Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε νομίζω αγαπητέ να μπορέσεις να βγάλεις τέτοια φώτο. Πλανήτες βέβαια μπορείς να βγάλεις.

Ενδεικτικά έτσι φαίνεται ο ISS συνήθως από τη γη (το κουνούπι σκιά που φαίνεται να διασχίζει τη σελήνη) 

Οπότε μπορεί η 2η φώτο να έχει τραβηχτεί από την 90D στο 800/11 αλλά η 1η δύσκολα. Μόνο αν κάποιος ήταν σε ιδανική θέση πάνω στην τροχιά και είχε τραβήξει πολλές φώτο που μετά τις έκανε merge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, nickolas είπε

Δε νομίζω αγαπητέ να μπορέσεις να βγάλεις τέτοια φώτο. Πλανήτες βέβαια μπορείς να βγάλεις.

Ενδεικτικά έτσι φαίνεται ο ISS συνήθως από τη γη (το κουνούπι σκιά που φαίνεται να διασχίζει τη σελήνη) 

Οπότε μπορεί η 2η φώτο να έχει τραβηχτεί από την 90D στο 800/11 αλλά η 1η δύσκολα. Μόνο αν κάποιος ήταν σε ιδανική θέση πάνω στην τροχιά και είχε τραβήξει πολλές φώτο που μετά τις έκανε merge.

     Γιατί δεν ρωτάτε τον δημιουργό να σας δώσει λεπτομέρειες , τι έκανε ακριβώς για να το πετύχει . Εδώ βέβαια να σημειώσουμε πως κατά την παρουσίαση του Galaxy s 21 , όταν πολυδιαφήμισαν το ονειρικό 100x , απέφυγαν επιμελώς να θίξουν τέτοιου είδους λήψη . Μια λήψη που είναι μέσα στις δυνατότητες των 100x ......... η μήπως ........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To S21 Ultra σου δίνει ένα εύρος από τα 13mm έως τα 480mm με αξιοπρεπή κατά τη γνώμη μου ποιότητα εικόνας που μπορεί κανείς να δει στο video που παρέθεσα.

Αυτό είναι ένα εύρος κοντά 40X "ζουμ" το οποίο βρίσκω εντυπωσιακό για συσκευή κυριολεκτικά τσέπης, που βεβαίως κάνει πολλά ακόμα πράγματα. Επίσης είναι ένα εύρος που δύσκολα ξεπερνάει ένας φακός που να κοστίζει λιγότερα από αυτό το κινητό. Για την ακρίβεια μόνο να φανταστεί μπορεί το εγγύς άκρο του ενώ στο άπω άκρο μόνο παρόμοια αποτελέσματα μπορεί να ελπίζει κανείς από τον τυπικό APSC κιτ φακό (σε καλές συνθήκες φωτός).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nickolas είπε

To S21 Ultra σου δίνει ένα εύρος από τα 13mm έως τα 480mm με αξιοπρεπή κατά τη γνώμη μου ποιότητα εικόνας που μπορεί κανείς να δει στο video που παρέθεσα.

Αυτό είναι ένα εύρος κοντά 40X "ζουμ" το οποίο βρίσκω εντυπωσιακό για συσκευή κυριολεκτικά τσέπης, που βεβαίως κάνει πολλά ακόμα πράγματα. Επίσης είναι ένα εύρος που δύσκολα ξεπερνάει ένας φακός που να κοστίζει λιγότερα από αυτό το κινητό. Για την ακρίβεια μόνο να φανταστεί μπορεί το εγγύς άκρο του ενώ στο άπω άκρο μόνο παρόμοια αποτελέσματα μπορεί να ελπίζει κανείς από τον τυπικό APSC κιτ φακό (σε καλές συνθήκες φωτός).

