Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μιας και είναι βράδυ, ας ταξιδέψουμε λίγο μακριά από τα πολύ γήινα που συζητάμε, για να δούμε κάτι εξωτικό. Και να καταλάβουμε παράλληλα πολλά για τις δυνατότητες που μας δίνει ο αισθητήρας και το γυαλί μπροστά από αυτόν.

 

 

Επεξ/σία από zipo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω συνέχεια δείγματα από φωτογραφικές μηχανές σε ένα νήμα που υποτίθεται θα μας παρουσίαζε και θα μας έπειθε για τις φοβερές δυνατότητες των smartphones που (σύμφωνα με κάποιον...) καταφέρνουν και ξεπερνούν τις dslr. Περιμένουμε πως και πως να μας πείσει να απαλλαγούμε από τα βαριά αυτά εργαλεία του διαβόλου.

Τελικά μάλλον ο ρόλος του είναι εκείνος του κλόουν του διασκεδαστή, παρά εκείνου που προσπαθεί να υποστηρίξει την άποψη του. Αν έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Φωτογραφίες που βγάζει κάποιος με μια D90 που την αγοράζει σήμερα 150€ με φακό !

Quai de l'horloge et point Jacques-Cartier

 

 

apple green at chester

 

 

Dolphin in the Bay of Islands

 

 

Ας βγάλει κάτι αντίστοιχο κάποιος που έδωσε 1.5 χιλιάρικο για το ... iToy 12. 

 

 

Η παρακάτω, είναι βγαλμένη από μένα. Είναι crop , από φωτογραφία που βγήκε με φιλμάτη slr. Η βάρκα είναι σε απόσταση πάνω από 30m . Με εστιακή απόσταση 205mm. Ας τη βγάλει κάποιος με κινητό. Ήταν και σούρουπο με σύννεφα . Διάφραγμα f/3.8 , film 200 asa . 

75420013.jpg.6ee762330434682a507fc006c78211fe.jpg

   

 

18 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Φωτογραφίες που βγάζει κάποιος με μια D90 που την αγοράζει σήμερα 150€ με φακό !

Quai de l'horloge et point Jacques-Cartier

 

 

apple green at chester

 

 

Dolphin in the Bay of Islands

 

 

Ας βγάλει κάτι αντίστοιχο κάποιος που έδωσε 1.5 χιλιάρικο για το ... iToy 12. 

 

 

Η παρακάτω, είναι βγαλμένη από μένα. Είναι crop , από φωτογραφία που βγήκε με φιλμάτη slr. Η βάρκα είναι σε απόσταση πάνω από 30m . Με εστιακή απόσταση 205mm. Ας τη βγάλει κάποιος με κινητό. Ήταν και σούρουπο με σύννεφα . Διάφραγμα f/3.8 , film 200 asa . 

75420013.jpg.6ee762330434682a507fc006c78211fe.jpg

   Για τις Nikon D90 , καθώς και τις Olympus e - 410 / 420 / 450 τα καλύτερα , αφού ακόμη και σήμερα είναι σε θέση να δώσουν αξιολογότατα αποτελέσματα . Την D90 την έδωσα , κρατάω πάντα την e - 420 με τρείς φακούς και συνεχίζω να δουλεύω . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, alexokanenas είπε

2013 με την 1η μου dslr, Olympus e410 με τον κιτ φακο

jpg straight out of camera

 

spacer.png

 

 

P8259987.jpg

 

P8259970.jpg

 


 

 

spacer.png

 

 

P8219884.jpg

 

    Για την σειρά e - 410 / 420 / 450 τα καλύτερα λόγια μόνον , τα μηχανάκια παραμένουν αξία ανεκτίμητη !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

   

 

   Για τις Nikon D90 , καθώς και τις Olympus e - 410 / 420 / 450 τα καλύτερα , αφού ακόμη και σήμερα είναι σε θέση να δώσουν αξιολογότατα αποτελέσματα . Την D90 την έδωσα , κρατάω πάντα την e - 420 με τρείς φακούς και συνεχίζω να δουλεύω . 

