγότερα χρήματα από όσο κοστίζουν 2 iPhone , παίρνω μια Leica M3 του 1960

2umPzIckHtxH1ZvMKlyZk5-UoMxZHnz2xKaa7lfc

 

που κρατάει μια ζωή. Και σήμερα, αν και 60 ετών βγάζει τέτοιες φωτογραφίες.

Outside Eatery, French Quarter

 

 

Δεν θα ήθελα καν να σκεφτώ ως εναλλακτική τα κινητά. Το να μου τα προτείνει κάποιος, μάλλον υποτίμηση της νοημοσύνης μου θα το θεωρούσα. Η leica , είναι μικρή εταιρεία. Δεν έβγαλε δις σε λίγα χρόνια. Στους άλλους, δεν θέλω να δώσω ούτε 1$.

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρίνω από την πορεία του γνωστού dxo ο κόσμος συνολικά ενδιαφέρεται περισσότερο για τις επιδόσεις στον ήχο των κινητών παρά για τους φακούς των κλασικών φωτογραφικών μηχανών..

Επίσης θα εκπλαγείτε πόσος κόσμος χρησιμοποιεί το κινητό για να ακούει μουσική. Πιθανά και εσείς οι ιδιοι να είστε ένοχοι μιας τέτοιας ανίερης δραστηριότητας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίχως να έχω φοβερές γνώσεις και δίχως να θεωρώ τον εαυτό μου Φωτογράφο, έχω κάποιες λίγες λήψεις, ακόμα και με compact που πραγματικά άρεσαν και ξεχώρισαν από τον σωρό. Κι αυτό γιατί οι compact είναι φωτογραφικές μηχανές, με απόσταση του αισθητήρα από τον (αληθινό) φακό, με οπτικό ζουμ και δημιουργία πραγματικού DOF, με focus μοναδικού σημείου και recompose, κτλ.

Τα κινητά έχουν μια κάμερα η οποία θα χρησιμεύσει να αποτυπώσω κάτι όταν δυστυχώς δεν έχω μαζί μου φωτογραφική μηχανή. Όμως αισθητικά (και άρα τεχνικά) σίγουρα δεν διεκδικεί δάφνες και ούτε έχει εκθειαστεί ποτέ.

Το να δούμε που φτάνει η φωτογραφική χρησιμότητα ενός κινητού θα είχε κάποιο ενδιαφέρον. Κυριολεκτώ όμως με το να δούμε και όχι να διαβάζουμε τις παπαρολογίες του κάθε κλόουν (σ.μ. ο όρος δεν χρησιμοποιείται υβριστικά αλλά με την κυριολεκτική του έννοια του διασκεδαστή). Γιατί το κλικ γίνεται στο πάνω μέρος της μηχανής και όχι στο mouse του υπολογιστή με παπαρο-αναλύσεις επί παπαρο-αναλύσεων και μετά να ξαπλώνεις χαρούμενος ότι παπαρο-φωτογράφισες πάλι και απόψε...

Τα ελπιδοφόρο είναι ότι τα τηλέφωνα γίνονται σίγουρα πιο "έξυπνα". Το θλιβερό είναι πως δεν συμβαίνει το ίδιο με τους ανθρώπους...

19 λεπτά πριν, nickolas είπε

Αν κρίνω από την πορεία του γνωστού dxo ο κόσμος συνολικά ενδιαφέρεται περισσότερο για τις επιδόσεις στον ήχο των κινητών παρά για τους φακούς των κλασικών φωτογραφικών μηχανών..

Επίσης θα εκπλαγείτε πόσος κόσμος χρησιμοποιεί το κινητό για να ακούει μουσική. Πιθανά και εσείς οι ιδιοι να είστε ένοχοι μιας τέτοιας ανίερης δραστηριότητας...

Τα συμπεράσματα δικά σας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nickolas είπε

Αν κρίνω από την πορεία του γνωστού dxo ο κόσμος συνολικά ενδιαφέρεται περισσότερο για τις επιδόσεις στον ήχο των κινητών παρά για τους φακούς των κλασικών φωτογραφικών μηχανών..

