Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μένα, δεν έχει νόημα η σύγκριση των κινητών σε φωτογραφική απόδοση με τις dslr/mirrorless. Τα κινητά είναι πίσω σε απόδοση και λεπτομέρεια ακόμα και σε άπλετο φως (αμα κοιτάμε την απόλυτη ποιότητα... pixel pipping).

Ναι, κάποιες μηχανές με τους κιτ φακούς μπορεί (ανάλογα τα χέρια που τις δουλεύουν...) σε συγκεκριμμένες λήψεις να φαίνονται κοντά με το κινητό ή το κινητό να μοιάζει πως τα πάει καλύτερα, αλλά συνήθως φαίνεται το ''ψεύτικο'' που βγάζει σαν άισθηση από τη τεχνολογία ''κολλάζ φωτογραφιών'' που κάνει και τον μικρό αισθητήρα. Έχω δει/δουλέψει και p30 pro κολλητού και iphone xs max άλλου φίλου και και και.. δεν έχει ουσία να τα αναφέρω όλα, απλά αναφέρω 2 που θεωρητικά έχουν καλή για κινητά κάμερα για να δείξω ότι έχω μια μικρή ιδέα από την απόδοση ''καλών'' σε κάμερα κινητών.

Στο ζουμί τώρα... τί με νοιάζει εμένα (ή όποιον τον νοιάζει, γιατί αλήθεια τον νοιάζει;;;) αν μια φωτό είναι από κινητό ή από φωτογραφική μηχανή; Αν δεις μια υπερ-φωτογραφία από κινητό με σωστό κάδρο, έκθεση, θέμα, ιστορία ή που μπορεί να μην έχει όλα τα παραπάνω αλλά πετυχαίνει τον σκοπό της, να βγάζει το τάδε συναίσθημα ή να περάσει το τάδε μήνυμα, θα την κρίνεις διαφορετικά από μια φωτό που θα είχε βγει από μια dslr/mirrorless των 300ων ευρώ ή μια dslr/mirrorless των 3000ων ευρώ;; Αν ναι, εκεί είναι το λάθος για μένα. Μια καλή φωτό είναι μια καλή φωτο ανεξαρτήτως εξοπλισμού. Το αν με μια κάμερα θα μπορούσε η ίδια φωτό να βγει ''καλύτερη'' ποιοτικά από ότι βγήκε με το κινητό (ή να εκτυπωθεί σε μεγαλύτερο μέγεθος χαρτιού, έχοντας περισσοτερη λεπτομέρια/ποιότητα από ότι βγήκε με το κινητό) είναι άλλο θέμα και κάποιους τους ενδιαφέρει και κάποιους άλλους όχι. Το θέμα είναι το τι θες, τί μπορείς να αγοράσεις, που θέλεις να χαλάσεις τα λεφτά σου, τί θες να κουβαλάς, με τί αισθάνεσαι εσύ καλύτερα κλπ κλπ. 

 

Βλέπω τώρα και διαγωνισμό φωτογραφίων που έχουν βγει με κινητά (άραγε γιατί τις διαχωρίζουν από διαγωνισμούς φωτογραφίας γενικά.... μήπως ''ποιοτικά'' δε θα είχαν ελπίδα να σταθούν δίπλα σε φωτογραφίες μηχανών...), τις παραθέτω να πάρουμε μια εικόνα (ακολουθεί spoiler, ανοίξτε το και πατήστε ένα ένα σύνδεσμο για να δειτε τις φωτογραφίες ανάλογα με το είδος στο οποίο διαγωνίστηκαν): 

 

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Για μένα, δεν έχει νόημα η σύγκριση των κινητών σε φωτογραφική απόδοση με τις dslr/mirrorless. Τα κινητά είναι πίσω σε απόδοση και λεπτομέρεια ακόμα και σε άπλετο φως (αμα κοιτάμε την απόλυτη ποιότητα... pixel pipping).

Έχει νόημα. Από τη σκοπιά για παράδειγμα του επιχειρησιακού σχεδιασμού και της σωστής κατανομής reasearch & develpment, έχει σημασία να γνωρίζει κάποιος τι πόρους αξίζει να διαθέσει σε μια αγορά που συρρικνώνεται συνεχώς. Σήμερα αυτός που θα αγοράσει φωτογραφική μηχανή δεν είναι ο ίδιος με κάποτε. Κάποτε έπρεπε να το κάνει οποιοσδήποτε ήθελε απλώς να βγάλει φωτογραφία. Έχει σημασία επίσης να γνωρίζει ο πελάτης κάποιος που βρίσκεται η ψαλίδα ώστε να αποφασίσει σε ποιό βαθμό θέλει να συμβιβάσει την φορητότητα κλπ με την καλύτερη δυνατή ποιότητα.

7 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Μια καλή φωτό είναι μια καλή φωτο ανεξαρτήτως εξοπλισμού.