E 520 είχα εγώ και στη συνέχεια D90 και D7000, η οποία τολμώ να πω δε με ικανοποίησε τόσο όσο η D90, η οποία στην εποχή της άνετα έβγαζε και επαγγελματική δουλειά, γάμο, ορκωμοσία κλπ. Στη συνέχεια επέστρεψα σε m43 και πρόσφατα σε σύστημα Ζ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DVaderLa είπε

E 520 είχα εγώ και στη συνέχεια D90 και D7000, η οποία τολμώ να πω δε με ικανοποίησε τόσο όσο η D90, η οποία στην εποχή της άνετα έβγαζε και επαγγελματική δουλειά, γάμο, ορκωμοσία κλπ. Στη συνέχεια επέστρεψα σε m43 και πρόσφατα σε σύστημα Ζ. 

     Όντως , η D7000 άφησε κάποιες χλιαρές εντυπώσεις , σε πλήρη αντίθεση με την D90 . Ότι δοκίμασα στα 16mp , δεν με γέμισε . Αντίθετα ότι δοκίμασα στα 10 αλλά κυρίως στα 12mp ήταν το κάτι άλλο . Φυσικά αυτό είναι μια προσωπική εκτίμηση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Όντως , η D7000 άφησε κάποιες χλιαρές εντυπώσεις , σε πλήρη αντίθεση με την D90 . Ότι δοκίμασα στα 16mp , δεν με γέμισε . Αντίθετα ότι δοκίμασα στα 10 αλλά κυρίως στα 12mp ήταν το κάτι άλλο . Φυσικά αυτό είναι μια προσωπική εκτίμηση . 

Eίχε διαφημιστεί πάρα πολύ, ειδικά για την αντοχή της και για τα features από την παραπάνω κατηγορία όπως το af module, το οποίο ήταν απλά κακό. Συνέχεια back focus, ειδικά σε περιπτώσεις με οπίσθιο φωτισμό. Με single point af. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Eίχε διαφημιστεί πάρα πολύ, ειδικά για την αντοχή της και για τα features από την παραπάνω κατηγορία όπως το af module, το οποίο ήταν απλά κακό. Συνέχεια back focus, ειδικά σε περιπτώσεις με οπίσθιο φωτισμό. Με single point af. 

     Να πω την αλήθεια , δεν το έψαξα πολύ , αν και κάποια από αυτά τα ζητήματα εμφανίστηκαν , την έδιωξα σύντομα και ειλικρινά είναι από τα σώματα που δεν μετάνιωσα . Αντικαταστάθηκε με μιά ολοκαίνουργια D610 και απλά ησύχασε το κεφάλι μου . Ειδικά από διάρκεια μπαταρίας , με τις εβδομάδες . 

   Ήμουν στα σκαριά για μία D3500 , ώστε να έχω ένα crop σώμα , αλλά όπως πάει το πράγμα , θα το καλύψω με την D1 η οποία δουλεύει σχεδόν με τα πάντα από φακούς , σχεδόν !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

     Προσπάθησα να κρατήσω το καρέ όσο γινόταν όσο πιο όμοιο γίνεται . 

     Δεν χρειάζεται να ψάξετε ποιά είναι ποιά . 

     Η πρώτη επάνω ( Xiaomi Redmi 9 ) και η δεύτερη Olympus e - 420 με τον 25 f/2.8 .

     Και οι δύο εικόνες παρατίθενται ως έχουν .

sketch-1615316736310.jpg

sketch-1615316727809.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

     Προσπάθησα να κρατήσω το καρέ όσο γινόταν όσο πιο όμοιο γίνεται . 

     Δεν χρειάζεται να ψάξετε ποιά είναι ποιά . 

     Η πρώτη επάνω ( Xiaomi Redmi 9 ) και η δεύτερη Olympus e - 420 με τον 25 f/2.8 .