Επίσης θα εκπλαγείτε πόσος κόσμος χρησιμοποιεί το κινητό για να ακούει μουσική. Πιθανά και εσείς οι ιδιοι να είστε ένοχοι μιας τέτοιας ανίερης δραστηριότητας...

     Μια ποιητική νότα δεν βλάπτει ποτέ ......... οπότε την στιγμή που εγώ γράφω πως , ναι ακούμε μουσική και από το κινητό , αυτό μεταφράζεται ως ενοχή σε συμμετοχή ανίερης δραστηριότητας . Έχει ένα κάτι τις συγγραφικό , μια δόση μυστηρίου και βαρύτητας . 

    Φυσικά ανέκαθεν το ζήτημα χανόταν στην μετάφραση . Λες χρησιμοποιώ και κινητό για να βγάζω φωτογραφίες , παίρνεις σαν απάντηση ότι μισείς τα κινητά . 

   Το dxomark έχει να κάνει με το επιπλέον στοιχείο , αυτό που θα κάνει την διαφορά , σου λέει ο άλλος ....... για να ξέρει το dxomark αυτός πάει να πει είναι γραμματιζούμενος ......... οπότε το λιγότερο που περιμένεις ....... είναι να έρθουν οι κεφτέδες ....... εν τω τηγανίω !

  Παραμένω υπεύθυνος γι' αυτά που λέω και γράφω και όχι γι' αυτά που καταλαβαίνουν οι άλλοι , αφού τα ακούσουν η τα διαβάσουν .

  Φυσικά και χρησιμοποιώ κινητό για να βγάζω και φωτογραφίες . 

  Σημ. Θα γράψω κι' άλλα ...... πιο ύστερα , διότι πάω να δω κάτι άλλο , μπερδευομαι , σβήνει το κείμενο ...... 🤣🤣🤣 ...... αλήθεια πώς κρατάς πρόχειρο εδώ μέσα ?

  Μην το ξεχάσω ....... για την περίπτωση που μπουν τίποτε ιδέες στο κεφάλι κανενός ....... δεν διαφωνώ σε τίποτε με τον νηματοθέτη .......... εκείνος λέει τα δικά του , εγώ τα δικά μου .......... 

  

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, nickolas είπε

Αν κρίνω από την πορεία του γνωστού dxo ο κόσμος συνολικά ενδιαφέρεται περισσότερο για τις επιδόσεις στον ήχο των κινητών παρά για τους φακούς των κλασικών φωτογραφικών μηχανών..

Επίσης θα εκπλαγείτε πόσος κόσμος χρησιμοποιεί το κινητό για να ακούει μουσική. Πιθανά και εσείς οι ιδιοι να είστε ένοχοι μιας τέτοιας ανίερης δραστηριότητας...

     Άλλη μία κλασσική πλέον απόπειρα , του τεχνοπαρουσιαστή νηματοθέτη , ο οποίος κατά την πάγια τακτική του , έχει ρίξει στο τραπέζι τα πάντα , από dxomark μέχρι κλασσικούς φακούς φωτογραφικών μηχανών , ήχο ( εδώ να σημειώσω πως δεν διευκρινίζει αν μιλάμε για απλό η dolby surround ) , κινητά και όλα τα παραπάνω με το γνωστό ύφος του ειδήμονα . 

  Στόχος και σκοπός είναι να μπερδευτεί ο αδαής , κάτι τέτοιο όμως δεν πρόκειται να συμβεί , αφού θα τα ξεδιαλύνουμε ένα προς ένα ξεκινώντας αλφαβητικά δλδ από το dxomark ......... 🥴🥴🥴 ....... 

   Τι λέει το dxomark λοιπόν , πως το Huawei mate 40 pro + πετυχαίνει στο ζήτημα της κάμερας συνολικό σκορ 139 σε σχέση με το iPhone 12 Pro Max το οποίο φτάνει σε βαθμολογία το 130 . Τι σημαίνει αυτό για τον τελικό χρήστη .......... πως αν αγοράσει το πρώτο κάτι γύρω στα 7 κατοσταρικα , σε αντίθεση με το δεύτερο που θα σας κοστίσει παρά λίγο 1400 ευρώ ........ μάλιστα ......... 1400 καλά διαβάζετε , θα πιαστείτε κατά 700 χοντρικά ευρώ λιγότερο κορόιδο , κάτι που προσπαθεί εναγωνίως ο φίλτατος κατά τα άλλα τεχνοπαρουσιαστης νηματοθέτης να σας προστατέψει . 