 

     Δεν υπάρχει ανώτερο άκρο στον φακό αυτής της συσκευής . Για ψηφιακή επεξεργασία πρόκειται η οποία επικαλείται την ονομασία " ζουμ " , την στιγμή που όλοι γνωρίζουν πως δεν διαθέτει κάτι τέτοιο ούτε σε ψηφιακή μορφή . 

   Όσο για τα χρήματα που απαιτούνται για γνήσιο φακό με τζάμια , προτείνω την Nikon P900 με πολύ λιγότερα χρήματα , δυστυχώς ο κατασκευαστής δεν έχει προβλέψει ώστε η συσκευή να καλύπτει και τηλεφωνικές λειτουργίες . Η δε μηχανή διαθέτει ξεκάθαρο και πραγματικό οπτικό ζουμ . Όσο για την P1000 , ακόμη κι' αυτή κοστίζει λιγότερο ως καινούργια φυσικά , διότι ως μεταχειρισμένη ......... η οποία κι' αυτή δεν διαθέτει ενσωματωμένο τηλέφωνο , τι να κάνουμε , σ' αυτή την ζωή δεν μπορείς να τα έχεις όλα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Tresorikos είπε

Φιλε μου καλησπέρα,  εχω φακο sigma 150-600mm με extender 1.4 κ εχω κ κροπ μηχανή κ full frame πως ψάχνω να βρω κατι τέτοιο;;  μέχρι στιγμής μόνο φεγγάρι τοπία κ wild life ηλιοβασίλεμα εχω βγάλει, μ αρέσει πολύ να βγάζω τον γαλαξια εχω ευρυγωνιο με f1. 4 για το καλοκαίρι..  Για αστέρια κτλ τι να ψαχτω για να βγάλω; διάβασα για Κρόνο και δακτυλίους αλλά δεν έχω ψαχτεί ακόμα.. σε ευχαριστώ 

Καλησπέρα.Κατέβασε στο κινητό σου αυτή την εφαρμογή https://www.heavens-above.com/.Βάλε την τοποθεσία σου και στις ρυθμίσεις αλλάζεις ανατολή/δύση αν είναι ανάποδα.Χωρίς κινητό iss δεν φωτογραφίζεις😃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, babisskg είπε

     Γιατί δεν ρωτάτε τον δημιουργό να σας δώσει λεπτομέρειες , τι έκανε ακριβώς για να το πετύχει . Εδώ βέβαια να σημειώσουμε πως κατά την παρουσίαση του Galaxy s 21 , όταν πολυδιαφήμισαν το ονειρικό 100x , απέφυγαν επιμελώς να θίξουν τέτοιου είδους λήψη . Μια λήψη που είναι μέσα στις δυνατότητες των 100x ......... η μήπως ........ 

Όχι, έχει γίνει παρανόηση . Συγγνώμη. Επειδή ανέφερα τη δικιά μου 90d για φωτογράφηση τένις και αμέσως μετά ότι οι φωτογραφίες του ISS βγήκαν με την 90d, φάνηκε ότι τις έβγαλα εγώ. Όχι, δεν είναι δικιές μου. Είναι από group φωτογραφίας της 90d στο facebook. Σωστά αναφέρει ο Νικόλας, ο δημιουργός έγραψε για  photo stacking στην καλύτερη από τις δύο. Που από όσο γνωρίζω από φίλο που ασχολείται ένθερμα είναι ιδιαίτερα συνηθισμένη τεχνική για αστροφωτογράφους.

 

Όσον αφορά τον iss έχω φάει πολλές ώρες στα βουνά της Χαλκιδικής προς δεύτερο πόδι (λόγω μικρού light pollution) με το φίλο που ανέφερα για να βγάλει το milky way, τον iss, τη σελήνη και διάφορα άλλα που μόνο αυτός ξέρει να εξηγήσει δυστυχώς.

 

Μιας και το αναφέραμε, αυτό το λινκ έχει ενδιαφέρον. Και είναι μια σημαντική αρχή για τέτοιου είδους φωτογραφία.