Αυτό είναι πολύ σωστό αλλά απλώς είναι απάντηση σε άλλο ερώτημα. Ναι, το ότι συγκρίνουμε δύο πράγματα δε σημαίνει ότι δε δεχόμαστε ότι με κάποιο από αυτά μπορείς να πετύχεις αξιόλογο αποτέλεσμα. Αλλά μας ενδιαφέρει πολύ για παράδειγμα πόσο εύκολα μπορείς να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα.

7 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Βλέπω τώρα και διαγωνισμό φωτογραφίων που έχουν βγει με κινητά

Ευχαριστούμε για το ενδαφέρον link! Κρίνοντας τις φωτογραφίες με αισθητικά / καλλιτεχνικά κριτήρια, είναι υπέροχες. Κρίνοντάς τες με τεχνικά κριτήρια η ποιότητα εικόνας στις περισσότερες δεν είναι καλή. Αλλάζει αυτό κάτι, όπως θα έλεγες, στο ότι είναι υπέροχες; Όχι, δεν αλλάζει. Μας ενδιαφέρει όμως πόσο καλύτερες θα μπορούσε να ήταν ή πόσο εύκολα θα μπορούσαν να είχαν βγει με ένα πιο κατάλληλο γι' αυτή τη δουλειά εξοπλισμό; Μας ενδιαφέρει και αυτός είναι ο σκοπός του νήματος που σωστά κατά τη γνώμη μου άνοιξε ο nickolas άσχετα με το ότι όπως φάνηκε το κριτήριό του μπορεί εύκολα να μπερδέψει μια άθλια φωτογραφία με μια εικόνα εξαιρετικής ποιότητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, olimpiakos 7 είπε

Μερικες (εχω και αλλες φωτο εκει στη σελιδα) απο DSLR NikonD3500 με κιτ φακο 18-55....

Δε νομιζω να πετυχαινεις τετοιες με κινητο.....

Μερικές στιγμές όμως δεν προλαβαίνεις να βγάλεις φωτογραφική ή δεν την έχεις μαζί σου. 

00000IMG_00000_BURST20180823203914493_COVER.thumb.jpg.34c0fd5e43acdff328003b13cfde3a7a.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συρρικνώνεται όντως η αγορά τον φακών και δυνατών mirrorless DSLR η εξαφανίζεται η compact;

Γιατί συνεχίζω να πιστεύω ότι πλέον λόγο των κινητών πολύς κόσμος θα "αγαπήσει" την φωτογραφία .

Ε και τι κάνεις μετά;

Πας σε κάμερα!

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι χρήστης κάμερας δε θα την βάλει ντουλάπι για το κινητό.

Απλά θα βαράει κάργα και με αυτό και θα βγάζει και καλό αποτέλεσμα.

2 όπλα στην φαρέτρα του.

Και όταν λέω ο χρήστης εννοώ ο χρήστης όχι ο από σποντα που αγόρασε κάτι βαρύ και μεγάλο ενώ δεν διάβασε τα σημάδια ότι είναι auto ρεκλας !!!!

Εγώ ανήκω σε αυτούς που κανανε τον φυσιολογικό δρόμο.

Κινητό - το έμαθα , με εκπαίδευσε - κάμερα .

Ο μόνος είμαι;

Χωρίς το κινητό δε θα έπαιρνα κάμερα σίγουρα.

Επεξ/σία από georgerapp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή τη φάση είσαι μειοψηφία. Η αγορά των μικρών μηχανών νομίζω έχει πεσει ~90% τα τελευταία 10 χρόνια (δηλαδή σχεδόν εξαφανιστεί) και αυτή των dslr/mirrorless νομίζω κάπου 50% από τα υψηλά της. 
Μελλοντικα σίγουρα θα υπάρχουν πολλοί σαν και εσένα. 
 

Αλλα ο καλός εξοπλισμός κοστίζει. Για να μην έχεις blackout όταν τραβάς φωτο (όπως περίπου όλα τα κινητά) ...πρέπει να πας σε Α9!

...ακόμα περιμένουμε τη Zeiss να βγάλει την fullframe της με το Lightroom μέσα. 
 

Η Olympus που το νέο pro μοντέλο έχει κάποια χαρακτηριστικά post processing κινητών ...το έχει πανάκριβο!

Και με την αγορά ως έχει τώρα δύσκολα θα δούμε μια Samsung για παράδειγμα να ξαναμπαίνει. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Aris_halk είπε

παιδες σορρυ για το οφ τοπικ αλλα μπορει κανεις να μου στειλει κανα αλμπουμ με νυτερινες φωτο απο dslr η mirrorless με τοπια?

Μία που έχω πρόχειρη . 

Βγαλμένη με iso 1000 , 1/25 , f/4 . +2/3EV , 16mm .