   Προσπαθεί να σας προστατεύσει , αφού έδωσε τίτλο στο νήμα που ξεκίνησε , DSLR vs smartphone ii , τι θα κερδίσετε με λίγα λόγια , στην περίπτωση που αντί να αγοράσετε μια ταπεινή Nikon D3500 με τον κιτ φακό 18 - 55 , γύρω στα 500 στο Skroutz.gr εσείς πάτε και χωσετε 700 η και 1400 ευρώ κατά περίπτωση για να αγοράσετε ένα από τα δύο προαναφερόμενα κινητά .

   Μάλιστα για να σας προστατεύσει σας απαριθμεί κάθε τόσο , πόσο καλές είναι οι κάμερες των κινητών , πόσο καλύτερες θα γίνουν στο μέλλον , τι λέει το dxomark κλπ ώστε να έχετε μία πλήρη φροντίδα ατυχήματος και να μην πέσετε στην παγίδα και αγοράσετε την D3500 . 

  Αφού λοιπόν ο ίδιος , κατά γραπτή δήλωση του στο ξεκίνημα του νήματος , αναφέρει ξεκάθαρα τι πρέπει να περιμένετε στην μία η την άλλη περίπτωση , σας λέει σε απλά κατανοητά Ελληνικά , μην πάτε στην λύση των 500 ευρώ , πάτε στα 700 η και πιο πάνω ακόμη , σε μία απολύτως κατάλληλη εποχή από οικονομικής πλευράς , να τα λέμε κι' αυτά , σας ρίχνει στο τραπέζι και την φωτογραφία από την Μάγια τη μέλισσα , επάνω στο κίτρινο άνθος ( εδώ θα του αναγνωρίσω πως είναι από υποδεέστερο μοντέλο κινητού ) η οποία όμως ατυχώς έπεσε σε σύγκριση με το άλλο κίτρινο , αυτό του 18 - 55 επάνω σε Nikon .......... 

   Μπορείτε να ανατρέξετε άφοβα στην αρχή του νήματος και να διαβάσετε .

   Όχι .......... δεν βγάζει καλές φωτογραφίες η D3500 ....... λες και τις βγάζει μόνη της ......... θα στάξετε τουλάχιστον από 700 και πάνω για κάτι τέτοιο ........ αγοράζοντας καρτοκαμεροκινητό ........... πως ..... δεν το έχετε με κάρτα αλλά με καρτοσυμβόλαιο ........ δε βαριέσαι ....... Pro Max να γράφει επάνω .......

 

 

 

9 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Με λιγότερα χρήματα από όσο κοστίζουν 2 iPhone , παίρνω μια Leica M3 του 1960

2umPzIckHtxH1ZvMKlyZk5-UoMxZHnz2xKaa7lfc

 

που κρατάει μια ζωή. Και σήμερα, αν και 60 ετών βγάζει τέτοιες φωτογραφίες.

Outside Eatery, French Quarter

 

 

Δεν θα ήθελα καν να σκεφτώ ως εναλλακτική τα κινητά. Το να μου τα προτείνει κάποιος, μάλλον υποτίμηση της νοημοσύνης μου θα το θεωρούσα. Η leica , είναι μικρή εταιρεία. Δεν έβγαλε δις σε λίγα χρόνια. Στους άλλους, δεν θέλω να δώσω ούτε 1$.

 

6 ώρες πριν, nickolas είπε

Αν κρίνω από την πορεία του γνωστού dxo ο κόσμος συνολικά ενδιαφέρεται περισσότερο για τις επιδόσεις στον ήχο των κινητών παρά για τους φακούς των κλασικών φωτογραφικών μηχανών..

Επίσης θα εκπλαγείτε πόσος κόσμος χρησιμοποιεί το κινητό για να ακούει μουσική. Πιθανά και εσείς οι ιδιοι να είστε ένοχοι μιας τέτοιας ανίερης δραστηριότητας...