 

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=6.76&lat=39.5080&lon=23.7575&layers=B0FFFFFFTFFFFFFFFFF

Επεξ/σία από zipo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...   Φτανω με crop μηχανή 1260 κ 850  mm με καλή full frame δεν θελω παραπάνω..  Θα κανω καμία δοκιμή...  Κ κάνα αεροπλάνο να πιάσω να περνά στο πλανο με το φεγγάρι κομπλέ θα είναι αλλα πιστεύω θέλει περιοχή με αεροδρόμιο.. Εχω εφαρμογές στο κινητό για γαλαξια σεληνη πολικο αστερα κτλ.. Το περσινό καλοκαίρι έβγαλα αρκετες καλές λήψεις τον γαλαξία μένω επαρχία κ απο σκοτάδι σε θάλασσα να φανε και οι κότες ...  Μετράμε αντίστροφα για το νεο καλοκαίρι κ τον γαλαξία..  Κινητό έμεινα στο s10 plus.. Γιατι εριξα χρήματα σε dslr κ φακούς...   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

IMG_1564.thumb.jpg.d19676a52c7f30a5c9560a98455178f5.jpg

Μια απορία. Ένα κινητό έχει τη δυνατότητα στο portrait mode να αντιληφθεί κάτι άλλο πέρα από άνθρωπο; Ας πούμε θα μπορούσε να βγάλει κάτι τέτοιο; Ή το bokeh σου περιορίζεται στο όταν έχεις άνθρωπο και μάλιστα σε συγκεκριμένη απόσταση; Δηλαδή, μπορεί να αντιληφθεί ένα σύνολο πραγμάτων που είναι πιο κοντά στο φακό και να δημιουργήσει αυτό το τεχνητό bokeh;

 

Η παραπάνω είναι μια φωτό του sigma 18-35 στο f1.8, 1/4000, iso 100, canon 90d., στα 3,5 megapixels, η κανονική είναι στα 33.

 

Και ένα ακόμη παράδειγμα (screenshot από το PC μου):

 

 

01.jpg

 

Και σε κροπ:

 

IMG_1586.jpg

Επεξ/σία από zipo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zipo είπε

IMG_1564.thumb.jpg.d19676a52c7f30a5c9560a98455178f5.jpg

Μια απορία. Ένα κινητό έχει τη δυνατότητα στο portrait mode να αντιληφθεί κάτι άλλο πέρα από άνθρωπο; Ας πούμε θα μπορούσε να βγάλει κάτι τέτοιο; Ή το bokeh σου περιορίζεται στο όταν έχεις άνθρωπο και μάλιστα σε συγκεκριμένη απόσταση; Δηλαδή, μπορεί να αντιληφθεί ένα σύνολο πραγμάτων που είναι πιο κοντά στο φακό και να δημιουργήσει αυτό το τεχνητό bokeh;

 

Η παραπάνω είναι μια φωτό του sigma 18-35 στο f1.8, 1/4000, iso 100, canon 90d., στα 3,5 megapixels, η κανονική είναι στα 33.

 

Και ένα ακόμη παράδειγμα (screenshot από το PC μου):

 

 

01.jpg

 

Και σε κροπ:

 

IMG_1586.jpg

    Τα Xperia της Sony είχαν ένα πρόσθετο στο interface της φωτογραφικής , όπου έδινε μια μορφή bokeh και μάλιστα κατά την λήψη , ενώ μπορούσες να ρυθμίσεις την " ένταση " του ας πούμε . 

    Ευνόητο είναι πως επρόκειτο για ψηφιακή επεξεργασία και όχι για οπτικό χαρακτηριστικό που προσφέρει ένας συγκεκριμένος φακός .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

    Τα Xperia της Sony είχαν ένα πρόσθετο στο interface της φωτογραφικής , όπου έδινε μια μορφή bokeh και μάλιστα κατά την λήψη , ενώ μπορούσες να ρυθμίσεις την " ένταση " του ας πούμε . 