     Και οι δύο εικόνες παρατίθενται ως έχουν .

sketch-1615316736310.jpg

sketch-1615316727809.jpg

Μπάμπη νομίζω ψήνομαι για το xiaomi...

Θα περιμένω όμως και τα δείγματα του Νικόλα για να σιγουρευτώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, udroxoos είπε

Μπάμπη νομίζω ψήνομαι για το xiaomi...

Θα περιμένω όμως και τα δείγματα του Νικόλα για να σιγουρευτώ.

    Για την ιστορία , το Redmi 9 βγήκε αρκετά καλό γι' αυτό που είναι , ιδιαίτερα προσιτό σε τιμή , δεν θα χρειαστεί να πουλήσετε κανένα νεφρό , ούτε 150 ευρώ , μια value for money συσκευή για όσους δεν μπορούν η και δεν θέλουν τις πολύ ακριβές λύσεις . 

    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Για την ιστορία , το Redmi 9 βγήκε αρκετά καλό γι' αυτό που είναι , ιδιαίτερα προσιτό σε τιμή , δεν θα χρειαστεί να πουλήσετε κανένα νεφρό , ούτε 150 ευρώ , μια value for money συσκευή για όσους δεν μπορούν η και δεν θέλουν τις πολύ ακριβές λύσεις . 

    

Τα ερωτήματα με όλες αυτές τις οικονομικές συσκευές είναι τα εξής:

- 1 ασφάλεια, μια που το software είναι "αμφιβόλου" προελεύσεως

- 2 Εγγύηση

Μπορεί ένας επαγγελματίας να "στηριχτεί" σε ένα τέτοιο τηλέφωνο; 

Επίσης εμένα για τη δουλειά μου χρειάζεται και η φωτογραφική στο τηλέφωνο, και είναι σημαντική η απεικόνιση των χρωμάτων. 

In other news, εδώ στο insomnia, Canon 5d mkii με 5 φακούς .... 500 ευρώ. Και λέμε μετά για vfm τηλέφωνα των 1000 ευρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Τα ερωτήματα με όλες αυτές τις οικονομικές συσκευές είναι τα εξής:

- 1 ασφάλεια, μια που το software είναι "αμφιβόλου" προελεύσεως

- 2 Εγγύηση

Μπορεί ένας επαγγελματίας να "στηριχτεί" σε ένα τέτοιο τηλέφωνο; 

Επίσης εμένα για τη δουλειά μου χρειάζεται και η φωτογραφική στο τηλέφωνο, και είναι σημαντική η απεικόνιση των χρωμάτων. 

In other news, εδώ στο insomnia, Canon 5d mkii με 5 φακούς .... 500 ευρώ. Και λέμε μετά για vfm τηλέφωνα των 1000 ευρώ.

    Για ζητήματα ασφάλειας σε ηλεκτρονικό περιβάλλον , μπορείτε πάντα να συμβουλευεστε το εξαιρετικό grc.research αλλά και το matousec.com .

   Γνωρίζω ότι η διαδικασία τακτικής αλλαγής κωδικών πρόσβασης σε σελίδες η υπηρεσίες όπου επιβάλλεται κάτι τέτοιο , είναι επίπονη αλλά αναγκαία . Αν θελήσει κάποιος μπορώ να του μάθω να δημιουργεί μόνος του κωδικούς , αρκεί να γνωρίζει και να αντιλαμβάνεται ότι πρέπει να τους αλλάζει σε επίπεδο τουλάχιστον 6μηνου . 

   Για τα υπόλοιπα , ο μεγαλύτερος κίνδυνος προέρχεται πάντα , από την είσοδο σε διάφορες σελίδες του τύπου ότι ναναι , σε συνδυασμό με τον περιηγητή .

   Η χρήση ηλεκτρονικού περιβάλλοντος επικοινωνίας , πρέπει γενικά να συνοδεύεται από την χρήση της λεγόμενης " Κοινής λογικής " , ένα είδος προς εξαφάνιση .

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...