    Ααααααααα ......... φακοί κλασσικών φωτογραφικών μηχανών , εδώ να αναγνωρίσω πως ο πανελληνίου πλέον εμβέλειας και αποδοχής τεχνοπαρουσιαστής καρτοκαμεροκινητής τεχνολογίας και νηματοθέτης παρακαλώ ....... να τα λέμε κι' αυτά ......... τι κάνεις βρε ψυχή αλήθεια ....... τόσα και τόσα μας έγραψες ........ ένα καλά είμαι μιά φορά δεν μας είπες ........ έχει αναγνωρίσει την ύπαρξη της κατηγορίας . Έγινε το πρώτο βήμα , το επόμενο όπου θα μου στείλει PM για να του δώσω οδηγίες πως φορτώνεται φιλμ σε Zenit 12 xp δεν αργεί ......... ε ναι ...... με PM ....... δημόσια θα λέμε άλλα μετά ...... 

   Φακοί λοιπόν , παλαιάς κοπής , συνήθως ολομεταλλικής κατασκευής , συνήθως λέμε , με όλα τα δαχτυλίδια επάνω , εστίαση , διαφράγματα , χωρίς διακόπτες και χωρίς ενσωματωμένα ηλεκτρονικά , φτιαγμένοι εξαρχής για να ζήσουν πάααααααρα πολύ , αφού δέχονται συντήρηση ......... τι λέξη κι' αυτή ......... εξαφανίστηκε .......... και fungus να έχουν μην τρομάζετε , καθαρίζεται ....... τα λιπαντικά αλλάζονται ........ ακόμη και το πράσινο γρασσο που έβαζαν οι Γερμανοί ........ το κόλλημα της αρκούδας αν παγώσει αυτό το γρασσο ........ 

   Εντάξει , δεν συμφωνώ απόλυτα με το χειροκίνητο της υπόθεσης , το ομολογώ έντιμα , θέλω κι' εγώ την ευκολία μου , ειδικά στα δαχτυλίδια εστίασης ........ 

  Μη νομίζετε ότι χρειάζεστε και πολλούς , ένας Helios 44m - 4 η ο 2 αν έχετε λόξα με το βίντεο , αφού έχει τρίτο δαχτυλίδι και αφήνει το διάφραγμα ντιπ ανοιχτό , δεν χρειάζεται να κάνετε άλλη μετατροπή για χρήση σε μιρορλες σώμα , πέρα από τον ανταπτορα . Άντε και κανένας 135αρης η 300αρης prime . 

  Αν δεν τον γνωρίζετε , παρακολουθήστε τον mathieustern.com είναι φοβερός στα διάφορα περί παλιών φακών αλλά και της προσαρμογής τους σε νεότερα συστήματα κλπ .

  Τι σχέση έχουν όλα αυτά με το dxomark ......... καμία απολύτως , το dxomark δεν βγάζει φωτογραφίες , λεπτομέρειες γράφει , όπως ότι το dynamic range του τάδε καρτοκαμεροκινητού είναι κατά δύο μονάδες μεγαλύτερο από κάποιο άλλο ........ άσχετα αν εσείς δεν ξεχωρίζετε το dynamic range της εικόνας που έχετε μπροστά σας , πριν τραβήξετε η δεν γνωρίζετε πόσο απ' αυτό μπορεί να αποτυπώσει το σύστημα που κρατάτε στα χέρια σας εκείνη την ώρα ......... 

   Μη σκάτε όμως , θα σας τα πει ο Νικόλας με λεπτομέρειες , ξέρει αυτός !

sketch-1615102868292.jpg

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/3/2021 στις 5:10 ΠΜ, nickolas είπε

Τίποτε δεν είναι πιο vfm και βολικό από το κινητό που έχει κανείς στην τσέπη του. DE0346D8-E49D-4A6F-B9F2-C8BF0DD4C518.jpeg.0d4effbfc0091a40468b40cf5603c357.jpegAC680E8E-7348-4D54-863B-CC12FDDE5014.jpeg.f78c42c7705bfe97cd9a52557558f90f.jpeg7C9E66E7-9D60-40E9-8867-4AD8A444E487.jpeg.8a59af7564b6d056af86c160368b9ca8.jpeg

Πρόκειται για IPhone 7+ με τον κύριο φακό. 
Αξιζει η διαφορά πιστεύεις; Νεότερο IPhone μάλλον θα έδινε καλυτερο αποτέλεσμα. 