    Ευνόητο είναι πως επρόκειτο για ψηφιακή επεξεργασία και όχι για οπτικό χαρακτηριστικό που προσφέρει ένας συγκεκριμένος φακός .

  Επισυνάπτω δείγμα εικόνας , η μόνη που μου απέμεινε , σχετικά με το πρόσθετο του Xperia στο να προσφέρει κάποιο άτυπο bokeh ....... εντάξει , δεν το λες και bokeh . Παραδόξως το πρόσθετο έπαψε να λειτουργεί μετά από μία αναβάθμιση του Android ........ 

20160929_091307.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις περιορισμούς στην απόσταση αλλά δουλεύει περίπου με οτιδήποτε, και με αντικείμενα. 
 

Αλλα θα βάλει όλο το θέμα σου in focus. Στη 2η φωτο με το σκύλο ας πούμε η μύτη είναι εστιασμένη και τα μάτια θολά. Το κινητό δε θα το κάνει αυτό. 
Αν έχεις 2 πρόσωπα σε διαφορετικό επίπεδο πάλι και τα δυο θα είναι εστιασμένα. 
 

Τα κινητά πλέον έχουν βελτιωθεί και κανεις μπορεί να ελπίζει σε υψηλό keeper rate με φυσικό αποτέλεσμα. Αλλά το θέμα θα πρέπει να είναι σχετικά κοντά. Σε IPhone 12 Pro Max οριακά δεν μπορούσα να πάρω full body portret... 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nickolas είπε

Έχεις περιορισμούς στην απόσταση αλλά δουλεύει περίπου με οτιδήποτε, και με αντικείμενα. 
 

Αλλα θα βάλει όλο το θέμα σου in focus. Στη 2η φωτο με το σκύλο ας πούμε η μύτη είναι εστιασμένη και τα μάτια θολά. Το κινητό δε θα το κάνει αυτό. 
Αν έχεις 2 πρόσωπα σε διαφορετικό επίπεδο πάλι και τα δυο θα είναι εστιασμένα. 
 

Τα κινητά πλέον έχουν βελτιωθεί και κανεις μπορεί να ελπίζει σε υψηλό keeper rate με φυσικό αποτέλεσμα. Αλλά το θέμα θα πρέπει να είναι σχετικά κοντά. Σε IPhone 12 Pro Max οριακά δεν μπορούσα να πάρω full body portret... 😕

Ναι, κατάλαβα. Αν θα ήθελα να είχα το μάτι σε φόκους αντίστοιχα και τη μύτη out of focus, δε θα είχαμε αυτή τη δυνατότητα. Σωστά;

 

Επίσης, θα ήθελα να δω μια φωτό ας πούμε δύο λουλουδιών δίπλα δίπλα. Μπορεί να αντιληφθεί ότι πρέπει τα λουλούδια να είναι σε φόκους αλλά το μπροστά από αυτά και το πίσω από αυτά out of focus; Από όσα έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα καταλαβαίνω πως δε γίνεται.

3 ώρες πριν, babisskg είπε

  Επισυνάπτω δείγμα εικόνας , η μόνη που μου απέμεινε , σχετικά με το πρόσθετο του Xperia στο να προσφέρει κάποιο άτυπο bokeh ....... εντάξει , δεν το λες και bokeh . Παραδόξως το πρόσθετο έπαψε να λειτουργεί μετά από μία αναβάθμιση του Android ........ 

20160929_091307.jpg

Κατάλαβα. Εγώ δε θα ήμουν ικανοποιημένος με αυτό το αποτέλεσμα προφανώς. Ή επιλέγει ότι κάτι θα είναι τελείως εστιασμένο ή ότι κάτι θα είναι σαν 5 μέτρα μακρυά. Δεν υπάρχει κάτι ενδιάμεσο. Ακόμη και ο κορμός του φυτού είναι τελείως out of focus. Και μοιάζει γι' αυτό τρομερά τεχνητό. Άρα, αν θέλεις κάτι όμορφο σε bokeh δεν έχω δει μέχρι τώρα κανένα αξιόλογο δείγμα. Αν υπάρχει, έστω και από το internet παραθέστε το εδώ. Το μόνο που πλησιάζει σε κάτι σχετικά αξιόλογο είναι τα πορτρέτα ανθρώπων.