DSC_7488.jpg.4ab626dc73e432f830c3df645f7346e6.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Βλέπω τώρα και διαγωνισμό φωτογραφίων που έχουν βγει με κινητά (άραγε γιατί τις διαχωρίζουν από διαγωνισμούς φωτογραφίας γενικά.... μήπως ''ποιοτικά'' δε θα είχαν ελπίδα να σταθούν δίπλα σε φωτογραφίες μηχανών...), τις παραθέτω να πάρουμε μια εικόνα (ακολουθεί spoiler, ανοίξτε το και πατήστε ένα ένα σύνδεσμο για να δειτε τις φωτογραφίες ανάλογα με το είδος στο οποίο διαγωνίστηκαν): 

 

Συμφωνώ με τα όσα έγραψες, και μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα από τους νικητές του διαγωνισμού.

Θεωρώ πως όποιος δε ικανοποιείται με αυτό το αποτέλεσμα,  το κρίνει από άλλη βάση, δλδ σε σχέση με επαγγελματικό εξοπλισμό χιλιάδων ευρώ που εκεί όντως είναι άλλη κατηγορία. Αυτός ο κάποιος όμως, δικαιολογημένα θα κοιτούσε και με περιφρόνηση τις entry level DSLR και φακούς, πχ μια canon 4000 με τον απλό kit φακό DC III. 

Τέλος, θεωρώ πως οι μάγκες που κατέβηκαν στο διαγωνισμό αυτό έχουν σπουδάσει το άθλημα και σίγουρα θα έχουν φάει ώρες με τις DSLR τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@k_dinos

Δε νομίζω πως αυτός ο κάποιος που δε θα ικανοποιηθεί από αυτό το αποτέλεσμα, δε θα ικανοποιηθεί και από μια entry level αλλά θα ικανοποιηθει μόνο από μια πιο προχωρημένη μηχανή.

Και οι entry level παρα τα limitation που έχουν στους διάφορους τομείς, μπορούν ακόμα και με τον κιτ, να βγάλουν πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από τα κινητά, φυσικά στα χέρια ανθρώπων που έχουν μια ιδέα ή το ψάχνουν και θέλουν να εξελιχθούν. Όσοι από εμάς δεν είναι τέτοιοι άνθρωποι (δεν έχουν τις κατάλληλες γνώσεις λήψης, ούτε θα ασχοληθουν ιδιαίτερα) και μια d850 να πάρουν δε θα κάνουν δουλειά. Το ότι μπορεί να βγουν 1-2 καλές λήψεις λόγω του ακριβού εξοπλισμού, ναι, μπορεί να συμβεί, αλλά αν δεν το έχεις το άθλημα, θα είσαι στην τύχη για το τί θα βγει καλό τελικά και τί όχι.

Παράδειγμα: Αν εμένα αύριο, μου δώσουν μια Sony a7r3, έναν ακριβό ευρυγώνιο φακό, ένα τρίποδο και καλά φίλτρα για το φακό (nd, cpl κλπ) και μου πουν να πάω με τον Elia locardi να βγάλουμε το ίδιο μέρος, ίδια ώρα και οι 2 μας (εκείνος με έναν 18-55 κιτ και μια d3300, ένα τρίποδο και μέτρια φίλτρα) φαντάζεστε ποιός θα έχει καλύτερη φωτό (''ποιότητα'' εικόνας/λεπτομέρεια, κάδρο, σύνθεση, φωτισμό, τεχνικές που θα χρησιμοποιήσει κατα τη λήψη και κατα την επεξεργασία) έτσι; 

Εγώ προσωπικά, που δεν είμαι αντίθετος να χρησιμποιεί κάποιος το κινητό του και δε θα σνομπαρω καμία φωτογραφία που μου αρέσει απλά επειδή βγήκε με το κινητό, δε καλύπτομαι από την ποιότητα εικόνας που δίνει ένα κινητό όσο καλό και να ναι. Αλλά αυτό είναι όπως είπα και στο πρώτο μου πόστ πάνω πάνω, υποκειμενικό για τον καθένα.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Μία που έχω πρόχειρη . 

Βγαλμένη με iso 1000 , 1/25 , f/4 . +2/3EV , 16mm .

DSC_7488.jpg.4ab626dc73e432f830c3df645f7346e6.jpg

τα +2/3EV εχουν σχεση μονο αν τραβας σε αυτοματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

τα +2/3EV εχουν σχεση μονο αν τραβας σε αυτοματο.

Δεν ξέρω πως προέκυψε αυτό . Manual είχα, πιθανόν ήταν το iso στο auto ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Δεν ξέρω πως προέκυψε αυτό . Manual είχα, πιθανόν ήταν το iso στο auto ;

Και ολα στο manual να ειναι, η ρυθμιση υφισταται, απλα δεν εχει καμια διαφορα ο,τι τιμη και να εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Και ολα στο manual να ειναι, η ρυθμιση υφισταται, απλα δεν εχει καμια διαφορα ο,τι τιμη και να εχει.

Παιζει ρολο οταν δουλευεις flash σε TTL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimskeet2002 είπε

Εχει αλλα αν εισαι σε manual και δωσεις exposure compensation επηρεαζει το flash.

Χμμμ, ενδιαφερον δε το χα δοκιμασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...