Ανακοινώθηκαν τα 10α βραβεία φωτογραφίας με κινητά.

Ενδιαφερον έχουν και τα σχόλια από κάτω...

    Συμφωνώ μαζί του για το vfm , μέχρι του σημείου που αναφέρεται σε κάποια συσκευή της τάξης των 100 - 150 ευρώ . Για ποσά πολύ πιο πάνω η για ποσά της τάξης των 700 η 1400 ευρώ .......... σε μία εποχή όπου τα οικονομικά των περισσότερων είναι αυτά που είναι , νομίζω πως δεν χρειάζεται να πούμε περισσότερα . 

   Φυσικά κάποιος θα μπορούσε να χαρακτηρίσει μιά τέτοια τοποθέτηση , σαν ανίερη δραστηριότητα , μίσος για τα κινητά η οτιδήποτε άλλο .

  Τι να το κάνω εγώ , όχι εσείς , το dxomark που γράφει ότι το τάδε Huawei είναι καλύτερο από κάποιο iPhone , όταν η τιμή αγοράς τους ξεπερνάει στο διπλάσιο η και το τριπλάσιο ένα μηνιαίο εισόδημα .

  ΟΚ ....... καλή η τεχνολογία ....... το πόση μπορώ να αγοράσω .........

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα Pixel 4a κάνει κάπου 450 ευρώ στο scroutz. Αν κάποιος ψαχτεί με gcam μπορεί να έχει παρόμοια αποτελέσματα με σαφώς λιγότερα χρήματα. 
Τα τοπικ αυτά άλλωστε ξεκίνησαν με το Pixel 2 αν δεν κάνω λάθος που μεταχειρισμένο ποσο να κάνει*; Το οποίο βεβαιως στις φωτο, ειδικά σε χαμηλό φως, είμαι σαφώς καλυτερο από το IPhone 7 Plus μου. 

*Ξεκινησαν με το original Pixel και γράφω στο 1ο post ότι είναι πολύ καλυτερο του IPhone μου. Για μεταχειρισμένο πάντως ας πάει κανεις σε Ρixel 2. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nickolas είπε

Ένα Pixel 4a κάνει κάπου 450 ευρώ στο scroutz. Αν κάποιος ψαχτεί με gcam μπορεί να έχει παρόμοια αποτελέσματα με σαφώς λιγότερα χρήματα. 
Τα τοπικ αυτά άλλωστε ξεκίνησαν με το Pixel 2 αν δεν κάνω λάθος που μεταχειρισμένο ποσο να κάνει*; Το οποίο βεβαιως στις φωτο, ειδικά σε χαμηλό φως, είμαι σαφώς καλυτερο από το IPhone 7 Plus μου. 

*Ξεκινησαν με το original Pixel και γράφω στο 1ο post ότι είναι πολύ καλυτερο του IPhone μου. Για μεταχειρισμένο πάντως ας πάει κανεις σε Ρixel 2. 

     Να λοιπόν πως μπορούν τα πράγματα να βρουν έναν καινούριο δρόμο , ένα νέο μοντέλο Νικόλα το οποίο θα ήταν και αποδεκτό και συνάμα χρήσιμο , όπου το ενδιαφέρον του και η τάση του για ψάξιμο θα έβγαζε πιο στοχευμένα συμπεράσματα σε τεχνολογία κινητών , όμως με πρώτο κριτήριο το πόσο προσιτά είναι για τον καθένα από οικονομικής πλευράς .

   Σε μία budget κατηγορία λοιπόν , ποιά απ' όλες τις προσφερόμενες λύσεις έχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά και σε λειτουργία για φωτογραφίες . Εκεί που αντέχει η τσέπη του καθενός .

  Δεν αποκλείονται οι αναφορές σε μοντέλα ναυαρχίδες των εταιρειών , όμως για τους λίγους πλέον , διότι για τους υπόλοιπους μόνον ακαδημαϊκό χαρακτήρα θα μπορούσαν να έχουν .