Επεξ/σία από zipo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, zipo είπε

Ναι, κατάλαβα. Αν θα ήθελα να είχα το μάτι σε φόκους αντίστοιχα και τη μύτη out of focus, δε θα είχαμε αυτή τη δυνατότητα. Σωστά;

 

Επίσης, θα ήθελα να δω μια φωτό ας πούμε δύο λουλουδιών δίπλα δίπλα. Μπορεί να αντιληφθεί ότι πρέπει τα λουλούδια να είναι σε φόκους αλλά το μπροστά από αυτά και το πίσω από αυτά out of focus; Από όσα έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα καταλαβαίνω πως δε γίνεται.

Κατάλαβα. Εγώ δε θα ήμουν ικανοποιημένος με αυτό το αποτέλεσμα προφανώς. Ή επιλέγει ότι κάτι θα είναι τελείως εστιασμένο ή ότι κάτι θα είναι σαν 5 μέτρα μακρυά. Δεν υπάρχει κάτι ενδιάμεσο. Ακόμη και ο κορμός του φυτού είναι τελείως out of focus. Και μοιάζει γι' αυτό τρομερά τεχνητό. Άρα, αν θέλεις κάτι όμορφο σε bokeh δεν έχω δει μέχρι τώρα κανένα αξιόλογο δείγμα. Αν υπάρχει, έστω και από το internet παραθέστε το εδώ. Το μόνο που πλησιάζει σε κάτι σχετικά αξιόλογο είναι τα πορτρέτα ανθρώπων.

    Ένα δικό μου δείγμα , από τον συνδυασμό της D610 με τον αξιολογότατο 50 f/1.8 D . Ούτε αυτό το λες bokeh , αν και υπό όρους μπορεί , περισσότερο σαν blurred background θα λέγαμε .

   Αν υπήρχαν πάντως κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του φακού όσον αφορά το bokeh η λήψη θα τα είχε αναδείξει .

   Είναι εύκολα κατανοητό πως ο φακός ενός smartphone θα είχε εστιάσει σε όλα τα στοιχεία του κάδρου , όντας ultrawide από κατασκευής .

   Περιμένω έναν ανταπτορα για την e - 420 ώστε να μπορέσω να δουλέψω με φακούς m42 , οπότε θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε έναν Helios 44m - 4 πως συμπεριφέρεται σε μια παρόμοια κατάσταση .

sketch-1618303972462.jpg

33 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Ένα δικό μου δείγμα , από τον συνδυασμό της D610 με τον αξιολογότατο 50 f/1.8 D . Ούτε αυτό το λες bokeh , αν και υπό όρους μπορεί , περισσότερο σαν blurred background θα λέγαμε .

   Αν υπήρχαν πάντως κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του φακού όσον αφορά το bokeh η λήψη θα τα είχε αναδείξει .

   Είναι εύκολα κατανοητό πως ο φακός ενός smartphone θα είχε εστιάσει σε όλα τα στοιχεία του κάδρου , όντας ultrawide από κατασκευής .

   Περιμένω έναν ανταπτορα για την e - 420 ώστε να μπορέσω να δουλέψω με φακούς m42 , οπότε θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε έναν Helios 44m - 4 πως συμπεριφέρεται σε μια παρόμοια κατάσταση .

sketch-1618303972462.jpg

    Συν μία με τον 28αρη του Redmi 9 , σε μία προσπάθεια να εμφανιστούν τυχόν bokeh χαρακτηριστικά του φακού ( αν υπάρχουν ) , όπου κατέληξε σε ένα υπέρ το δέον τυπικό blurred background . Η φωτογραφία πάρθηκε μόλις τώρα .

IMG_20210413_121305~2.jpg

50 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Ένα δικό μου δείγμα , από τον συνδυασμό της D610 με τον αξιολογότατο 50 f/1.8 D . Ούτε αυτό το λες bokeh , αν και υπό όρους μπορεί , περισσότερο σαν blurred background θα λέγαμε .

   Αν υπήρχαν πάντως κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του φακού όσον αφορά το bokeh η λήψη θα τα είχε αναδείξει .

   Είναι εύκολα κατανοητό πως ο φακός ενός smartphone θα είχε εστιάσει σε όλα τα στοιχεία του κάδρου , όντας ultrawide από κατασκευής .

   Περιμένω έναν ανταπτορα για την e - 420 ώστε να μπορέσω να δουλέψω με φακούς m42 , οπότε θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε έναν Helios 44m - 4 πως συμπεριφέρεται σε μια παρόμοια κατάσταση .

sketch-1618303972462.jpg

    Συν μία με τον 28αρη του Redmi 9 , σε μία προσπάθεια να εμφανιστούν τυχόν bokeh χαρακτηριστικά του φακού ( αν υπάρχουν ) , όπου κατέληξε σε ένα υπέρ το δέον τυπικό blurred background . Η φωτογραφία πάρθηκε μόλις τώρα .

IMG_20210413_121305~2.jpg

     Είναι πασιφανές πως η εικόνα είναι flat και οποιαδήποτε συζήτηση περί βάθους πεδίου είναι άσκοπη .

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zipo είπε

Επίσης, θα ήθελα να δω μια φωτό ας πούμε δύο λουλουδιών δίπλα δίπλα. Μπορεί να αντιληφθεί ότι πρέπει τα λουλούδια να είναι σε φόκους αλλά το μπροστά από αυτά και το πίσω από αυτά out of focus; Από όσα έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα καταλαβαίνω πως δε γίνεται.

Tα Iphone 12 Pro/Max με το Lidar κάνουν πλήρες depth mapping της σκηνής. Οπότε αν τα λουλούδια είναι στο ίδιο focal plane, θα είναι σε φόκους και τα δύο.

Γενικά θέλεις χαρτογράφηση του βάθους πεδίου της σκηνής για καλά αποτελέσματα.

Να επαναλάβω πως καθώς μεγαλώνουν τα κινητά σε φακό/αισθητήρα (ήδη είμαστε στο f/5.6 ισοδύναμο) θα αρχίσουμε  να έχουμε το ανάποδο πρόβλημα, του μη επαρκούς βάθους πεδίου. Πιστεύω σύντομα θα αρχίσουμε να βλέπουμε να ενσωματώνεται αυτόματο focus stacking για τέτοιες περιπτώσεις. Παλαιότερα η Samsung είχε βγάλει φακό με aperture που έκλεινε, αλλά τελικά το εγκατέλειψε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδη πολλοί με νέα κινητά έχουν αρχίσει να πασχίζουν με το βαθος πεδίου που έχουν .

Μιλαμε για ανθρώπους που από πάντα φωτογραφιζαν με κινητά . 

 

Πχ φιλος γνωστός με το Xperia 1ii , βγαζει τα παιδιά τα οποια δεν ειναι διπλα διπλα , το ενα ειναι πίσω απο το άλλο , κοντινή φωτογραφία . 

Μου λεει "γιατι ρε γαμώτο μου θολώνει το ένα παιδί ".  

Επειδή κάτι γνωρίζει επιδερμικά του ειπα , " δεν ήσουν ενθουσιασμένος με την αύξηση του μεγέθους αισθητήρα ; Τωρα γιατι χαλιεσε με το βαθος πεδίου ; Βγαζε με τον ultrawide να ειναι ολα κομπλε ". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...