  Ακόμη περισσότερο , δεν αποκλείεται η έρευνα για παλαιά μοντέλα , που μπορεί να αποκτηθούν παμφθηνα ως μεταχειρισμένα , για χρήση λήψης φωτογραφιών και μόνον , με κριτήριο κάποια καλά τεχνικά χαρακτηριστικά γύρω από την κάμερα τους . Άλλωστε έχει γίνει ήδη αναφορά σε κάτι τέτοιο εδώ μέσα , από κάποιον .

  Ιδού η Ρόδος !

  

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.boredpanda.com/10-photos-showing-what-most-people-see-and-what-a-photographer-sees/?utm_source=google&utm_medium=organic&utm_campaign=organic

 

Ο καθένας έχει διαφορετικά standards. Κάποιος θέλει να βλέπει αύριο-μεθαύριο τις πρώτες εικόνες και άλλος τις δεύτερες. Τελικά ο καθένας θα έχει συγκεκριμένες εικόνες σαν αποτέλεσμα.

 

Τις εικόνες που έχουμε μπορούμε να τις μοιραστούμε για να δείξουμε το αποτέλεσμα περίπου που παίρνουμε.

 

Δε χρειάζεται να ντρεπόμαστε και να τις υπερασπιζόμαστε αν δε μας αρέσουν. Μπορεί να μας βοηθήσει κάποιος να τις βελτιώσουμε.

Επεξ/σία από zipo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φωτογραφίες που βγάζει κάποιος με μια D90 που την αγοράζει σήμερα 150€ με φακό !

Quai de l'horloge et point Jacques-Cartier

 

 

apple green at chester

 

 

Dolphin in the Bay of Islands

 

 

Ας βγάλει κάτι αντίστοιχο κάποιος που έδωσε 1.5 χιλιάρικο για το ... iToy 12. 

 

 

Η παρακάτω, είναι βγαλμένη από μένα. Είναι crop , από φωτογραφία που βγήκε με φιλμάτη slr. Η βάρκα είναι σε απόσταση πάνω από 30m . Με εστιακή απόσταση 205mm. Ας τη βγάλει κάποιος με κινητό. Ήταν και σούρουπο με σύννεφα . Διάφραγμα f/3.8 , film 200 asa . 

75420013.jpg.6ee762330434682a507fc006c78211fe.jpg

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Φωτογραφίες που βγάζει κάποιος με μια D90 που την αγοράζει σήμερα 150€ με φακό !

Quai de l'horloge et point Jacques-Cartier

 

 

apple green at chester

 

 

Dolphin in the Bay of Islands

 

 

Ας βγάλει κάτι αντίστοιχο κάποιος που έδωσε 1.5 χιλιάρικο για το ... iToy 12. 

 

 

Η παρακάτω, είναι βγαλμένη από μένα. Είναι crop , από φωτογραφία που βγήκε με φιλμάτη slr. Η βάρκα είναι σε απόσταση πάνω από 30m . Με εστιακή απόσταση 205mm. Ας τη βγάλει κάποιος με κινητό. Ήταν και σούρουπο με σύννεφα . Διάφραγμα f/3.8 , film 200 asa . 

75420013.jpg.6ee762330434682a507fc006c78211fe.jpg

H D90 ακόμα και σήμερα είναι φωτογραφικό εργαλείο! Απευθύνεται σε άτομα όμως που φωτογραφίζουν και όχι στους κάθε λογής παπαρολόγους.

Πολύ καλή και η φιλμάτη. Ο Λεωνίδας Κουτσόπουλος κάθεται πίσω; :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P1100361

Με Lumix gx80 + Lumix 14 - 150 @ 140 f5.6 ISO 400.

H μηχανή με κιτ φακό κοστίζει αυτή τη στιγμή 340 - 350 ευρώ στο Insomnia, ενώ ο φακός γύρω στα 200.

Η εικόνα είναι jpeg κατ' ευθείαν από τη μηχανή, και δεν έχει υποστεί καμία επεξεργασία.

Νομίζω δύσκολα μπορεί να επιτευχθεί τέτοια οξύτητα με κινητό, και χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει κανένα "εξειδικευμένο" φακό.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...